2023 yil 16 mart kuni Anqarada favqulodda vaziyatlarni boshqarish va gumanitar yordam ko'rsatish mavzusiga bag'ishlangan turkiy davlatlar tashkiloti (OTG) davlat rahbarlarining navbatdan tashqari sammiti bo'lib o'tdi. Ushbu tadbir birinchi marta turkiy davlatlar rahbarlari tabiiy ofatlar va ularning oqibatlariga qarshi kurashda hamkorlikni rivojlantirish bilan bog'liq masalalarni muhokama qilish uchun yuqori darajadagi saytga yig'ilganligi bilan ajralib turadi.
Janubi-Sharqiy mintaqalarda sodir bo'lgan kuchli zilzilalar munosabati bilan Turkiya bilan birdamlik sifatida o'tkazilgan sammitda mamlakat rahbarlari favqulodda vaziyatlarga qarshi kurashda OTG doirasida ko'p tomonlama hamkorlik va muvofiqlashtirish mexanizmlarini ishlab chiqdilar. Bu boshqa mamlakatlarda bunday ofatlarning takrorlanishiga yo'l qo'ymaslik, bunday holatlarda harakat qilishga tayyor bo'lish uchun muhimdir.
Ma'lumki, OTGGA a'zo davlatlar va kuzatuvchilar katta birdamlik ko'rsatdilar va ushbu qiyin davrda Turkiyaga yordam qo'lini cho'zdilar, qidiruv-qutqaruv otryadlari va gumanitar yordam yubordilar. Ular turkiy davlatlarning kuchi birlikda degan tamoyilni to'liq baham ko'rishadi. Turkiyadagi zilzila yaqin aloqalarni o'rnatishga undadi va Anqaradagi sammit ushbu tendentsiyani yorqin ta'kidladi.
O'zbekiston strategik sherik, qardosh mamlakat va OTG a'zosi sifatida chetda qolmadi va Turkiya bilan birdamlik ko'rsatdi. Respublikamiz Turkiyadagi falokat oqibatlarini bartaraf etishga o'z hissasini qo'shdi.
Tabiiy ofat zonasida bizning qidiruv-qutqaruv
va mobil tibbiy guruhlar, jabrlanganlarga bir nechta gumanitar yordam partiyalari yuborildi. O'zbek qutqaruvchilari (100 kishi) ikki hafta ichida 18 kishini tiriklayin va 190 dan ortiq o'liklarning jasadlarini vayronalar ostidan chiqarib olishdi.
Shuningdek, O'zbekiston Mudofaa vazirligining tibbiy otryadi (71 kishi) jami 3860 nafar fuqaroga har tomonlama yordam ko'rsatdi, ulardan 1795 nafari erkaklar, 1177 nafari ayollar va 888 nafari bolalardir.
Bundan tashqari, Toshkentda O'zbekiston savdo-sanoat palatasi tomonidan zilziladan jabrlanganlar uchun "yoshlar - bizning kelajagimiz" jamg'armasi va turk kompaniyalari ko'magida muhim zarur tovarlarni yig'ish punktlari tashkil etildi.
Bugungi kunda Turkiyaga kerakli tovarlar bilan to'ldirilgan 25 ta yuk mashinasi jo'natildi. Shuningdek, gumanitar yuklarning oltita partiyasi - dori-darmonlar, ko'rpa-to'shaklar, chodirlar va boshqa zarur vositalar yuborildi.
Shu bilan birga, mamlakatimiz halokatli zilzilalar oqibatlarini bartaraf etishda zarur yordam ko'rsatishga tayyor.
Sammit doirasida O'zbekiston Prezidenti OTGNING favqulodda vaziyatlarning oldini olish va oqibatlarini bartaraf etish bo'yicha amaliy hamkorlik platformasini yaratish, amalga oshirishning aniq mexanizmlarini joriy etish bo'yicha muhim tashabbusni ilgari surdi. Xususan, O'zbekiston OTG doirasida tabiiy ofatlar va favqulodda vaziyatlarning oldini olishga qaratilgan ko'p tomonlama bitimni tezroq ishlab chiqish zarur deb hisoblaydi.
