Bu haqda Samarqand viloyati hokimi o'rinbosari Rustam Kobilov ma'lumot berdi.
- Hozirgacha viloyatimizdagi xorijlik sayyohlar o'rtacha ikki kundan olti kungacha bo'lgan, ularning kunlik xarajatlari 65-213 dollarni tashkil etgan, - deydi R. Kobilov. - Va bu yil sayyohlarning shaharda qolishlarini bir kunga uzaytirish sayyohlik xizmatlari eksportini 14 million dollarga oshiradi. Yil davomida biz 1,5 million chet ellik sayyohlarni jalb qilamiz va zksport xizmatlarini 250 million dollarga etkazamiz. 2022-yilda viloyatning 103 ta shahar va tuman mahallalarida turizm sohasi asosiy haydovchi sifatida belgilandi, 491 ta uy oilaviy mehmon uylariga aylantirildi. Ushbu sohada 5800 dan ortiq kishi ishlaydi. Joriy yilda turizm sohasi uchun tanlab olingan mahallalar soni 239 taga, mehmon uylari esa 1144 taga yetkaziladi. Natijada 104 ta oilaviy mehmonxona, 105 ta umumiy ovqatlanish korxonasi tashkil etiladi, bu sohada 7189 nafar mahalliy aholi band bo'ladi. Joriy yilda Tayloq tumanidagi "Vorsin" va Samarqand tumanidagi "Yangiariq" mahallalarida umumiy qiymati 127 milliard so'mlik sayyohlik majmualarini tashkil etish bo'yicha ikkita loyiha amalga oshiriladi. Nurobod tumanidagi "Aksay" mahallasida qiymati 120 milliard so'mlik arqon yo'li foydalanishga topshiriladi. Urgut, Oqdaryo va Kattaqo'rg'on tumanlarida to'rtta ekoturizm dam olish zonasi ochilgan. Samarqandda savdo-ko'ngilochar markaz o'z faoliyatini boshlaydi, uning loyiha qiymati 4 trillion 542 milliard so'mni tashkil etadi. Bundan tashqari, sayyohlarni Kattaqo'rg'on va Oqdaryo tumanlarida bittadan sog'lomlashtirish markazi, Samarqand tumanlarida esa yana ikkitasi qabul qila boshlaydi. Turar joy uchun mablag'larning umumiy soni 681 taga, o'rinlar soni 18 869 taga, turoperatorlar soni 250 taga, sayyohlik qishloqlari soni 18 taga yetkaziladi, 16 mingta ish o'rni tashkil etiladi. Viloyatda ziyorat, klassik, gastronomik, biznes, eko -, Agro-va xarid qilish turizmi uchun obyektlar yaratilgan. Bundan tashqari, dam olish maskanlari, diqqatga sazovor joylar, sayyohlik qishloqlari va ko'chalariga tashrif buyurish uchun besh kunlik sayyohlik dasturi ishlab chiqilgan.
Samarqand xalqaro aeroporti imkoniyatlaridan keng foydalangan holda haftalik reyslar soni 55 tadan 120 taga yetkaziladi. Bu yil Samarqand yirik xalqaro forum va konferensiyalar markazi bo'ladi. 25 ta xalqaro tadbirlar rejalashtirilgan, ular orasida Jahon sayyohlik tashkiloti Bosh Assambleyasining 25-sessiyasi, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki boshqaruvchilar Kengashining 32-yillik yig'ilishi, "Arab Ko'rfaz davlatlari hamkorlik Kengashi - Markaziy Osiyo"strategik muloqotining ikkinchi yig'ilishi.

Tourism will be the main driver of 239 mahallas in Samarkand
1 million 204 thousand foreign tourists from 152 countries and 4 million 247 thousand local tourists visited Samarkand in 2022. The export of tourist services amounted to 197.6 million US dollars. And in the first three months of this year, more than 217 thousand foreign and more than 814 thousand local tourists visited the ancient city.
This was reported by the deputy khokim of the Samarkand region Rustam Kobilov.
- Until now, foreign tourists have been in our region for an average of two to six days, their daily expenses amounted to 65 - 213 dollars, - says R. Kobilov. – And this year, the extension of tourists' stay in the city for one day will increase the export of tourist services by $ 14 million. During the year we are going to attract 1.5 million foreign tourists and bring the transport of services to $ 250 million. In 2022, the tourism sector was identified as the main driver in 103 mahallas of cities and districts of the region, 491 houses were converted into family guest houses. More than 5,800 people are employed in this field. This year, the number of mahallas selected for the tourism sector will be increased to 239, and guest houses - to 1144. As a result, 104 family hotels, 105 catering establishments will be organized, 7,189 local residents will be employed in the sphere. This year, two projects for the creation of tourist complexes with a total cost of 127 billion soums will be implemented in the Vorsin mahallas of the Tailak district and Yangiaryk of the Samarkand district. A cable car worth 120 billion soums will be put into operation in the Aksai mahalla of Nurabad district. Four ecotourist recreation areas have been opened in the Urgut, Akdarya and Kattakurgan districts. A shopping and entertainment center will start operating in Samarkand, the project cost of which is 4 trillion 542 billion soums. In addition, tourists will receive one wellness center in Kattakurgan and Akdarya districts and two more in Samarkand. The total number of accommodation facilities will be increased to 681, the number of seats - up to 18,869, tour operators - up to 250, tourist villages - up to 18, 16 thousand jobs will be organized. The region has created facilities for pilgrimage, classical, gastronomic, business, eco-, agro-, and shopping tourism. In addition, a five-day tourist program has been developed to visit recreation areas, attractions, tourist villages and streets.
With extensive use of the capabilities of Samarkand International Airport, the number of weekly flights will be increased from 55 to 120. This year Samarkand will become the center of major international forums and conferences. 25 international events are planned, including the 25th session of the General Assembly of the World Tourism Organization, the 32nd annual meeting of the Board of Governors of the European Bank for Reconstruction and Development, the second meeting of the Strategic Dialogue "Cooperation Council of the Arab States of the Gulf - Central Asia".