O'zbekiston iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida muhim o'zgarishlarni amalga oshirishda katta yutuqlarga erishdi. Prezident Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 20-dekabr kuni Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga yo'llagan maktubida shunday dedi: keng ko'lamli va samarali islohotlar natijasida mamlakatning yalpi ichki mahsuloti birinchi marta 80 milliard dollardan oshdi. Iqtisodiyotimizga sakkiz milliard dollar to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar jalb qilindi va eksport 19 milliard dollarga yetdi. Har kuni mamlakat iqtisodiyotida yangi yo'nalishlar va tarmoqlar paydo bo'lmoqda.
Aholining farovonligi oshgani sayin, ularning ehtiyojlari ham oshadi. Mamlakatni rivojlanishning yangi bosqichiga olib chiqish uchun boshqaruv tizimini, qonunchilikni va jamiyatimizni o'zgartirish kerak.
Bugungi kunda davlatning asosiy ustuvor yo'nalishlari iqtisodiyotni barqaror rivojlantirish va vatandoshlarga xizmat ko'rsatishga qaratilgan chora - tadbirlarni boshlash va amalga oshirish, mahalliy xom ashyo asosida yangi ishlab chiqarishlarni tashkil etish, ish o'rinlari yaratish va mehnat sharoitlarini yaxshilash, shuningdek, zamonaviy fikrlaydigan malakali kadrlar tayyorlashdir.
Prezidentning 2022-yil 21-dekabrdagi "yangi O'zbekistonning ma'muriy islohotlarini amalga oshirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi Farmoniga muvofiq O'zbekiston Respublikasi geologiya va mineral resurslar Davlat qo'mitasi O'zbekiston Respublikasi kon-qazib olish sanoati va geologiya vazirligiga aylantirildi.
Kelgusi yillarda vazirlikning asosiy maqsadlari: tog ' -kon sektori siyosatini ishlab chiqish va normativ-huquqiy bazani takomillashtirish, mineral-xomashyo bazasini barqaror rivojlantirish va takror ishlab chiqarish, sohani texnologik modernizatsiya qilish, mineral xomashyo asosida talab yuqori bo'lgan mahsulot turlarini olish bilan yangi ishlab chiqarish quvvatlarini yaratish va qo'shimcha qiymatli mahsulotlar zanjirini rivojlantirish, shuningdek, ta'lim, fan va innovatsiyalarni birlashtirish yagona tizimga asoslangan echimlar.
Yangi idora faoliyati xomashyo resurslarining muvozanatli rivojlanishi va yer qa'ri boyliklaridan foydalanishni hisobga olgan holda, shu jumladan iqtisodiyotimizning yirik konchilik korxonalari - lokomotivlarining samarali faoliyatini tashkil etish, shuningdek, yer qa'ridan foydalanish va tadbirkorlar va investorlar tomonidan "yashil" mahsulotlar ishlab chiqarishga ko'maklashish, mamlakatni rivojlantirish va xalq farovonligini oshirish maqsadida zamonaviy yondashuvlar asosida tashkil etilgan.
Shu bilan birga, asosiy yutuqlardan biri zamonaviy, eng yaxshi jahon amaliyoti talablariga javob beradigan me'yoriy - huquqiy bazani, xususan, "yer osti boyliklari to'g'risida"gi yangi qonunni tayyorlashdir. Hujjat Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining xalqaro maslahatchilari va ekspertlar guruhi bilan birgalikda atrof-muhitni muhofaza qilish va investitsiya muhitini har tomonlama yaxshilashni hisobga olgan holda yer qa'ridan foydalanishning ochiqligi va shaffofligi tamoyillari asosida, O'zbekiston uchun strategik ahamiyatga ega bo'lgan kon-geologiya tarmog'ida raqobatbardosh soliq siyosatini joriy etgan holda ishlab chiqilgan.
Ushbu qonun hujjati mineral-xom ashyo bazasini ko'paytirish va er osti boyliklaridan samarali foydalanishni ta'minlashning ustuvor yo'nalishlarini belgilab, shuningdek, davlat va tartibga soluvchi organlarning vakolatlarini aniq belgilab beradi, ruxsat berish tartib-qoidalarini soddalashtiradi va shunga mos ravishda er osti boyliklaridan foydalanishda tomonlarning majburiyatlarini bajarilishini belgilaydi.
