2023 yil 16 mart kuni Anqarada favqulodda vaziyatlarni boshqarish va gumanitar yordam ko'rsatish mavzusiga bag'ishlangan turkiy davlatlar tashkiloti (OTG) davlat rahbarlarining navbatdan tashqari sammiti bo'lib o'tdi. Ushbu tadbir birinchi marta turkiy davlatlar rahbarlari tabiiy ofatlar va ularning oqibatlariga qarshi kurashda hamkorlikni rivojlantirish bilan bog'liq masalalarni muhokama qilish uchun yuqori darajadagi saytga yig'ilganligi bilan ajralib turadi.
Janubi-Sharqiy mintaqalarda sodir bo'lgan kuchli zilzilalar munosabati bilan Turkiya bilan birdamlik sifatida o'tkazilgan sammitda mamlakat rahbarlari favqulodda vaziyatlarga qarshi kurashda OTG doirasida ko'p tomonlama hamkorlik va muvofiqlashtirish mexanizmlarini ishlab chiqdilar. Bu boshqa mamlakatlarda bunday ofatlarning takrorlanishiga yo'l qo'ymaslik, bunday holatlarda harakat qilishga tayyor bo'lish uchun muhimdir.
Ma'lumki, OTGGA a'zo davlatlar va kuzatuvchilar katta birdamlik ko'rsatdilar va ushbu qiyin davrda Turkiyaga yordam qo'lini cho'zdilar, qidiruv-qutqaruv otryadlari va gumanitar yordam yubordilar. Ular turkiy davlatlarning kuchi birlikda degan tamoyilni to'liq baham ko'rishadi. Turkiyadagi zilzila yaqin aloqalarni o'rnatishga undadi va Anqaradagi sammit ushbu tendentsiyani yorqin ta'kidladi.
O'zbekiston strategik sherik, qardosh mamlakat va OTG a'zosi sifatida chetda qolmadi va Turkiya bilan birdamlik ko'rsatdi. Respublikamiz Turkiyadagi falokat oqibatlarini bartaraf etishga o'z hissasini qo'shdi.
Tabiiy ofat zonasida bizning qidiruv-qutqaruv
va mobil tibbiy guruhlar, jabrlanganlarga bir nechta gumanitar yordam partiyalari yuborildi. O'zbek qutqaruvchilari (100 kishi) ikki hafta ichida 18 kishini tiriklayin va 190 dan ortiq o'liklarning jasadlarini vayronalar ostidan chiqarib olishdi.
Shuningdek, O'zbekiston Mudofaa vazirligining tibbiy otryadi (71 kishi) jami 3860 nafar fuqaroga har tomonlama yordam ko'rsatdi, ulardan 1795 nafari erkaklar, 1177 nafari ayollar va 888 nafari bolalardir.
Bundan tashqari, Toshkentda O'zbekiston savdo-sanoat palatasi tomonidan zilziladan jabrlanganlar uchun "yoshlar - bizning kelajagimiz" jamg'armasi va turk kompaniyalari ko'magida muhim zarur tovarlarni yig'ish punktlari tashkil etildi.
Bugungi kunda Turkiyaga kerakli tovarlar bilan to'ldirilgan 25 ta yuk mashinasi jo'natildi. Shuningdek, gumanitar yuklarning oltita partiyasi - dori-darmonlar, ko'rpa-to'shaklar, chodirlar va boshqa zarur vositalar yuborildi.
Shu bilan birga, mamlakatimiz halokatli zilzilalar oqibatlarini bartaraf etishda zarur yordam ko'rsatishga tayyor.
Sammit doirasida O'zbekiston Prezidenti OTGNING favqulodda vaziyatlarning oldini olish va oqibatlarini bartaraf etish bo'yicha amaliy hamkorlik platformasini yaratish, amalga oshirishning aniq mexanizmlarini joriy etish bo'yicha muhim tashabbusni ilgari surdi. Xususan, O'zbekiston OTG doirasida tabiiy ofatlar va favqulodda vaziyatlarning oldini olishga qaratilgan ko'p tomonlama bitimni tezroq ishlab chiqish zarur deb hisoblaydi.
Bundan tashqari, vazirliklarimiz va favqulodda vaziyatlar idoralari o'rtasidagi hamkorlikni sezilarli darajada faollashtirish va eng ustuvor yo'nalishlar bo'yicha qo'shma harakatlar dasturini tayyorlash zarurligi to'g'risida taklif bildirildi.
