"Qo'shnilarimiz bilan o'zaro munosabatlarni chuqurlashtirish allaqachon davom etmoqda va ushbu vektorning davomi O'zbekistonni yanada kuchliroq, Markaziy Osiyo mintaqasi esa barqaror va barqaror qiladi", - deydi Markaziy Osiyo xalqaro instituti (Mica) bo'lim boshlig'i Sherzod Fayziyev.
O'zbekiston Prezidentining 2022-yil dekabr oyida parlamentga yo'llagan maktubi o'tgan yilning asosiy siyosiy voqealaridan biri bo'lib, u nafaqat 2023-yil uchun barcha hokimiyat tarmoqlari faoliyatining eng muhim vazifalari va asosiy yo'nalishlarini belgilab berdi, balki kelgusi davr uchun O'zbekistonni yanada isloh qilish va modernizatsiya qilishning asosiy ustuvor yo'nalishlarini belgilab berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning nutqida yangi O'zbekiston qurilishi mavzusi Markaziy o'rinni egalladi, unda inson eng yuksak qadriyat, uning sha'ni va qadr-qimmati, huquq va erkinliklari, ko'p millatli xalqning erkin, obod va farovon hayoti ta'minlanishi lozim.
Davlat rahbari tomonidan belgilangan ustuvorliklar shuhratparast. So'nggi olti yil ichida amalga oshirilgan katta to'siqlarga qaramay, uning oldiga qo'yilgan vazifalar faqat jamiyat, fuqarolarimizning faol ishtirokida va, albatta, salohiyati yanada rivojlanishini talab qiladigan barcha tarmoq va hokimiyat darajalarining jadal samarali ishlashi bilan mumkin.
Belgilangan maqsadlarni amaliy amalga oshirish doirasida mamlakatni belgilangan maqsadlarga erishish uchun sharoit yaratadigan siyosiy tizimning yangi modeliga o'tish zarurligi ta'kidlandi. Shu nuqtai nazardan, Prezident Shavkat Mirziyoyev jamiyatning zamonaviy rivojlanishiga javob beradigan asosiy qonunni takomillashtirishni ustuvor vazifalardan biri deb atadi: "mamlakat taraqqiyotini yangi bosqichga ko'tarish uchun boshqaruv tizimini, qonunchilikni va jamiyatimizni o'zgartirish zarur. Agar biz buni qilmasak, aniq muammolarni sezmay qolsak, hayot va taraqqiyotdan orqada qolamiz. Biz inson manfaatlarini ta'minlash, uning sha'ni va qadr-qimmatini yuksak qadriyat sifatida hurmat qilish, yangi O'zbekistonni barpo etish vazifalariga to'liq mos keladigan bunday asosiy qonun kelajak avlodlarga xizmat qiladigan zamonaviy Konstitutsiyani ishlab chiqishimiz kerak".
Shubhasiz, O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan qabul qilingan yangi rivojlanish strategiyasini amalga oshirish va xalqni chinakam hurmat qiladigan adolatli davlat barpo etish uchun hokimiyat ishini yaxshilashga qaratilgan konstitutsiyaviy islohotlar zarur. Bunday holda, Konstitutsiyani jamiyatning zamonaviy haqiqatlari bilan uyg'unlashtirish ustuvor vazifa sifatida qaraldi.
Asosiy qonunni takomillashtirish bilan bog'liq keng muhokamalar va xalq bahslari doirasida uni o'zgartirish bo'yicha jami 220 mingdan ortiq takliflar qabul qilindi. Hujjat loyihasiga kiritilgan tuzatishlar, aslida, Konstitutsiyani to'liq qayta formatlash uchun barcha zarur va etishmayotgan qismlarni o'z ichiga olgan bo'lib, ular yangi voqelikka javob berishi va yangi vazifalar uchun keskinlashtirilishi kerak.