Birinchi marta qonunda geologik ishlar va foydali qazilmalarni qazib olishda minimal investitsiya talablari belgilangan; investitsiya maydonlarini "birinchi kelgan - birinchi qabul qilingan" tamoyili bo'yicha taqdim etishning blok tizimiga o'tish; xalqaro zaxiralar tasnifi, shu jumladan JORC kodeksi asosida inventarizatsiyani hisoblash tizimiga ketma-ket o'tish; ishlarning oqibatlarini bartaraf etish bo'yicha majburiyatlarni ta'minlaydigan zamonaviy ekologik qoidalar va atrof-muhitni muhofaza qilish.
Mintaqaviy, qidiruv va geofizik ishlardan boshlab, zaxiralarni hisoblash va loyihalarni texnik-iqtisodiy baholash bilan razvedkaning keyingi bosqichlariga o'tib, geologik xizmat tomonidan er osti boyliklarini o'rganish funktsiyalarini samarali taqsimlash bilan sanoat tarkibi ham o'zgarib bormoqda.
Vazirlik tarkibidagi alohida organga geologik axborotning raqamli jamg 'armasini tashkil etish, foydali qazilmalar zaxiralari va konlar kadastrining davlat balansini yuritish, yer qa' ridan foydalanishga ruxsatnomalar berish beriladi. Monitoring va yer qa'ridan xavfsiz foydalanish masalalari bilan tog ' - kon, geologik va sanoat xavfsizligini nazorat qilish bo'yicha maxsus Inspeksiya shug'ullanadi.
Vazirlik yer qa 'rini geologik o' rganishdan tashqari, kon, metallurgiya va ko'mir korxonalari: "Navoiyuran" DK, "Navoiy KMK" AJ, "Olmaliq KMK "AJ," o ' Zmetkombinat "AJ," o 'Zbekkumir" AJ va boshqa tuzilmalar ishini nazorat qiladi.
"Yashil "kun tartibi doirasida Prezident tashabbusi bilan litiy, alyuminiy, magniy, shuningdek grafit, noyob metallar va uglevodorod xomashyosi bo'yicha texnologik loyihalarni chuqur ufqlar konlarida ilgari surish bilan shug'ullanadigan" yangi kon " kompaniyasi tashkil etildi.
Tog ' -kon sanoati va geologiya vazirligi resurslarni ko'paytirish va er osti suvlaridan samarali foydalanish masalalari bilan ham shug'ullanadi. Yer osti suv resurslari va georisklarning holatini doimiy monitoring qilish uchun maxsus vaziyat markazi tashkil etilmoqda. Quduqlarni burg'ilash va suvdan maxsus foydalanish uchun ruxsatnomalar normalari tartibga solinadi.
O'zbekiston Respublikasi geologiya sohasi xodimlarining hozirgi kuni (aprel oyining birinchi yakshanbasida nishonlanadi) soha mutaxassislari tomonidan yangi tashkil etilgan vazirlik tarkibida nishonlanadi. Bu tarkibiy bo'linmalar faoliyatini takomillashtirish va soddalashtirish, respublika iqtisodiyotiga katta hissa qo'shadigan natijalarga erishish imkoniyatidir. 2023 yilda davlat geologiya-qidiruv dasturi doirasida Davlat byudjetidan 300 dan ortiq geologik loyihalarni amalga oshirish uchun 100 million dollardan ortiq mablag ' yo'naltiriladi.
Taxminan ikki million chiziqli metr quduq qazish, 7,6 ming kub metr er osti va 360 ming kub metr er osti konlarini qazib olish rejalashtirilgan. 2350 kvadrat kilometr maydonda aerogeofizika ishlari, 9100 kvadrat kilometr maydonda 2D va 2150 kvadrat kilometr maydonda 3D seysmik razvedka ishlari rejalashtirilgan.
Uglevodorod xomashyosi uchun qidiruv burg'ulash uchun 20 ta yangi istiqbolli tuzilmalar tayyorlanadi.
Natijada resurslarning ko'payishi kutilmoqda: oltin-172 tonna, kumush-380, uran-6 ming, mis-350 ming, qo'rg'oshin-51 ming, rux - 50 ming, volfram - 8,4 ming, er osti suvlari-kuniga 150 ming kub metr, ko'mir - 5 million tonna va boshqa ko'plab noruda xom ashyo turlari.
