O'tgan yili jamoatchilik koreyslarning O'zbekistonda yashashining 85 yilligini va mamlakat bilan ertalabki tazelik bilan diplomatik munosabatlar o'rnatilganining 30 yilligini nishonladi.
Koreya diasporasi O'zbekistonning ko'p millatli xalqining ajralmas qismiga aylandi. Uning vakillari ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish, do'stlikni mustahkamlash, yoshlarni tarbiyalashga munosib hissa qo'shmoqda. Ular ta'lim, sog'liqni saqlash, madaniyat va sport sohalarida fidokorona mehnat qiladilar, biznes bilan muvaffaqiyatli shug'ullanadilar. O'zbek koreyslarining xizmatlari davlat tomonidan yuqori baholandi 300 nafar ilg'orchilar mukofotga sazovor bo'ldi. 1991 yilda O'zbekiston Koreya madaniy markazlari assotsiatsiyasi (AKKSU) tashkil etildi, uning tarkibiga olimlar, jurnalistlar, ishbilarmonlar va yosh faollar jamiyati kiradi.
O'zbekistonda Koreya diasporasi qanday yashashi va rivojlanishi haqida oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, Koreya madaniy markazlari assotsiatsiyasi raisi Viktor Pak bilan suhbat.
- Koreyslarning ko'chib ketishining sabablari nimada va o'zbek jamiyatiga integratsiya qanday o'tdi?
- Koreyslarning uzoq Sharqdan ko'chirilishi 1937 yilda Stalinning buyrug'i bilan sodir bo'lgan. E'lon qilingan sabablardan biri — sobiq SSSRning Yaponiya va Koreya bilan chegaradosh hududlaridagi murakkab vaziyat, shuning uchun hukumat ommaviy deportatsiya to'g'risida qaror qabul qildi. Ota-bobolarimiz shaxsiy buyumlari va hujjatlarini yig'ishga ulgurmay, uzoq safarga chiqishdi. Primoryeda sotib olingan hamma narsa yillar davomida qoldirilishi kerak edi. O'zbekiston va Qozog'istonga bu yo'l oson va fojiali emas edi.
Yangi joyda men yana boshlashim kerak edi. Dastlabki yillar eng qiyin bo'ldi. Ammo bu erda ko'chmanchilarga tushunish va rahm-shafqat bilan munosabatda bo'lgan mahalliy aholining yordami katta ahamiyatga ega edi. O'zbekiston qiyin paytlarda hech kimga uy va non berishdan bosh tortmaganidan haqli ravishda faxrlanadi. Aynan o'sha og'ir yillarda koreys va o'zbek xalqlarining mustahkam do'stligi vujudga keldi.
Albatta, bobolarimiz va ota-onalarimiz avlodi uchun bu oson emas edi. Tugay va ilgari ishlov berilmagan erlarni gullab-yashnayotgan bog'lar va dalalarga aylantirish uchun ular qancha mehnat sarflaganliklarini tasavvur qilish qiyin. Bu Titanik mehnat paxta, guruch, kenaf, makkajo'xori, sabzavot va mevalarning rekord hosildorligiga olib keldi. 1948 yildan 1976 yilgacha bo'lgan davrda 138 koreys Sotsialistik mehnat qahramoni unvoniga sazovor bo'ldi. "Shimoliy yulduz" kolxozining mashhur raisi kim Pen Xva ushbu mukofot bilan ikki marta taqdirlangan. "Shimoliy yulduz", Sverdlov nomi, "siyosiy bo'lim", "Pravda" va boshqalar kabi "koreys kolxozlari fenomeni" tushunchasi nafaqat rivojlangan qishloq xo'jaligi ishlab chiqarishi, balki o'sha davr uchun rivojlangan infratuzilmasi bilan ham mashhur bo'lganligi bejiz emas. O'zbekistonda o'z Vatanimizni topdik. Keksa avlod vakillari bugungi farovonlikning asoslarini yaratdilar.
- O'zbekiston jamiyati bag'rikenglik bilan ajralib turadi. Milliy asosda, dinda farq yo'q. Noyob madaniyat va boy an'analarga ega koreys diasporasi vakillari buni qanday his qilishadi?
