"Qo'shnilarimiz bilan o'zaro munosabatlarni chuqurlashtirish allaqachon davom etmoqda va ushbu vektorning davomi O'zbekistonni yanada kuchliroq, Markaziy Osiyo mintaqasi esa barqaror va barqaror qiladi", - deydi Markaziy Osiyo xalqaro instituti (Mica) bo'lim boshlig'i Sherzod Fayziyev.
O'zbekiston Prezidentining 2022-yil dekabr oyida parlamentga yo'llagan maktubi o'tgan yilning asosiy siyosiy voqealaridan biri bo'lib, u nafaqat 2023-yil uchun barcha hokimiyat tarmoqlari faoliyatining eng muhim vazifalari va asosiy yo'nalishlarini belgilab berdi, balki kelgusi davr uchun O'zbekistonni yanada isloh qilish va modernizatsiya qilishning asosiy ustuvor yo'nalishlarini belgilab berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning nutqida yangi O'zbekiston qurilishi mavzusi Markaziy o'rinni egalladi, unda inson eng yuksak qadriyat, uning sha'ni va qadr-qimmati, huquq va erkinliklari, ko'p millatli xalqning erkin, obod va farovon hayoti ta'minlanishi lozim.
Davlat rahbari tomonidan belgilangan ustuvorliklar shuhratparast. So'nggi olti yil ichida amalga oshirilgan katta to'siqlarga qaramay, uning oldiga qo'yilgan vazifalar faqat jamiyat, fuqarolarimizning faol ishtirokida va, albatta, salohiyati yanada rivojlanishini talab qiladigan barcha tarmoq va hokimiyat darajalarining jadal samarali ishlashi bilan mumkin.
Belgilangan maqsadlarni amaliy amalga oshirish doirasida mamlakatni belgilangan maqsadlarga erishish uchun sharoit yaratadigan siyosiy tizimning yangi modeliga o'tish zarurligi ta'kidlandi. Shu nuqtai nazardan, Prezident Shavkat Mirziyoyev jamiyatning zamonaviy rivojlanishiga javob beradigan asosiy qonunni takomillashtirishni ustuvor vazifalardan biri deb atadi: "mamlakat taraqqiyotini yangi bosqichga ko'tarish uchun boshqaruv tizimini, qonunchilikni va jamiyatimizni o'zgartirish zarur. Agar biz buni qilmasak, aniq muammolarni sezmay qolsak, hayot va taraqqiyotdan orqada qolamiz. Biz inson manfaatlarini ta'minlash, uning sha'ni va qadr-qimmatini yuksak qadriyat sifatida hurmat qilish, yangi O'zbekistonni barpo etish vazifalariga to'liq mos keladigan bunday asosiy qonun kelajak avlodlarga xizmat qiladigan zamonaviy Konstitutsiyani ishlab chiqishimiz kerak".
Shubhasiz, O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan qabul qilingan yangi rivojlanish strategiyasini amalga oshirish va xalqni chinakam hurmat qiladigan adolatli davlat barpo etish uchun hokimiyat ishini yaxshilashga qaratilgan konstitutsiyaviy islohotlar zarur. Bunday holda, Konstitutsiyani jamiyatning zamonaviy haqiqatlari bilan uyg'unlashtirish ustuvor vazifa sifatida qaraldi.
Asosiy qonunni takomillashtirish bilan bog'liq keng muhokamalar va xalq bahslari doirasida uni o'zgartirish bo'yicha jami 220 mingdan ortiq takliflar qabul qilindi. Hujjat loyihasiga kiritilgan tuzatishlar, aslida, Konstitutsiyani to'liq qayta formatlash uchun barcha zarur va etishmayotgan qismlarni o'z ichiga olgan bo'lib, ular yangi voqelikka javob berishi va yangi vazifalar uchun keskinlashtirilishi kerak.
Fuqarolarning huquq va erkinliklarini to'ldirish va konkretlashtirish, hokimiyat va vakolatlar tizimini muvozanatlash, fuqaro va umuman jamiyatning to'laqonli rivojlanishi uchun shart-sharoitlarni yaxshilashga qaratilgan ko'plab o'zgarishlar (Konstitutsiyaning 65 foizdan ortig'i) bilan bir qatorda, O'zbekiston tashqi siyosatining tamoyillari va yondashuvlarini shakllantirgan IV bob ham sifat jihatidan o'zgardi.
