Халқаро меҳнат ташкилоти расмий маълумотига кўра, 2021 йилда дунё бўйлаб 28 миллионга яқин одам мажбурий меҳнат қурбонига айланган. Уларнинг 11 миллионини аёллар, 4 миллионга яқинини болалар ташкил этган.
Узоққа бормай, бундан бир неча йил олдин мамлакатимиздаги мажбурий меҳнат билан боғлиқ вазиятни эсга олайлик. Яқин йилларгача ўқитувчилар, шифокорлар, умуман, ижтимоий соҳа ходимлари, ҳарбийлар, талабалар, энг аянчлиси, мактаб ўқувчиларининг мажбурий меҳнатга, айниқса, пахта йиғим-теримига жалб этилиши оддий ҳол эди.
Айнан шунинг учун узоқ йиллар оқ пахтамиз жаҳон ҳамжамияти олдида биз учун “қора доғ” бўлиб келди. Вазият шу даражага етиб бордики, мамлакатимиздаги ва хориждаги инсон ҳуқуқлари фаоллари Ўзбекистонда пахта етиштиришда мажбурий меҳнат, айниқса, болалар меҳнатидан фойдаланилгани сабабли ўзбек пахтасига бойкот эълон қилиш бўйича петицияга имзо чекди.
Ушбу петиция БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши, Халқаро меҳнат ташкилоти, ЮНИСЕФ, Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Европа Иттифоқи ва пахта экспорти ҳамда тўқимачилик соҳасида фаолият кўрсатаётган йирик компанияларга тақдим этилди. Натижада 2010 йилдан бошлаб “Cotton Campaign” халқаро коалицияси ўзбек пахатасига бойкот эълон қилиб, уни сотиб олишдан воз кечди.
Ҳақли савол туғилади: педагог, тиббий ходимлар, талаба ва ўқувчиларни пахта териш ёки бошқа қишлоқ хўжалиги, ободонлаштириш ишларига, навбатчиликка мажбурий жалб этиш орқали биз нимага эришдик? Ҳеч нарсага. Фақат йўқотдик, холос. Ўқувчи ва талабаларни саводсиз қилдик. Жамият тараққиётига маъсул ўқитувчиларни, аҳоли саломатлигига ва миллат генофондига масъул соғлиқни сақлаш ходимларини барчага ҳашарчи қилдик.
Бу нафақат ижтимоий-иқтисодий аҳволимизга, балки миллатнинг ривожланишидаги узоқ муддатли йўқотишларига сабаб бўлди. Ниҳоят, янги Ўзбекистон шароитида мажбурий меҳнатни батамом тугатиш давлат сиёсатининг энг устувор вазифалардан бири этиб белгиланди.
Болалар ўқишда, шифокор ва ўқитувчилар ишда бўлиши тўғри сиёсий қарор эди. Мажбурий меҳнатга чек қўйилиши ҳар бир ўзбекистонликнинг кундалик ҳаётига ижобий таъсир кўрсатади, иқтисодиёт ва ижтимоий соҳа ривожланиши натижасида ҳаёт сифати ошади.
Узоқ йиллик машаққатли меҳнат, мақсад сари собитқадамлик билан олға бориш, одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссиясининг саъй-ҳаракати, қишлоқ хўжалиги соҳасида инқилобий ислоҳотлар ўтказилиши, меҳнатга маъмурий тарзда мажбурлаш учун Маъмурий жавобгарлик ва Жиноят кодексида жавобгарликнинг кучайтирилиши ва бошқа чора-тадбирларни тизимли ташкил этиш ўз самарасини берди. 2022 йил 10 март куни “Cotton Campaign” коалицияси Ўзбекистонга нисбатан жорий этилган 12 йиллик бойкотни бекор қилди.
Мажбурий ва болалар меҳнатининг тақиқланиши Конституцияда белгилаб қўйилиши ушбу сиёсий қарор абадий эканини кўрсатади. Бу борада, айниқса, баркамол авлод ривожига салбий таъсир қиладиган ҳар қандай болалар меҳнати тақиқланиши янги таҳрирдаги Бош қонунимизда тўғридан-тўғри ёзиб қўйилмоқда.
Конституциямизга киритилаётган муҳим ўзгаришлардан бири айнан мажбурий меҳнат, хусусан, болалар мажбурий меҳнатига тўлиқ барҳам берилиши билан боғлиқ бўлмоқда. 44-моддага кўра, “Суд қарори билан тайинланган жазони ижро этиш тартибидан ёхуд қонунда назарда тутилган бошқа ҳоллардан ташқари мажбурий меҳнат тақиқланади.
Болалар меҳнатининг боланинг соғлиғига, хавфсизлигига, ахлоқига, ақлий ва жисмоний ривожланишига хавф солувчи, шу жумладан, унинг таълим олишига тўсқинлик қилувчи ҳар қандай шакллари тақиқланади”.
Албатта, болаларнинг баркамол ривожланишига салбий таъсир қиладиган мажбурий меҳнатнинг тақиқланиши Бош қонунимизда тўғридан-тўғри ёзиб қўйилиши кўрсатилган сиёсий қатъиятдан ортга қайтилмасликни ифодалаб, ушбу соҳада эришилган ютуқларни янада мустаҳкамлайди, Ўзбекистоннинг энг катта бойлиги - фарзандларимиз соғлом ва баркамол бўлиб вояга етишиши учун муҳим ҳуқуқий кафолат бўлиб хизмат қилади.
