15-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Dastlab davlatimiz rahbari Gurbanguli Berdimuhamedovga og‘ir judolik - onasi Ogulabat edje Berdimuhamedova olamdan o‘tgani munosabati bilan chuqur hamdardlik va taskin-tasalli so‘zlarini izhor etdi, unga va barcha yaqinlariga sabr-toqat va bardosh tiladi.
Suhbatda ikki tomonlama kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Oliy darajadagi kelishuvlar ijrosining borishi muhokama qilindi. Yil boshidan buyon o‘tgan ikki tomonlama muloqotlar – Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, siyosiy maslahatlashuvlar, transport va madaniyat vazirlarining uchrashuvlari, diplomatik munosabatlar o‘rnatilgani 30 yilligi munosabati bilan o‘tkazilgan boshqa tadbirlarning samarali natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi.
Savdo-iqtisodiy, energetika va suv xo‘jaligi sohalaridagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikning amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston-Turkmaniston strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash bo‘yicha faol almashinuvlarni davom ettirishga kelishib olindi.
Telefon muloqoti yakunida yetakchilar bir-birini va qardosh mamlakatlarimiz xalqlarini yaqinlashib kelayotgan Ramazon hayiti bilan dildan qutladilar.

On April 15, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
At the beginning, the head of our state expressed his deep condolences, words of sympathy and support to Gurbanguly Berdimuhamedov in connection with the irreparable loss – the death of Ogulabat's mother eje Berdimuhamedova, sincerely wishing him and all his relatives perseverance and patience.
During the conversation, the sides also exchanged views on topical issues on the bilateral agenda.
The progress of the implementation of the agreements at the highest level was discussed. The fruitful results of bilateral contacts that have taken place since the beginning of the year were noted with satisfaction – meetings of the Intergovernmental Commission, political consultations, meetings of ministers of Transport and Culture, and other events in connection with the 30th anniversary of the establishment of bilateral diplomatic relations.
Issues of cooperation in trade, economic, energy and water management spheres were discussed.
In addition, practical aspects of regional cooperation in Central Asia were considered.
It was agreed to continue active exchanges to further deepen the Uzbek-Turkmen relations of strategic partnership.
At the end of the telephone conversation, the leaders warmly congratulated each other and the fraternal peoples of the two countries on the upcoming Ramadan Hayit holiday.