Халқаро меҳнат ташкилоти расмий маълумотига кўра, 2021 йилда дунё бўйлаб 28 миллионга яқин одам мажбурий меҳнат қурбонига айланган. Уларнинг 11 миллионини аёллар, 4 миллионга яқинини болалар ташкил этган.
Узоққа бормай, бундан бир неча йил олдин мамлакатимиздаги мажбурий меҳнат билан боғлиқ вазиятни эсга олайлик. Яқин йилларгача ўқитувчилар, шифокорлар, умуман, ижтимоий соҳа ходимлари, ҳарбийлар, талабалар, энг аянчлиси, мактаб ўқувчиларининг мажбурий меҳнатга, айниқса, пахта йиғим-теримига жалб этилиши оддий ҳол эди.
Айнан шунинг учун узоқ йиллар оқ пахтамиз жаҳон ҳамжамияти олдида биз учун “қора доғ” бўлиб келди. Вазият шу даражага етиб бордики, мамлакатимиздаги ва хориждаги инсон ҳуқуқлари фаоллари Ўзбекистонда пахта етиштиришда мажбурий меҳнат, айниқса, болалар меҳнатидан фойдаланилгани сабабли ўзбек пахтасига бойкот эълон қилиш бўйича петицияга имзо чекди.
Ушбу петиция БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши, Халқаро меҳнат ташкилоти, ЮНИСЕФ, Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Европа Иттифоқи ва пахта экспорти ҳамда тўқимачилик соҳасида фаолият кўрсатаётган йирик компанияларга тақдим этилди. Натижада 2010 йилдан бошлаб “Cotton Campaign” халқаро коалицияси ўзбек пахатасига бойкот эълон қилиб, уни сотиб олишдан воз кечди.
Ҳақли савол туғилади: педагог, тиббий ходимлар, талаба ва ўқувчиларни пахта териш ёки бошқа қишлоқ хўжалиги, ободонлаштириш ишларига, навбатчиликка мажбурий жалб этиш орқали биз нимага эришдик? Ҳеч нарсага. Фақат йўқотдик, холос. Ўқувчи ва талабаларни саводсиз қилдик. Жамият тараққиётига маъсул ўқитувчиларни, аҳоли саломатлигига ва миллат генофондига масъул соғлиқни сақлаш ходимларини барчага ҳашарчи қилдик.
Бу нафақат ижтимоий-иқтисодий аҳволимизга, балки миллатнинг ривожланишидаги узоқ муддатли йўқотишларига сабаб бўлди. Ниҳоят, янги Ўзбекистон шароитида мажбурий меҳнатни батамом тугатиш давлат сиёсатининг энг устувор вазифалардан бири этиб белгиланди.
Болалар ўқишда, шифокор ва ўқитувчилар ишда бўлиши тўғри сиёсий қарор эди. Мажбурий меҳнатга чек қўйилиши ҳар бир ўзбекистонликнинг кундалик ҳаётига ижобий таъсир кўрсатади, иқтисодиёт ва ижтимоий соҳа ривожланиши натижасида ҳаёт сифати ошади.
Узоқ йиллик машаққатли меҳнат, мақсад сари собитқадамлик билан олға бориш, одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссиясининг саъй-ҳаракати, қишлоқ хўжалиги соҳасида инқилобий ислоҳотлар ўтказилиши, меҳнатга маъмурий тарзда мажбурлаш учун Маъмурий жавобгарлик ва Жиноят кодексида жавобгарликнинг кучайтирилиши ва бошқа чора-тадбирларни тизимли ташкил этиш ўз самарасини берди. 2022 йил 10 март куни “Cotton Campaign” коалицияси Ўзбекистонга нисбатан жорий этилган 12 йиллик бойкотни бекор қилди.
Мажбурий ва болалар меҳнатининг тақиқланиши Конституцияда белгилаб қўйилиши ушбу сиёсий қарор абадий эканини кўрсатади. Бу борада, айниқса, баркамол авлод ривожига салбий таъсир қиладиган ҳар қандай болалар меҳнати тақиқланиши янги таҳрирдаги Бош қонунимизда тўғридан-тўғри ёзиб қўйилмоқда.