Konstitutsiyaning yangi tahririda "O'zbekiston davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan ikki tomonlama va ko'p tomonlama munosabatlarni har tomonlama rivojlantirishga qaratilgan tinchliksevar tashqi siyosat olib bormoqda" degan tezis kiritilgan (18-modda).
Ushbu muhim va shu bilan birga printsipial xabarni asosiy qonunga integratsiyalashuvi tasodifiy emas va ko'p jihatdan dunyoning hozirgi holatini aks ettiradi, bu etakchi davlatlar o'rtasidagi ishonchsizlikning tez o'sishi, xalqaro siyosatning harbiylashtirilishi, munosabatlarni o'rnatishda kuchning ochiq namoyishi bilan tavsiflanadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning o'tgan yili Samarqandda bo'lib o'tgan SHHT sammitida so'zlagan so'zlarini keltirish o'rinlidir. Keyin davlat rahbari insoniyat "tarixiy buzilish davrida, bir davr tugashi va boshqasi boshlanishi – bundan ham oldindan aytib bo'lmaydigan va noma'lum"ekanligini ta'kidladi.
Rivojlanayotgan qiyin sharoitlarda o'rnatilgan iqtisodiy va gumanitar aloqalar va shu bilan birga o'zaro bog'liqlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan istiqbolli rejalar va loyihalar bilan birlashtirilgan mintaqaviy jamoalarning roli juda muhimdir.
Shu nuqtai nazardan, so'nggi yillarda barcha besh mamlakat – Qozog'iston, Qirg'iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O'zbekistonning sa'y – harakatlari tufayli tez o'zgarib, barqarorlik, birlik va xalqaro sub'ektivlikka ega bo'lgan Markaziy Osiyo mintaqasi alohida e'tiborga loyiqdir.
Albatta, so'nggi yillarda Markaziy Osiyoda hamkorlikni jadallashtirish jarayonlariga turtki bo'lgan hal qiluvchi omil 2016 yilda Shavkat Mirziyoyev Prezident etib saylanganidan keyin rasmiylashtirilgan Toshkentning yangi tashqi siyosat kursi bo'ldi.
Parlamentga yo'llagan birinchi maktubida O'zbekiston rahbari ustuvorliklar ierarxiyasini belgilab, Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan munosabatlarni mustahkamlashni birinchi o'ringa qo'ydi. Ushbu yondashuv O'zbekistonning 2017-2021 yillarga mo'ljallangan qabul qilingan harakatlar strategiyasida yanada rivojlandi.
Ushbu hujjatda Toshkentning yaqin qo'shnilariga nisbatan ochiq va konstruktiv siyosat olib borish, mintaqaviy masalalar va muammolarni tenglik, manfaatlarni o'zaro hisobga olish va oqilona murosaga erishish asosida hal etish, O'zbekiston atrofida mintaqaning qoq markazida joylashgan mamlakat sifatida do'stlik va farovonlik, xavfsizlik va barqarorlik kamarini yaratish niyati belgilab berilgan.
Toshkentning tashqi siyosat yo'nalishidagi o'zgarishlar Markaziy Osiyo mintaqasida sog'lom siyosiy iqlimni shakllantirish uchun sharoit yaratdi va davlatlararo munosabatlarda ham, o'zaro munosabatlarning ko'p tomonlama formatlarida ham izchil va bir vaqtning o'zida tubdan yaxshilanishga olib keldi.
O'zaro ishonch va yaxshi qo'shnichilik tamoyillariga asoslangan yangi siyosatni amalga oshirish ko'plab eski masalalar bo'yicha taraqqiyotga yordam berdi. Bu ko'p yillar davomida ziddiyatli mavzu bo'lgan va mintaqa mamlakatlari rivojlanishi uchun zarur bo'lgan loyihalar va tashabbuslarni sekinlashtirgan muammoli masalalarning aksariyatini olib tashlashga imkon berdi.
So'nggi olti yil ichida O'zbekistonning Qozog'iston va Tojikiston bilan davlat chegaralarini huquqiy rasmiylashtirishni bosqichma - bosqich yakunlash uchun shart-sharoitlar yaratildi, O'zbekiston-Tojikiston va O'zbekiston-Qirg'iziston chegara punktlarida fuqarolar uchun o'tish punktlari tiklandi, Tojikiston bilan vizalar bekor qilindi, 90 - yillarning o'rtalarida to'xtatilgan temir yo'l, havo va yer usti transport aloqalari ishga tushirildi. Tovarlarni eksport qilish uchun koridorlar ochildi.