Shu bilan birga, ma'muriy islohotlar doirasida vazirlik tarkibida yagona ta'lim va malaka oshirish tizimini yaratishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Shunday qilib, yosh mutaxassislarni tayyorlash uchun yaratilgan geologiya fanlari universiteti kampusining faoliyati Klaster yondashuvi (o'qitish, fan va amaliyot) asosida rivojlanmoqda.
Xususan, 2022/2023 o'quv yilida geologiya fanlari universitetiga 1110 talaba qabul qilindi. Kredit-modul tizimida ta'lim, fan va amaliyot integratsiyasini ta'minlash uchun o'quv dasturlari tasdiqlandi. Amaliy mashg'ulotlarning ulushi 70 foizga etadi: bu laboratoriya, o'quv va ishlab chiqarish amaliyotlari.
Geologiya mutaxassisliklari bo'yicha o'rta bo'g'in kadrlarini tayyorlash maqsadida 2022/2023 o'quv yilida Zarafshon va G'uzor texnikumlari, Olmaliq va Buxoro kollejlarida 174 nafar mutaxassisni ikki tomonlama o'qitish tashkil etildi.
O'quv-dala amaliyoti Toshkent viloyatidagi Oksokot va Surxondaryo viloyatidagi Darband poligonlarida o'tkaziladi. Ishlab chiqarish amaliyoti "Navoiy KMK" AJ, "Olmaliq KMK", "O'zbekneftgaz" AJ, "O'zbekgeologiya razvedkasi" AJ, "O'zbekgeofizika" AJ, "O'zbekgidrogeologiya"DUK korxonalarida tashkil etilgan.
Xalqaro munosabatlarni rivojlantirish, investitsiya loyihalarini ilgari surish bo'yicha ham izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Shu bilan birga, O'zbekistonning tog ' - kon sektori iqtisodiyot uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega ekanligi va investorlarga taklif etilishi mumkin bo'lgan yirik foydali qazilmalarni qazib olish loyihalarini amalga oshirish imkoniyatiga ega ekanligi hisobga olinadi.
Masalan, 2022-yilda kon-metallurgiya sanoati negizida va ilg'or xalqaro amaliyot asosida yuqori qo'shilgan qiymatli tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish quvvatlarini rivojlantirish, turdosh tarmoqlarni rivojlantirish va investitsiyaviy jozibadorlikni oshirish maqsadida mis sanoati klasteri tashkil etildi. "Xomashyodan tayyor mahsulotgacha" qo 'shilgan qiymatning ko' p bosqichli zanjirlarini yaratishga qaratilgan ushbu ishlab chiqarish Prezidentning 2021-yil 24-iyundagi "kon-metallurgiya sanoati va turdosh tarmoqlarni rivojlantirish bo 'yicha qo' shimcha chora-tadbirlar to ' g 'risida" gi qaroriga muvofiq tashkil etilgan.
Kelgusi besh yil ichida tezlashtirilgan qidiruv dasturi mis sanoati klasterini barqaror xom ashyo bilan ta'minlaydi. 730 tonna oltin, 1,5 million mis zaxiralarini ko'paytirish rejalashtirilgan.
Ushbu vazifalarni amalga oshirish uchun "Olmaliq KMK" AJning mis ishlab chiqarish quvvatlarini ko'paytirish bilan Kalmakir va Yoshlik-1 mis konlarini yagona karyer bilan rivojlantirish loyihasi amalga oshirilmoqda
uch marta (hozirgi 150 mingdan yiliga 450 ming tonnagacha).
Yuqori texnologiyali metallar loyihasi bo'yicha Shavazsay lityum konini qazib olish Teo tayyorlandi. 2022 yildan boshlab konda jorc xalqaro standartlari bo'yicha kon zaxiralarini baholash uchun qo'shimcha geologiya-qidiruv ishlari olib borildi. Ishlar SRK Consulting konsalting kompaniyasi ishtirokida amalga oshirildi.
2023 yilgi investitsiya dasturi doirasida qiymati 3,5 milliard dollardan ortiq loyihalar amalga oshirilmoqda. Investitsiya hamkorlari orasida Kanadaning b2gold kompaniyasi va Turkiyaning MTA va Calik Holding (oltin), Yaponiyaning JOGMEC korporatsiyasi va Frantsiyaning Orano Mining (uran) kompaniyasi bilan hamkorlikni ta'kidlash mumkin.
