ochilish marosimidagi nutqi
Sizlar bilan ikkinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumida uchrashib turganimdan bag‘oyat xursandman.
Albatta, O‘zbekistonning yaqin do‘stlari va ishonchli hamkorlari bo‘lgan xorijiy hukumatlar va xalqaro moliya institutlari vakillari hamda nufuzli kompaniyalar rahbarlari bilan ushbu forum doirasidagi uchrashuvlarimiz barchamiz uchun yaxshi an’anaga aylanib bormoqda.
Sizlarning mehmondo‘st diyorimizga tashrifingizni yurtimizga hurmat va islohotlarimizga ishonch ifodasi sifatida qabul qilamiz.
Hozirgi vaqtda xalqaro maydonda davom etayotgan murakkab va tahlikali jarayonlar, bashorat qilib bo‘lmaydigan o‘zgarishlar dunyo iqtisodiyotini jiddiy sinovdan o‘tkazayotgani hech kimga sir emas.
Ishonchim komilki, bunday ziddiyatli sharoitda bugungi uchrashuvimiz ikki tomonlama va ko‘p tomonlama hamkorlikni mustahkamlashga, barchamiz uchun yangi biznes imkoniyatlarini kashf etishga xizmat qiladi.
O‘tgan yili bo‘lib o‘tgan birinchi Xalqaro investitsiya forumida yangi hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilinib, ko‘plab kelishuvlarga erishildi.
Bir yil ichida mamlakatimiz iqtisodiyotini yanada erkinlashtirish, biznesga keng yo‘l ochish, bu borada qonun ustuvorligi va huquqiy kafolatlarni mustahkamlash bo‘yicha tizimli islohotlarni jadal davom ettirdik. Jumladan, mintaqamizdagi eng qulay fiskal tizimni yaratish bo‘yicha katta o‘zgarishlarga erishdik. Xususan, qo‘shilgan qiymat solig‘i stavkasi 12 foizga tushirildi. Xabaringiz bor, ilgari ushbu soliq stavkasi 20 foiz edi. Shuningdek, qo‘shilgan qiymat solig‘ini eksportchi korxonalarga 7 kun ichida qaytarish joriy qilingani, soliq va bojxonada o‘zaro hisobga olish yo‘lga qo‘yilgani tadbirkorlarga juda ma’qul bo‘lyapti. Shu paytgacha investorlar 2 ta alohida tizim orasida sarson edi.
Bundan tashqari, xorijiy investorlarning o‘z aksiyalaridan oladigan dividendlari uch yil muddatga soliqdan ozod qilindi, ular uchun foyda solig‘i 20 foizdan 12 foizga tushirildi.
Muhimi – soliq va bojxona qonunlariga yangi yoki og‘irlashtiruvchi javobgarlik choralari kiritilmasligi qat’iy belgilab qo‘yildi.
Tashqi savdoni erkinlashtirish bo‘yicha navbatdagi muhim qadamlar qo‘yildi. Jumladan, investorlar uchun zarur bo‘lgan 7 mingdan ziyod xomashyo va tovarlarga bojxona bojlari bekor qilindi. Bojxona hududida qayta ishlashning soddalashtirilgan tartibi joriy etildi.
Tashqi savdo va raqobat muhitini yangi bosqichga olib chiqish, yangi-yangi bozorlarga kirish maqsadida biz Jahon savdo tashkilotiga qo‘shilish borasidagi ishlarimizni jadallashtirdik.
Alohida ta’kidlab o‘tmoqchiman, Jahon savdo tashkiloti talablari islohotlarimiz mazmuniga to‘la mos va biz ushbu nufuzli tashkilotga tezroq a’zo bo‘lib kirishdan manfaatdormiz.
Hozirgi vaqtda a’zo mamlakatlar bilan muzokaralar olib borish hamda milliy qonunchilikni Jahon savdo tashkiloti qoidalari bilan uyg‘unlashtirish qizg‘in bosqichda. Yil yakuniga qadar sezilarli natijalarga erishish bo‘yicha aniq rejalarni olganmiz.