Конституциямизга киритилаётган муҳим ўзгаришлардан бири айнан мажбурий меҳнат, хусусан, болалар мажбурий меҳнатига тўлиқ барҳам берилиши билан боғлиқ бўлмоқда. 44-моддага кўра, “Суд қарори билан тайинланган жазони ижро этиш тартибидан ёхуд қонунда назарда тутилган бошқа ҳоллардан ташқари мажбурий меҳнат тақиқланади.
Болалар меҳнатининг боланинг соғлиғига, хавфсизлигига, ахлоқига, ақлий ва жисмоний ривожланишига хавф солувчи, шу жумладан, унинг таълим олишига тўсқинлик қилувчи ҳар қандай шакллари тақиқланади”.
Албатта, болаларнинг баркамол ривожланишига салбий таъсир қиладиган мажбурий меҳнатнинг тақиқланиши Бош қонунимизда тўғридан-тўғри ёзиб қўйилиши кўрсатилган сиёсий қатъиятдан ортга қайтилмасликни ифодалаб, ушбу соҳада эришилган ютуқларни янада мустаҳкамлайди, Ўзбекистоннинг энг катта бойлиги - фарзандларимиз соғлом ва баркамол бўлиб вояга етишиши учун муҳим ҳуқуқий кафолат бўлиб хизмат қилади.
Ушбу конституциявий норма болаларнинг соғлиғи, хавфсизлиги, тўлиқ жисмоний, ақлий ва маънавий ривожланишига таҳдид солмайдиган, таълим олиш жараёнини бузмайдиган тарзда меҳнат қилишига тўсқинлик қилмайди. Мактабдан кейин ёки таътил даврида боланинг уй, оилавий ҳамда қишлоқ хўжалиги ишларида ота-онасига ёрдам бериши имконияти сақлаб қолинади.
Жорий йилнинг апрель ойидан кучга кирадиган янги таҳрирдаги Меҳнат кодексига мувофиқ, меҳнатга тайёрлаш учун умумтаълим мактаблари, ўрта махсус, касб-ҳунар ўқув юртларининг ўқувчиларини уларнинг соғлиғи, хавфсизлиги, тўлиқ жисмоний, ақлий ва маънавий ривожланишига таҳдид солмайдиган, таълим олиш жараёнини бузмайдиган енгил ишни ўқишдан бўш вақтида бажариши учун улар ўн беш ёшга тўлганидан кейин ота-онасидан бирининг ёки ота-онасининг ўрнини босувчи шахслардан бирининг ёзма розилиги билан ишга қабул қилишга йўл қўйилади.
Хулоса қилиб айтганда, ўзгараётган Конституциямизнинг ҳар бир нормаси барча аҳоли қатламлари манфаатларини инобатга олган, жамиятимизни янги Ўзбекистонни қуриш ғояси атрофида бирлаштиридиган, мамлакатимиз тараққиётига кўп йиллар хизмат қиладиган мукаммал хуқуқий асос бўлади, деб айта оламиз.

По официальным данным Международной организации труда, в 2021 году около 28 миллионов человек во всем мире стали жертвами принудительного труда. Из них 11 миллионов составляли женщины, около 4 миллионов - дети.
Давайте вспомним ситуацию с принудительным трудом в нашей стране несколько лет назад. До недавнего времени было обычным делом привлекать учителей, врачей, работников социальной сферы в целом, военных, студентов, а самое печальное – школьников к принудительному труду, особенно к уборке хлопка.
Именно поэтому наш белый хлопок долгие годы был для нас “черным пятном” в глазах мирового сообщества. Ситуация дошла до того, что правозащитники в нашей стране и за рубежом подписали петицию о бойкоте узбекского хлопка из-за использования принудительного труда, особенно детского, при выращивании хлопка в Узбекистане.
