O‘zbekiston Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘ladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish jarayonlari va istiqbollariga oid taqdimot bilan tanishdi.
Ma’lumki, Jahon savdo tashkiloti davlatlararo ko‘p tomonlama savdo tizimini muvofiqlashtirib turuvchi nufuzli xalqaro tuzilmadir. Dunyo savdosining 95 foizi unga a’zo 164 ta mamlakat hissasiga to‘g‘ri keladi.
Tashkilotning asosiy vazifasi – erkin va shaffof savdo munosabatlarini tartibga solish va uni kengaytirish orqali a’zo mamlakatlar barqaror taraqqiyotini ta’minlash va insonlar turmushini yaxshilash hisoblanadi. Bu O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar maqsadiga to‘liq mos keladi.
Ilgari mamlakatimiz eksportning yarmi paxta tolasiga to‘g‘ri kelardi. Uning eksportidan to‘liq voz kechilgandan keyin, tayyor kiyim-kechak eksporti 4 baravar ko‘paydi. O‘tgan yil natijalariga ko‘ra, to‘qimachilik mahsulotlari eksporti 3 milliard 300 ming dollarni tashkil etdi. 2021 yilda O‘zbekiston GSP+ tizimiga qo‘shilgani natijasida Yevropa bozoriga tayyor mahsulot eksporti 1,5 baravar oshdi.
Tashqi savdoda tayyor mahsulot eksportini ko‘paytirishda Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish yanada keng imkoniyatlar ochadi. Shu bois O‘zbekiston 2019 yildan bu xalqaro tuzilmaga a’zolik jarayonini yangidan boshlagan edi. O‘tgan davrda bu maqsad sari dadil qadamlar qo‘yildi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish shartligini ta’kidlab, buning iqtisodiy ahamiyatiga to‘xtaldi.
– Kelgusi uch yilda tayyor mahsulot eksportini 2 baravar oshirish reja qilganmiz. Bunga erishishning birdan bir yo‘li – Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish. Bu 164 ta davlat bilan adolatli savdo tizimini yo‘lga qo‘yish va barqaror bozorlarni yaratish imkonini beradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz o‘tgan yilgi Murojaatnomasida bu jarayonni jadallashtirish haqida aytgan edi. Shu maqsadda Jahon savdo tashkilotiga a’zo 50 dan ziyod davlatlar bilan ikki tomonlama muzokaralar olib borildi. Bu jarayon bo‘yicha joriy yilning mart oyida Jahon savdo tashkilotida ishchi guruhning oltinchi yig‘ilishi o‘tkazildi.
Davlat rahbari huzuridagi taqdimotda a’zo davlatlar tomonidan ko‘tarilgan masalalar muhokama qilindi.
Jahon savdo tashkilotining bitimlaridan kelib chiqib, milliy qonunchilikni unga uyg‘unlashtirish, tartib va standartlarni xalqaro talablarga moslashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Buning uchun xorijiy konsultantlarni jalb qilib, ishchi guruhlarni shakllantirish, barcha vazirliklar va elchixonalar bilan tizimli ishlash zarurligi ta’kidlandi.

Обсужден ход работ по вступлению Узбекистана в ВТО
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о ходе и перспективах процесса вступления во Всемирную торговую организацию.
Всемирная торговая организация является авторитетной международной структурой, координирующей многосторонние межгосударственные торговые отношения. 95 процентов мировой торговли приходятся на 164 страны, входящие в организацию.
Главная задача ВТО – содействие устойчивому развитию стран и улучшению благосостояния их населения через обеспечение и расширение свободных и прозрачных торговых связей. Это полностью соответствует целям реализуемых в Узбекистане экономических реформ.
Прежде половину экспорта нашей страны составляло хлопковое волокно. После полного отказа от экспорта хлопка-сырца поставки за рубеж готовой одежды увеличились в 4 раза, а текстиля - превысили 3 миллиарда долларов. В результате присоединения Узбекистана к системе GSP+ в 2021 году экспорт готовой продукции на европейский рынок увеличился в 1,5 раза.
Вступление в ВТО предоставит еще более широкие возможности для увеличения экспорта готовой продукции. Именно поэтому Узбекистан в 2019 году перезапустил процесс вступления в эту международную структуру и за минувший период сделал уверенные шаги в этом направлении.
На совещании глава государства подчеркнул, что наша страна должна непременно вступить в ВТО, и отметил экономическую значимость этой задачи.
- В ближайшие три года мы планируем удвоить экспорт готовой продукции. Единственный способ добиться этого — стать членом Всемирной торговой организации. Это позволит наладить систему справедливой торговли со 164 странами и обрести стабильные рынки, - сказал Шавкат Мирзиёев.
О необходимости ускорения этого процесса Президент говорил в своем прошлогоднем Послании. С этой целью были проведены двусторонние переговоры с более чем 50 странами, входящими во Всемирную торговую организацию. В марте текущего года в ВТО состоялось шестое заседание рабочей группы по вступлению Узбекистана.
В ходе презентации обсуждены вопросы, поднятые государствами-членами организации в ходе переговоров.
Даны поручения по гармонизации национального законодательства исходя из соглашений ВТО, приведению процедур и стандартов в соответствие с международными требованиями. Указано на необходимость привлечения иностранных консультантов, формирования рабочих групп, системного взаимодействия всех министерств и посольств в этом вопросе.