Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-mart kuni investitsiya, eksport va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizdagi qulay biznes muhiti samarasida so‘nggi yillarda chet el korxonalari 5 mingtadan 16 mingtaga ko‘paydi. Har bir tuman va shaharga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar kirib keldi.
Eksport qiluvchi korxonalar soni besh yilda 4 ming 500 tadan 7 ming 200 tagacha ko‘paydi. Eksport qilinayotgan mahsulot turlari ham 1 ming 500 tadan qariyb 3 mingtagacha oshib, geografiyasi 139 ta mamlakatdan 164 taga yetdi. Tayyor mahsulot eksporti 2 baravarga, ularning tovarlar eksportidagi ulushi 50 foizdan 65 foizga oshdi.
Bu sur’atni izchil davom ettirib, joriy yilda qariyb 11 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish rejalashtirilgan. Hududlarda 23 milliard dollarlik 12 mingta yangi loyiha, shu jumladan, 3 mingdan ziyod sanoat loyihalari ishga tushirilishi belgilangan.
Endi ularni amalga oshirib, xalq manfaatiga yo‘naltirish kerak.
Yig‘ilishda mutasaddilar shu boradagi ishlar yuzasidan hisobot berdi. Yil boshidan 764 million dollar xorijiy investitsiya o‘zlashtirilgani, 1 ming 300 ta yirik va o‘rta loyihalar ishga tushirilgani qayd etildi. Eksport 3 milliard dollarni tashkil qilgan.
Davlatimiz rahbari bu natijalar yetarli emasligini, dunyodagi hozirgi murakkab vaziyatda ikki karra ko‘proq harakat qilish kerakligini ta’kidladi.
Uskunalarni olib kelish, mahalliy mahsulotlarni tashqi bozorlarga olib chiqishda logistika masalalari kundan-kunga dolzarb bo‘lib bormoqda. Bu holatda xorijiy investitsiyalar jalb qilish ham qiyinlashmoqda. Aniq loyihalar va infratuzilma masalasi ham dolzarb.
Shu bois Prezidentimiz ishga tushadigan loyihalar ijrosini hududlar va tarmoqlar kesimida kunlik nazorat qilib, muammolarni hal qilib borish zarurligini ta’kidladi. 304 ta yirik va 3 mingta hududiy loyihalarni ishga tushirilishi natijasida shu yilning o‘zida 10 trillion so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarish va 200 million dollarlik eksport qilish imkoniyatlari mavjud.
Tashqi bozorlarni doimiy tahlil qilib, yangi bozorlarni o‘zlashtirish, yangi transport yo‘laklarini topish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Raqobat kuchayib borayotgan ayni paytda mahsulotlar sifatini oshirish va tannarxini tushirish muhimligi qayd etildi.
Yuqori texnologik va qo‘shilgan qiymatli mahsulotlarni mahalliylashtirishga qaratilgan loyihalarni moliyalashtirish tizimini joriy qilish, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida Sanoat siyosati tadqiqotlari markazini tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on investment, export and international cooperation on March 27.
Thanks to the favorable business environment in our country, the number of foreign enterprises has increased from 5,000 to 16,000 in recent years. Foreign direct investment is attracted to almost every district and city.
In five years, the number of exporting enterprises has increased from 4.5 thousand to 7.2 thousand. The range of exported products has also expanded from 1.5 thousand to almost 3 thousand, and the geography of exports - from 139 to 164 countries. Exports of finished products doubled, and its share in the export structure increased from 50 to 65 percent.
In continuation of this work, it is planned to develop about $11 billion of foreign direct investment this year. 12 thousand new projects worth $ 23 billion will be launched in the regions, including more than 3 thousand large and medium-sized production facilities.
Now it is necessary to implement them for the benefit of our people.
At the meeting, the responsible persons reported on the ongoing work in this direction. It was noted that since the beginning of the year, 764 million dollars of foreign investments have been disbursed, 1.3 thousand large and medium-sized projects have been launched. Exports amounted to $3 billion.
The Head of our state stressed the insufficiency of these results and pointed out the need to make twice as much effort, especially against the background of the current difficult situation in the world.
Thus, logistics issues for the delivery of equipment to the country and the export of domestic products to foreign markets are becoming more acute every day. In addition, it is becoming increasingly difficult to attract foreign investment. The issues of providing infrastructure for projects are relevant.
In this regard, the President stressed the need to monitor the implementation of projects in the context of regions and industries on a daily basis, and promptly solve emerging problems. It was noted that as a result of the implementation of 304 large and 3 thousand regional projects this year, it is possible to produce products worth 10 trillion soums and export $ 200 million.
The instruction is given to constantly analyze foreign markets, to seek opportunities for rapid development of new markets and new transport corridors. It is noted that in the conditions of increasing competition, it is important to improve the quality of products and reduce their cost.
It was instructed to introduce a system of financing projects aimed at the localization of high-tech products and value-added goods, the creation of an Industrial Policy Research Center in the Ministry of Investment, Industry and Trade.