- Men butun umrim O'zbekistonda yashaganman va hech qachon milliy zulmni his qilmaganman. Biz turli tillarda erkin o'rganamiz va muloqot qilamiz. Mamlakatda koreys tilida o'qitiladigan maktablar va kurslar mavjud. U Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti, Nizomiy nomidagi pedagogika universitetida yetishtirilmoqda. O'zbekistonda Koreyaning yetakchi oliy o'quv yurtlari — Puchon, Inha, Yeju va boshqalarning filiallari ochildi. Milliy madaniy markazlar faoliyati davlat tomonidan qo'llab-quvvatlanadi. Har bir mintaqada milliy markazlarni o'z ichiga olgan do'stlik uylari va NNTlar mavjud. Uyushma va uning tuzilmalarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash maqsadida har yili grant loyihalari tanlovi e'lon qilinadi. O'tgan yili koreyslar ko'chirilganining 85 yilligi va O'zbekiston va Koreya o'rtasida diplomatik munosabatlar o'rnatilganining 30 yilligi nishonlandi, bizning uyushmamiz ham xuddi shunday yoshga to'ldi. Xalqlar do'stligi saroyida millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan do'stlik aloqalari qo'mitasi hamda Koreya madaniy markazlari assotsiatsiyasi tomonidan tashkil etilgan gala-konsert ushbu muhim sanalarga bag'ishlandi.
Biz har yili Chusok hosilini nishonlaymiz, yil boshida — Sollal (oy taqvimiga ko'ra yangi yil). Koreyslar o'z salohiyatlarini erkin amalga oshiradilar, taniqli ishbilarmonlar, madaniyat arboblari, davlat xizmatchilari bo'lishadi. Bu mamlakatimiz madaniyatlarning xilma-xilligini qadrlashini aniq ko'rsatib turibdi.
- Viktor Nikolaevich, Koreya madaniy markazlari Assotsiatsiyasining raisi sifatida, nima bilan shug'ullanishini batafsil aytib bering.
- O'zbekistonning Koreya madaniy markazlari assotsiatsiyasi diasporamiz vakillarini birlashtirish, ularga til, madaniyat va urf-odatlarni o'rganishga yordam berish, shuningdek, uning hayotini yanada yorqinroq va qiziqarli qilish uchun mo'ljallangan. Uyushma bo'limlari deyarli har bir viloyatda, Toshkentda esa har bir tumanda mavjud. Ularda krujkalar ishlaydi. Bizning oltin fondimiz-bu erda do'stlar va hamfikr odamlarni topadigan pensiya jamg'armasi odamlari an'analarni saqlashga hissa qo'shadilar.
Biz hayotning barcha sohalarini qamrab olishga intilamiz. Diaspora yangiliklari haqida "o'zbekistonlik koreyslar" gazetasi va Koryotv YouTube kanalidan bilib olishingiz mumkin. AKKSU xalqaro hamkorlik sohasida ham faol. Biz hukumat delegatsiyalarini qabul qilamiz, o'zbekistonlik faollar Koreya Respublikasiga malaka oshirish, tajriba almashish, tarixiy Vatan madaniyati va turmush tarzi bilan tanishish uchun tashrif buyurishadi. O'tgan yilning oxirida assotsiatsiya Incheon metropoliteni bilan o'zaro anglashuv va o'zaro hamkorlik memorandumini imzoladi. Hujjatda Inchon shahrida xorijiy koreyslar ishlari boshqarmasi ochilishi va O'zbekistonda koreyslar tarixi muzeyi tashkil etilishi ko'zda tutilgan.
Shuningdek, AKKTSU qoshida koreyslar-tadbirkorlar klubi Koryoin faoliyat ko'rsatmoqda, bu bizning ishbilarmonlarimizga tajriba almashish, ishbilarmonlik va do'stlik aloqalarini o'rnatish, loyihalarni boshlash uchun resurslarni birlashtirishga yordam beradi. Shinsedae yoshlar markazi faol yoshlarni, millatning bo'lajak rahbarlarini shakllantirishga qaratilgan. Muvaffaqiyatli ishbilarmonlar o'zlarining to'plangan tajribalarini o'sib borayotgan smenaga o'tkazadilar, ustoz sifatida harakat qiladilar, jamoani boshqarish va ishlashga o'rgatadilar.
