Янгилаётган Конституцияда яшаш ҳуқуқи ҳар бир инсоннинг ажралмас ҳуқуқи экани ва у қонун билан муҳофаза қилиниши, инсон ҳаётига суиқасд қилиш энг оғир жиноятлиги мустаҳкамлаб қўйилмоқда. Шу билан бирга, Ўзбекистонда ўлим жазоси тақиқланиши ҳақидаги норма ҳам киритилаётир.
Аслида Ўзбекистонда 2008 йилда барча жиноятлар учун ўлим жазоси бекор қилинган. Бу қоида Конституцияда эмас, балки жиноят қонунчилигида ўз аксини топган эди. Ўлим жазоси тақиқланишининг конституциявий даражада белгиланиши инсонни ҳаётдан ҳатто давлат ҳам маҳрум этишга ҳақли эмаслигини кафолатлайди.
Шунга қарамай айрим фуқаролар ўлим жазосини тиклаш, уни жиноят қонунчилигига қайта киритиш хақидаги таклифларни илгари сурилмоқда. Ваҳоланки, яшаш ҳуқуқини ҳар бир инсонга давлат эмас, Яратганнинг ўзи ато этган. Шу жиҳатдан қараганда, ўлим жазосига Конституция даражасида тақиқ қўйилиши инсон қадрини улуғлаш билан боғлиқ муҳим воқеликдир.
Бугунги кунда дунёнинг қатор мамлакатларида ўлим жазоси ҳалиям қўлланилади. Аммо жазо ижросидан муайян муддат ўтгач, тақдим этилган далиллар, кўрсатмалар асосида оқланганлик ҳолатлари ҳам кузатилган. Бироқ тайинланган жазо ижроси таъминлангандан сўнг бу инсон ҳаётини ортга қайтаришнинг имкони бўлмайди.
Демак, номукаммал суд тизимидаги бир хато инсоннинг умрига зомин бўлиши мумкин. Чунки эртага суд оқлов ҳукми чиқарадиган бўлса, ноҳақ айбланган инсонни ортга қайтариб бўлмайди. Инсон зоти бундай қарор чиқариши одамийлик мезонларига тўғри келмайди, албатта. Ваҳоланки, сўнгги йилларда мамлкатимизда қўзғатилган жиноят ишлари юзасидан бир қанча оқлов ҳукмлари ҳам чиқарилмоқда (масалан, судлар томонидан сўнгги беш йилда 4700 дан ортиқ фуқаро оқланган).
Кечиримлилик – халқимизга хос хислат. Давлат хато қилган фарзандини кечирувчи ота-она сингари ўз фуқароларига қайта имконият тақдим этиши жуда муҳим. Бу фуқаронинг давлатга ишончи ва меҳрини ҳис этишида муҳим аҳамиятга эга бўлади.
Жиноят қилган инсонни жазолашдан мақсад уни қайта тарбиялаш, хатоларини англаб етишга эришиш. Кўпчилик жиноятга адашганидан қўл уради ва бошқа ҳеч қачон бу ишни қайтармасликка виждонан аҳд қилади. Бундай инсонларни панжара ортида ушлаб туришдан нима наф? Озодликка чиқсин, сидқидилдан ишлаб, ота-онаси, яқинлари, маҳалла-кўй, жамият олдидаги айбини ювсин. Шу сабабли ҳам сўнгги йилларда маҳкумларни авф этиш ва қайта ижтимоийлаштириш сиёсати амалда ижобий натижаларини бермоқда. Давлатимиз раҳбари томонидан 2017 йилдан буён афв этиш билан боғлиқ 21 та фармон эълон қилинди. Мазкур фармонлар асосида жазо муддатини ўтаётган 5550 дан зиёд шахс афв этилди.
Давлат ва жамият томонидан ушбу тоифадаги кишиларни манзилли қўллаб-қувватлаш тизими яратилган. Президентимизнинг тегишли қарорига мувофиқ, 2022 йил сентябрь ойидан бошлаб комиссия хулосаси асосида жазони ўтаб бўлган собиқ маҳкумларга МҲЭКМнинг 10 баравари миқдорида дастлабки ижтимоий-моддий ёрдам пакети бериладиган бўлди. Уларнинг тадбиркорлик лойиҳаларини молиялаштиришда кўмак кўрсатилмоқда.
Афв замирида нафақат кечиримлилик, балки юксак инсонпарварлик мужассам. Негаки, афв этилган шахсларнинг оила аъзолари, яқинлари ҳам бундай инсонпарварлик муносабатидан баҳраманд бўлади. Адолатли жамиятда айбдорни жазога тортишдан мақсад уни янада ашаддийлаштириш эмас, балки тўғри йўлга қайтариш, жамиятнинг тўлақонли аъзосига айлантириш. Шундай экан, ушбу тажрибани Конституцияда белгилаб қўйиш барча учун манфаатли бўлади. Афв этилган бир инсон туфайли унинг яқинлари, оила-аъзолари, дўстлари, қариндошлари ва яна қанча инсонлар турганини унутмаслик керак. Бу орқали кўплаб инсонлар кўнглида давлатга нисбатан ишончни мустаҳкамлаш мумкин.
