Президент Шавкат Мирзиёев 3 апрель куни ижтимоий соҳа объектларининг иситиш тизимларини модернизация қилиш чора-тадбирлари муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Бугунги кунда 15 мингта ижтимоий соҳа объектида иситиш тизимлари таъмирталаб. Оқибатда уларда иссиқлик энергиясининг 35 фоизи йўқотилмоқда, иссиқлик ҳарорати меъёрга нисбатан 2 баравар паст.
Шу боис Бўстон туманида иситиш тизимини хусусий шериклик асосида янгилаш ва бошқариш бўйича тажриба ўтказилган эди. Иситиш қозонлари замонавийларига алмаштирилган ҳамда тармоқлар модернизация қилиниб, хусусий бошқарувга берилган. Натижада энергия сарфи камайиб, бинолар ичидаги ҳарорат кўтарилган. Айниқса, ўтган қишдаги аномал совуқ даврида ҳам объектларда мўътадил ҳарорат сақлаб турилган.
Йиғилишда ушбу тажрибани оммалаштириш бўйича таклифлар муҳокама қилинди. Унга кўра, иситиш тизими тадбиркорларга 10 йилга бошқарувга берилади ва уларнинг хизматлари давлат томонидан сотиб олинади. Тармоқлар модернизацияси учун зарур маблағнинг ярми бюджетдан, ярми хусусий шерик ҳисобидан ажратилади. Иситиш қозонларини ишлаб чиқаришга керакли бутловчи қисмлар икки йил муддатга божхона божидан озод қилинади.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни маъқуллаб, ташкилий ва молиявий масалалар бўйича кўрсатмалар берди.
Мутасаддиларга туман ва шаҳарлардаги ижтимоий объектларнинг иситиш тизимларини хатловдан ўтказиб, босқичма-босқич янгилаш, уларни бошқаришга салоҳиятли тадбиркорларни жалб этиш топширилди. Биноларда энергия йўқотилишини камайтириш, иссиқликни сақлаш чораларини кўриш зарурлиги таъкидланди. Инвесторлар иштирокида энергия тежамкор иситиш қозонлари ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича топшириқ берилди.
Йиғилишда кўмир таъминоти масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Сўнгги йилларда юртимизда кўмир қазиб чиқариш 3 миллион тоннадан 5,4 миллион тоннага ошган. Бу йил эса салкам 6 миллион тонна қазиб олиш режалаштирилган. Лекин кўмирга талаб бундан анча кўп.
Президентимиз истиқболли конларни ўзлаштиришга хусусий секторни ва янги технологияларни жалб қилиш, кўмирнинг сифатини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.

On April 3, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on measures to modernize heating systems in social facilities.
Today, heating systems in 15 thousand social facilities in our country are outdated and require repair. During their operation, 35 percent of thermal energy is lost, the heating temperature in them is 2 times lower than normal.
In the Bustan district of Andijan region, an experiment was conducted to update and manage the heating system on the basis of a private partnership. The heating boilers were replaced with modern ones and transferred to private management, as a result of which energy consumption decreased and the temperature inside the buildings increased. The optimal temperature in social facilities was provided even during the period of abnormal cold weather last winter.
Proposals for scaling up this experience were discussed at the meeting. It is proposed to transfer heating systems to the management of entrepreneurs for a period of 10 years, their services will be purchased by the state. Half of the necessary funds for the modernization of networks will be allocated from the budget, half — at the expense of a private partner. In addition, it provides for the exemption of components necessary for the production of heating boilers from customs duty for a period of two years.
The Head of our state approved these proposals and gave instructions on organizational and financial issues.
The responsible persons are tasked to inventory and gradually modernize the heating systems of social facilities in districts and cities, involving entrepreneurs in their management. It was emphasized that it is necessary to take measures to reduce energy losses and preserve heat in buildings. It was instructed to launch the production of energy-efficient heating boilers with the participation of investors.
The issue of coal supplies was also discussed at the meeting.
In recent years, coal production in our country has increased from 3 million to 5.4 million tons. It is planned to produce almost 6 million tons this year. But the demand for coal is much greater.
In this regard, the President gave instructions on attracting the private sector and new technologies to the development of promising deposits, improving the quality of coal.