- Yoshlar hozir mobil. Bundan tashqari, uning qobiliyatlarini namoyon qilish uchun barcha sharoitlar yaratilgan. O'zbek koreyslarining yosh avlodining afzalliklari qanday? Mamlakatdan chiqib ketish kuzatilmayaptimi? Axir, bu tendentsiya vaqt o'tishi bilan diasporaning qarishiga va uning asta-sekin yo'q bo'lib ketishiga olib keladi.
- Darhaqiqat, hozirda ko'plab mehnatga layoqatli koreyslar Janubiy Koreyaga ketmoqdalar. Buning sababi yuqori daromad. Ammo biz bu erda koreyslarning salohiyatini ro'yobga chiqarishga yordam beramiz.
Shunday qilib, bir necha yillardan buyon "Shinsedae" yoshlar markazi va Koreya Respublikasi elchixonasi ko'magida "Koryoin" O'zbekiston tadbirkor-koreyslar klubi eng yaxshi biznes g'oya uchun tanlov o'tkazmoqda. Uning maqsadi yoshlarimizni g'oyalar yaratishga va biznes ochishga undashdir.
Tanlovdan so'ng ishtirokchilarga taniqli koreys tadbirkorlaridan mentorlar tayinlanadi. Murabbiylar rahbarligida startaplar loyihani yakunlamoqda. Tajribali ishbilarmonning bahosini olish qimmatga tushadi. Va bu faqat bitta misol. Tanlovdan so'ng ko'plab ishtirokchilar investorlarni topdilar va rejalarini amalga oshirdilar.
- O'zbekistonda Koreyadan kelgan muhojirlarning mavjudligi ikki mamlakatning davlatlararo munosabatlarini o'rnatishga ta'sir qildimi va har bir tomon uchun o'zaro hamkorlik nima berdi?
- O'zbekistonda kuchli koreys diasporasi mavjudligi mamlakatlarimiz o'rtasidagi munosabatlar strategik sheriklik darajasiga yetishida muhim rol o'ynadi. Xalqlarimizni bog'laydigan ko'prik vazifasini aynan o'zbekistonlik koreyslar bajaradi. Koreya Respublikasi chet elda muvaffaqiyatga erishgan vatandoshlari bilan faxrlanadi va ularni butun dunyoda qo'llab-quvvatlaydi.
Mamlakatlarimiz o'rtasidagi munosabatlar ikkala tomonga ham ko'p narsalarni berdi. Keling, 2022 yilgi statistik ma'lumotlarni ko'rib chiqaylik. Koreya Respublikasi O'zbekiston bilan tashqi savdo aylanmasi bo'yicha beshinchi o'rinni egallaydi. Biz 48,1 million dollarga eksport qilamiz va 2 milliard 292,5 million dollarga import qilamiz.
Janubiy Koreya O'zbekistonning islohotlari va jadal rivojlanishini qo'llab-quvvatlaydi. So'nggi muhim tashabbuslar orasida "elektron hukumat" va "raqamli" iqtisodiyotni rivojlantirish uchun 330 ming dollar, AGMKDA Nodir metallarni qayta ishlash bo'yicha tajriba sexini ochish uchun 12 million dollar, yil davomida qulupnay etishtirish uchun zamonaviy koreys texnologiyalarini joriy etish loyihasi uchun 3,7 million dollar ajratilgan.
O'zbekiston talabalari uchun Koreya Respublikasining eng yaxshi universitetlarida ta'lim olish imkonini beruvchi grantlar mavjud. O'z navbatida, Koreya oliy o'quv yurtlari O'zbekistonda filiallar ochmoqda. Asosiysi, sheriklar bu erda to'xtamaydi. Bizning munosabatlarimiz chuqurlashadi, mustahkamlanadi va har ikki tomonga ham ko'proq foyda keltiradi.

В прошлом году общественность отметила 85-летие проживания корейцев в Узбекистане и 30-летие установления дипломатических отношений со Страной утренней свежести.