Fuqarolarning huquq va erkinliklarini to'ldirish va konkretlashtirish, hokimiyat va vakolatlar tizimini muvozanatlash, fuqaro va umuman jamiyatning to'laqonli rivojlanishi uchun shart-sharoitlarni yaxshilashga qaratilgan ko'plab o'zgarishlar (Konstitutsiyaning 65 foizdan ortig'i) bilan bir qatorda, O'zbekiston tashqi siyosatining tamoyillari va yondashuvlarini shakllantirgan IV bob ham sifat jihatidan o'zgardi.
Konstitutsiyaning yangi tahririda "O'zbekiston davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan ikki tomonlama va ko'p tomonlama munosabatlarni har tomonlama rivojlantirishga qaratilgan tinchliksevar tashqi siyosat olib bormoqda" degan tezis kiritilgan (18-modda).
Ushbu muhim va shu bilan birga printsipial xabarni asosiy qonunga integratsiyalashuvi tasodifiy emas va ko'p jihatdan dunyoning hozirgi holatini aks ettiradi, bu etakchi davlatlar o'rtasidagi ishonchsizlikning tez o'sishi, xalqaro siyosatning harbiylashtirilishi, munosabatlarni o'rnatishda kuchning ochiq namoyishi bilan tavsiflanadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning o'tgan yili Samarqandda bo'lib o'tgan SHHT sammitida so'zlagan so'zlarini keltirish o'rinlidir. Keyin davlat rahbari insoniyat "tarixiy buzilish davrida, bir davr tugashi va boshqasi boshlanishi – bundan ham oldindan aytib bo'lmaydigan va noma'lum"ekanligini ta'kidladi.
Rivojlanayotgan qiyin sharoitlarda o'rnatilgan iqtisodiy va gumanitar aloqalar va shu bilan birga o'zaro bog'liqlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan istiqbolli rejalar va loyihalar bilan birlashtirilgan mintaqaviy jamoalarning roli juda muhimdir.
Shu nuqtai nazardan, so'nggi yillarda barcha besh mamlakat – Qozog'iston, Qirg'iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O'zbekistonning sa'y – harakatlari tufayli tez o'zgarib, barqarorlik, birlik va xalqaro sub'ektivlikka ega bo'lgan Markaziy Osiyo mintaqasi alohida e'tiborga loyiqdir.
Albatta, so'nggi yillarda Markaziy Osiyoda hamkorlikni jadallashtirish jarayonlariga turtki bo'lgan hal qiluvchi omil 2016 yilda Shavkat Mirziyoyev Prezident etib saylanganidan keyin rasmiylashtirilgan Toshkentning yangi tashqi siyosat kursi bo'ldi.
Parlamentga yo'llagan birinchi maktubida O'zbekiston rahbari ustuvorliklar ierarxiyasini belgilab, Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan munosabatlarni mustahkamlashni birinchi o'ringa qo'ydi. Ushbu yondashuv O'zbekistonning 2017-2021 yillarga mo'ljallangan qabul qilingan harakatlar strategiyasida yanada rivojlandi.
Ushbu hujjatda Toshkentning yaqin qo'shnilariga nisbatan ochiq va konstruktiv siyosat olib borish, mintaqaviy masalalar va muammolarni tenglik, manfaatlarni o'zaro hisobga olish va oqilona murosaga erishish asosida hal etish, O'zbekiston atrofida mintaqaning qoq markazida joylashgan mamlakat sifatida do'stlik va farovonlik, xavfsizlik va barqarorlik kamarini yaratish niyati belgilab berilgan.
Toshkentning tashqi siyosat yo'nalishidagi o'zgarishlar Markaziy Osiyo mintaqasida sog'lom siyosiy iqlimni shakllantirish uchun sharoit yaratdi va davlatlararo munosabatlarda ham, o'zaro munosabatlarning ko'p tomonlama formatlarida ham izchil va bir vaqtning o'zida tubdan yaxshilanishga olib keldi.
O'zaro ishonch va yaxshi qo'shnichilik tamoyillariga asoslangan yangi siyosatni amalga oshirish ko'plab eski masalalar bo'yicha taraqqiyotga yordam berdi. Bu ko'p yillar davomida ziddiyatli mavzu bo'lgan va mintaqa mamlakatlari rivojlanishi uchun zarur bo'lgan loyihalar va tashabbuslarni sekinlashtirgan muammoli masalalarning aksariyatini olib tashlashga imkon berdi.
