Янгилаётган Конституцияда яшаш ҳуқуқи ҳар бир инсоннинг ажралмас ҳуқуқи экани ва у қонун билан муҳофаза қилиниши, инсон ҳаётига суиқасд қилиш энг оғир жиноятлиги мустаҳкамлаб қўйилмоқда. Шу билан бирга, Ўзбекистонда ўлим жазоси тақиқланиши ҳақидаги норма ҳам киритилаётир.
Аслида Ўзбекистонда 2008 йилда барча жиноятлар учун ўлим жазоси бекор қилинган. Бу қоида Конституцияда эмас, балки жиноят қонунчилигида ўз аксини топган эди. Ўлим жазоси тақиқланишининг конституциявий даражада белгиланиши инсонни ҳаётдан ҳатто давлат ҳам маҳрум этишга ҳақли эмаслигини кафолатлайди.
Шунга қарамай айрим фуқаролар ўлим жазосини тиклаш, уни жиноят қонунчилигига қайта киритиш хақидаги таклифларни илгари сурилмоқда. Ваҳоланки, яшаш ҳуқуқини ҳар бир инсонга давлат эмас, Яратганнинг ўзи ато этган. Шу жиҳатдан қараганда, ўлим жазосига Конституция даражасида тақиқ қўйилиши инсон қадрини улуғлаш билан боғлиқ муҳим воқеликдир.
Бугунги кунда дунёнинг қатор мамлакатларида ўлим жазоси ҳалиям қўлланилади. Аммо жазо ижросидан муайян муддат ўтгач, тақдим этилган далиллар, кўрсатмалар асосида оқланганлик ҳолатлари ҳам кузатилган. Бироқ тайинланган жазо ижроси таъминлангандан сўнг бу инсон ҳаётини ортга қайтаришнинг имкони бўлмайди.
Демак, номукаммал суд тизимидаги бир хато инсоннинг умрига зомин бўлиши мумкин. Чунки эртага суд оқлов ҳукми чиқарадиган бўлса, ноҳақ айбланган инсонни ортга қайтариб бўлмайди. Инсон зоти бундай қарор чиқариши одамийлик мезонларига тўғри келмайди, албатта. Ваҳоланки, сўнгги йилларда мамлкатимизда қўзғатилган жиноят ишлари юзасидан бир қанча оқлов ҳукмлари ҳам чиқарилмоқда (масалан, судлар томонидан сўнгги беш йилда 4700 дан ортиқ фуқаро оқланган).
Кечиримлилик – халқимизга хос хислат. Давлат хато қилган фарзандини кечирувчи ота-она сингари ўз фуқароларига қайта имконият тақдим этиши жуда муҳим. Бу фуқаронинг давлатга ишончи ва меҳрини ҳис этишида муҳим аҳамиятга эга бўлади.
Жиноят қилган инсонни жазолашдан мақсад уни қайта тарбиялаш, хатоларини англаб етишга эришиш. Кўпчилик жиноятга адашганидан қўл уради ва бошқа ҳеч қачон бу ишни қайтармасликка виждонан аҳд қилади. Бундай инсонларни панжара ортида ушлаб туришдан нима наф? Озодликка чиқсин, сидқидилдан ишлаб, ота-онаси, яқинлари, маҳалла-кўй, жамият олдидаги айбини ювсин. Шу сабабли ҳам сўнгги йилларда маҳкумларни авф этиш ва қайта ижтимоийлаштириш сиёсати амалда ижобий натижаларини бермоқда. Давлатимиз раҳбари томонидан 2017 йилдан буён афв этиш билан боғлиқ 21 та фармон эълон қилинди. Мазкур фармонлар асосида жазо муддатини ўтаётган 5550 дан зиёд шахс афв этилди.
Давлат ва жамият томонидан ушбу тоифадаги кишиларни манзилли қўллаб-қувватлаш тизими яратилган. Президентимизнинг тегишли қарорига мувофиқ, 2022 йил сентябрь ойидан бошлаб комиссия хулосаси асосида жазони ўтаб бўлган собиқ маҳкумларга МҲЭКМнинг 10 баравари миқдорида дастлабки ижтимоий-моддий ёрдам пакети бериладиган бўлди. Уларнинг тадбиркорлик лойиҳаларини молиялаштиришда кўмак кўрсатилмоқда.
Афв замирида нафақат кечиримлилик, балки юксак инсонпарварлик мужассам. Негаки, афв этилган шахсларнинг оила аъзолари, яқинлари ҳам бундай инсонпарварлик муносабатидан баҳраманд бўлади. Адолатли жамиятда айбдорни жазога тортишдан мақсад уни янада ашаддийлаштириш эмас, балки тўғри йўлга қайтариш, жамиятнинг тўлақонли аъзосига айлантириш. Шундай экан, ушбу тажрибани Конституцияда белгилаб қўйиш барча учун манфаатли бўлади. Афв этилган бир инсон туфайли унинг яқинлари, оила-аъзолари, дўстлари, қариндошлари ва яна қанча инсонлар турганини унутмаслик керак. Бу орқали кўплаб инсонлар кўнглида давлатга нисбатан ишончни мустаҳкамлаш мумкин.
Шундай экан, Конституцияга киритилаётган ўзгартишда нафақат ўлим жазоси бекор қилиниши, балки қатъий равишда тақиқланиши ҳам белгиланмоқда.
Давлатимиз бу ўта жиддий масалада ҳеч қачон ортга қайтмаслигини, инсонпарварлик ғояларига содиқ эканини бутун дунёга яққол намоён қилмоқда. Бугунги кунда 106 давлатда, яъни Канада, Аргентина, Дания, Франция, Италия, Норвегия, Швеция, Болгария, Польша кабиларда ўлим жазоси барча жиноятлар учун бекор қилинган.
