Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 23-mart kuni oziq-ovqat mahsulotlarini ko‘paytirish, bahorgi ekin mavsumini samarali tashkil etish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Oziq-ovqat ta’minoti aholi farovonligida va inflyatsiyani jilovlashda eng muhim omillardan biri. So‘nggi yillarda oziqbop mahsulotlar yetishtirishga 200 ming gektar yer ajratilgani hamda 500 ming gektar qo‘shimcha yerlar foydalanishga kiritilgani ichki bozorda narx-navoni barqaror saqlashga xizmat qilayapti.
Xalq dasturxoni to‘kin bo‘lishi uchun davlatimiz rahbarining farmoni bilan 2024-yil 1-yanvargacha 35 turdagi oziq-ovqat mahsulotlariga bojlardan imtiyoz berildi. Bundan tashqari, 1-maydan ijtimoiy reyestrga kirgan aholiga mol, qo‘y va parranda go‘shti, tuxum va o‘simlik yog‘i xarid qilsa, qo‘shilgan qiymat solig‘i qaytariladi. Bu orqali 2 milliondan ortiq oilaga yengillik bo‘ladi.
Jahonda oxirgi ikki yilda oziq-ovqat inflyatsiyasi yiliga 15-20 foizdan pasaymayapti. O‘simlik yog‘i, sut va go‘shtning narxi so‘nggi 30 yildagi eng yuqori darajaga ko‘tarilgan. Transportda tashish, o‘g‘it va yoqilg‘i xarajatlari oshib ketgani ham oziq-ovqat narxlariga o‘z ta’sirini ko‘rsatayapti.
Tahlillarga ko‘ra, bu holat 2023-yilda ham, kelgusi yillarda ham saqlanib qoladi. Shu bois oziq-ovqat mahsulotlarini ko‘paytirish, odamlarni band qilish bo‘yicha qo‘shimcha imkoniyatlar topish kerak.
Yig‘ilishda hududlardagi ana shunday imkoniyatlar tahlil qilinib, ularni ishga solish chora-tadbirlari belgilandi.
– Oziq-ovqat uchun hamma sharoit qilib berildi. Boshqa qo‘shimcha yer berishning iloji yo‘q. Endi ilm, mehnat va samarali texnologiyalar bilan mahsuldorlikni oshirish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘tgan yili oziq-ovqat yetishtirishga imtiyozli kreditlar ajratish, urug‘, ko‘chat, o‘g‘it va mahsulot sotib olishni to‘g‘ridan-to‘g‘ri moliyalashtirish yo‘lga qo‘yilgani yaxshi samara bergan edi. Joriy yilda bu maqsadga 6 trillion 200 milliard so‘m mablag‘ ajratilishi belgilandi.
Jumladan, Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasidan meva-sabzavotchilikka aylanma mablag‘lar uchun 700 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi 130 million dollar mablag‘ni tadbirkorlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ajratadi. Buning uchun tadbirkorlar o‘z loyihalarini vazirlikning shaffof elektron platformasi orqali taqdim qiladi. Ajratilgan kreditning 20 foizi oldindan, qolgan 80 foizi 10 yil davomida bo‘lib-bo‘lib to‘lanadi. Bunda “bank ustamasi” bo‘lmagani tufayli kredit foizi ham arzon bo‘ladi.
Shuningdek, JICA tomonidan oziq-ovqat yetishtirish va qayta ishlashga 200 million dollar ajratilayotgani qayd etildi.
Ushbu mablag‘lardan samarali foydalanib, yangi bog‘lar tashkil qilish zarurligi ta’kidlandi.
Qishloq xo‘jaligini sanoatlashtirish, odamlarni ishli qilish borasidagi imkoniyatlar ham ko‘rsatib o‘tildi. Masalan, pilla bir oyda eng tez tayyor bo‘ladigan daromadli mahsulot. Lekin, tumanlarda bu bo‘yicha loyiha kam.
Shu bois aholiga yaqin lalmi va yaylov maydonlarni o‘zlashtirib, pilla klasterlari tashkil qilish vazifasi qo‘yildi. Bu yerlar Vetnam tajribasi asosida odamlarga 1-2 gektardan ham tut, ham oziq-ovqat ekish uchun beriladi. Natijada tarmoqda 2 million aholini band qilish va 600 million dollar qo‘shimcha eksport imkoniyati paydo bo‘ladi.