Shuningdek, kutilmagan og'ir sinovlar paytida ijtimoiy va iqtisodiy muammolarni bartaraf etishda yaqin hamkorlik va qo'llab-quvvatlash mexanizmlarini joriy etish tashabbusi ilgari surildi. Gap oziq-ovqat va qurilish materiallarini uzluksiz etkazib berish, sanoatni tiklashga qaratilgan kooperatsiya loyihalarini boshlash haqida ketmoqda. Toshkent bugungi kunda rasmiy ravishda tashkil etilayotgan turkiy investitsiya fondini ushbu loyihalarga va birinchi moliyaviy resurslarga jalb qilish mumkin deb hisoblaydi.
OTG rivojlanish istiqbollariga kelsak, shuni ta'kidlash kerakki: tashkilot ulkan salohiyatga ega va uni amalga oshirish turkiy davlatlar 2021 yilda Istanbul sammitida qabul qilingan "turkiy dunyoni ko'rish - 2040" kontseptsiyasida belgilangan strategik ustuvorliklarga erishish uchun qaysi mexanizm va vositalarga tayanishiga bog'liq bo'ladi.
Geosiyosiy jarayonlar fonida turkiy davlatlar, shu jumladan energetika sohasidagi hamkorlik uchun katta istiqbollar ochilmoqda. Boku - Tbilisi - Jayhan neft quvuri va Transanatoli gaz quvuri (TANAP) kabi yirik energetika loyihalari allaqachon amalga oshirilmoqda.
Bundan tashqari, transport va logistika sohalarida hamkorlik qilish muhim, bu O'rta yo'lakning mahsuldorligini oshiradi.
Yuqorida aytib o'tganimizdek, OTG makonida Samarqand sammitida tashkil etilgan turkiy investitsiya fondi muhim tashabbus hisoblanadi.
Shu munosabat bilan, Prezident Shavkat Mirziyoyev bir necha bor ta'kidlaganidek, OTG davlatlarining ustuvor yo'nalishi savdo-iqtisodiy hamkorlikni faol rivojlantirish va kengaytirish uchun yangi imkoniyatlarni izlash bo'lishi kerak.
Jahon bozorlarida rivojlanayotgan konyunktura OTG iqtisodiy poydevorini mustahkamlashni talab qiladi-o'zaro savdo hajmini oshirish, texnologik sheriklikni chuqurlashtirish, yirik infratuzilma loyihalarini qo'llab-quvvatlash, tez o'sib borayotgan tarmoqlar va istiqbolli yo'nalishlarda investitsiya almashinuvi.
Albatta, sammitlar OTG rivojlanishida muhim rol o'ynaydi. Davlat rahbarlarining turkiy davlatlar o'rtasidagi har tomonlama aloqalarni rivojlantirish va rivojlantirishni qat'iy siyosiy qo'llab-quvvatlashi hamkorlik kun tartibini yangi yutuq yo'nalishlari bilan doimiy ravishda to'ldirishni kafolatlaydigan muhim jihatdir.
Shu munosabat bilan shuni ta'kidlashni istardimki, OTG mamlakatlari rahbarlarining sa'y-harakatlari bilan qisqa vaqt ichida samarali va ochiq ko'p tomonlama hamkorlikning nufuzli tashkilotiga aylandi. O'ziga xos institut sifatida OTG mamlakatlarning turli sohalardagi o'zaro ta'sirini kuchaytiradi va umuman turkiy dunyoda hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muvofiqlashtiradi. Hozirgi vaqtda turkiy integratsiyani chuqurlashtirish bo'yicha faol ishlar davom etmoqda, yangi integratsiya kun tartibi shakllanmoqda.
OTGNING asosiy maqsadlari qardosh mamlakatlar o'rtasidagi ishonch va ko'p qirrali aloqalarni mustahkamlash, savdo, iqtisodiyot, energetika, turizm, transport va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish, mintaqada tinchlik va xavfsizlikni ta'minlash bo'yicha sa'y-harakatlarni muvofiqlashtirishdir.