Bundan tashqari, investitsiyaviy hamkorlik faollashdi, savdo, sanoat, energetika, transport, qishloq xo'jaligi va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida muhim kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish boshlandi. Agar savdo haqida gapiradigan bo'lsak, u 2,5 baravar oshdi. Qo'shma korxonalar soni 5 martadan oshdi – 312 dan 1600 gacha.
Bularning barchasi mintaqani yagona savdo-investitsiya va transport-kommunikatsiya maydonchasiga aylantirish uchun sharoit yaratdi. Iqtisodiyotning turli tarmoqlarida, avtomobilsozlikdan tortib qishloq xo'jaligi bilan yakunlanadigan sanoat kooperatsiyasi loyihalari amalga oshirilmoqda. Davlatlar mintaqalari o'rtasidagi aloqalar kengaymoqda, madaniy va gumanitar aloqalar chuqurlashmoqda.
Bugungi kunda barqaror Markaziy Osiyo allaqachon investitsiya faoliyati va iqtisodiy o'sishning muhim markazlaridan biriga aylanmoqda. Bir qator ekspertlarning hisob-kitoblariga ko'ra, so'nggi besh yil ichida mintaqa mamlakatlarining yalpi ichki mahsuloti 20 foizga o'sib, 340 milliard AQSh dollaridan oshdi.
Agar biz faqat O'zbekiston nuqtai nazaridan gapiradigan bo'lsak, mintaqa mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 7,4 milliard dollarga oshdi. Qo'shni mamlakatlarda ham xuddi shunday hamkorlik dinamikasi kuzatilmoqda.
Markaziy Osiyodagi umumiy o'zgarishlarning natijasi davlatlar tomonidan mintaqalararo masalalar bo'yicha kelishilgan pozitsiyalarni izchil ishlab chiqish va xalqaro joylarda - BMT, MDH, SHHT, Islom hamkorlik tashkiloti, iqtisodiy hamkorlik tashkiloti va boshqa joylarda yaqin muvofiqlashtirish bo'ldi.
Ushbu o'zgarish tufayli so'nggi yillarda mintaqa mamlakatlari "Markaziy Osiyo plyus" - Evropa Ittifoqi, Hindiston, Xitoy, Rossiya, AQSh, Janubiy Koreya, Yaponiya, Arab davlatlari doirasida etakchi davlatlar va kuch markazlari bilan munosabatlarni o'rnatishga umumiy yondashuvni ishlab chiqdilar.
Albatta, O'zbekistonning ushbu jarayonlardagi roli katta ahamiyatga ega va shubha ostiga olinmaydi, buni xorijiy ekspertlar va mutaxassislarning ko'plab baholari tasdiqlaydi.
O'zbekiston Konstitutsiyasida tinchliksevar tashqi siyosat haqidagi tezisni birlashtirish nafaqat davlatning katta mas'uliyati va etukligini, balki mamlakatni umumiy tarix, yagona qadriyatlar, madaniyat va din birlashtirgan mintaqadagi qo'shnilari bilan hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini tushunishni ko'rsatadigan tub o'zgarish sifatida qaralishi kerak.
Darhaqiqat, O'zbekiston davlat ichida ham, Markaziy Osiyo makonida ham tizimli va fundamental o'zgarishlarni davom ettirishga muhtoj. Bu eng qiyin vazifa bo'lib, u Konstitutsiyaga o'zgartirishlar kiritish bilan cheklanmaydi, balki ulardan boshlanadi.
Barkamol shakllangan maqsadlar va ularni izchil amalga oshirish butun mintaqaning barqaror rivojlanishida muhim omil bo'lib qolmoqda. Qo'shnilarimiz bilan o'zaro munosabatlarni chuqurlashtirish allaqachon davom etmoqda va ushbu vektorning davomi O'zbekistonni yanada kuchliroq qiladi, Markaziy Osiyo mintaqasi esa barqaror va barqaror bo'ladi.

«Углубление взаимосвязанности с нашими соседями уже идёт и продолжение этого вектора сделает Узбекистан сильнее, а регион Центральной Азии стабильнее и устойчивее», - такой вывод делает начальник отдела Международного института Центральной Азии (МИЦА) Шерзод Файзиев.
