Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 29-mart kuni mamlakatimiz turizm salohiyatini oshirish masalalari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Turizm ham iqtisodiy, ham ijtimoiy-madaniy ahamiyatga ega keng qamrovli soha. U daromadliligi bo‘yicha dunyoda uchinchi o‘rinda turadi. Yana bir muhim tomoni, kam xarajat bilan ko‘p ish o‘rinlari yaratish imkonini beradi.
Mamlakatimizda bu soha izchil rivojlanmoqda. Jumladan, 2022-yilda yurtimizga tashrif buyurgan xorijiy turistlar soni 2021-yilga nisbatan 3 baravar oshgan. Soha eksporti 1 milliard 600 million dollarni tashkil etgan. Ichki turizm dasturlari doirasida 11 milliondan ziyod aholi sayohat qilgan. Samarqandda yangi turizm markazi barpo etilgani natijasida u yerga qo‘shimcha 2 million sayyoh kelgan.
Aslida mamlakatimizda bu sohadagi salohiyat bundan ancha yuqori. Yurtimizga kelmoqchi bo‘lgan sayyohlar juda ko‘p. Lekin, ularni qiziqtiradigan joylar haqida kontent kam, turistlarni 4-5 kun olib qoladigan dasturlar yetishmaydi. Samolyot va poyezdga biletni bir necha oy oldindan sotib olishda noaniqliklar ko‘p.
Yig‘ilishda soha rivojiga to‘siq bo‘layotgan shu kabi muammolar tanqidiy tahlil qilinib, muhim chora-tadbirlar belgilandi.
Uzoq xorijliklar uchun O‘zbekistonning darvozasi bu – aeroport. So‘nggi yillarda 5 ta yangi xususiy aviakompaniya tashkil qilindi, aviatsiya parkimiz 44 taga yetdi. O‘tgan yili Samarqand aeroporti “beshinchi osmon” rejimida ishlashiga o‘tgani hisobiga, haftalik aviaqatnovlar soni 46 tadan 78 taga, yo‘lovchi oqimi esa 6,5 mingdan 10 mingtaga ko‘paydi.
Lekin, ichki reyslar taqchilligi haftasiga Nukus va Urganchga 20 tani, Samarqandga 15 tani, Buxoro va Termizga 11 tani tashkil qilayapti. Shu kabi, temiryo‘lda haftasiga 68 ta qo‘shimcha qatnovga, 350 ta yangi vagonga talab bor. Qoraqalpog‘iston, Jizzax, Namangan va Surxondaryoda sayyohlarga avtobus yetishmaydi.
Shu bois yil yakunigacha yana 20 ta zamonaviy samolyot olib kelib, aviaqatnovlarni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Jami mahalliy reyslar soni 2 baravar oshirilib, 100 taga yetkazilishi, ayrim yo‘nalishlar bo‘yicha aviachipta xarajatining bir qismiga subsidiya berilishi aytildi.
Shuningdek, bu yil 8 ta elektr poyezd olib kelinadi. Turoperator, mehmonxona va tashuvchilarga 10 va undan ortiq o‘rindiqli avtotransportlar olib kirishda bojxona imtiyozlari beriladi. Qamchiq dovonida mikroavtobus, Jizzax dovoni, Chimyon va Chorvoqda turistik avtobus va mikroavtobuslar qatnoviga ruxsat beriladi.
Turizmda yana bir muhim omil bu mehmonxona. Bu borada keng imkoniyat yaratilgani hisobiga, so‘nggi besh yilda mehmonxona o‘rinlari 2 baravar oshib, 60 mingtaga yetgan.
Davlatimiz rahbari xorijiy konsalting kompaniyalarni jalb qilib, mehmonxonalardagi sharoitlarni xalqaro standartlar darajasiga olib chiqish, ular uchun qo‘shimcha kredit resurslari ajratish zarurligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda turizm dasturlarining mazmuniga ham e’tibor qaratildi. Qayd etilganidek, xorijiy sayyohlarning O‘zbekistonda bir kun ko‘proq qolishi yillik turizm eksportini 300 million dollarga oshiradi.