Yangi O'zbekiston yuksak marralarni zabt etishga intilmoqda. Geologiya sohasi mutaxassislari ilg'or tajriba va innovatsiyalarni qo'llashga, ilg'or xalqaro tajriba asosida zamonaviy mahalliy texnologiyalarni ishlab chiqishga, iqtisodiyotning yuqori texnologiyali yo'nalishlari bilan davlat rivojiga hissa qo'shishga tayyor.

Uzbekistan has made significant progress in carrying out the most important transformations in all sectors of the economy. In a Message to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan on December 20, 2022, President Shavkat Mirziyoyev stressed: as a result of large-scale and effective reforms, the country's gross domestic product exceeded $80 billion for the first time. Eight billion dollars of foreign direct investment were attracted to our economy, and exports reached 19 billion dollars. Every day new directions and industries appear in the country's economy.
As the welfare of the population increases, so do its needs. In order to bring the country to a new stage of development, it is necessary to change the management system, legislation, and our society.
Today, the main priorities of the state are the initiation and implementation of measures aimed at sustainable economic development and service to compatriots, the organization of new industries based on local raw materials, the creation of jobs and improvement of working conditions, as well as the training of qualified modern-minded personnel.
In accordance with the Presidential Decree "On measures to implement administrative reforms of the New Uzbekistan" dated December 21, 2022, the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Geology and Mineral Resources was transformed into the Ministry of Mining and Geology of the Republic of Uzbekistan.
In the coming years, the main objectives of the Ministry are: development of a mining sector policy and improvement of the regulatory framework, sustainable development and reproduction of the mineral resource base, technological modernization of the industry, creation of new production facilities with the production of demanded types of products based on mineral raw materials and the development of a value-added product chain, as well as the integration of education, science and innovation solutions based on a single system.
The activities of the new department are organized on modern approaches, taking into account the balanced development of raw materials and the use of mineral resources, including by organizing the effective operation of large mining enterprises - the locomotives of our economy, as well as further promotion of subsoil use and the production of "green" products by entrepreneurs and investors, for the benefit of the development of the country and the growth of the welfare of the people.
Along with this, one of the main achievements is the preparation of a modern regulatory framework that meets the requirements of the best world practice, in particular the new Law "On Subsoil". The document was developed jointly with international consultants and a group of experts of the European Bank for Reconstruction and Development on the basis of the principles of openness and transparency of subsoil use, taking into account environmental protection and comprehensive improvement of the investment climate, with the introduction of a competitive tax policy in the mining and geological industry, which is of strategic importance for Uzbekistan.
This legislative act, having outlined priorities for the reproduction of the mineral resource base and ensuring the effective use of subsurface resources, also clearly defines the competence of the state and regulatory authorities, simplifies licensing procedures, and accordingly fixes the fulfillment of the obligations of the parties in the use of subsurface resources.
For the first time, the law establishes minimum investment requirements for geological work and mining; the transition to a block system for providing investment areas on the principle of "first come, first received"; a consistent transition to a system for calculating reserves based on the international classification of reserves, including the JORC Code; modern environmental standards with obligations to eliminate the consequences of work and environmental protection.
The structure of the industry is also changing with the effective distribution of functions for the study of subsurface resources by the geological service, starting with regional, prospecting and geophysical work, moving on to later stages of exploration with the calculation of reserves and technical and economic evaluation of projects.
A separate body within the Ministry is assigned to create a digital fund of geological information, maintain the state balance of mineral reserves and the cadastre of deposits, issue permits for the use of subsoil. The issues of monitoring and safe subsoil use will be handled by a special inspection for the control of mining, geological and industrial safety.
In addition to carrying out geological exploration of the subsurface, the Ministry will also oversee the work of mining, metallurgical and coal enterprises: SE "Navoiuran", JSC "Navoi MMC", JSC "Almalyk MMC, JSC "Uzmetkombinat", JSC "Uzbekkumir" and other structures.
As part of the "green" agenda, at the initiative of the President, the Yangi Kon company was created, which will promote technological projects on lithium, aluminum, magnesium, as well as graphite, rare metals and hydrocarbon raw materials in the deposits of deep horizons.