So'nggi olti yil ichida O'zbekistonning Qozog'iston va Tojikiston bilan davlat chegaralarini huquqiy rasmiylashtirishni bosqichma - bosqich yakunlash uchun shart-sharoitlar yaratildi, O'zbekiston-Tojikiston va O'zbekiston-Qirg'iziston chegara punktlarida fuqarolar uchun o'tish punktlari tiklandi, Tojikiston bilan vizalar bekor qilindi, 90 - yillarning o'rtalarida to'xtatilgan temir yo'l, havo va yer usti transport aloqalari ishga tushirildi. Tovarlarni eksport qilish uchun koridorlar ochildi.
Bundan tashqari, investitsiyaviy hamkorlik faollashdi, savdo, sanoat, energetika, transport, qishloq xo'jaligi va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida muhim kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish boshlandi. Agar savdo haqida gapiradigan bo'lsak, u 2,5 baravar oshdi. Qo'shma korxonalar soni 5 martadan oshdi – 312 dan 1600 gacha.
Bularning barchasi mintaqani yagona savdo-investitsiya va transport-kommunikatsiya maydonchasiga aylantirish uchun sharoit yaratdi. Iqtisodiyotning turli tarmoqlarida, avtomobilsozlikdan tortib qishloq xo'jaligi bilan yakunlanadigan sanoat kooperatsiyasi loyihalari amalga oshirilmoqda. Davlatlar mintaqalari o'rtasidagi aloqalar kengaymoqda, madaniy va gumanitar aloqalar chuqurlashmoqda.
Bugungi kunda barqaror Markaziy Osiyo allaqachon investitsiya faoliyati va iqtisodiy o'sishning muhim markazlaridan biriga aylanmoqda. Bir qator ekspertlarning hisob-kitoblariga ko'ra, so'nggi besh yil ichida mintaqa mamlakatlarining yalpi ichki mahsuloti 20 foizga o'sib, 340 milliard AQSh dollaridan oshdi.
Agar biz faqat O'zbekiston nuqtai nazaridan gapiradigan bo'lsak, mintaqa mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 7,4 milliard dollarga oshdi. Qo'shni mamlakatlarda ham xuddi shunday hamkorlik dinamikasi kuzatilmoqda.
Markaziy Osiyodagi umumiy o'zgarishlarning natijasi davlatlar tomonidan mintaqalararo masalalar bo'yicha kelishilgan pozitsiyalarni izchil ishlab chiqish va xalqaro joylarda - BMT, MDH, SHHT, Islom hamkorlik tashkiloti, iqtisodiy hamkorlik tashkiloti va boshqa joylarda yaqin muvofiqlashtirish bo'ldi.
Ushbu o'zgarish tufayli so'nggi yillarda mintaqa mamlakatlari "Markaziy Osiyo plyus" - Evropa Ittifoqi, Hindiston, Xitoy, Rossiya, AQSh, Janubiy Koreya, Yaponiya, Arab davlatlari doirasida etakchi davlatlar va kuch markazlari bilan munosabatlarni o'rnatishga umumiy yondashuvni ishlab chiqdilar.
Albatta, O'zbekistonning ushbu jarayonlardagi roli katta ahamiyatga ega va shubha ostiga olinmaydi, buni xorijiy ekspertlar va mutaxassislarning ko'plab baholari tasdiqlaydi.
O'zbekiston Konstitutsiyasida tinchliksevar tashqi siyosat haqidagi tezisni birlashtirish nafaqat davlatning katta mas'uliyati va etukligini, balki mamlakatni umumiy tarix, yagona qadriyatlar, madaniyat va din birlashtirgan mintaqadagi qo'shnilari bilan hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini tushunishni ko'rsatadigan tub o'zgarish sifatida qaralishi kerak.
