O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an bilan 2-may kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotida keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish va amaliy hamkorlikning ustuvor loyihalarini ilgari surish masalalari ko‘rib chiqildi.
Turkiya yetakchisi davlatimiz rahbarini Konstitutsiya islohoti bo‘yicha umumxalq referendumi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan samimiy qutlab, qardosh O‘zbekiston xalqiga farovonlik, taraqqiyot va ravnaq tiladi.
Suhbatda mamlakatimizda Turkiyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokidagi ustuvor investitsiya loyihalarini jadal amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
Strategik sheriklik kengashining navbatdagi yig‘ilishiga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi.
Muloqot yakunida O‘zbekiston rahbari Turkiya yetakchisiga joriy yilning may oyi o‘rtasida bo‘lajak Prezident saylovida muvaffaqiyatlar tiladi.

Лидеры Узбекистана и Турции обсудили вопросы дальнейшего углубления стратегического партнерства
Вопросы дальнейшего углубления всеобъемлющих отношений стратегического партнерства и продвижения приоритетных проектов практического взаимодействия были рассмотрены в ходе телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом 2 мая.
Лидер Турции искренне поздравил главу нашего государства с успешным проведением всенародного референдума по конституционной реформе, тепло пожелав братскому народу Узбекистана благополучия, прогресса и процветания.
В ходе беседы была отмечена важность скорейшей реализации приоритетных инвестиционных проектов в нашей стране с участием ведущих компаний Турции.
Обсуждены вопросы подготовки очередного заседания Совета стратегического сотрудничества.
В завершение разговора глава Узбекистана пожелал лидеру Турции успехов на предстоящих президентских выборах в середине мая этого года.