Шундай экан, Конституцияга киритилаётган ўзгартишда нафақат ўлим жазоси бекор қилиниши, балки қатъий равишда тақиқланиши ҳам белгиланмоқда.
Давлатимиз бу ўта жиддий масалада ҳеч қачон ортга қайтмаслигини, инсонпарварлик ғояларига содиқ эканини бутун дунёга яққол намоён қилмоқда. Бугунги кунда 106 давлатда, яъни Канада, Аргентина, Дания, Франция, Италия, Норвегия, Швеция, Болгария, Польша кабиларда ўлим жазоси барча жиноятлар учун бекор қилинган.
Маълумотларга қараганда, бугунги кунда 54 та давлатда ўлим жазоси мавжуд. Айрим давлатлар эса ўз тажрибасида ўлим жазосини қонунлар билан бекор қилса-да, Конституциясида бўлмагани боис, уни жазо сифатида қайта тиклаш ҳолатлари ҳам кузатилган.
Бироқ демократик ва инсонпарвар ғояларни олий қадрият даражасига кўтарган аксарият давлатларда ўлим жазоси бекор қилинган. Бу борада юртимиздаги ҳуқуқий ўзгаришлар эса демократик ислоҳотлар ва инсонпарварлик йўлида собит эканимизнинг яққол ифодасидир.
Иномжон Қудратов,
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси раиси ўринбосари

The right to life in the new Constitution is an integral right of every person, and it is being protected by law, the most serious crime of an attempt on human life is being strengthened. At the same time, the norm on the Prohibition of capital punishment is being introduced in Uzbekistan.
In fact, Uzbekistan abolished the death penalty for all crimes in 2008. This rule was not reflected in the Constitution, but in criminal law. The establishment of the Prohibition of the death penalty on a constitutional level guarantees that a person has no right to deprive even the state of life.
Nevertheless, proposals are being put forward for the restoration of the death penalty of some citizens, its reintroduction into criminal law. However, the right to life was bestowed on each person not by the state, but by the Creator himself. In this respect, the Prohibition of the death penalty at the constitutional level is an important reality associated with the glorification of human value.
Today, the death penalty is still used in a number of countries around the world. But after a certain period of execution of punishment, there were also cases of acquittal on the basis of the evidence presented, indications. However, once the execution of the prescribed punishment is ensured, it will not be possible to return this person's life.
So, an error in the imperfect judicial system can cost a person a lifetime. Because if tomorrow the court will issue an acquittal verdict, the wrongfully accused person cannot be returned back. The fact that a human breed makes such a decision does not meet the criteria of humanity, of course. However, in recent years, several acquittal sentences have also been issued on criminal cases brought in mamlkatim (for example, more than 4,700 citizens have been acquitted by the courts in the last five years).
Forgiveness is a trait inherent in our people. It is very important that the state offers its citizens a chance again, just like the parent who forgives their child who has made a mistake. It will be important for a citizen to feel confidence and affection for the state.
The goal of punishing a person who has committed a crime is to re-educate him, to achieve the realization of his mistakes. Many turn to the crime because they are lost, and make a conscientious covenant never to return it again. What's wrong with keeping such people behind bars? Let him be released, work diligently and wash away his guilt before his parents, loved ones, neighborhood, society. For this reason, in recent years, the policy of pardoning and resocialization of convicts has been giving its positive results in practice. Since 2017, 21 decrees related to pardons have been published by the head of state. More than 5,550 persons serving their sentences were pardoned on the basis of these decrees.
A system of addressable support for this category has been created by the state and society. In accordance with the relevant decision of our president, since September 2022, on the basis of the commission's conclusion, the former convicts serving their sentences will be given an initial package of socio-material assistance in the amount of 10 times the amount of Mhekm. Support is provided in financing their entrepreneurial projects.
In the Zamiri of Pardon, not only forgiveness, but also high humanity is embodied. Because family members, loved ones of pardoned persons also enjoy such a humanitarian attitude. The goal of punishing the culprit in a just society is not to make him more ardent, but to return him to the right path, to become a full-fledged member of society. Therefore, it will be beneficial for all to define this experience in the Constitution. It should be remembered that thanks to a pardoned person, his loved ones, family-members, friends, relatives and how many others stood there. Through this, it is possible to build trust in the state in the hearts of many people.
Therefore, the amendment to the Constitution establishes not only the abolition of the death penalty, but also the strict prohibition.
Our state clearly demonstrates to the whole world that it will never go back on this very serious issue, is committed to humanitarian ideals. Today, in 106 countries, namely Canada, Argentina, Denmark, France, Italy, Norway, Sweden, Bulgaria, Poland, the death penalty has been abolished for all crimes.
According to reports, 54 states today have capital punishment. While some states have in their experience abolished the death penalty by laws, there have also been cases of reinstating it as a punishment, since it is not in the Constitution.
However, most states that elevated Democratic and humanist ideas to a higher value abolished capital punishment. And the legal changes in our country in this regard are a clear reflection of the fact that we are fixed on the path of democratic reforms and humanism.
Inomzhan Kuhatov,
Deputy chairman of the House of Commons committee on democratic institutions, non-governmental organizations and citizens ' self-government