Послание Президента Узбекистана парламенту в декабре 2022 года стало одним из главных политических событий прошлого года, которое обозначило не только важнейшие задачи и главные направления работы всех ветвей власти на 2023 год, но и определило ключевые приоритеты дальнейшего реформирования и модернизации Узбекистана на предстоящий период.
Центральное место в выступлении Президента Шавката Мирзиёева заняла тема строительства Нового Узбекистана, в котором высшей ценностью должен быть человек, его честь и достоинство, права и свободы, где обеспечивается свободная, благоустроенная и благополучная жизнь многонационального народа.
Обозначенные главой государства приоритеты амбициозны. Несмотря на большой задел, который был сделан за последние шесть лет, поставленные им задачи возможны только при активном участии общества, наших граждан и, конечно, при напряжённой результативной работе всех ветвей и уровней власти, потенциал которых требует дальнейшего развития.
В рамках практической реализации поставленных целей была отмечена необходимость перехода страны к новой модели политической системы, которая создавала бы условия для достижения поставленных целей. В этом контексте одной из приоритетных задач Президента Шавкат Мирзиёев назвал совершенствование Основного закона, которая должна будут отвечать современному развитию общества: «Для того, чтобы вывести развитие страны на новый этап, нужно изменить и систему управления, и законодательство, и наше общество. Если мы этого не сделаем, если будем и дальше не замечать очевидные проблемы, то отстанем от жизни и прогресса. Нам необходимо разработать современную Конституцию, проникнутую целью обеспечения интересов человека, уважения его чести и достоинства как высшей ценности, такой Основной закон, который будет полностью соответствовать задачам построения Нового Узбекистана, послужит будущим поколениям».
Несомненно, реализация принятой Новой стратегию развития Узбекистана на 2022-2026 годы и построение справедливого государства, по-настоящему уважающего народ, необходимы конституционные реформы, направленные на улучшение работы власти как таковой. Приоритетом в данном случае стала рассматриваться гармонизация Конституции с современными реалиями общества.
В рамках широкого обсуждения и народных дебатов, связанных с совершенствованием Основного закона, в общей сложности было получено свыше 220 тысяч предложений по его изменению. Внесенные в проект документа поправки, по сути, вобрали в себя все необходимые и недостающие части для полного переформатирования Конституции, которое должно отвечать новым реалиям и заточено под новые задачи.
Наряду с большим количеством изменений (более 65 процентов Конституции), которые призваны дополнить и конкретизировать права и свободы граждан, сбалансировать систему власти и полномочия, улучшить условия для полноценного развития гражданина и общества в целом, качественному изменению подвергалась также глава IV, формулирующая принципы и подходы внешней политики Узбекистана.
В новой редакции Конституции включён включен тезис о том, что «Узбекистан проводит миролюбивую внешнюю политику, направленную на всемерное развитие двусторонних и многосторонних отношений с государствами и международными организациями» (Статья 18).
Интеграция этого важного и, одновременно, принципиального посыла в Основной закон не случайна и во многом является отражением современного состояния мира, который характеризуется стремительным ростом недоверия между ведущими государствами, милитаризацией международной политики, открытой демонстрацией силы при выстраивании отношений.
Здесь уместно привести слова Президента Шавката Мирзиёева, которые были произнесены на саммите ШОС в Самарканде в прошлом году. Тогда глава государства отметил, что человечество находится в «периоде исторического разлома, когда заканчивается одна эпоха и начинается другая – ещё более непредсказуемая и неизвестная».
В складывающихся непростых условиях роль региональных сообществ, объединенных налаженными экономическими и гуманитарными связами и, одновременно, перспективными планами и проектами, направленными на дальнейшее укрепление взаимосвязанности, критически важна.
В этом контексте следует особо отметить регион Центральной Азии, который в последние годы, благодаря усилиям всех пяти стран – Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана – стремительно меняется, обретая стабильность, единство и международную субъектность.
Безусловно, решающим фактором, послужившим триггером процессов наращивания сотрудничества в Центральной Азии в последние годы, стал новый внешнеполитический курс Ташкента, получившего своё оформление после избрания в 2016 году Президентом Шавката Мирзиёева.