Корейская диаспора стала неотъемлемой частью многонационального народа Узбекистана. Ее представители вносят достойный вклад в социально-экономическое развитие, укрепление дружбы, воспитание молодежи. Самоотверженно трудятся в сферах образования, здравоохранения, культуры и спорта, успешно занимаются бизнесом. Заслуги узбекских корейцев высоко оценены государством — 300 передовиков удостоены наград. В 1991 году была создана Ассоциация корейских культурных центров Узбекистана (АККЦУ), в структуру которой входит общество ученых, журналистов, бизнесменов и молодых активистов.
О том, как живет и развивается корейская диаспора в Узбекистане, беседа с депутатом Законодательной палаты Олий Мажлиса, председателем Ассоциации корейских культурных центров Виктором Паком.
— Каковы причины переселения корейцев и как проходила интеграция в узбекское общество?
— Переселение корейцев с Дальнего Востока произошло в 1937 году по приказу Сталина. Одна из объявленных причин — сложная обстановка на приграничных с Японией и Кореей территориях бывшего СССР, из-за чего правительство приняло решение о массовой депортации. Наши предки двинулись в дальний путь, едва успев собрать личные вещи и документы. Все нажитое в Приморье годами пришлось оставить. Этот путь в Узбекистан и Казахстан был нелегким и трагичным.
На новом месте пришлось начинать все заново. Первые годы были самыми сложными. Но здесь огромное значение имела помощь местного населения, которое с пониманием и состраданием отнеслось к переселенцам. Узбекистан по праву гордится тем, что не отказал никому в крове и хлебе в трудные времена. Именно в те тяжелые годы зародилась крепкая дружба корейского и узбекского народов.
Конечно, совсем непросто пришлось поколению наших дедов и родителей. Сложно представить, сколько труда было ими вложено, чтобы превратить тугаи и земли, ранее не пригодные для обработки, в цветущие сады и поля. Этот титанический труд вылился в рекордные показатели урожайности хлопчатника, риса, кенафа, кукурузы, овощей и фруктов. 138 корейцев в период с 1948 по 1976 год были удостоены звания Героя Социалистического Труда. Знаменитый председатель колхоза «Полярная звезда» Ким Пен Хва дважды отмечен этой наградой. Неслучайно существует понятие «феномен корейских колхозов», таких как «Полярная звезда», имени Свердлова, «Политотдел», «Правда» и других, которые славились не только развитым сельхозпроизводством, но и передовой для того времени инфраструктурой. Мы обрели в Узбекистане свою Родину. Представители старшего поколения заложили основы сегодняшнего благополучия.
— Узбекское общество отличается толерантностью. Не делается различий по национальному признаку, вероисповеданию. Как представители корейской диаспоры с уникальной культурой и богатыми традициями ощущают это на себе?
— Я всю жизнь прожил в Узбекистане и ни разу не ощутил притеснений по национальному признаку. У нас свободно изучают и общаются на разных языках. В стране есть школы и курсы, где преподавание ведется на корейском языке. Он культивируется в ташкентских государственных университете востоковедения, педагогическом университете имени Низами. В Узбекистане открыты филиалы ведущих корейских вузов — Пучон, Инха, Ёджу и других. Деятельности национальных культурных центров оказывается государственная поддержка. В каждом регионе открыты дома дружбы и ННО, в которых размещаются национальные центры. Ежегодно объявляется конкурс грантовых проектов с целью укрепления материально-технической базы ассоциации и ее структур. В прошлом году отмечалось 85-летие переселения корейцев и 30-летие установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Кореей, столько же исполнилось нашей ассоциации. Этим знаменательным датам был посвящен гала-концерт, который состоялся во Дворце дружбы народов, организованный Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами и Ассоциацией корейских культурных центров.
Ежегодно отмечаем праздник урожая Чусок, в начале года — Соллаль (новый год по лунному календарю). Корейцы свободно реализуют свой потенциал, становятся видными бизнесменами, деятелями культуры, государственными служащими. Это ярко иллюстрирует, что наша страна ценит разнообразие культур.
— Виктор Николаевич, будучи председателем Ассоциации корейских культурных центров, расскажите подробнее, чем она занимается.
