Prezident Shavkat Mirziyoyev Nukus yoshlar texnoparkini borib ko‘rdi.
Bu majmua yoshlarning iqtidor va ko‘nikmalarini shakllanitirish, yangi ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan. Xususan, kompyuter savodxonligi, grafik dizayn, robototexnika, 3D modellashtirish, akseleratsiya kabi 9 ta yo‘nalishda yiliga 1 ming 500 yigit-qiz tahsil olishi mumkin. Buning uchun zamonaviy texnika, laboratoriya va ustaxona uskunalari o‘rnatilgan.
Hozirgi kunda o‘quv kurslari bitiruvchilarining g‘oyalari startap shakliga keltirilib, “Bo‘lajak olim”, “Technoways”, “Start4 Region” kabi tanlovlarga 50 ga yaqin loyiha topshirilgan. Shuningdek, “Orol dengizining qurg‘oqchil hududida urug‘chilik plantatsiyasini tashkil etish” mavzusida umumiy qiymati 955 million so‘mlik loyiha amalga oshirilmoqda. Bu dengizning qurigan tubidagi yerlardan foydalanish, suvni tejash hamda tuzni kamaytirishga xizmat qiladi.
Umuman olganda, ushbu texnopark yoshlarning intilish va g‘oyalarini takomilga yetkazguncha yordam beradi.
Davlatimiz rahbariga yosh fermer va olimlarning quritilgan organik pomidor, oqova suvlarni tozalash va baliqlarga ozuqabop o‘simlik loyihalari haqida ma’lumot berildi. Yashil texnologiyalarga asoslangan bu loyihalar Yevropa davlatlarining sertifikatlariga sazovor bo‘lgan.
Prezidentimiz bu loyihalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, amaliyotga kengroq joriy etish kerakligini ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил Молодежный технопарк Нукуса.
Этот комплекс нацелен на реализацию талантов и повышение навыков молодежи, создание новых рабочих мест. В частности, каждый год 1,5 тысячи юношей и девушек могут научиться здесь профессиям по 9 направлениям, таким как компьютерная грамотность, графический дизайн, робототехника, 3D-моделирование и акселерация. Для этого технопарк оснащен современной техникой, имеет лаборатории и мастерские.
В настоящее время на основе идей выпускников учебных курсов сформированы стартапы, около 50 проектов подано на конкурсы «Будущий ученый», “Technoways”, “Start4 Region”. Также реализуется проект общей стоимостью 955 миллионов сумов на тему “Организация плантации семян в засушливых условиях Приаралья”. Проект поможет использовать дно высохшего моря, экономить воду и уменьшить содержание соли в почве.
В целом технопарк служит молодым людям для реализации своих устремлений и идей.
Глава государства был проинформирован о проектах молодых инноваторов в области производства сушеных органических помидоров, очистки сточных вод и выращивания растений для корма рыбам. Эти "зеленые" проекты получили сертификаты европейских стран.