Misol uchun, Xorazmda xorijiy turistlar Buxoro va Samarqandga qaraganda 2 baravar kam bormoqda. Lekin, Xorazmda sayyohlarni 3-4 kun olib qolish uchun barcha imkoniyat mavjud.
Yoki, o‘tgan yili 31 ta tuman va 143 ta mahalla turizmga ixtisoslashtirilib, ularda alohida soliq rejimi joriy qilingan edi. Bu imtiyozlardan 4 mingga yaqin korxona foydalanib, tovar aylanmasi 1,5 baravar oshgan.
Sayyohlarni ko‘proq vaqt olib qolishda yetishmayotgan narsa bu qiziqarli dasturlar va targ‘ibot. Shu bois yig‘ilishda bu borada ko‘maklashishga 11 ta oliy ta’lim muassasasi biriktirildi. Ular 31 ta tuman va 143 ta turizm mahallasining tarixi, yodgorliklari va diqqatga sazovor joylari haqida ma’lumotlar majmuini yaratadi. Ular asosida 12 ta tilda turistik paketlar ishlab chiqiladi. Turizm va servis obyektlari ishchilari o‘qitiladi.
Mutasaddilarga mehmonxona, madaniyat, tabiat, etno va gastronomik markazlarni bog‘laydigan turizm klasterlari tashkil etish, “turistlar uchun mehmondo‘st muhit sertifikati”ni joriy qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yurtimizda turizm dasturlari asosan aprel-may va sentyabr-oktyabr oylariga moslashgan. Lekin bu mavsumni uzaytirish uchun yetarli imkoniyat bor.
Masalan, qishda Toshkent va Jizzax viloyatlarida chang‘i, boshqa joylarda yozda cho‘milish maskanlarini tashkil etib, turistik mavsumga yana ikki oy qo‘shish mumkin. Shuningdek, yozda 22 ta qo‘riqxona, 24 ta milliy tabiat bog‘i va tabiat yodgorliklari imkoniyatidan ham foydalansa bo‘ladi.
Shu kabi manbalar asosida, yozgi va qishki mavsumlarga mo‘ljallangan loyihalar ishlab chiqish, turistik mavsum bo‘lmagan kunlarda sayyohlar uchun qiziqarli festival va madaniyat tadbirlari tashkil qilish vazifasi qo‘yildi.
Yana bir masala – mamlakatimizda 8 mingdan ziyod madaniy meros obyektlari va 122 ta muzey bor. Yoshlar uchun adabiyot, tarix, geografiya, tasviriy san’at kabi fanlarni ushbu maskanlarda tashkil etish maqsadga muvofiqligi aytib o‘tildi.
Bu yil yurtimizda Jahon turizm tashkiloti Bosh assambleyasining yig‘ilishi o‘tkaziladi. Samarqand 2023-yilda Jahon turizm poytaxti bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari bu yil Vatanimizning boy madaniyati va turistik salohiyatini jahonga targ‘ib qilish yili bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
Shu maqsadda marketing va reklama bilan sayyohlarni jalb qilish uchun 100 milliard so‘m ajratilishi belgilandi. “O‘zbekiston tashrif qog‘ozi”ni ishlab chiqib, turizm brendini yangilash, xalqaro telekanallar va internet platformalarida O‘zbekiston haqidagi reklama roliklarini ko‘paytirish muhimligi qayd etildi.
Umuman, bu yil 7 million xorijiy va 15 million ichki sayyohlarni jalb qilish, soha eksportini 2,5 milliard dollarga yetkazish imkoniyati borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan vazir va hokimlar, tadbirkorlar o‘z fikr va takliflarini bildirdi.

On March 29, under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev, a video conference on improving the tourism potential of our country was held.
Tourism is a multifaceted industry that has both economic and socio-cultural significance. This sector is the third most profitable in the world. Another important aspect is that it allows you to create more jobs at a lower cost.
This sphere is consistently developing in our country. In particular, the number of foreign tourists who visited our country in 2022 increased by 3 times compared to 2021. The industry's exports amounted to $1 billion 600 million. More than 11 million people have traveled as part of domestic tourism programs. As a result of the creation of a new tourist center in Samarkand, the city has an opportunity to attract an additional 2 million tourists to the city.