Darhaqiqat, O'zbekiston davlat ichida ham, Markaziy Osiyo makonida ham tizimli va fundamental o'zgarishlarni davom ettirishga muhtoj. Bu eng qiyin vazifa bo'lib, u Konstitutsiyaga o'zgartirishlar kiritish bilan cheklanmaydi, balki ulardan boshlanadi.
Barkamol shakllangan maqsadlar va ularni izchil amalga oshirish butun mintaqaning barqaror rivojlanishida muhim omil bo'lib qolmoqda. Qo'shnilarimiz bilan o'zaro munosabatlarni chuqurlashtirish allaqachon davom etmoqda va ushbu vektorning davomi O'zbekistonni yanada kuchliroq qiladi, Markaziy Osiyo mintaqasi esa barqaror va barqaror bo'ladi.

"The deepening of interconnectedness with our neighbors is already underway and the continuation of this vector will make Uzbekistan stronger, and the Central Asian region more stable and stable," Sherzod Fayziev, head of the Department of the International Institute of Central Asia (MICA), concludes.
The message of the President of Uzbekistan to the Parliament in December 2022 became one of the main political events of last year, which outlined not only the most important tasks and main directions of work of all branches of government for 2023, but also identified key priorities for further reform and modernization of Uzbekistan for the coming period.
The central place in the speech of President Shavkat Mirziyoyev was occupied by the topic of building a New Uzbekistan, in which the highest value should be a person, his honor and dignity, rights and freedoms, where a free, comfortable and prosperous life of a multinational people is ensured.
The priorities outlined by the head of state are ambitious. Despite the great groundwork that has been made over the past six years, the tasks set by him are possible only with the active participation of society, our citizens and, of course, with the intense productive work of all branches and levels of government, the potential of which requires further development.
As part of the practical implementation of the set goals, the need for the country to transition to a new model of the political system that would create conditions for achieving the set goals was noted. In this context, one of the priorities of the President Shavkat Mirziyoyev called the improvement of the Basic Law, which will have to meet the modern development of society.: "In order to bring the development of the country to a new stage, it is necessary to change the management system, legislation, and our society. If we don't do this, if we continue to ignore the obvious problems, we will lag behind life and progress. We need to develop a modern Constitution imbued with the goal of ensuring human interests, respect for his honor and dignity as the highest value, such a Basic law that will fully meet the tasks of building a New Uzbekistan, will serve future generations."
Undoubtedly, the implementation of the adopted New Development Strategy of Uzbekistan for 2022-2026 and the construction of a just state that truly respects the people require constitutional reforms aimed at improving the work of the authorities as such. The priority in this case was to consider the harmonization of the Constitution with the modern realities of society.
As part of a broad discussion and popular debate related to the improvement of the Basic Law, a total of more than 220 thousand proposals for its amendment were received. The amendments made to the draft document, in fact, have absorbed all the necessary and missing parts for a complete reformatting of the Constitution, which should meet new realities and be tailored to new tasks.
Along with a large number of amendments (more than 65 percent of the Constitution), which are designed to supplement and concretize the rights and freedoms of citizens, balance the system of power and powers, improve conditions for the full development of a citizen and society as a whole, chapter IV, which formulates the principles and approaches of Uzbekistan's foreign policy, was also subjected to qualitative changes.
The new version of the Constitution includes the thesis that "Uzbekistan pursues a peaceful foreign policy aimed at the full development of bilateral and multilateral relations with States and international organizations" (Article 18).
The integration of this important and, at the same time, principled message into the Basic Law is not accidental and is largely a reflection of the current state of the world, which is characterized by the rapid growth of distrust between the leading states, the militarization of international politics, an open demonstration of force in building relations.
Here it is appropriate to quote the words of President Shavkat Mirziyoyev, which were uttered at the SCO summit in Samarkand last year. Then the head of state noted that humanity is in a "period of historical fracture, when one epoch ends and another begins – even more unpredictable and unknown."
In the current difficult conditions, the role of regional communities united by established economic and humanitarian ties and, at the same time, long-term plans and projects aimed at further strengthening interconnectedness is critically important.
