O‘zbekiston Prezidenti ITB bilan yangi sheriklik dasturini birgalikda amalga oshirish muhimligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-aprel kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida Islom taraqqiyot banki prezidenti Muhammad bin Sulaymon al-Jassirni qabul qildi.
Yangi o‘rta muddatli sheriklik dasturi doirasida Bank guruhi bilan keng ko‘lamli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Bugungi kunda qo‘shma loyihalar portfeli iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarini qamrab olgan holda 1,3 milliard dollardan oshgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Forum doirasida qishloq va transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, maktabgacha ta’limni rivojlantirish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish yuzasidan umumiy qiymati 400 million dollarlik bitimlar imzolandi.
Uchrashuvda amaliy hamkorlikni rivojlantirish, tadbirkorlik va xususiy investitsiyalarni qo‘llab-quvvatlash, moliyaviy vositalarni takomillashtirish, Bank tuzilmalarini loyiha ishlariga faol jalb qilish borasida aniq loyihalarni ilgari surish, shuningdek, mamlakatimizning JSTga qo‘shilishi va innovatsion ekotizimni yaratish masalalarida texnik ko‘makni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.

On April 27, on the sidelines of the Tashkent International Investment Forum, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received President of the Islamic Development Bank Muhammad bin Suleiman al-Jassir.
The issues of further deepening of full-scale cooperation with the Bank's group within the framework of the new medium-term Partnership Program were discussed.
It was noted with satisfaction that currently the portfolio of joint projects exceeds $1.3 billion covering priority sectors of the economy. Within the framework of the forum, agreements were signed on the implementation of projects in the field of modernization of rural and transport infrastructure, development of preschool education in the amount of $ 400 million.
Important attention is paid to expanding practical cooperation and promoting specific projects in the field of supporting entrepreneurship and private investment, improving financial instruments, actively involving the Bank's structures in project activities, as well
as expanding technical assistance in matters of our country's accession to the WTO and the creation of an innovation ecosystem.