Bundan tashqari, vazirliklarimiz va favqulodda vaziyatlar idoralari o'rtasidagi hamkorlikni sezilarli darajada faollashtirish va eng ustuvor yo'nalishlar bo'yicha qo'shma harakatlar dasturini tayyorlash zarurligi to'g'risida taklif bildirildi.
Shuningdek, kutilmagan og'ir sinovlar paytida ijtimoiy va iqtisodiy muammolarni bartaraf etishda yaqin hamkorlik va qo'llab-quvvatlash mexanizmlarini joriy etish tashabbusi ilgari surildi. Gap oziq-ovqat va qurilish materiallarini uzluksiz etkazib berish, sanoatni tiklashga qaratilgan kooperatsiya loyihalarini boshlash haqida ketmoqda. Toshkent bugungi kunda rasmiy ravishda tashkil etilayotgan turkiy investitsiya fondini ushbu loyihalarga va birinchi moliyaviy resurslarga jalb qilish mumkin deb hisoblaydi.
OTG rivojlanish istiqbollariga kelsak, shuni ta'kidlash kerakki: tashkilot ulkan salohiyatga ega va uni amalga oshirish turkiy davlatlar 2021 yilda Istanbul sammitida qabul qilingan "turkiy dunyoni ko'rish - 2040" kontseptsiyasida belgilangan strategik ustuvorliklarga erishish uchun qaysi mexanizm va vositalarga tayanishiga bog'liq bo'ladi.
Geosiyosiy jarayonlar fonida turkiy davlatlar, shu jumladan energetika sohasidagi hamkorlik uchun katta istiqbollar ochilmoqda. Boku - Tbilisi - Jayhan neft quvuri va Transanatoli gaz quvuri (TANAP) kabi yirik energetika loyihalari allaqachon amalga oshirilmoqda.
Bundan tashqari, transport va logistika sohalarida hamkorlik qilish muhim, bu O'rta yo'lakning mahsuldorligini oshiradi.
Yuqorida aytib o'tganimizdek, OTG makonida Samarqand sammitida tashkil etilgan turkiy investitsiya fondi muhim tashabbus hisoblanadi.
Shu munosabat bilan, Prezident Shavkat Mirziyoyev bir necha bor ta'kidlaganidek, OTG davlatlarining ustuvor yo'nalishi savdo-iqtisodiy hamkorlikni faol rivojlantirish va kengaytirish uchun yangi imkoniyatlarni izlash bo'lishi kerak.
Jahon bozorlarida rivojlanayotgan konyunktura OTG iqtisodiy poydevorini mustahkamlashni talab qiladi-o'zaro savdo hajmini oshirish, texnologik sheriklikni chuqurlashtirish, yirik infratuzilma loyihalarini qo'llab-quvvatlash, tez o'sib borayotgan tarmoqlar va istiqbolli yo'nalishlarda investitsiya almashinuvi.
Albatta, sammitlar OTG rivojlanishida muhim rol o'ynaydi. Davlat rahbarlarining turkiy davlatlar o'rtasidagi har tomonlama aloqalarni rivojlantirish va rivojlantirishni qat'iy siyosiy qo'llab-quvvatlashi hamkorlik kun tartibini yangi yutuq yo'nalishlari bilan doimiy ravishda to'ldirishni kafolatlaydigan muhim jihatdir.
Shu munosabat bilan shuni ta'kidlashni istardimki, OTG mamlakatlari rahbarlarining sa'y-harakatlari bilan qisqa vaqt ichida samarali va ochiq ko'p tomonlama hamkorlikning nufuzli tashkilotiga aylandi. O'ziga xos institut sifatida OTG mamlakatlarning turli sohalardagi o'zaro ta'sirini kuchaytiradi va umuman turkiy dunyoda hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muvofiqlashtiradi. Hozirgi vaqtda turkiy integratsiyani chuqurlashtirish bo'yicha faol ishlar davom etmoqda, yangi integratsiya kun tartibi shakllanmoqda.