The tourism potential of our country is far from being exhausted. There are many who wish to visit Uzbekistan. However, there is little content about places that may interest tourists, there are not enough offers that can encourage tourists to stay in our country for 4-5 days. There are problems with buying plane and train tickets several months in advance.
At the meeting, such problems that hinder the development of the industry were critically analyzed. Important measures have been identified.
The airport is the gateway to Uzbekistan for visitors from abroad. In recent years, 5 new private airlines have been created, the domestic fleet has increased to 44 aircraft. Last year, the number of weekly flights increased from 46 to 78, and the number of passengers - from 6.5 thousand to 10 thousand people.
However, the shortage of domestic flights to Nukus and Urgench is 20, to Samarkand - 15, to Bukhara and Termez - 11 flights per week. There is also a need for 68 railway flights and 350 new wagons. There are not enough buses for tourists in Karakalpakstan, Jizzakh, Namangan and Surkhandarya region.
In this regard, an instruction was given to purchase 20 more modern aircraft by the end of the year and increase air transportation. It was noted that the total number of domestic flights will be doubled to 100 per week, and part of the cost of air tickets for some routes will be subsidized.
This year, 8 electric trains will also be purchased. Tour operators, hotels and carriers will receive customs privileges when importing vehicles with 10 or more seats. Tourist buses will be allowed to travel through the Kamchyk and Jizzakh passes, along Chimgan and Charvak.
Another important factor in tourism is the availability of accommodation. Due to the creation of ample opportunities, the number of hotel beds has doubled over the past five years, reaching 60 thousand.
The Head of State stressed the need to attract foreign consulting companies, bring conditions in hotels to the level of international standards, allocate additional credit resources for them.
The meeting also discussed the content of tourist programs. It was emphasized that every extra day that tourists spend in Uzbekistan increases the annual export of tourism by $ 300 million.
For example, foreign tourists visit Khorezm 2 times less often than Bukhara and Samarkand. However, Khorezm has every opportunity for tourists to stay in the region for 3-4 days.
Or last year, 31 districts and 143 mahallas were specialized in tourism, a special tax regime was introduced in them. About 4 thousand enterprises took advantage of these benefits, their turnover increased by 1.5 times.
There are not enough interesting programs and promotions to further increase the duration of tourists' stay. Therefore, it was decided at the meeting that 11 higher educational institutions will help strengthen these two areas of the industry's work. They will collect information and create content about the history, monuments and attractions of 31 districts and 143 tourist mahallas. On this basis, travel packages in 12 languages will be developed. Employees of tourism and service facilities will be trained at universities.
The responsible persons are tasked with organizing tourist clusters that unite hotels, cultural, natural, ethno- and gastronomic tourism facilities, as well as the introduction of a certificate of hospitality.
Tourist programs in our country are mainly designed for April-May and September-October. But there are enough opportunities to extend the tourist season.
For example, the tourist season can be two months longer if you organize the infrastructure for ski tourism in the Tashkent and Jizzakh regions, and in summer – bathing areas in other regions. In summer, you can take advantage of the opportunities of 22 nature reserves, 24 national nature parks and natural monuments.
It was instructed to develop, using these resources, projects for the summer and winter seasons, organize interesting festivals and cultural events during the off-season.
In addition, there are more than 8 thousand cultural heritage sites and 122 museums in our country. The expediency of conducting lessons in such subjects as literature, history, geography, fine arts in these places was noted.
This year, our country will host a session of the General Assembly of the World Tourism Organization. Samarkand will become the capital of world tourism in 2023.
The Head of our State stressed that this year should be the year of promoting the rich cultural and tourist potential of our country abroad.
For this purpose, 100 billion soums have been allocated to attract tourists through marketing and advertising. The importance of developing a "Business card of Uzbekistan", updating the tourist brand, increasing advertising about Uzbekistan on international TV channels and Internet sites was noted.
In general, it was emphasized at the meeting, this year there is an opportunity to attract 7 million foreign and 15 million domestic tourists, increase the export of the industry to $ 2.5 billion.
Ministers and khokims, entrepreneurs expressed their opinions and suggestions on the issues discussed.