Ijro hokimiyati tizimida byurokratiyani kamaytirish, korrupsiyani yo‘q qilish, ixcham, samarali boshqaruvni joriy etish maqsadida dadil ma’muriy islohotni boshladik.
Bu borada barcha vazirliklar isloh qilinib, ularning soni 61 tadan 28 taga keltirildi, vazifa va vakolatlari aniq belgilandi.
Shuningdek, davlatning biznesni tartibga solishga qaratilgan 500 ta funksiyasi bekor qilindi, 70 tasi xususiy sektorga davlat-xususiy sheriklik va autsorsing asosida o‘tkazildi.
Hozirgi kunga qadar 132 ta litsenziya va ruxsat berishga oid hujjatlar bekor qilindi, 33 tasi bo‘yicha xabardor qilish tartibiga o‘tildi.
Eng muhimi – ushbu islohot doirasida investorlar bilan ishlashning yaxlit tizimi joriy qilindi.
Investitsiya, sanoat va savdo vazirligida loyiha tashabbusidan boshlab, to uni ishga tushirishgacha bo‘lgan barcha jarayonlarda investorlarga “yagona darcha” orqali ko‘maklashish yo‘lga qo‘yildi.
Investorlar faoliyatiga oid masalalarni tezkor hal etish, ularning davlat rahbari bilan bevosita muloqotini yo‘lga qo‘yish maqsadida Prezident huzurida Xorijiy investorlar kengashi ish boshladi.
Men xorijiy kompaniyalar vakillari va ishbilarmonlar bilan ko‘proq muloqot qilishga intilaman. Sizlarning g‘oya, taklif va tashabbuslaringiz menga kuch-g‘ayrat beradi, yangi islohotlarga undaydi. Shu bois, yangi-yangi investorlar bilan tez-tez uchrashuvlar o‘tkazishga, sizlarning yurtimizdagi yutuqlaringizni shaxsan kafolatlashga tayyorman.
Investorlar huquqlarini ishonchli himoya qilish bo‘yicha ham islohotlarimiz jadal davom etmoqda.
Chet ellik investorlar uchun ko‘chmas mulk sotib olish, O‘zbekistonga kelib-ketish va yashash shartlari keskin soddalashtirildi.
Investorlar huquqlarini sud orqali kafolatli himoya qilish borasida katta qadamlar qo‘yilmoqda. Bu borada ma’muriy sudlarning nufuzi oshirildi va ularga katta vakolatlar berildi. Bundan buyon tadbirkor va investorlar sudda o‘z talabining to‘g‘riligini isbotlashi shart emas. Endi davlat idorasi o‘z qarorining qonuniyligini isbotlab berishga majbur bo‘ladi. Yuzaga kelgan har qanday noaniqliklar esa investorlar foydasiga hal qilinadi.
Qonunlarimizda xalqaro arbitraj sudlari qarorlarini majburiy ijroga qaratish mexanizmlari mustahkamlab qo‘yildi.
Joriy yilda ham tadbirkorlar huquqini himoya qilish bo‘yicha islohotlarimiz davom ettiriladi. Jumladan, xalqaro ekspertlar ko‘magida tariximizda ilk bor Xalqaro tijorat sudi faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Islohotlarimiz natijasida O‘zbekistonning mintaqadagi iqtisodiyoti eng yuqori diversifikatsiya qilingan mamlakat sifatidagi maqomi yanada mustahkamlandi.
Bir yilning o‘zida 100 mingga yaqin yangi korxonalar tashkil qilindi, kiritilgan xorijiy sarmoyalarning yillik hajmi 10 milliard dollarga yetdi yoki islohotlar boshlangan 2017 yilga nisbatan 3 barobar oshdi, 1 millionga yaqin aholi kambag‘allikdan chiqarilib, kambag‘allik darajasi 17 foizdan 14 foizga tushirildi. Eslatib o‘taman, islohotlar boshlangan davrda bu ko‘rsatkich 30 foizdan yuqori edi.
