Prezident Shavkat Mirziyoyev Nukus yoshlar texnoparkini borib ko‘rdi.
Bu majmua yoshlarning iqtidor va ko‘nikmalarini shakllanitirish, yangi ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan. Xususan, kompyuter savodxonligi, grafik dizayn, robototexnika, 3D modellashtirish, akseleratsiya kabi 9 ta yo‘nalishda yiliga 1 ming 500 yigit-qiz tahsil olishi mumkin. Buning uchun zamonaviy texnika, laboratoriya va ustaxona uskunalari o‘rnatilgan.
Hozirgi kunda o‘quv kurslari bitiruvchilarining g‘oyalari startap shakliga keltirilib, “Bo‘lajak olim”, “Technoways”, “Start4 Region” kabi tanlovlarga 50 ga yaqin loyiha topshirilgan. Shuningdek, “Orol dengizining qurg‘oqchil hududida urug‘chilik plantatsiyasini tashkil etish” mavzusida umumiy qiymati 955 million so‘mlik loyiha amalga oshirilmoqda. Bu dengizning qurigan tubidagi yerlardan foydalanish, suvni tejash hamda tuzni kamaytirishga xizmat qiladi.
Umuman olganda, ushbu texnopark yoshlarning intilish va g‘oyalarini takomilga yetkazguncha yordam beradi.
Davlatimiz rahbariga yosh fermer va olimlarning quritilgan organik pomidor, oqova suvlarni tozalash va baliqlarga ozuqabop o‘simlik loyihalari haqida ma’lumot berildi. Yashil texnologiyalarga asoslangan bu loyihalar Yevropa davlatlarining sertifikatlariga sazovor bo‘lgan.
Prezidentimiz bu loyihalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, amaliyotga kengroq joriy etish kerakligini ta’kidladi.

This complex is aimed at realizing the talents and improving the skills of young people, creating new jobs. In particular, every year 1.5 thousand boys and girls can learn professions here in 9 areas, such as computer literacy, graphic design, robotics, 3D modeling and acceleration. For this purpose, the technopark is equipped with modern technology, has laboratories and workshops.
Currently, startups have been formed based on the ideas of graduates of training courses, about 50 projects have been submitted to the contests "Future Scientist", "Technoways", "Start4 Region". A project with a total cost of 955 million soums is also being implemented on the topic “Organization of seed plantations in arid conditions of the Aral Sea region”. The project will help to use the bottom of the dried sea, save water and reduce the salt content in the soil.
In general, the technopark serves young people to realize their aspirations and ideas.
The Head of State was informed about the projects of young innovators in the production of dried organic tomatoes, wastewater treatment and growing plants for fish feed. These "green" projects have received certificates from European countries.
The President stressed the need to expand the financing and implementation of the submitted projects.