O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-aprel kuni shu kunlarda Toshkent shahrida o‘tayotgan “Innoprom. Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat ko‘rgazmasida Rossiya delegatsiyasiga boshchilik qilayotgan Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisining o‘rinbosari, sanoat va savdo vaziri Denis Manturovni qabul qildi.
Uchrashuvda ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlik kun tartibidagi dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari 35 mamlakat biznesining 5 ming nafardan ziyod vakillari ishtirokidagi “Innoprom” forumi muvaffaqiyatli tashkil etilgani va o‘tkazilayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Tovar ayirboshlash sur’atini saqlash va iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Ikki mamlakat hududlarining amaliy sherikligini yanada rivojlantirish va hamkorlikni aniq loyihalar bilan boyitish uchun keng imkoniyatlar mavjudligi ta’kidlandi. Misol tariqasida joriy haftada Jizzax viloyatida texnologik park ishga tushirilgani qayd etildi.
Loyiha ofisi faoliyati doirasida, shu jumladan energetika, mashinasozlik, qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik, farmatsevtika kabi yo‘nalishlarda va boshqa tarmoqlarda investitsiya loyihalarini tayyorlash va amalga oshirishni jadallashtirish muhim ekani ko‘rsatib o‘tildi.
Sanoat ishlab chiqarishini qo‘llab-quvvatlashda Rossiya tajribasini joriy etishga qiziqish bildirildi hamda qo‘shma loyihalarni ilgari surishning institutsional mexanizmlarini kuchaytirish zarurligi qayd etildi.

Президент Узбекистана отметил важность дальнейшего углубления промышленной кооперации с ведущими российскими производителями
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 апреля принял заместителя Председателя Правительства Российской Федерации, министра промышленности и торговли Дениса Мантурова, возглавляющего российскую делегацию на Международной промышленной выставке «Иннопром. Центральная Азия», которая в эти дни проходит в городе Ташкенте.
Глава нашего государства приветствовал успешную организацию и проведение форума «Иннопром» с участием свыше 5 тысяч представителей бизнеса из 35 стран.
Особое внимание было уделено сохранению динамики товарооборота и углублению промышленной кооперации в приоритетных отраслях экономики.
Отмечены широкие возможности дальнейшего развития практического партнерства регионов двух стран и насыщения повестки взаимодействия конкретными проектами. В качестве примера приведен запуск технологического парка в Джизакской области на этой неделе.
Подчеркнута важность ускорения подготовки и реализации инвестиционных проектов в рамках деятельности Проектного офиса, в том числе по таким направлениям, как энергетика, машиностроение, сельское хозяйство, текстильная промышленность, фармацевтика и в других отраслях.
Отмечены также интерес к внедрению российского опыта поддержки промышленного производства и необходимость усиления институциональных механизмов продвижения совместных проектов.