Albatta, bu yutuqlarda siz, hurmatli hamkorlarimizning o‘rni beqiyos.
Oxirgi yillarda sizlarning ko‘magingiz bilan mamlakatimizda minglab zamonaviy korxonalar tashkil qilindi, yirik loyihalar amalga oshirildi, yuz minglab yuqori daromadli yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Fursatdan foydalanib, ana shunday yutuqlarga munosib hissa qo‘shayotgan barcha xorijiy va mahalliy investorlarga, hamkor davlatlar hukumatlariga, xalqaro moliya institutlariga chuqur minnatdorlik hamda yuksak hurmat va ehtiromimni bildiraman.
Islohotlarimiz jadal davom etishi, yurtimizda biznes emin-erkin rivojlanishi uchun yanada mustahkam huquqiy poydevor kerak.
Xabaringiz bor, yaqin kunlarda Yangi O‘zbekistonning yangilanayotgan Konstitutsiyasi bo‘yicha umumxalq referendumi o‘tkaziladi.
Eng avvalo, yangi Konstitutsiyamizda O‘zbekiston – suveren, demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy davlat ekani alohida belgilanmoqda. Barcha o‘zgartirishlarning tub negiziga “inson huquqlari va erkinliklari ustuvor” degan ezgu g‘oya qo‘yilmoqda. Shuningdek, Konstitutsiyamizda ilk bor qulay investitsiya va ishbilarmonlik muhitini ta’minlash, mulk daxlsizligi, bozor munosabatlarini rivojlantirish va halol raqobat uchun shart-sharoitlar yaratish, sud mustaqilligi bo‘yicha davlat o‘ziga majburiyatlar olmoqda.
Hech shubhasiz, yangi Konstitutsiya – biz boshlagan islohotlarni izchil davom ettirib, eng muhimi, ularga ortga qaytmaydigan tus berishi muqarrar.
Endi sizlar bilan hamkorligimizni kengaytirish borasidagi yangi imkoniyatlarga to‘xtalsam.
Birinchidan, O‘zbekiston “yashil iqtisodiyot”ga o‘tish yo‘lini qat’iy davom ettiradi.
Ayniqsa, “ACWA Power”, “Masdar”, “Total Eren” kabi jahonning eng nufuzli kompaniyalari mamlakatimizda yirik quyosh va shamol elektr stansiyalari loyihalarini amalga oshirmoqda. Shu yilning o‘zida 2 ming megavattdan ziyod, keyingi yilda esa 8 ming megavattli quvvatlar ishga tushadi.
“Yashil iqtisodiyot” bizga sanoatning yangi yo‘nalishlarini ham olib kelmoqda. Quyosh panellari, shamol turbinalari, invertor va boshqa elektrotexnika mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi korxonalar barpo etilmoqda. Bu – investorlar uchun 8 milliard dollarlik imkoniyat, degani.
Sizlarni shu kabi loyihalarni amalga oshirishga taklif qilamiz va buning uchun barcha sharoitlarni yaratib berishga tayyormiz.
Ikkinchidan, yaqin-yaqingacha iqtisodiyotning muhim tarmoqlari faqat davlat korxonalaridan iborat edi.
Islohotlarimiz natijasida oldinlari “yopiq” bo‘lgan tarmoqlarga xususiy investitsiyalar faol kirib kelmoqda. Birgina misol, avval 100 foiz davlat tarmog‘i hisoblangan aviatsiya sohasida xususiy sektorga keng yo‘l ochildi. Jumladan, 5 ta xususiy aviakompaniya tashkil etilgani, Samarqand aeroporti tashqi boshqaruvga berilgani hisobiga parvozlar soni 2,5 barobar oshdi.
Biz transport sohasida raqobat muhitini yaratishga qaratilgan islohotlarni davom ettiramiz. Bu yil Andijon, Namangan, Buxoro va Urganch aeroportlari boshqaruvini ham xususiy sektorga topshiramiz.
Temir yo‘l sohasida ham katta o‘zgarishlarni boshlayapmiz va bunda investorlar faol ishtirok etishlarini so‘rab qolaman.