OTGNING asosiy maqsadlari qardosh mamlakatlar o'rtasidagi ishonch va ko'p qirrali aloqalarni mustahkamlash, savdo, iqtisodiyot, energetika, turizm, transport va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish, mintaqada tinchlik va xavfsizlikni ta'minlash bo'yicha sa'y-harakatlarni muvofiqlashtirishdir.
So'nggi yillarda OTG mamlakatlari o'rtasidagi hamkorlik yanada pragmatik va mazmunli tus oldi. Agar dastlabki bosqichlarda madaniy-gumanitar aloqalarni faollashtirishga asosiy ahamiyat berilgan bo'lsa, hozirgi kunga qadar savdo-iqtisodiy va investitsiya aloqalarini mustahkamlash, shuningdek transkontinental tranzit yo'laklarini rivojlantirish masalalari birinchi o'ringa chiqdi.
Uyushma ishtirokchilari tomonidan mustahkam institutsional arxitektura yaratildi. Xalqaro turkiy madaniyat tashkiloti (turkiy) va turkiy akademiya, turkiy madaniyat va meros jamg'armasi, faoliyati parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan turkiy tilli mamlakatlar parlament Assambleyasi tashkil etildi.
Shu bilan birga, shuni ta'kidlash kerakki, turkiy integratsiya nafaqat qarindosh xalqlar o'rtasidagi madaniy va gumanitar aloqalarni tiklash, balki birlashmaning barcha a'zolari uchun tashqi iqtisodiy va tashqi siyosiy faoliyatning istiqbolli yo'nalishi hisoblanadi.
OTG faoliyati va strategik rivojlanish rejalarini tahlil qilib, mamlakatlar o'zaro hamkorlikni kengaytiradigan va chuqurlashtiradigan ba'zi istiqbolli yo'nalishlarni ajratib ko'rsatish mumkin.
Birinchidan, savdo-iqtisodiy aloqalarni kuchaytirish.
Iqtisodiy hamkorlikni yanada faollashtirish maqsadida quyidagilar belgilandi: 1) OTG doirasida turk savdo-sanoat palatasi va turkiy investitsiya fondi kabi mavjud va yangi institutlarning salohiyatidan keng foydalanish; 2) OTG mamlakatlarining turli shaharlarida "turkiy savdo uylari" ni davlat-xususiy sheriklik tamoyillari asosida ochish, biznes hamjamiyatlariga milliy savdo-sanoat palatasi va turkiy investitsiya fondini ilgari surish imkoniyatini berish. mahsulotlar va ularning yangi bozorlarga chiqishini qo'llab-quvvatlash.
Ikkinchidan, mintaqalararo tarmoqlangan transport-kommunikatsiya tizimini shakllantirish. Ushbu yo'nalishda turkiy davlatlar o'rtasida transport aloqalarini yaxshilash bo'yicha maxsus dasturni ishlab chiqish ko'zda tutilgan: a) mintaqaviy transport siyosati va yuk tashish bilan bog'liq texnik standartlarni uyg'unlashtirish; b) tovarlarning transchegaraviy oqimini sekinlashtiradigan omillarni aniqlash; v) yuklarni tashishda o'zaro manfaatli tarif siyosatining asoslarini shakllantirish.
Uchinchidan, energetika sohasidagi o'zaro ta'sirni kuchaytirish. OTG energetika bo'yicha ishchi guruhi turkiy mamlakatlarning ushbu sohadagi hamkorlik imkoniyatlarini o'rganishni rejalashtirmoqda: 1) energiya samaradorligini oshirish va ilg'or energiya texnologiyalari sohasida tajriba almashish; 2) energiya xavfsizligi masalalarini ilgari surish; 3) energiya yo'nalishlarini diversifikatsiya qilish va mintaqalararo energiya aloqalarini takomillashtirish.