В первом послании к парламенту глава Узбекистана обозначил иерархию приоритетов, поставив на первое место укрепление отношений со странами Центральной Азии. Дальнейшее развитие этого подхода получило в принятой Стратегии действий Узбекистана на 2017-2021 годы.
В этом документе было указано о намерении Ташкента проводить открытую и конструктивную политику в отношении ближайших соседей, решать региональные вопросы и проблемы на основе равноправия, взаимного учёта интересов и поиска разумных компромиссов, создать вокруг Узбекистана как страны, расположенной в самом сердце региона, пояс дружбы и процветания, безопасности и стабильности.
Изменения во внешнеполитическом курсе Ташкента создали условия для формирования в Центральноазиатском регионе здорового политического климата и стали причиной последовательных и, одновременно, кардинальных улучшений как в межгосударственных отношениях, так и многосторонних форматах взаимодействия.
Реализация новой политики, базирующейся на принципах взаимного доверия и добрососедства, способствовала прогрессу по многим застарелым вопросам. Это позволило добиться снятия большинства проблемных вопросов, которые долгие годы являлись конфликтной темой и тормозили необходимые для развития стран региона проекты и инициативы.
За последние шесть были обеспечены условия для поэтапного завершения правового оформления государственных границ Узбекистана с Казахстаном Кыргызстаном и Таджикистаном, возобновлены пункты пропуска для граждан на узбекско-таджикской и узбекско-кыргызской погранпунктах, отменены визы с Таджикистаном, осуществлен запуск транспортных сообщений - железнодорожных, воздушных и наземных, которые были прерваны в середине 90-х годов. Были открыты коридоры для экспорта товаров.
Более того, активизировалось инвестиционное сотрудничество, начата реализация значимых проектов кооперации в торговле, промышленности, энергетике, транспорте, сельском хозяйстве и других отраслях экономики. Если говорить о торговле, то она выросла более чем в 2,5 раза. Количество совместных предприятий выросло в более чем 5 раз – с 312 до 1600.
Все это создало условия для трансформации региона в единую торгово-инвестиционную и транспортно-коммуникационную площадку. Реализуются проекты промышленной кооперации в разных отраслях экономики, начиная от автомобилестроения и завершая сельским хозяйством. Расширяются контакты между регионами государств, углубляются культурно-гуманитарные связи.
Сегодня стабильная Центральная Азия уже становится одним из важных центров инвестиционной активности и экономического роста. По оценкам ряда экспертов, совокупный ВВП стран региона за последние пять лет вырос на 20 процентов и превысил 340 миллиардов долларов США.
Если говорить в разрезе только Узбекистана, то товарооборот со странами региона увеличился до 7,4 миллиарда долларов. Такая же динамика сотрудничества наблюдается у стран соседей.
Результатом общих изменений в Центральной Азии стала последовательная выработка государствами согласованных позиций по внутрирегиональным вопросам и тесная координация на международных площадках - ООН, СНГ, ШОС, Организации исламского сотрудничества, Организации экономического сотрудничества и на других площадках.
Благодаря такой трансформацией, в последние годы страны региона также выработали общий подход к выстраиванию отношений с ведущими государствами и центрами силы в рамках диалогового формата «Центральная Азия плюс» - Евросоюзом, Индией, Китаем, Россией, США, Южной Кореей, Японией, арабскими государствами Персидского залива (ССАГПЗ).
Безусловно, роль Узбекистана в этих процессах имеет первостепенное значение и не подвергается сомнению, что подтверждают многочисленные оценки зарубежных экспертов и специалистов.
Закрепление в Конституции Узбекистана тезиса о миролюбивой внешней политике следует рассматривать в качестве принципиального изменения, который демонстрирует не только большую ответственность и зрелость государства, но и понимание перспектив развития сотрудничества со своими соседями по региону, с которыми страну объединяет общая история, единые ценности, культура и религия.
Действительно, Узбекистан нуждается в продолжении системных и фундаментальных изменений как внутри государства, так и на пространстве Центральной Азии. Это сложнейшая задача, которая не исчерпывается принятием поправок в Конституцию, а только начинается с них.
Грамотно сформулированные цели и не менее последовательная их реализация становится важным фактором устойчивого развития всего региона. Углубление взаимосвязанности с нашими соседями уже идёт и продолжение этого вектора сделает Узбекистан сильнее, а регион Центральной Азии стабильнее и устойчивее.