O‘zbekiston va Misr yetakchilari oliy darajadagi kelishuvlar ijrosini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Misr Arab Respublikasi Prezidenti Abdulfattoh as-Sisi bilan 27-mart kuni o‘tgan telefon orqali muloqotida oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosining tahlili batafsil ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Misr yetakchilari suhbatni muborak Ramazon oyi kirib kelgani bilan bir-birini samimiy qutlashdan boshlab, do‘st xalqlarimizga farovonlik, tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladilar.
Ikki mamlakat yetakchi kompaniyalarining energetika, tog‘-kon, charm va zargarlik tarmoqlari, sog‘liqni saqlash va telekommunikatsiya sohalari kabi yo‘nalishlarda aniq kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Qo‘shma loyihalarni samarali amalga oshirish uchun faol muloqotlarni davom ettirish va qulay sharoitlarni shakllantirish muhimligi qayd etildi.
Shu maqsadda ikki tomonlama Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishlarini muntazam o‘tkazib borish zarurligi ta’kidlandi.

The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev's phone conversation with the President of the Arab Republic of Egypt Abdel Fattah El-Sisi on March 27 was devoted to the analysis of implementation of agreements at the highest level.
The leaders of Uzbekistan and Egypt began their conversation with an exchange of warm congratulations on the occation of the holy month of Ramadan, sincerely wishing the friendly peoples wellbeing, peace and prosperity.
Particular attention was paid to the promotion of concrete cooperation projects of leading companies in such areas as energy, mining, leather and jewelry industries, healthcare and telecommunications.
The sides emphasized the importance of continuing the intensive contacts and creating favorable conditions for effective practical implementation of joint projects.
To this end, the need for regular meetings of the bilateral Intergovernmental Commission and the Business Council was noted.