To'rtinchidan, raqamlashtirish va yuqori texnologiyalar sohasidagi sa'y-harakatlarni birlashtirish. AKT infratuzilmasini rivojlantirish, elektron hukumat tizimi sifatini oshirish va OTG makonida raqamlashtirishni rivojlantirish uchun hamkorlikning turli istiqbolli mexanizmlarini yaratish ko'zda tutilgan.
Beshinchidan, oziq-ovqat xavfsizligi sohasidagi chora-tadbirlarni muvofiqlashtirish. Kuzatilgan oziq-ovqat inqirozlari va dunyoda oziq-ovqat narxlarining tez o'sishi nuqtai nazaridan, OTG mamlakatlari: a) bir-birini to'ldirish va samarali kooperatsiya asosida qishloq xo'jaligi, chorvachilik sohalarida hamkorlikni rivojlantirish, b) oziq-ovqat mahsulotlarini targ'ib qilishning "yashil yo'laklarini" yaratish, v) seminarlar, agroforumlar va qo'shma ilmiy tadqiqotlar orqali tajriba va bilim almashishni kengaytirish tadqiqotlar.
Bugungi kunda turkiy hamjamiyat butun Evrosiyodagi integratsiya jarayonlarining lokomotivlaridan biri sifatida tasdiqlangan. So'nggi yillarda geografik jihatdan juda keng va strategik ahamiyatga ega bo'lgan og mamlakatlari mintaqaviy hamkorlikning sifat jihatidan yangi modelini yaratdilar.
OTG mamlakatlari rahbarlari tomonidan "turkiy dunyo qarashlari - 2040" strategik hujjatlari, 2022-2026 yillarga mo'ljallangan tashkiliy strategiya va jiddiy integratsiya kun tartibiga ega bo'lgan tuzilma faoliyatini yanada isloh qilish bo'yicha bir qator qarorlar qabul qilinishi buning tasdig'idir.

16 марта 2023 года в Анкаре состоялся Внеочередной саммит глав государств Организации тюркских государств (ОТГ), посвященный теме управления чрезвычайными ситуациями и оказания гуманитарного содействия. Событие примечательно тем, что впервые главы тюркских стран собрались на площадке высшего уровня, чтобы обсудить вопросы, связанные с развитием сотрудничества в борьбе со стихийными бедствиями и их последствиями.
На саммите, проведенном в знак солидарности с Турцией в связи с пережитыми сильными землетрясениями в юго-восточных регионах, лидеры стран проработали механизмы многостороннего сотрудничества и координации в рамках ОТГ в борьбе с чрезвычайными ситуациями. Это важно, чтобы не допустить повторения подобных бедствий в других странах, быть готовыми к действиям в подобных случаях.
Как известно, государства-члены и наблюдатели ОТГ проявили большую солидарность и протянули руку помощи Турции в этот трудный период, отправили поисково-спасательные отряды и гуманитарную помощь. Они всецело разделяют принцип, что сила тюркских государств - в единстве. Землетрясение в Турции побудило к установлению более тесных связей, и саммит в Анкаре ярко высветил данную тенденцию.
Узбекистан как стратегический партнер, братская страна и член ОТГ не остался в стороне и проявил солидарность с Турцией. Нашей республикой внесен посильный вклад в преодоление последствий катастрофы в Турции.
В зоне стихийного бедствия отработали наши поисково-спасательный
и мобильный медицинский отряды, пострадавшим направлено несколько партий гуманитарной помощи. Узбекские спасатели (100 человек) за две недели извлекли из-под обломков зданий 18 человек живыми и более 190 тел погибших.
