O‘zbekiston Prezidenti Chexiya Bosh vaziri bilan industrial-texnologik sheriklikni rivojlantirishning aniq loyihalarini muhokama qildi
25-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrida rasmiy tashrif bilan bo‘lib turgan Chexiya Respublikasi Bosh vaziri Petr Fiala boshchiligidagi hukumat delegatsiyasini qabul qildi.
O‘zbekiston-Chexiya munosabatlarini yanada rivojlantirish va ikki mamlakat o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni ustuvor yo‘nalishlarda kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Chexiya mamlakatimizning Yevropadagi an’anaviy hamkoridir. Joriy yilda ikki tomonlama diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanmoqda.
Keyingi bir necha yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 2 barobarga, qo‘shma korxona va loyihalar soni esa 2,5 barobarga ko‘paydi.
Bugungi kunda qurilish materiallari, tibbiy uskunalarni ishlab chiqarish, ishbilarmonlik infratuzilmasini rivojlantirish loyihalari amalga oshirilmoqda.
Ta’lim, sog‘liqni saqlash va madaniyat sohalaridagi almashinuvlar har doimgidek faol. Mazkur tashrif doirasida O‘zbekiston-Chexiya arxeologik ekspeditsiyasining 20 yilligiga bag‘ishlangan ko‘rgazma ochildi.
Uchrashuv chog‘ida o‘z mintaqalarida sanoat peshqadamlari bo‘lgan mamlakatlarimizning o‘zaro manfaatli hamkorligida mavjud salohiyatni samarali ishga solish muhimligi alohida ta’kidlandi.
Hukumatlararo komissiya ishini faollashtirish va uning navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish zarurligi qayd etildi.
Bugun mamlakatlarimiz yetakchi korxonalari ishtirokida bo‘lib o‘tgan va istiqbolli loyihalar taqdimot qilingan biznes-forumning samarali yakunlari yuksak baholandi.
Qazib chiqarish tarmog‘i, energetikani modernizatsiya qilish, energetik mashinasozlik, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik va charm sanoati, transport va logistika, to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish, transport yo‘laklarini rivojlantirish va boshqalar ustuvor yo‘nalishlar sifatida qayd etildi.
Yurtimizda Chexiyaning ilg‘or texnologiyalarini keng joriy qilishga qaratilgan loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va birgalikda moliyalashtirish vositalaridan foydalanish muhimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Hamkorlikning har bir yo‘nalishi bo‘yicha ishchi guruhlar tuzish va “yo‘l xarita”larini ishlab chiqishga qaror qilindi.
Bundan tashqari, Ishbilarmonlar kengashining faoliyati qayta yo‘lga qo‘yilmoqda, uning doirasida O‘zbekiston va Chexiya poytaxtlari va hududlarida biznes-forumlarni muntazam o‘tkazib borish rejalashtirilmoqda.
Gumanitar almashinuvni kengaytirish, shu jumladan Chexiyaning yetakchi oliy ta’lim muassasalarida o‘zbekistonlik talabalarning tahsil olishi uchun kvotalarni ko‘paytirish va madaniy tadbirlar dasturini qabul qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана обсудил с Премьер-министром Чехии конкретные проекты развития индустриально-технологического партнерства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 апреля принял правительственную делегацию Чешской Республики во главе с Премьер-министром Петром Фиалой, пребывающую в городе Ташкенте с официальным визитом.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-чешских отношений и углубления практического сотрудничества двух стран в приоритетных направлениях.
Следует отметить, что Чехия традиционно является важным европейским партнером нашей страны. В этом году отмечается 30-летие со дня установления двусторонних дипломатических отношений.
За последние несколько лет объемы взаимного товарооборота увеличились в 2 раза, количество совместных предприятий и проектов – в 2,5 раза.
В настоящее время реализуются проекты по производству стройматериалов, выпуску медицинского оборудования, развитию деловой инфраструктуры.
Традиционно активные обмены осуществляются в сферах образования, здравоохранения и культуры. В рамках настоящего визита состоялось также открытие выставки, посвященной 20-летию узбекско-чешской археологической экспедиции.
В ходе встречи особо отмечена важность эффективного задействования потенциала взаимовыгодного сотрудничества двух стран, выступающих индустриальными лидерами в своих регионах.
Подчеркнута необходимость активизации деятельности Межправкомиссии и проведения ее очередного заседания.
Высоко оценены плодотворные итоги состоявшегося сегодня бизнес-форума с участием ведущих предприятий наших стран и презентацией перспективных проектов.
В качестве приоритетных направлений обозначены добывающая отрасль, модернизация энергетики, энергомашиностроение, электротехника, сельское хозяйство, текстильная и кожевенная промышленность, транспорт и логистика, организация прямого авиасообщения, развитие транспортных коридоров и другие.
Подчеркнута важность использования инструментов поддержки и софинансирования проектов, направленных на широкое внедрение передовых чешских технологий в нашей стране.
Принято решение о создании рабочих групп и выработке «дорожных карт» по каждому направлению сотрудничества.
Кроме того, возобновляется деятельность Делового совета, в рамках которого планируется регулярное проведение бизнес-форумов в столицах и регионах Узбекистана и Чехии.
Отдельное внимание было уделено вопросам расширения гуманитарного обмена, включая увеличение квот на обучение узбекских студентов в ведущих чешских вузах и принятие программы культурных мероприятий.