Shu bilan birga, tez o‘sib kelayotgan IT, turizm, ta’lim, tibbiyot kabi sohalarda O‘zbekiston mintaqaviy xabga aylanib borayotgani ham bu yo‘nalishdagi katta imkoniyat.
Ushbu rejalarimizni amalga oshirishda xalqaro moliya institutlarining ko‘magiga tayanamiz. Misol uchun, Islom taraqqiyot banki bizga ishonch bildirib, davlat kafolatisiz 1,5 milliard dollarlik davlat-xususiy sheriklik loyihalari bo‘yicha jadal ishlayapti. Buning uchun forumda ishtirok etayotgan bankning prezidenti Muhammad bin Sulaymon al-Jassir janoblariga alohida minnatdorligimni bildiraman.
O‘ylaymanki, bu hamkorligimiz uzoq yillar davom etadi va har ikki tomon uchun manfaatli bo‘ladi.
Umuman, bu yil davlat-xususiy sheriklikni joriy qilish bo‘yicha 14 milliard dollarlik alohida dasturlar xalqaro moliya institutlari ko‘magida ishlab chiqildi. Bular davlat uchun muhim bo‘lgan transport, kommunal va suv xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash kabi tarmoqlarni qamrab oladi va ular bo‘yicha ushbu forum doirasida sizlarga aniq loyihalar taqdim etiladi.
Uchinchidan, biz bu yil davlat mulkini xususiylashtirish bo‘yicha “1 ming + 1 ming + 40” dasturini qabul qildik.
Bu degani 1 mingta korxonadagi davlat ulushlari hamda yana 1 mingta davlatga tegishli ko‘chmas mulk obyektlari ochiq auksion savdolariga chiqariladi, iqtisodiyotimiz uchun strategik ahamiyatga ega 40 ta korxona IPO ga olib chiqiladi. Jumladan, oltin, mis ishlab chiqaruvchi yirik korxonalar, telekommunikatsiya va sug‘urta kompaniyalari hamda banklar aksiyalari investorlarga taklif etiladi.
To‘rtinchidan, biz industrial rivojlanishni yangi bosqichga olib chiqishga ustuvor ahamiyat beramiz.
Masalan, hozirgi kunda to‘qimachilik, charm-poyabzal, qurilish materiallari, elektr texnikasi, mashinasozlik tarmoqlari yetarli xomashyo bazasi va malakali kadrlarga ega. Ya’ni, shu sohalarda “katta sakrash” qilib, ulardagi ishlab chiqarish va eksportni 2 barobar oshirish uchun yetarli imkoniyatlar bor. Buning uchun bizga yirik brendlar bilan hamkorlik, tashqi bozorlarga chiqish, innovatsiya va zamonaviy texnologiyalar kerak.
Bularni olib keladigan investorlarga biz barcha sharoitlarni yaratish, alohida texnopark hamda sanoat zonalari tashkil qilish va boshqa qo‘shimcha imtiyozlarni yaratib berishga tayyormiz. Bu borada vazirlarga topshiriq berganman. Ular sizlarga forum sessiyalari davomida 160 ta yirik va o‘zaro manfaatli loyihalarni taqdimot qiladi.
Beshinchidan, biz Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik siyosatini davom ettirib, iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha qo‘shni davlatlar bilan faol ishlayapmiz.
Ushbu maqsadlarda qo‘shma investitsiya fondlarini tashkil qilib, sanoat, energetika, transport va suv xo‘jaligi sohalarida yirik mintaqaviy loyihalarni amalga oshiryapmiz.
Iqtisodiyotlarimizning “bir-birini to‘ldirishi” tamoyili asosida sanoat va agro kooperatsiyalarini qat’iy davom ettiramiz.
Bugungi forumda qo‘shni Qirg‘iz Respublikasi hukumati rahbari Aqilbek Japarovni ko‘rib turganimdan xursandman. Biz uchun qardosh bo‘lgan Qirg‘iziston bilan hamkorlik natijasida so‘nggi yillarda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 5 barobar va qo‘shma korxonalar soni 8 barobar oshdi. Xususan, to‘qimachilik, avtomobilsozlik, geologiya, kimyo sanoati, qishloq va suv xo‘jaligi, chorvachilik kabi yo‘nalishlarda birgalikda katta-katta loyihalarni boshladik.