So'nggi yillarda OTG mamlakatlari o'rtasidagi hamkorlik yanada pragmatik va mazmunli tus oldi. Agar dastlabki bosqichlarda madaniy-gumanitar aloqalarni faollashtirishga asosiy ahamiyat berilgan bo'lsa, hozirgi kunga qadar savdo-iqtisodiy va investitsiya aloqalarini mustahkamlash, shuningdek transkontinental tranzit yo'laklarini rivojlantirish masalalari birinchi o'ringa chiqdi.
Uyushma ishtirokchilari tomonidan mustahkam institutsional arxitektura yaratildi. Xalqaro turkiy madaniyat tashkiloti (turkiy) va turkiy akademiya, turkiy madaniyat va meros jamg'armasi, faoliyati parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan turkiy tilli mamlakatlar parlament Assambleyasi tashkil etildi.
Shu bilan birga, shuni ta'kidlash kerakki, turkiy integratsiya nafaqat qarindosh xalqlar o'rtasidagi madaniy va gumanitar aloqalarni tiklash, balki birlashmaning barcha a'zolari uchun tashqi iqtisodiy va tashqi siyosiy faoliyatning istiqbolli yo'nalishi hisoblanadi.
OTG faoliyati va strategik rivojlanish rejalarini tahlil qilib, mamlakatlar o'zaro hamkorlikni kengaytiradigan va chuqurlashtiradigan ba'zi istiqbolli yo'nalishlarni ajratib ko'rsatish mumkin.
Birinchidan, savdo-iqtisodiy aloqalarni kuchaytirish.
Iqtisodiy hamkorlikni yanada faollashtirish maqsadida quyidagilar belgilandi: 1) OTG doirasida turk savdo-sanoat palatasi va turkiy investitsiya fondi kabi mavjud va yangi institutlarning salohiyatidan keng foydalanish; 2) OTG mamlakatlarining turli shaharlarida "turkiy savdo uylari" ni davlat-xususiy sheriklik tamoyillari asosida ochish, biznes hamjamiyatlariga milliy savdo-sanoat palatasi va turkiy investitsiya fondini ilgari surish imkoniyatini berish. mahsulotlar va ularning yangi bozorlarga chiqishini qo'llab-quvvatlash.
Ikkinchidan, mintaqalararo tarmoqlangan transport-kommunikatsiya tizimini shakllantirish. Ushbu yo'nalishda turkiy davlatlar o'rtasida transport aloqalarini yaxshilash bo'yicha maxsus dasturni ishlab chiqish ko'zda tutilgan: a) mintaqaviy transport siyosati va yuk tashish bilan bog'liq texnik standartlarni uyg'unlashtirish; b) tovarlarning transchegaraviy oqimini sekinlashtiradigan omillarni aniqlash; v) yuklarni tashishda o'zaro manfaatli tarif siyosatining asoslarini shakllantirish.
Uchinchidan, energetika sohasidagi o'zaro ta'sirni kuchaytirish. OTG energetika bo'yicha ishchi guruhi turkiy mamlakatlarning ushbu sohadagi hamkorlik imkoniyatlarini o'rganishni rejalashtirmoqda: 1) energiya samaradorligini oshirish va ilg'or energiya texnologiyalari sohasida tajriba almashish; 2) energiya xavfsizligi masalalarini ilgari surish; 3) energiya yo'nalishlarini diversifikatsiya qilish va mintaqalararo energiya aloqalarini takomillashtirish.
To'rtinchidan, raqamlashtirish va yuqori texnologiyalar sohasidagi sa'y-harakatlarni birlashtirish. AKT infratuzilmasini rivojlantirish, elektron hukumat tizimi sifatini oshirish va OTG makonida raqamlashtirishni rivojlantirish uchun hamkorlikning turli istiqbolli mexanizmlarini yaratish ko'zda tutilgan.
Beshinchidan, oziq-ovqat xavfsizligi sohasidagi chora-tadbirlarni muvofiqlashtirish. Kuzatilgan oziq-ovqat inqirozlari va dunyoda oziq-ovqat narxlarining tez o'sishi nuqtai nazaridan, OTG mamlakatlari: a) bir-birini to'ldirish va samarali kooperatsiya asosida qishloq xo'jaligi, chorvachilik sohalarida hamkorlikni rivojlantirish, b) oziq-ovqat mahsulotlarini targ'ib qilishning "yashil yo'laklarini" yaratish, v) seminarlar, agroforumlar va qo'shma ilmiy tadqiqotlar orqali tajriba va bilim almashishni kengaytirish tadqiqotlar.
Bugungi kunda turkiy hamjamiyat butun Evrosiyodagi integratsiya jarayonlarining lokomotivlaridan biri sifatida tasdiqlangan. So'nggi yillarda geografik jihatdan juda keng va strategik ahamiyatga ega bo'lgan og mamlakatlari mintaqaviy hamkorlikning sifat jihatidan yangi modelini yaratdilar.
OTG mamlakatlari rahbarlari tomonidan "turkiy dunyo qarashlari - 2040" strategik hujjatlari, 2022-2026 yillarga mo'ljallangan tashkiliy strategiya va jiddiy integratsiya kun tartibiga ega bo'lgan tuzilma faoliyatini yanada isloh qilish bo'yicha bir qator qarorlar qabul qilinishi buning tasdig'idir.

On March 16, 2023, an Extraordinary Summit of the Heads of State of the Organization of Turkic States (OTG) was held in Ankara on the topic of emergency management and humanitarian assistance. The event is notable for the fact that for the first time the heads of the Turkic countries gathered at the top-level platform to discuss issues related to the development of cooperation in the fight against natural disasters and their consequences.
At the summit, held in solidarity with Turkey in connection with the severe earthquakes experienced in the southeastern regions, the leaders of the countries worked out mechanisms for multilateral cooperation and coordination within the framework of the OTG in the fight against emergencies. It is important to prevent the recurrence of similar disasters in other countries, to be ready to act in such cases.
As you know, the member States and observers of the OTG showed great solidarity and extended a helping hand to Turkey during this difficult period, sent search and rescue teams and humanitarian aid. They fully share the principle that the strength of the Turkic states lies in unity. The earthquake in Turkey prompted the establishment of closer ties, and the Ankara summit highlighted this trend.
Uzbekistan, as a strategic partner, a fraternal country and a member of the OTG, did not stand aside and showed solidarity with Turkey. Our republic has made a feasible contribution to overcoming the consequences of the disaster in Turkey.
Our search and rescue
and mobile medical teams have worked in the disaster zone, and several shipments of humanitarian aid have been sent to the victims. Uzbek rescuers (100 people) recovered 18 people alive and more than 190 dead bodies from the rubble of buildings in two weeks.
Also, the medical detachment of the Ministry of Defense of Uzbekistan (71 people) provided all possible assistance to a total of 3,860 citizens, of which 1,795 men, 1,177 women and 888 children.
In addition, collection points for critically needed goods for earthquake victims were organized in Tashkent by the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan together with the Youth - Our Future Foundation and with the support of Turkish companies.
As of today, 25 trucks filled with the necessary goods have been sent to Turkey. Six shipments of humanitarian cargo were also sent - medicines, blankets, tents and other basic necessities.
At the same time, our country is ready to continue to provide the necessary assistance in overcoming the consequences of devastating earthquakes.
Within the framework of the summit, the President of Uzbekistan put forward an important initiative to create a Platform for practical cooperation of OTG on prevention and overcoming the consequences of emergency situations with the introduction of specific implementation mechanisms. In particular, Uzbekistan considers it necessary to develop a multilateral agreement aimed at preventing natural disasters and emergencies as soon as possible within the framework of the OTG.
In addition, a proposal was made on the need to significantly intensify partnerships between our ministries and departments for emergency situations and prepare a joint action program in the most priority areas.
An initiative has also been put forward to introduce mechanisms for close cooperation and support in overcoming social and economic problems during unforeseen severe trials. We are talking about the unhindered delivery of food and construction materials, the launch of cooperation projects aimed at restoring industry. Tashkent considers it possible to attract the first financial resources of the Turkic Investment Fund officially established today to these projects.
As for the prospects for the development of OTG, it should be noted that the organization has a huge potential, and its implementation will depend on what specific mechanisms and tools the Turkic states will rely on to achieve the designated strategic priorities outlined in the concept "Vision of the Turkic World - 2040" adopted at the Istanbul Summit in 2021.
Against the background of geopolitical processes, great prospects are opening up for cooperation between the Turkic states, including in the energy sector. Major energy projects such as the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and the Trans-Anatolian Gas Pipeline (TANAP) are already being implemented.
In addition, cooperation in the transport and logistics spheres is important, which will increase the productivity of the Middle Corridor.
As we noted above, an important initiative in the OTG space is the Turkic Investment Fund created at the Samarkand summit.
In this regard, as President Shavkat Mirziyoyev has repeatedly pointed out, the priority of the OTG states should be the search for new opportunities for the active development and expansion of trade and economic cooperation.
The current situation on world markets requires strengthening the economic foundation of OTG - increasing the volume of mutual trade, deepening technological partnership, support for major infrastructure projects, investment exchanges in rapidly growing sectors and promising areas.
Of course, the summit meetings play an important role in the development of OTG. The firm political support of the heads of State for the promotion and development of comprehensive ties between the Turkic countries is an important aspect that guarantees the constant filling of the cooperation agenda with new breakthrough directions.
In this regard, I would like to note that through the efforts of the leaders of the countries, the OTG has become an authoritative organization of effective and open multilateral cooperation in a short time. As a unique institution of its kind, OTG strengthens the interaction of countries in various areas and coordinates the development of cooperation in the Turkic world in general. Currently, active work is continuing to deepen the Turkic integration, a new integration agenda is being formed.
The main goals of the OTG are to strengthen trust and multifaceted ties between fraternal countries, develop cooperation in trade, economy, energy, tourism, transport, cultural and humanitarian spheres, and coordinate efforts to ensure peace and security in the region.
In recent years, cooperation between the OTG countries has become more pragmatic and meaningful. If at the first stages the key importance was attached to the activation of cultural and humanitarian ties, by now the issues of strengthening trade, economic and investment ties, as well as the development of transcontinental transit corridors have come to the fore.
The participants of the association have created a solid institutional architecture. The International Organization of Turkic Culture (TURKSOY) and the Turkic Academy, the Foundation of Turkic Culture and Heritage, the Parliamentary Assembly of Turkic-speaking Countries, whose activities are aimed at developing inter-parliamentary cooperation, have been established.
At the same time, it should be noted that the Turkic integration is not only the revival of cultural and humanitarian ties between kindred peoples, but also a promising direction of foreign economic and foreign policy activity for all members of the association.
Analyzing the activities and strategic development plans of OTG, it is possible to identify some promising areas in which countries will expand and deepen cooperation.
Firstly, the intensification of trade and economic ties.
In order to further enhance economic cooperation, it is planned to: 1) make extensive use of the potential of existing and new institutions within the framework of OTG, such as the Turkic Chamber of Commerce and Industry and the Turkic Investment Fund; 2) open "Turkic trading houses" in different cities of the OTG countries on the principles of public-private partnership to provide business communities with opportunities to promote national products and support their entry into new markets.
Secondly, the formation of an interregional branched transport and communication system. In this direction, it is planned to develop a special program to improve transport links between the Turkic states for: a) harmonization of regional transport policy and technical standards related to cargo transportation; b) identification of factors slowing down the cross-border flow of goods; c) formulation of the basics of mutually beneficial tariff policy for the transportation of goods.
Thirdly, strengthening cooperation in the energy sector. The OTG Working Group on Energy plans to explore the possibilities of cooperation between the Turkic countries in this area through: 1) exchange of experience in the field of energy efficiency and advanced energy technologies; 2) promotion of energy security issues; 3) diversification of energy routes and improvement of intraregional energy links.
Fourth, consolidation of efforts in the field of digitalization and high technologies. To develop the ICT infrastructure, improve the quality of the e-government system and promote digitalization in the OTG space, it is planned to create various promising cooperation mechanisms.
Fifth, coordination of measures in the field of food security. In the light of the observed food crises and the rapid rise in food prices in the world, the OTG countries intend to: a) increase cooperation in the agricultural and livestock sectors on the basis of complementarity and effective cooperation, b) create "green corridors" for the promotion of food products, c) expand the exchange of experience and knowledge through seminars, agroforums and joint scientific research.
Today, the Turkic community is established as one of the locomotives of integration processes throughout Eurasia. In recent years, the OTG countries, located geographically on a fairly wide and strategically important space, have created a qualitatively new model of regional cooperation.
This is confirmed by the adoption by the leaders of the OTG countries of strategic documents "Vision of the Turkic World - 2040", the Organization's strategy for 2022-2026 and a number of decisions on further reforming the activities of the structure with a serious integration agenda.