The Ministry of Mining and Geology will also deal with the issues of increasing resources and efficient use of groundwater. A special Situational Center is being created for constant monitoring of the state of underground water resources and georisks. Regulations on permits for drilling wells and special water use are regulated.
The current Day of workers in the field of geology of the Republic of Uzbekistan (celebrated on the first Sunday of April) is met by industry specialists as part of the newly formed ministry. This is an opportunity to improve and streamline the activities of structural units, achieve results that will make a significant contribution to the economy of the republic. In 2023, over $ 100 million will be allocated from the State Budget as part of the State Exploration Program for the implementation of more than 300 geological projects.
It is planned to drill about two million linear meters of wells, perform 7,6 thousand cubic meters of underground and 360 thousand cubic meters of surface mining. It is planned to carry out aerogeophysical works on an area of 2350 sq. km, 2D seismic surveys - on 9100 sq. km and 3D - on 2150 sq. km of territory.
20 new promising structures will be prepared for prospecting drilling for hydrocarbon raw materials.
As a result, an increase in resources is expected: gold - 172 tons, silver - 380, uranium - 6 thousand, copper - 350 thousand, lead - 51 thousand, zinc - 50 thousand, tungsten - 8.4 thousand, groundwater - 150 thousand cubic meters per day, coal - 5 million tons and many other types of non-metallic raw materials.
At the same time, within the framework of the administrative reform in the structure of the Ministry, special attention is paid to the creation of a unified system of education and advanced training. Thus, in order to train young specialists, the activities of the established campus of the University of Geological Sciences are developing on the basis of a cluster approach (education, science and practice).
In particular, in the 2022/2023 academic year, 1110 students entered the University of Geological Sciences. Curricula have been approved to ensure the integration of education, science and practice according to the credit-modular system. The share of practical classes reaches 70 percent: these are laboratory, field training and industrial practices.
In order to train middle-level personnel in geological specialties in the 2022/2023 academic year, dual training of 174 specialists was organized at Zarafshan and Guzar technical schools, Almalyk and Bukhara colleges.
Field training is conducted at the ranges of Oxokota in the Tashkent region and Darband - in Surkhandarya. The production practice is organized at the enterprises of JSC "Navoi MMC", "Almalyk MMC", JSC "Uzbekneftegaz", JSC "Uzbekgeologorazvedka", JSC "Uzbekgeofizika", SUE "Uzbekhydrogeology".
Consistent work is also being carried out on the development of international relations and the promotion of investment projects. At the same time, it is taken into account that the mining sector of Uzbekistan is of decisive importance for the economy and has the potential to implement large-scale mining projects that can be offered to investors.
For example, in 2022, in order to develop capacities for the production of finished products with high added value on the basis of the mining and metallurgical industry and on the basis of international best practices, the development of related industries and increase investment attractiveness, a Cluster of the copper industry was created. This production, aimed at creating multi-level value chains "from raw materials to finished products", is organized in accordance with the Presidential Decree "On additional measures for the development of the mining and metallurgical industry and related industries" dated June 24, 2021.
The accelerated exploration program for the next five years will provide the Copper Industry Cluster with stable raw materials. It is planned to increase the reserves of gold by 730 tons, copper - 1.5 million.
To implement these tasks, a project is being implemented to develop the Kalmakyr and Yeshlik-1 copper deposits by a single quarry with an increase in the production capacity of Almalyk MMC JSC to produce copper
three times (from the current 150 thousand to 450 thousand tons per year).
According to the project of high-tech metals, a feasibility study for the development of the Shavazsai lithium deposit has been prepared. Since 2022, additional geological exploration has been carried out at the field to assess the reserves of the field according to international JORC standards. The work was carried out with the involvement of the SRK Consulting consulting company.
As part of the Investment Program for 2023, projects worth more than $ 3.5 billion are being implemented. Among the investment partners, cooperation with the Canadian company B2Gold and Turkish - MTA and Calik Holding (gold), the Japanese corporation JOGMEC and the French company Orano Mining (uranium) can be noted.
The new Uzbekistan aspires to high frontiers. Specialists in the field of geology are also ready to apply best practices and innovations, develop modern domestic technologies based on international best practices, and contribute to the development of the state with high-tech areas of the economy.