Также медицинский отряд Минобороны Узбекистана (71 человек) оказал посильную помощь в общей сложности 3860 гражданам, из которых 1795 мужчин, 1177 женщин и 888 детей.
Кроме того, в Ташкенте были организованы пункты сбора критически необходимых товаров для пострадавших от землетрясений Торгово-промышленной палатой Узбекистана совместно с Фондом «Молодежь - наше будущее» и при поддержке турецких компаний.
На сегодня в Турцию отправлено 25 фур, заполненных необходимыми товарами. Также направлено шесть партий гуманитарного груза - медикаменты, одеяла, палатки и другие средства первой необходимости.
При этом наша страна готова и далее оказывать необходимую помощь в преодолении последствий разрушительных землетрясений.
В рамках саммита Президент Узбекистана выдвинул важную инициативу по созданию Платформы практического сотрудничества ОТГ по предупреждению и преодолению последствий чрезвычайных ситуаций с внедрением конкретных механизмов реализации. В частности, Узбекистан считает необходимой скорейшую разработку в рамках ОТГ многостороннего соглашения, направленного на предотвращение природных стихийных бедствий и чрезвычайных ситуаций.
Кроме того, высказано предложение о необходимости существенной активизации партнерских связей между нашими министерствами и ведомствами по чрезвычайным ситуациям и подготовке совместной программы действий по самым приоритетным направлениям.
Также выдвинута инициатива по внедрению механизмов тесного взаимодействия и поддержки в преодолении социальных и экономических проблем во время непредвиденных тяжелых испытаний. Речь идет о беспрепятственной доставке продовольствия и строительных материалов, запуске проектов кооперации, направленных на восстановление промышленности. Ташкент считает возможным привлечь в эти проекты и первые финансовые ресурсы официально учреждаемого сегодня Тюркского инвестиционного фонда.
Что касается перспектив развития ОТГ, то необходимо отметить: у организации громадный потенциал, и его реализация будет зависеть оттого, на какие конкретно механизмы и инструменты будут опираться тюркские государства для достижения обозначенных стратегических приоритетов, обозначенных в концепции «Видение Тюркского мира - 2040», принятой на Стамбульском саммите в 2021 году.
На фоне геополитических процессов большие перспективы открываются для сотрудничества тюркских государств, в том числе в энергетической сфере. Уже реализуются такие крупные энергетические проекты, как нефтепровод Баку - Тбилиси - Джейхан и Трансанатолийский газопровод (TANAP).
Кроме того, важно сотрудничество в транспортной и логистической сферах, что повысит продуктивность Срединного коридора.
Как мы отметили выше, важной инициативой на пространстве ОТГ является созданный на саммите в Самарканде Тюркский инвестиционный фонд.
В этой связи, как неоднократно указывал Президент Шавкат Мирзиёев, приоритетом государств ОТГ должен стать поиск новых возможностей для активного развития и расширения торгово-экономического сотрудничества.
Конъюнктура, складывающаяся на мировых рынках, требует укрепления экономического фундамента ОТГ - увеличения объемов взаимной торговли, углубления технологического партнерства, поддержки крупных инфраструктурных проектов, инвестиционных обменов в быстро растущих секторах и перспективных направлениях.
Безусловно, встречи на высшем уровне играют важную роль в развитии ОТГ. Твердая политическая поддержка главами государств продвижения и развития всесторонних связей между тюркскими странами является важным аспектом, гарантирующим постоянное наполнение повестки сотрудничества новыми прорывными направлениями.
В этой связи хотелось бы отметить, что усилиями лидеров стран ОТГ за короткое время стала авторитетной организацией эффективного и открытого многостороннего сотрудничества. Как уникальный в своем роде институт, ОТГ усиливает взаимодействие стран по различным направлениям и координирует в целом вопросы развития сотрудничества в тюркском мире. В настоящее время продолжается активная работа по углублению тюркской интеграции, формируется новая интеграционная повестка.