Bularning barchasi 2021 yilda tashkil etilgan O‘zbekiston – Qirg‘iziston taraqqiyot jamg‘armasi tomonidan moliyalashtirilmoqda.
“Qambarota GES-1” va “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘lini qurish loyihalari bo‘yicha ham ishlar jadal davom etmoqda.
Shu o‘rinda mintaqamiz davlatlari o‘rtasidagi hamkorlikni yuksaltirish bo‘yicha bu tashabbuslarni faol qo‘llab-quvvatlayotgan qo‘shni davlatlar hukumatlari vakillari, yirik kompaniyalar rahbarlari va tadbirkorlariga alohida minnatdorlik bildiraman.
Sizlarning bugungi forumda qatnashayotganingiz va mamlakatimizda biznes yuritish uchun katta qiziqish bilan qarayotganingizni yuksak qadrlaymiz.
Hech shubhasiz, bugungi forum barchamiz uchun yangi-yangi imkoniyatlarni ochib beradi.
Ishonchim komil, bo‘lib o‘tadigan muloqotlar orqali sizlar Yangi O‘zbekistondagi biznes uchun beqiyos imkoniyatlarni kashf qilasizlar.
Sizlar o‘zingiz istagan tinchlik va barqarorlik, qulay investitsiya muhiti hamda zarur kafolatlarni aynan bizning yurtimizda topasiz. Bunga men Prezident sifatida kafolat beraman. Yangi O‘zbekiston Sizning biznes faoliyatingizda alohida yorqin iz qoldiradigan makon bo‘lib xizmat qiladi, deb ishonaman.

to the participants of the Second Tashkent International Investment Forum
In fact, our meetings as part of this forum with the representatives of foreign governments and international financial institutions and heads of high-profile companies, who are close friends and reliable partners of Uzbekistan, are becoming a good tradition for all of us.
We perceive your visit to our hospitable land as a show of respect for our country and trust in our reforms. Welcome to Uzbekistan!
Dear participants of the Forum!
It is no secret that complicated and dangerous processes and unpredictable changes taking place on the international arena pose a serious challenge to the world economy.
I am confident that our meeting today in such a contradictory environment shall:
- promote bilateral and multilateral cooperation,
- open new business opportunities for all of us.
At the First International Investment Forum last year, new areas of cooperation were discussed and many agreements were reached.
Within a year, we have intensively continued systemic reforms to further liberalize our country's economy, open a wide path for businesses, and strengthen the rule of law and legal guarantees.
1. Notably, we have made great transformations in creating the most favourable fiscal system in our region.
In particular, the value added tax rate has been reduced to 12 percent. As you know, previously this rate stood at 20 percent.
Entrepreneurs also welcome that:
- 7 days VAT refund system has been introduced for exporters;
- and the mutual accounting has been established in the tax and customs services. Until now, investors were stranded between two separate systems.
In addition:
- the dividends received from shares of foreign investors were exempted from taxation for a period of three years;
- and the actual profit tax for them was reduced from 20 to 12 percent.
Importantly, it has been strictly specified that no new or aggravating liability measures can be introduced into tax and customs legislation.
2. The following important steps have been taken to liberalize foreign trade.
Customs duties have been abolished on more than 7 thousand types of raw materials and goods needed by investors.
A simplified processing procedure has been introduced in the customs territory.
In order to bring the foreign trade and competitive environment to a new level, and gain access to new markets, we have intensified our efforts in acceding the World Trade Organization.
I would like to emphasize that WTO requirements are fully coherent with the objectives of our reforms and we are interested in becoming a member of this prestigious organization as soon as possible.
The negotiations with the WTO member-states and harmonization of national legislation with its rules are now in full swing.
We have set specific objectives to achieve significant results by the end of the year.