— Ассоциация корейских культурных центров Узбекистана призвана объединить представителей нашей диаспоры, помогать им изучать язык, культуру и традиции, а также делать ее жизнь ярче и интереснее. Отделения ассоциации имеются почти в каждой области, а в Ташкенте — в каждом районе. В них работают кружки. Наш золотой фонд — люди пенсионного возраста, которые находят тут друзей и единомышленников, способствуют сохранению традиций.
Мы стремимся охватить все сферы жизни. Узнать о новостях диаспоры можно из газеты «Корейцы Узбекистана» и на YouTube-канале KoryoTV. Активна АККЦУ и в области международного сотрудничества. Принимаем правительственные делегации, активисты из Узбекистана посещают Республику Корея для повышения квалификации, обмена опытом, приобщения к культуре и образу жизни исторической родины. В конце прошлого года ассоциация подписала меморандум о взаимопонимании и взаимном сотрудничестве с городом-метрополией Инчхон. Документ предусматривает открытие Управления по делам зарубежных корейцев в Инчхоне и создание музея истории корейцев в Узбекистане.
Также при АККЦУ действует клуб корейцев-предпринимателей «Koryoin», который помогает нашим бизнесменам обмениваться опытом, налаживать деловые и дружеские связи, консолидировать ресурсы для запуска проектов. Молодежный центр «Shinsedae» призван формировать активную молодежь, будущих лидеров нации. Состоявшиеся бизнесмены передают накопленный опыт подрастающей смене, выступают наставниками, учат руководить и работать в команде.
— Молодежь нынче мобильная. К тому же для нее создаются все условия для проявления своих способностей. Каковы предпочтения молодого поколения узбекских корейцев? Не наблюдается ли отток из страны? Ведь такая тенденция со временем приведет к старению диаспоры и постепенному ее исчезновению.
— Действительно, сейчас многие трудоспособные корейцы уезжают в Южную Корею. Причина — высокие заработки. Но мы содействуем реализации потенциала корейцев здесь.
Так, уже несколько лет молодежный центр «Shinsedae» и клуб предпринимателей-корейцев Узбекистана «Koryoin» при поддержке посольства Республики Корея проводят конкурс на лучшую бизнес-идею. Его цель — мотивировать нашу молодежь генерировать идеи и открывать бизнес.
После отбора участникам назначаются менторы из видных корейских предпринимателей. Под руководством наставников стартаперы дорабатывают проект. Получить оценку опытного бизнесмена дорогого стоит. И это лишь один из примеров. Многие участники после конкурса находили инвесторов и реализовывали свои планы.
— Повлияло ли наличие в Узбекистане выходцев из Кореи на налаживание межгосударственных отношений двух стран и что дало взаимодействие для каждой из сторон?
— Наличие в Узбекистане сильной корейской диаспоры сыграло не последнюю роль в том, что отношения между нашими странами достигли уровня стратегического партнерства. Именно корейцам Узбекистана отводится роль моста, связывающего наши народы. Республика Корея гордится соотечественниками, которые смогли добиться успеха за рубежом, и поддерживает их по всему миру.
Отношения между нашими странами многое дали обеим сторонам. Давайте посмотрим статистические данные за 2022 год. Республика Корея занимает пятое место по внешнеторговому обороту с Узбекистаном. Мы экспортируем на 48,1 миллиона долларов, а импортируем на 2 миллиарда 292,5 миллиона долларов.
Южная Корея поддерживает реформы и ускоренное развитие Узбекистана. Среди значимых инициатив последнего времени — выделение 330 тысяч долларов на развитие «электронного правительства» и «цифровой» экономики, 12 миллионов долларов — на открытие экспериментального цеха по обработке редких металлов в АГМК, 3,7 миллиона долларов — на проект по внедрению современных корейских технологий для круглогодичного выращивания клубники.
Для студентов из Узбекистана действуют гранты, которые позволяют им получить образование в лучших университетах Республики Корея. В свою очередь корейские высшие учебные заведения открывают филиалы в Узбекистане. Главное, партнеры не собираются останавливаться на достигнутом. Наши отношения будут углубляться, становиться крепче и приносить все больше пользы обеим сторонам.