Главные цели ОТГ - укрепление доверия и многоплановых связей между братскими странами, развитие взаимодействия в торговле, экономике, энергетике, туризме, транспортной и культурно-гуманитарной сферах, координация усилий по обеспечению мира и безопасности в регионе.
За последние годы сотрудничество между странами ОТГ приобрело более прагматичный и содержательный характер. Если на первых этапах ключевое значение придавалось активизации культурно-гуманитарных связей, то к настоящему времени на передний план вышли вопросы укрепления торгово-экономических и инвестиционных связей, а также развития трансконтинентальных транзитных коридоров.
Участниками объединения создана солидная институциональная архитектура. Учреждены международные организация тюркской культуры (ТЮРКСОЙ) и Тюркская академия, Фонд тюркской культуры и наследия, Парламентская ассамблея тюркоязычных стран, деятельность которой направлена на развитие межпарламентского сотрудничества.
Вместе с тем необходимо отметить, что тюркская интеграция - это не только возрождение культурно-гуманитарных связей между родственными народами, но и перспективное направление внешнеэкономической и внешнеполитической активности для всех членов объединения.
Анализируя деятельность и стратегические планы развития ОТГ, можно выделить некоторые перспективные направления, по которым страны будут расширять и углублять взаимодействие.
Во-первых, интенсификация торгово-экономических связей.
В целях дальнейшей активизации экономического взаимодействия намечено: 1) широкое использование потенциала таких существующих и новых институтов в рамках ОТГ, как Тюркская торгово-промышленная палата и Тюркский инвестиционный фонд; 2) открытие «Тюркских торговых домов» в разных городах стран ОТГ на принципах государственно-частного партнерства для предоставления бизнес-сообществам возможности продвижения национальной продукции и поддержки их выхода на новые рынки.
Во-вторых, формирование межрегиональной разветвленной транспортно-коммуникационной системы. В данном направлении предусмотрена разработка специальной программы по улучшению транспортного сообщения между тюркскими государствами для: а) гармонизации региональной транспортной политики и технических стандартов, связанных с грузоперевозками; б) выявления факторов, замедляющих трансграничный поток товаров; в) формулирования основ взаимовыгодной тарифной политики на перевозке грузов.
В-третьих, укрепление взаимодействия в энергетической сфере. Рабочая группа OTГ по энергетике планирует изучение возможностей сотрудничества тюркских стран в этой области посредством: 1) обмена опытом в области повышения энергоэффективности и передовых энерготехнологий; 2) продвижения вопросов энергетической безопасности; 3) диверсификации энергетических маршрутов и совершенствования внутрирегиональных энергетических связей.
В-четвертых, консолидация усилий в области цифровизации и высоких технологий. Для развития инфраструктуры ИКТ, повышения качества системы электронного правительства и продвижения цифровизации на пространстве ОТГ предусмотрено создание различных перспективных механизмов сотрудничества.
В-пятых, координация мер в области обеспечения продовольственной безопасности. В свете наблюдаемых продовольственных кризисов и стремительного роста цен на продукты питания в мире страны ОТГ намереваются: а) наращивать сотрудничество в сельскохозяйственной, животноводческой сферах на основе взаимодополняемости и эффективной кооперации, б) создавать «зеленые коридоры» продвижения продовольственных товаров, в) расширять обмен опытом и знаниями посредством проведения семинаров, агрофорумов и совместных научных исследований.
Сегодня тюркское сообщество утверждается в роли одного из локомотивов интеграционных процессов во всей Евразии. В последние годы страны ОТГ, расположенные географически на достаточно широком и стратегически важном пространстве, создали качественно новую модель регионального взаимодействия.
Подтверждением этому служит принятие лидерами стран ОТГ стратегических документов «Видение Тюркского мира - 2040», стратегии Организации на 2022-2026 годы и целого ряда решений по дальнейшему реформированию деятельности структуры с серьезной интеграционной повесткой.
Бобур Усманов.
Заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан.