O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-may kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Tojikiston yetakchisi davlatimiz rahbarini O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha umumxalq referendumi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan samimiy tabrikladi.
Suhbatda oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston-Tojikiston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari izchil mustahkamlanib, savdo-iqtisodiy hamkorlik sur’ati oshib borayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro savdo hajmi, qo‘shma loyiha va korxonalar soni o‘smoqda. Chegaraoldi savdo-logistika zonasi barpo etilmoqda. Faol madaniy-gumanitar almashinuvlar davom etmoqda – mart oyida Dushanbe shahrida ikki mamlakat yetakchi oliy ta’lim muassasalari rektorlarining birinchi forumi samarali o‘tdi.
O‘zbekiston va Tojikiston Prezidentlari joriy kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish va amaliy hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini ishlab chiqish uchun Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi va ikkinchi Hududlar forumi kun tartibini puxta tayyorlash muhim ekanini ta’kidladilar.
Mintaqaviy hamkorlik, shu jumladan Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining beshinchi Maslahat uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rish masalalari yuzasidan fikr almashildi.

Лидеры Узбекистана и Таджикистана рассмотрели выполнение достигнутых договоренностей
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 мая провел телефонный разговор с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Лидер Таджикистана тепло поздравил главу нашего государства с успешным проведением всенародного референдума по внесению изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан.
В ходе беседы отдельное внимание было уделено вопросам практической реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
С особым удовлетворением отмечены поступательное укрепление узбекско-таджикских отношений стратегического партнерства и союзничества, а также нарастающая динамика торгово-экономического сотрудничества.
Увеличиваются объемы взаимной торговли, число совместных проектов и предприятий. Ведется строительство приграничной торгово-логистической зоны. Продолжаются активные культурно-гуманитарные обмены – в марте плодотворно прошел первый Форум ректоров ведущих вузов двух стран в городе Душанбе.
Президенты Узбекистана и Таджикистана отметили важность тщательной подготовки повестки дня очередного заседания Межправительственной комиссии и второго Форума регионов в целях ускорения текущих проектов кооперации и выработки новых направлений практического взаимодействия.
Состоялся обмен мнениями по вопросам регионального сотрудничества, в том числе в контексте подготовки к предстоящей пятой Консультативной встрече глав государств Центральной Азии.