Ушбу конституциявий норма болаларнинг соғлиғи, хавфсизлиги, тўлиқ жисмоний, ақлий ва маънавий ривожланишига таҳдид солмайдиган, таълим олиш жараёнини бузмайдиган тарзда меҳнат қилишига тўсқинлик қилмайди. Мактабдан кейин ёки таътил даврида боланинг уй, оилавий ҳамда қишлоқ хўжалиги ишларида ота-онасига ёрдам бериши имконияти сақлаб қолинади.
Жорий йилнинг апрель ойидан кучга кирадиган янги таҳрирдаги Меҳнат кодексига мувофиқ, меҳнатга тайёрлаш учун умумтаълим мактаблари, ўрта махсус, касб-ҳунар ўқув юртларининг ўқувчиларини уларнинг соғлиғи, хавфсизлиги, тўлиқ жисмоний, ақлий ва маънавий ривожланишига таҳдид солмайдиган, таълим олиш жараёнини бузмайдиган енгил ишни ўқишдан бўш вақтида бажариши учун улар ўн беш ёшга тўлганидан кейин ота-онасидан бирининг ёки ота-онасининг ўрнини босувчи шахслардан бирининг ёзма розилиги билан ишга қабул қилишга йўл қўйилади.
Хулоса қилиб айтганда, ўзгараётган Конституциямизнинг ҳар бир нормаси барча аҳоли қатламлари манфаатларини инобатга олган, жамиятимизни янги Ўзбекистонни қуриш ғояси атрофида бирлаштиридиган, мамлакатимиз тараққиётига кўп йиллар хизмат қиладиган мукаммал хуқуқий асос бўлади, деб айта оламиз.

According to the ILO’s official data, about 28 million people worldwide became victims of forced labor in 2021. 11 million of them were women and about 4 million are children.
Let us recall the situation with forced labor in our country a few years ago. Until recently, teachers, doctors, social workers, soldiers, students, and most regrettably, schoolchildren were involved in forced labor, especially in cotton harvesting.
This is why our white cotton has been a "black spot" for us before the world community for many years. The situation has gone so far that human rights defenders in our country and abroad have signed a petition to declare a boycott of Uzbek cotton because of the use of forced labor, especially child labor, in cotton cultivation in Uzbekistan.
The petition was submitted to the UN Human Rights Council, the International Labour Organization, UNICEF, the World Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, the European Union and major companies in the cotton export and textile industry. As a result, since 2010, the international Cotton Campaign Coalition has boycotted Uzbek cotton and refused to buy it.
A logical question arises: what have we achieved by forcibly involving teachers, nurses, students and schoolchildren in the cotton harvest or other agricultural, landscaping work, on duty? Nothing. We have only lost out. We have made schoolchildren and students illiterate. We forced teachers responsible for the development of society, medical workers responsible for the health of the population and the gene pool of the nation to take part in voluntary work.
This has caused not only our socio-economic situation, but also many years of losses in the development of the nation. Finally, in the new Uzbekistan, the complete abolition of forced labor was identified as one of the key tasks of state policy.
It was a correct political decision for children to study and doctors and teachers to be at work. The cessation of forced labor will have a positive impact on the daily lives of every Uzbek citizen, and as a result of economic and social development, the quality of life will improve.
Long years of hard work, steady progress towards the goal, the efforts of the National Commission on Combating Human Trafficking and Forced Labor, the implementation of revolutionary reforms in the agricultural sector, the systematic organization of administrative liability and the strengthening of liability and other measures in the Criminal Code for administrative coercion to work have borne fruit. On March 10, 2022, the Cotton Campaign Coalition repealed a 12-year boycott against Uzbekistan.
The fact that the prohibition of forced and child labor is enshrined in the Constitution demonstrates the permanence of this political decision. In this regard, the prohibition of any child labor that adversely affects the development of the mature generation is explicitly stated in our recently revised Constitution.
One of the key amendments to our Constitution is the complete abolition of forced labor, in particular forced labor of children. According to Article 44 “Forced labor shall prohibited, except in the manner of execution of the punishment imposed by the court or in other cases stipulated by the law”.
Any form of child labor that poses a threat to the health, safety, full physical, mental and spiritual development of the child, including those that prevent him or her from getting an education, shall be prohibited”.
Indeed, the prohibition of forced labor which adversely affects the development of children represents a political will which should be explicitly stated in our Basic Law, and further reinforces the achievements in this area. Uzbekistan’s greatest wealth is an important legal guarantee that our children will grow up healthy and mature.
This constitutional provision does not prohibit children from working in a way that does not endanger their health, safety, full physical, mental and spiritual development, or disrupt the educational process. After school or during vacations, a child can help his or her parents in domestic, family and agricultural work.
According to the new edition of the Labor Code, which will come into force in this April, it is allowed to hire students of general education schools, secondary special, vocational training institutions to perform light work that does not threaten their health, safety, full physical, mental and spiritual development, as well as does not disrupt the educational process in their free time from studies, after they turn fifteen years old, with the written consent of one of their parents or one of their substitutes.
In conclusion, it can be said that every norm of our changing Constitution will be a perfect legal basis, taking into account the interests of all population groups, uniting our society around the idea of building a new Uzbekistan, and serve the development of our country for many years.