Халқаро ташкилотларнинг маълумотларига кўра, ҳар йили 7 миллион гектарга яқин унумдор ерлар жаҳон қишлоқ хўжалиги айланмасидан тортиб олинмоқда, ҳар йили дунёда 7 миллион киши ҳаво ифлосланиши таъсиридан вафот этмоқда, 2025 йилга бориб эса, дунё аҳолисининг ярмидан кўпи сифатли сув истеъмолидан маҳрум бўлиши мумкин.
Юртимизда аҳолининг қулай табиий муҳитга эга бўлиши учун зарур шарт-шароитларни яратиш, табиий ресурслардан оқилона ва самарали фойдаланиш, юзага келаётган экологик муаммоларнинг олдини олишга жиддий эътибор қаратиб келинмоқда.
Таъкидлаш жоизки, шу кунларда қизғин давом этаётган Ўзбекистон учун муҳим сиёсий ҳужжат, янгиланаётган Конституция лойиҳаси кенг жамоатчилик муҳокамасида бўлиб, ундаги моддалар сони амалдаги 128 тадан 155 тага, нормалар сони 275 тадан 434 тага ошди. Яъни, Асосий қонунимиз матни қарийб 65 фоизга ортди ва халқимиз таклифлари асосида янгиланди.
Мазкур лойиҳада аҳоли ҳаёти ва саломатлик даражасини яхшилашнинг зарурий шарти сифатида Конституцияда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича комплекс чоралар белгиланмоқда.
Жумладан, Конституцияда давлат атроф-муҳитни яхшилаш, тиклаш ва муҳофаза қилиш, экологик мувозанатни сақлаш бўйича чораларни амалга оширади, фуқароларнинг экологик ҳуқуқларини таъминлаш ва атроф-муҳитга зарарли таъсир кўрсатилишига йўл қўймаслик мақсадида шаҳарсозлик фаолияти соҳасида жамоатчилик назоратини амалга ошириш учун шарт-шароитлар яратади, деган норма киритилмоқда.
Конституцияни 49-моддасига киритилаётган ўзгартириш эса, аҳолига атроф-муҳит, унинг ҳолати тўғрисидаги ишончли ахборотга эга бўлиш ҳуқуқини бериши, давлат фуқароларнинг экологик ҳуқуқларини таъминлаш ва атроф-муҳитга зарарли таъсир кўрсатилишига йўл қўймаслик мақсадида шаҳарсозлик фаолияти соҳасида жамоатчилик назоратини амалга ошириш учун шарт-шароитлар яратилиши билан муҳим аҳамиятга эга.
Шунингдек, давлат барқарор ривожланиш принципига мувофиқ, атроф-муҳитни яхшилаш, тиклаш ва муҳофаза қилиш, экологик мувозанатни сақлаш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириши, Оролбўйи минтақасининг экологик тизимини муҳофаза қилиш ҳамда тиклаш, минтақани ижтимоий ва иқтисодий жиҳатдан ривожлантириш бўйича зарур чоралар кўриши белгилаб ўтилган.
Хулоса ўрнида таъкидлаш жоизки, ушбу ўзгартиришларнинг аҳамияти шундан иборатки, унда, биринчидан, фуқароларнинг экологик бурчи Конституция даражасида мустаҳкамланади; иккинчидан, Конституциянинг ушбу нормалари нафақат фуқароларнинг табиатни муҳофаза қилиш, балки экология ва атроф-муҳит муҳофазаси соҳасидаги қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашга, аҳолининг қулай табиий муҳитда ҳаёт кечириши учун барча зарур шарт-шароитларни яратишга, табиий ресурслардан оқилона ва самарали фойдаланишга ҳамда экологик хавфсизлик муаммоларнинг олдини олишга хизмат қилади.

ОБЕСПЕЧЕНИЕ ЭКОЛОГИЧЕСКОЙ УСТОЙЧИВОСТИ – ИМПЕРАТИВ НАШЕГО ВРЕМЕНИ
По данным международных организаций, ежегодно около 7 миллионов гектаров плодородных земель выводятся из мирового сельскохозяйственного цикла, и каждый год 7 миллионов человек в мире умирают от последствий загрязнения воздуха. К 2025 году более половины населения земного шара может быть лишено возможности потреблять качественную воду.
В нашей стране серьезное внимание уделяется созданию условий для того, чтобы население имело комфортную природную среду, рациональному и практичному использованию природных ресурсов, предотвращению возникающих экологических проблем.
Обновленная Конституция Республики Узбекистан, проект которой широко обсуждался, охватывает вопросы, направленные на ослабление экологических угроз. Количество статей в нем увеличилось со 128 до 155, а количество норм возросло с 275 до 434. То есть текст нашего Основного закона увеличился почти на 65% и был обновлен на основе предложений нашего народа.
Проект содержит комплексные меры по охране окружающей среды, которые должны быть определены в Конституции как необходимое условие улучшения качества жизни и здоровья населения.
В частности, Конституция собирается содержать нормы, предусматривающие, что государство осуществляет меры по улучшению, восстановлению и охране окружающей среды, поддержанию экологического баланса и созданию условий для общественного контроля в сфере градостроительной деятельности с целью обеспечения экологических прав граждан и предотвращения вредного воздействия на окружающую среду.
Жизненно важная поправка к статье 49 Конституции дает населению право на достоверную информацию об окружающей среде и ее состоянии. В нем четко прописано, что государство должно создавать условия для общественного контроля в сфере градостроительства с целью обеспечения экологических прав граждан и предотвращения вредного воздействия на окружающую среду.
Также определено, что в соответствии с принципом устойчивого развития государство будет осуществлять меры по улучшению, восстановлению и охране окружающей среды, поддержанию экологического баланса, предпринимать необходимые шаги для защиты и восстановления экологической системы региона Приаралья и социально-экономического развития региона.
В заключение следует отметить, что важность этих поправок заключается в том, что, во-первых, экологический долг граждан закреплен на уровне Конституции; во-вторых, эти нормы Конституции послужат обеспечению не только законных прав и интересов граждан в области охраны природы, но и также в области экологии и охраны окружающей среды создавать все необходимые условия для проживания населения в комфортной природной среде, рационально и эффективно использовать природные ресурсы и предотвращать проблемы экологической безопасности.