Эта петиция была подана в Совет ООН по правам человека, Международную организацию труда, ЮНИСЕФ, Всемирный банк, Европейский банк реконструкции и развития, Европейский союз и крупные компании, работающие в сфере экспорта хлопка и текстильной промышленности. В результате с 2010 года международная коалиция “Cotton Campaign” объявила бойкот узбекскому хлопку и отказалась его покупать.
Возникает справедливый вопрос: чего мы добились, принудительно привлекая педагогов, медицинский персонал, студентов и школьников к хлопкоуборочным или другим сельскохозяйственным, ландшафтным работам, дежурствам? Ничего. Только потеряли. Мы сделали неграмотными учеников и студентов. Учителей, ответственных за развитие общества, а также медицинских работников, ответственных за здоровье населения и генофонд нации, мы сделали участниками «хашаров».
Это привело не только к долгосрочным потерям в развитии нации, но и ухудшило наше социально-экономическое положение. Наконец, в условиях Нового Узбекистана ликвидация принудительного труда была определена как одна из приоритетных задач государственной политики.
Было правильным политическим решением, чтобы дети учились, а врачи и учителя работали. Прекращение принудительного труда положительно скажется на повседневной жизни каждого гражданина Узбекистана, повысит качество жизни в результате развития экономики и социальной сферы.
Многолетний кропотливый труд, стабильное продвижение к поставленной цели, усилия Национальной комиссии по борьбе с торговлей людьми и принудительным трудом, проведение революционных реформ в сельском хозяйстве, усиление Административной ответственности за принуждение к труду и ответственности в Уголовном кодексе и системная организация других мер принесли свои плоды. 10 марта 2022 года коалиция “Cotton Campaign” отменила 12-летний бойкот, введенный в отношении Узбекистана.
Тот факт, что запрет на принудительный и детский труд закреплен в Конституции, показывает, что это политическое решение вечно. В этом отношении запрет на любой детский труд, который особенно негативно сказывается на развитии гармонично развитого поколения, прямо прописан в новой редакции нашей Конституции.
Одно из важных изменений, внесенных в нашу Конституцию, связано с полной отменой принудительного труда, в частности принудительного труда детей. Согласно статье 44, “Запрещается принудительный труд иначе как в порядке исполнения наказания, назначенного по решению суда, либо в других случаях, предусмотренных законом.
Запрещаются любые формы детского труда, представляющие угрозу здоровью, безопасности, нравственности, умственному и физическому развитию ребенка, в том числе препятствующие ему получать образование”.
Конечно, запрещение принудительного труда, отрицательно влияющего на развитие детей, представляет собой политическую волю, которая должна быть прямо прописана в нашей Конституции, что еще больше укрепит достижения в этой области и будет служить важной правовой гарантией здорового и гармоничного воспитания наших детей, являющихся величайшим богатством Узбекистана.
Эта конституционная норма не препятствует труду детей таким способом, который не угрожает их здоровью, безопасности, полноценному физическому, умственному и духовному развитию, не нарушает процесс получения образования. После школы или во время каникул сохраняется возможность ребенка помогать родителям в домашних, семейных и сельскохозяйственных делах.
В соответствии с новой редакцией Трудового кодекса, вступающей в силу с апреля текущего года, для подготовки к труду необходимо, чтобы учащиеся общеобразовательных школ, средних специальных, профессиональных учебных заведений выполняли в свободное от учебы время легкую работу, которая не угрожает их здоровью, безопасности, полноценному физическому, умственному и духовному развитию, а также не нарушает образовательный процесс, а по достижении пятнадцатилетнего возраста получали право на прием на работу только с письменного согласия одного из родителей или лиц, замещающих родителей.
Подводя итог, можем смело утверждать, что каждая норма нашей изменяющейся Конституции станет совершенной правовой основой, учитывающей интересы всех слоев населения, объединяющей наше общество вокруг идеи строительства Нового Узбекистана, которая долгие годы будет служить развитию нашей страны.