In this context, the Central Asian region should be particularly noted, which in recent years, thanks to the efforts of all five countries – Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan – is rapidly changing, gaining stability, unity and international subjectivity.
Of course, the decisive factor that triggered the processes of increasing cooperation in Central Asia in recent years was the new foreign policy of Tashkent, which received its formalization after the election of Shavkat Mirziyoyev as President in 2016.
In his first address to the parliament, the head of Uzbekistan outlined a hierarchy of priorities, putting the strengthening of relations with the countries of Central Asia first. This approach was further developed in the adopted Action Strategy of Uzbekistan for 2017-2021.
This document stated Tashkent's intention to pursue an open and constructive policy towards its closest neighbors, to resolve regional issues and problems on the basis of equality, mutual consideration of interests and search for reasonable compromises, to create a belt of friendship and prosperity, security and stability around Uzbekistan as a country located in the heart of the region.
Changes in Tashkent's foreign policy have created conditions for the formation of a healthy political climate in the Central Asian region and have caused consistent and, at the same time, cardinal improvements in both interstate relations and multilateral formats of interaction.
The implementation of the new policy, based on the principles of mutual trust and good-neighborliness, has contributed to progress on many long-standing issues. This made it possible to achieve the removal of most of the problematic issues that have been a conflict topic for many years and hindered the projects and initiatives necessary for the development of the countries of the region.
Over the past six months, conditions have been provided for the gradual completion of the legal registration of the state borders of Uzbekistan with Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan, checkpoints for citizens at Uzbek-Tajik and Uzbek-Kyrgyz border posts have been resumed, visas with Tajikistan have been canceled, transport links - rail, air and land, which were interrupted in the mid-90s, have been launched. Corridors for the export of goods were opened.
Moreover, investment cooperation has intensified, the implementation of significant cooperation projects in trade, industry, energy, transport, agriculture and other sectors of the economy has begun. If we talk about trade, it has grown by more than 2.5 times. The number of joint ventures has increased by more than 5 times – from 312 to 1600.
All this has created conditions for the transformation of the region into a single trade, investment, transport and communication platform. Industrial cooperation projects are being implemented in various sectors of the economy, starting from the automotive industry and ending with agriculture. Contacts between the regions of the states are expanding, cultural and humanitarian ties are deepening.
Today, stable Central Asia is already becoming one of the important centers of investment activity and economic growth. According to a number of experts, the total GDP of the countries of the region has grown by 20 percent over the past five years and exceeded 340 billion US dollars.
Speaking in the context of Uzbekistan alone, the trade turnover with the countries of the region increased to $ 7.4 billion. The same dynamics of cooperation is observed in neighboring countries.
The result of the general changes in Central Asia was the consistent development by the states of agreed positions on intraregional issues and close coordination on international platforms - the UN, the CIS, the SCO, the Organization of Islamic Cooperation, the Organization for Economic Cooperation and other platforms.
Thanks to this transformation, in recent years, the countries of the region have also developed a common approach to building relations with leading states and centers of power within the framework of the Central Asia Plus dialogue format - the European Union, India, China, Russia, the United States, South Korea, Japan, and the Arab states of the Persian Gulf (GCC).
Of course, the role of Uzbekistan in these processes is of paramount importance and is not in doubt, which is confirmed by numerous assessments of foreign experts and specialists.
The consolidation of the thesis of a peaceful foreign policy in the Constitution of Uzbekistan should be considered as a fundamental change that demonstrates not only the great responsibility and maturity of the state, but also an understanding of the prospects for developing cooperation with its neighbors in the region, with whom the country is united by a common history, common values, culture and religion.
Indeed, Uzbekistan needs to continue systemic and fundamental changes both within the state and in Central Asia. This is a very difficult task, which is not limited to the adoption of amendments to the Constitution, but only begins with them.
Well-formulated goals and their no less consistent implementation are becoming an important factor in the sustainable development of the entire region. The deepening of interconnectedness with our neighbors is already underway and the continuation of this vector will make Uzbekistan stronger and the Central Asian region more stable and stable.