Маълумотларга қараганда, бугунги кунда 54 та давлатда ўлим жазоси мавжуд. Айрим давлатлар эса ўз тажрибасида ўлим жазосини қонунлар билан бекор қилса-да, Конституциясида бўлмагани боис, уни жазо сифатида қайта тиклаш ҳолатлари ҳам кузатилган.
Бироқ демократик ва инсонпарвар ғояларни олий қадрият даражасига кўтарган аксарият давлатларда ўлим жазоси бекор қилинган. Бу борада юртимиздаги ҳуқуқий ўзгаришлар эса демократик ислоҳотлар ва инсонпарварлик йўлида собит эканимизнинг яққол ифодасидир.
Иномжон Қудратов,
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси раиси ўринбосари

Новый Основной закон Узбекистана включает норму о запрете смертной казни
Право на жизнь в новой Конституции является неотъемлемым правом каждого человека, и оно защищается законом, усиливается самое тяжкое преступление - покушение на человеческую жизнь. В то же время в Узбекистане вводится норма о запрете смертной казни.
Фактически, Узбекистан отменил смертную казнь за все преступления в 2008 году. Это правило было отражено не в Конституции, а в уголовном праве. Установление запрета на смертную казнь на конституционном уровне гарантирует, что человек не имеет права лишать жизни даже государство.
Тем не менее выдвигаются предложения о восстановлении смертной казни для некоторых граждан, ее повторном введении в уголовное законодательство. Однако право на жизнь было даровано каждому человеку не государством, а самим Творцом. В этом отношении запрет смертной казни на конституционном уровне является важной реальностью, связанной с прославлением человеческих ценностей.
Сегодня смертная казнь все еще применяется в ряде стран по всему миру. Но по прошествии определенного срока исполнения наказания были и случаи оправдательного приговора на основании представленных доказательств, показаний. Однако, как только будет обеспечено исполнение предписанного наказания, вернуть жизнь этому человеку будет невозможно.
Так, ошибка в несовершенной судебной системе может стоить человеку жизни. Потому что, если завтра суд вынесет оправдательный вердикт, несправедливо обвиняемый человек не может быть возвращен обратно. Тот факт, что человеческая порода принимает такое решение, конечно, не соответствует критериям человечности. Однако в последние годы также было вынесено несколько оправдательных приговоров по уголовным делам, возбужденным в Мамлкатиме (например, за последние пять лет суды оправдали более 4700 граждан).
Прощение - это черта, присущая нашему народу. Очень важно, чтобы государство снова предоставило своим гражданам шанс, точно так же, как родитель, который прощает своего ребенка, совершившего ошибку. Для гражданина будет важно чувствовать доверие и привязанность к государству.
Цель наказания человека, совершившего преступление, - перевоспитать его, добиться осознания своих ошибок. Многие прибегают к преступлению, потому что они заблудились, и дают добросовестный обет никогда больше не возвращаться к нему. Что плохого в том, чтобы держать таких людей за решеткой? Пусть он выйдет на свободу, усердно поработает и смоет свою вину перед родителями, близкими, соседями, обществом. По этой причине в последние годы политика помилования и ресоциализации осужденных дает свои положительные результаты на практике. С 2017 года главой государства был опубликован 21 указ, связанный с помилованием. На основании этих указов было помиловано более 5550 человек, отбывающих наказание.
Государством и обществом создана система адресной поддержки этой категории. В соответствии с соответствующим решением нашего президента, с сентября 2022 года, на основании заключения комиссии, бывшим осужденным, отбывающим наказание, будет предоставлен первоначальный пакет социально-материальной помощи в размере, в 10 раз превышающем размер Mhekm. Оказывается поддержка в финансировании их предпринимательских проектов.
В Замири прощения воплощено не только прощение, но и высокая человечность. Потому что члены семей, близкие помилованных лиц тоже пользуются таким гуманным отношением. Цель наказания виновника в справедливом обществе состоит не в том, чтобы сделать его более пылким, а в том, чтобы вернуть его на правильный путь, сделать полноценным членом общества. Поэтому для всех будет полезно определить этот опыт в Конституции. Следует помнить, что благодаря помилованному человеку там стояли его близкие, члены семьи, друзья, родственники и многие другие. Благодаря этому можно укрепить доверие к государству в сердцах многих людей.
Поэтому поправка к Конституции устанавливает не только отмену смертной казни, но и строгий запрет.
Наше государство наглядно демонстрирует всему миру, что оно никогда не отступит от этого очень серьезного вопроса, привержено гуманитарным идеалам. Сегодня в 106 странах, а именно в Канаде, Аргентине, Дании, Франции, Италии, Норвегии, Швеции, Болгарии, Польше, смертная казнь отменена за все преступления.
Согласно сообщениям, на сегодняшний день смертная казнь применяется в 54 штатах. Хотя, по опыту некоторых штатов, смертная казнь была отменена законами, были также случаи восстановления ее в качестве наказания, поскольку этого нет в Конституции.
Однако большинство государств, которые возвысили демократические и гуманистические идеи до более высокой ценности, отменили смертную казнь. И правовые изменения в нашей стране в этом отношении являются четким отражением того факта, что мы твердо стоим на пути демократических реформ и гуманизма.
Иномжан Кухатов,
Заместитель председателя комитета Палаты общин по демократическим институтам, неправительственным организациям и гражданскому самоуправлению