Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-may kuni kambag‘allikni qisqartirish va bandlikni oshirish chora-tadbirlari taqdimoti bilan tanishdi.
Ma’muriy islohotlar doirasida bu sohalarga mas’ul vazirlik tashkil etilib, barcha huquqiy-tashkiliy asoslar yaratildi. Yurtimizda ilk bor minimal iste’mol xarajatlari qiymati joriy etildi.
Aholi bandligini ta’minlash uchun oilaviy tadbirkorlikka 15 trillion so‘m imtiyozli kredit va subsidiyalar, dehqonchilik uchun 200 ming gektar yer ajratildi. Shu davrda 300 mingga yaqin tadbirkorlik subyekti tashkil qilinib, 20 mingta korxona faoliyati kengaytirildi. O‘tgan yili 1 million nafar aholi kambag‘allikdan chiqarildi.
Yaqinda qabul qilingan Konstitutsiyamizda ham kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha davlat o‘ziga majburiyatlar oldi.
Shu bois yig‘ilishda bu boradagi ishlarni yangi bosqichga olib chiqish choralari muhokama qilindi. Avvalo, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi hududlarda yangicha ishlashi kerakligi ta’kidlandi.
Salohiyatli tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlab, yangi ish o‘rni yaratishga rag‘batlantirish masalasi ko‘rib chiqildi. Buning uchun ular bilan malakali ishchi tayyorlash bo‘yicha shartnoma tuziladi. Ya’ni, korxonalarda ko‘plab “amaliy monomarkaz”lar tashkil qilinadi. Davlat bunga zarur mablag‘lar ajratish bilan birga, infratuzilma, kredit, soliq va boshqa masalalar bo‘yicha yengilliklar beradi. Tadbirkor esa kambag‘al aholini daromadli ish bilan ta’minlaydi.
Mutasaddilarga ushbu tizimni barcha tuman va shaharlarda joriy qilish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Ma’lumki, kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha Xitoyning tajribasi e’tiborga molik. Buni o‘rganish va yangi yondashuvlarni ishlab chiqish uchun yaqinda mamlakatimiz delegatsiyasi Xitoyda bo‘lib qaytdi. Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligiga u yerdan ekspertlar jalb qilindi.
Endi Xitoy tajribasi asosida har bir viloyatda bittadan tumanni kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha alohida dastur amalga oshirilishi belgilandi. Bunda kambag‘allik yuqori bo‘lgan tumanlarda yo‘l-transport, elektr, aloqa va turizm infratuzilmasini yaxshilash, kichik va o‘rta shaharlarni rivojlantirish, mahallalarni sanoatlashtirishga e’tibor qaratiladi.
Bosh vazir o‘rinbosariga buning uchun zarur infratuzilma masalasini hal qilish vazifasi qo‘yildi.
Joriy yilda oilaviy tadbirkorlikka 13 trillion so‘m kredit va 1,5 trillion so‘m subsidiyalar ajratilayapti. Shuningdek, kambag‘allikni qisqartirish va bandlikni ta’minlash bo‘yicha 37 turdagi subsidiyalar mavjud. Lekin ularni ajratish shartlari oilalarning ijtimoiy-iqtisodiy holati, loyihaning o‘zini o‘zi oqlash muddatidan qat’iy nazar, barcha uchun deyarli bir xil. Shu bois kredit va subsidiyalarni har bir kambag‘al oilaga alohida yondashuv asosida taqdim etish taklifi bildirildi.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligini xalqchil tizimga aylantirish, 100 dan ortiq ijtimoiy xizmatlarni bevosita mahallaning o‘zida yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

On May 10, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of measures to reduce poverty and increase employment.
As part of the administrative reform, a ministry responsible for these areas has been formed, all legal and organizational bases have been created in the sphere. For the first time in our country, the concept of minimum consumer spending has been introduced.
In order to ensure employment of the population, 15 trillion soums of preferential loans and subsidies have been allocated for family entrepreneurship, 200 thousand hectares of land have been distributed for agriculture. About 300 thousand business entities have been organized, the activities of 20 thousand enterprises have been expanded. Last year, 1 million people were lifted out of poverty.
In the newly adopted Constitution in a new version, the State has committed itself to reducing poverty.
In this regard, the meeting discussed measures to bring this work to a new level. It is indicated that, first of all, the Ministry of Employment and Poverty Reduction should organize work in the field in a new way.
The issue of supporting entrepreneurs and stimulating them to create new jobs was considered. To do this, an agreement will be concluded with them on the training of qualified labor. That is, monocenters will be created at enterprises. The state, along with allocating the necessary funds for training employees, will provide preferences for access to infrastructure, loans, in tax and other matters. The entrepreneur, in turn, will provide the low-income population with a profitable job.
Responsible persons have been instructed to implement this system in all districts and cities.
China's experience in poverty reduction is worthy of attention. A delegation from our country recently visited China to study this experience and develop new approaches. Chinese specialists were involved in the Ministry of Employment and Poverty Reduction.
During the presentation, it was determined that on the basis of the Chinese experience, a separate program for getting out of poverty will be implemented in one of the districts of each region. At the same time, attention will be paid to the improvement of road transport, energy, communication and tourism infrastructure, the development of small and medium-sized cities, the industrialization of mahallas in areas with a high level of poverty.
The Deputy Prime Minister was instructed to resolve issues related to the preparation of the necessary infrastructure.
This year, 13 trillion soums of loans and 1.5 trillion soums of subsidies are allocated for family entrepreneurship. There are 37 types of subsidies in the field of poverty reduction and employment. But the conditions for providing this support are almost the same for everyone and do not take into account the different socio-economic situation of families, the time required for projects to become self-sufficient. In this regard, it is proposed to change the procedure for allocating loans and subsidies, providing for an individual approach to each low-income family.
Instructions were given to transform the Ministry of Employment and Reduction into a people-oriented system, to organize the provision of more than 100 social services directly in mahallas.