Bu haqda Samarqand viloyati hokimi o'rinbosari Rustam Kobilov ma'lumot berdi.
- Hozirgacha viloyatimizdagi xorijlik sayyohlar o'rtacha ikki kundan olti kungacha bo'lgan, ularning kunlik xarajatlari 65-213 dollarni tashkil etgan, - deydi R. Kobilov. - Va bu yil sayyohlarning shaharda qolishlarini bir kunga uzaytirish sayyohlik xizmatlari eksportini 14 million dollarga oshiradi. Yil davomida biz 1,5 million chet ellik sayyohlarni jalb qilamiz va zksport xizmatlarini 250 million dollarga etkazamiz. 2022-yilda viloyatning 103 ta shahar va tuman mahallalarida turizm sohasi asosiy haydovchi sifatida belgilandi, 491 ta uy oilaviy mehmon uylariga aylantirildi. Ushbu sohada 5800 dan ortiq kishi ishlaydi. Joriy yilda turizm sohasi uchun tanlab olingan mahallalar soni 239 taga, mehmon uylari esa 1144 taga yetkaziladi. Natijada 104 ta oilaviy mehmonxona, 105 ta umumiy ovqatlanish korxonasi tashkil etiladi, bu sohada 7189 nafar mahalliy aholi band bo'ladi. Joriy yilda Tayloq tumanidagi "Vorsin" va Samarqand tumanidagi "Yangiariq" mahallalarida umumiy qiymati 127 milliard so'mlik sayyohlik majmualarini tashkil etish bo'yicha ikkita loyiha amalga oshiriladi. Nurobod tumanidagi "Aksay" mahallasida qiymati 120 milliard so'mlik arqon yo'li foydalanishga topshiriladi. Urgut, Oqdaryo va Kattaqo'rg'on tumanlarida to'rtta ekoturizm dam olish zonasi ochilgan. Samarqandda savdo-ko'ngilochar markaz o'z faoliyatini boshlaydi, uning loyiha qiymati 4 trillion 542 milliard so'mni tashkil etadi. Bundan tashqari, sayyohlarni Kattaqo'rg'on va Oqdaryo tumanlarida bittadan sog'lomlashtirish markazi, Samarqand tumanlarida esa yana ikkitasi qabul qila boshlaydi. Turar joy uchun mablag'larning umumiy soni 681 taga, o'rinlar soni 18 869 taga, turoperatorlar soni 250 taga, sayyohlik qishloqlari soni 18 taga yetkaziladi, 16 mingta ish o'rni tashkil etiladi. Viloyatda ziyorat, klassik, gastronomik, biznes, eko -, Agro-va xarid qilish turizmi uchun obyektlar yaratilgan. Bundan tashqari, dam olish maskanlari, diqqatga sazovor joylar, sayyohlik qishloqlari va ko'chalariga tashrif buyurish uchun besh kunlik sayyohlik dasturi ishlab chiqilgan.
Samarqand xalqaro aeroporti imkoniyatlaridan keng foydalangan holda haftalik reyslar soni 55 tadan 120 taga yetkaziladi. Bu yil Samarqand yirik xalqaro forum va konferensiyalar markazi bo'ladi. 25 ta xalqaro tadbirlar rejalashtirilgan, ular orasida Jahon sayyohlik tashkiloti Bosh Assambleyasining 25-sessiyasi, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki boshqaruvchilar Kengashining 32-yillik yig'ilishi, "Arab Ko'rfaz davlatlari hamkorlik Kengashi - Markaziy Osiyo"strategik muloqotining ikkinchi yig'ilishi.

Самарканд в 2022 году посетили 1 миллион 204 тысячи иностранных туристов из 152 стран мира и 4 миллиона 247 тысяч местных туристов. Экспорт туристических услуг составил 197,6 миллиона долларов США. А за первые три месяца текущего года в древнем городе побывали более 217 тысяч иностранных и более 814 тысяч местных туристов.
Об этом представил сведения заместитель хокима Самаркандской области Рустам Кобилов.
- До сих пор зарубежные туристы в нашей области находились в среднем от двух до шести дней, их ежедневные расходы составляли 65 - 213 долларов, - говорит Р. Кобилов. – А в нынешнем году продление пребывания туристов в городе на один день увеличит экспорт туристических услуг на 14 миллионов долларов. В течение года собираемся привлечь 1,5 миллиона иностранных туристов и довести зкспорт услуг до 250 миллионов долларов. В 2022 году в 103 махаллях городов и районов области в качестве основного драйвера определена сфера туризма, 491 дом преобразован в семейные гостевые дома. В этой сфере заняты более 5800 человек. В нынешнем году количество отобранных для сферы туризма махаллей будет доведено до 239, а гостевых домов - до 1144. В результате будут организованы 104 семейные гостиницы, 105 предприятий общественного питания, в сфере будет занято 7189 местных жителей. В текущем году в махаллях «Ворсин» Тайлакского района и «Янгиарык» Самаркандского района будут реализованы два проекта по созданию туристических комплексов общей стоимостью 127 миллиардов сумов. В махалле «Аксай» Нурабадского района будет сдана в эксплуатацию канатная дорога стоимостью 120 миллиардов сумов. В Ургутском, Акдарьинском и Каттакурганском районах - открыты четыре экотуристические зоны отдыха. В Самарканде начнет свою деятельность торгово-развлекательный центр, проектная стоимость которого составляет 4 триллиона 542 миллиарда сумов. Кроме того, туристов начнут принимать по одному оздоровительному центру в Каттакурганском и Акдарьинском районах и еще два - в Самаркандском. Общее количество средств для размещения будет доведено до 681, количество мест - до 18 869, туроператоров - до 250, туристических сел - до 18, будет организовано 16 тысяч рабочих мест. В области созданы объекты для паломнического, классического, гастрономического, бизнес-, эко-, агро-, и шопинг-туризма. Кроме того, разработана пятидневная туристическая программа по посещению зон отдыха, достопримечательностей, туристических сел и улиц.
При широком использовании возможностей международного аэропорта Самарканда количество еженедельных авиарейсов будет увеличено с 55 до 120. В нынешнем году Самарканд станет центром крупных международных форумов и конференций. Запланировано 25 международных мероприятий, среди которых 25-я сессия Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации, 32-е ежегодное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития, второе заседание Стратегического диалога «Совет сотрудничества арабских государств Залива - Центральная Азия».