3. We have embarked on an ambitious administrative reform to reduce bureaucracy, eliminate corruption and introduce compact, efficient management in the executive branch of power.
In this regard, all ministries were reformed, their number was reduced from 61 to 28, and their responsibilities and powers were clearly defined.
In addition, 500 functions of the state in business regulation were abolished, and 70 were transferred to the private sector on the basis of public-private partnership and outsourcing.
So far, 132 licenses and permits have been withdrawn, and notification procedures have been introduced for 33 of them.
Most importantly, an integrated investor engagement system has been introduced as part of the reform.
The Ministry of Investment, Industry and Trade has set up a “Single Window” to assist investors in all processes from project initiation to its launch.
The Foreign Investors’ Council under the President began its work to promptly address investors’ issues and establish direct communication with the Head of State.
I am keen to communicate more with foreign companies and business persons. Your ideas, proposals and initiatives give me strength and encourage me to new reforms.
Therefore, I am ready to hold frequent meetings with new investors and personally guarantee you success in our country.
4. We are dynamically continuing our reforms in terms of reliable protection of the rights of investors.
We have greatly simplified the conditions for foreign investors to buy real estate, enter and leave Uzbekistan, as well as residence permit procedures.
Significant steps are being made in terms of guaranteed judicial protection of investors’ rights.
In this regard, the competencies of administrative courts were increased and they were given significant powers.
From now on, entrepreneurs and investors do not need to prove their claim in court. Now, the state agency will need to prove the legality of its decision.
Any arising uncertainties will be resolved in favor of investors.
We have set the mechanisms for enforcing the decisions of international arbitration courts in our legislation.
We will continue our reforms in protecting the rights of entrepreneurs this yeats as well.
In particular, the International Commercial Court will start its activities for the first time in our history. It has become possible thanks to the support of international experts.
5. As a result of our reforms, Uzbekistan’s status of a country with the most diversified economy in the region will further strengthen.
In one year alone, the following has been accomplished:
- nearly 100 thousand new enterprises created;
- the annual volume of attracted foreign investments reached $10 billion, in other words, it has tripled against 2017, when we began the reforms;
- nearly 1 million people have been lifted out of poverty, and the poverty rate has dropped from 17 to 14 percent. I would like to point out that this rate was over 30 percent when the reforms began.
Indeed, you, our partners, play an invaluable role in these achievements.
In recent years, with your support we established thousands of modern enterprises, implemented major projects, and created hundreds of thousands new high-paying jobs.
Taking this opportunity, I would like to extend my deep gratitude and sincere respect to all foreign and domestic investors, governments of our partner states and international financial institutions that have been making a worthy contribution to these achievements.
We need even stronger legal framework in order for our reforms to progress rapidly and for businesses to develop safely and freely in our country.
As you know, in the coming days a nationwide referendum will take place on the renewed Constitution of the New Uzbekistan.
First and foremost, our new Constitution specifically states Uzbekistan as a sovereign, democratic, law-governed, social, and civil state.
All changes are based on the idea that “human rights and freedoms are the paramount priority”.
In addition, for the first time in our Constitution the state assumes obligations regarding:
- assuring a comfortable investment and business environment,
- ensuring inviolability of property,
- developing market relations and creating conditions for fair competition;
- ensuring the independence of courts.
There is no doubt that the New Constitution will continue the reforms we have launched, and most importantly, it will make them irreversible.
Now, I would like to dwell on new opportunities in enhancing cooperation with you.
First, Uzbekistan will firmly continue its path toward green transition.
In particular, the world’s most prestigious companies, such as ACWA Power, Masdar, TOTAL Eren, are implementing large-scale solar and wind power plant projects in our country.
This year alone more than 2 thousand megawatts of capacity will be commissioned, and next year - it will reach 8 thousand megawatts.
"Green economy” is inviting new industrial sectors to our country.
Enterprises producing solar panels, wind turbines, inverters and other electrical engineering products are being established.
This means 8 billion US dollars worth of opportunities for investors.
We are inviting you to implement these projects, and are ready to create all the necessary conditions for this.
