O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan 26-aprel kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotida amaliy hamkorlikni kengaytirish, savdo munosabatlari sur’atini ta’minlash va yetakchi korxonalarning kooperatsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Ikki mamlakat yetakchilari shu kunlarda o‘tayotgan “INNOPROM. Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat ko‘rgazmasining samarali natijalarini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar. Ushbu tadbirda 35 mamlakat biznesining 5 ming nafardan ziyod vakili ishtirok etmoqda.
Suhbat chog‘ida avtomobilsozlik, temir yo‘l transporti, farmatsevtika, kimyo sanoati va boshqa ustuvor tarmoqlarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Sanoat ipotekasi, klasterlar, industrial rivojlanish jamg‘armasi kabi vositalarni rivojlantirish borasidagi ilg‘or tajribani o‘rganishdan manfaatdorlik bildirildi.
Mintaqaviy hamkorlikning dolzarb jihatlari yuzasidan ham fikr almashildi.
Muloqot yakunida O‘zbekiston Prezidenti Konstitutsiya bo‘yicha bo‘lajak referendumning Rossiya Federatsiyasi hududida o‘tkazilishiga ko‘rsatilayotgan ko‘mak uchun Rossiya Prezidentiga samimiy minnatdorlik bildirdi.

Лидеры Узбекистана и России приветствовали плодотворные итоги выставки «ИННОПРОМ» в Ташкенте
Вопросы углубления практического сотрудничества, обеспечения динамики торговых отношений и поддержки проектов кооперации ведущих предприятий были рассмотрены в ходе телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным, состоявшегося 26 апреля.
Лидеры двух стран с глубоким удовлетворением отметили плодотворные результаты проходящей в эти дни Международной промышленной выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия». В ее работе принимают участие свыше 5 тысяч представителей бизнеса из 35 стран.
В ходе беседы подчеркнута важность дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества в области автомобилестроения, железнодорожного транспорта, фармацевтики, химической промышленности и других приоритетных отраслях.
Отмечена заинтересованность в изучении передового опыта развития промышленной ипотеки, кластеров, фонда индустриального развития и других инструментов.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным аспектам регионального взаимодействия.
В завершении разговора Президент Узбекистана искренне поблагодарил Президента России за оказываемую поддержку в проведении предстоящего конституционного референдума на территории Российской Федерации.