Second, until recently, important sectors of the economy consisted only of state-owned enterprises.
As a result of these reforms, private investments are actively flowing into previously "closed" industries.
Here is an example. A wide path has opened for the private sector in aviation, which used to be a 100% state-owned network.
In particular, by setting up five private airlines and inviting an external operator company to the Samarkand airport enabled us to increase the number of flights by 2.5 times.
We will continue reforms aimed at creating a competitive environment in the transport sector.
This year, we will transfer the management of Andijan, Namangan, Bukhara and Urgench airports to the private sector.
We are also initiating big changes in the railway sector, and I kindly invite investors to take an active part in this process.
At the same time, the fact that Uzbekistan is becoming a "regional hub" in the rapidly growing fields of IT, tourism, education, and healthcare is a great opportunity in this direction.
We shall rely on the support of international financial institutions in the implementation these plans.
For instance, the Islamic Development Bank has trusted us and is actively working on 1.5 billion US dollars worth public-private partnership projects without state guarantees.
In this regard, I express my special gratitude to the President of the Bank, Mr. Muhammad Sulaiman Al Jasser, who is with us today in this forum.
I think our cooperation will be long-standing and be beneficial to both parties.
In general, this year, 14 billion US dollars worth dedicated programs in the field of public-private partnership have been developed with the support of international financial institutions.
The cover such important areas for state as transport, utilities and water management, public health and specific projects will be presented to you during this forum.
Third, we adopted a "one thousand, one thousand, forty" program to privatize state assets.
This means that:
- one thousand enterprises with a state share and one thousand properties owned by the state will be put up for public auction;
- 40 enterprises of strategic importance for our economy will hold an IPO.
In particular, shares of large gold and copper producing enterprises, telecommunication and insurance companies, as well as banks will be offered to investors.
Fourth, we attach priority to elevating industrial development to a new level.
For instance, today textile, leather and footwear, construction materials, electrical, mechanical engineering industries have a sufficient base of raw materials and qualified personnel.
In other words, there are enough capacities to make a "big leap" in these areas and increase the volume of their production and exports by 2 times.
In this regard, we need to cooperate with major brands, gain access to foreign markets, innovations and modern technologies.
We are ready to create all the conditions, organize dedicated technological parks and industrial zones and provide other additional benefits for the relevant investors.
I have instructed the ministers in this regard. They will present to you 160 large and mutually beneficial projects during the Forum sessions.
Fifth, we continue our policy of good neighborliness in Central Asia and are actively working with neighboring states to further promote economic cooperation.
To this end, we organize joint investment funds and carry out major regional projects in the fields of industry, energy, transport and water management.
Based on the principle of "complementarity" of our economies, we will resolutely continue industrial and agricultural cooperation.
I am pleased to welcome the Head of Government of the neighboring Kyrgyz Republic Mr. Oqilbek Japarov at the Forum.
Through cooperation with brotherly Kyrgyz Republic, in recent years the volume of mutual trade has increased 5 times, and the number of joint ventures has grown
8 times.
In particular, we have launched large-scale joint projects in textiles, automobile production, geology, chemical industry, agriculture and water management, animal husbandry.
All of these projects are financed through the Uzbekistan-Kyrgyzstan Development Fund established in 2021.
Intensive work is underway on such projects as the construction of “Kambarata HPP-1” and the “China-Kyrgyzstan-Uzbekistan” railway.
In this regard, I would like to express special gratitude to the representatives of governments of neighboring countries, heads of major companies and entrepreneurs, who are actively supporting these initiatives aimed at enhancing cooperation between countries of our region.
Dear participants of the event!
We highly appreciate your attendance in today's forum and your interest in doing business in our country.
There is no doubt that today's forum will open new opportunities for all of us.
I am confident that during your interactions you will discover unique business opportunities in the New Uzbekistan.
In our country you will find the desired peace and stability, a favorable investment environment and necessary guarantees. I guarantee it to you as President.
I am confident that the New Uzbekistan will be a place that will leave a bright mark on your business activities.