Yana bir foydalanilmayotgan manba – dala va kollektor-drenajlar atrofidagi yerlar. Bunday joylarni aniqlab, fermer xo‘jaligi ishchilari va ehtiyojmand aholiga ijaraga berish mumkinligi aytildi.
Yig‘ilishda qishloq xo‘jaligini texnika bilan ta’minlash masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.
Bugungi kunda klaster, fermer va dehqonlardan 11 mingga yaqin texnika va agregatlarga talab shakllantirilgan. Shu bois 1-apreldan mahalliy ishlab chiqarilgan barcha texnikalar xaridi uchun 15 foiz subsidiya beriladigan bo‘ldi. Import qilingan texnikalar uch yil muddatga bojxona boji va utilizatsiya yig‘imidan ozod qilinadi, ular bo‘yicha qo‘shilgan qiymat solig‘ini kechiktirib to‘lashga ruxsat beriladi. Texnika xaridi uchun 10 yil muddatga 10 foizlik kreditlar ajratiladi. Mutasaddilarga buni moliyalashtirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligiga ko‘p import bo‘layotgan 25 turdagi oziq-ovqat mahsulotlarini yurtimizda ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalarni ko‘paytirish vazifasi qo‘yildi. Iqtisodiy vositalarni qo‘llab, dehqonlar va tadbirkorlarga qulay sharoitlar yaratish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar bo‘yicha tarmoq va hududlar rahbarlarining hisobotlari, tadbirkorlarning fikrlari eshitildi.

On March 23, under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev, a video conference was held on measures to increase food production, effective organization of the spring sowing season.
Food security is one of the most important factors of the well-being of the population and the containment of inflation. In recent years, 200 thousand hectares have been allocated for the cultivation of food crops and an additional 500 thousand hectares of land have been put into circulation, which contributes to maintaining price stability in the domestic market.
In order to ensure prosperity on the table of the population, in accordance with the decree of the head of state, 35 types of food products have been exempted from import duties until January 1, 2024. In addition, persons included in the social register will receive a refund of value-added tax when purchasing cattle meat, sheep and poultry, eggs and vegetable oil. This will help more than 2 million families.
In the last two years, food inflation in the world has been fixed at a level of at least 15-20 percent per year. The prices of vegetable oil, milk and meat have risen to the highest level in the last 30 years. Rising prices for transportation, fertilizers and fuel also affect the cost of food.
According to the analysis, this situation will continue both in 2023 and in the coming years. Therefore, it is necessary to find additional opportunities to increase food production and provide employment for people, it was noted at the meeting.
In this regard, the opportunities available in the regions were analyzed, measures for their implementation were determined.
- All conditions have been created for the procurement of food products. From now on, the allocation of additional land is impossible. Now it is necessary to increase productivity using science and effective technologies, increasing labor productivity," Shavkat Mirziyoyev said.
The allocation of preferential loans last year, direct financing of the purchase of seeds, seedlings, fertilizers and finished products had a positive effect on food production. This year, 6 trillion 200 billion soums will be allocated for these purposes.
In particular, 700 billion soums will be allocated from the Agricultural Fund to replenish the working capital of fruit and vegetable growing entities.
The Ministry of Agriculture will allocate $130 million directly to entrepreneurs. To do this, entrepreneurs will submit their projects for consideration through the transparent electronic platform of the Ministry. 80 percent of the loan amount can be repaid in installments within 10 years. The loan will be more accessible due to the absence of a "bank surcharge".
It was also noted that $200 million raised from JICA will be allocated for the production and processing of food products.
The necessity of effective use of these funds and creation of new gardens is emphasized.
The possibilities for the industrialization of agriculture and employment of the population are also indicated. For example, mulberry cocoons are a profitable product, the harvesting process of which takes only a month. However, the possibilities of sericulture in some areas are not fully used.
In this regard, the task was set to create sericulture clusters by developing rain-fed and pasture lands located near settlements. Based on the Vietnamese experience, these lands of 1-2 hectares will be provided to the population for planting both mulberry trees and food crops. As a result, it was noted at the meeting, it will be possible to provide 2 million people with earnings and increase the export of the industry by $ 600 million.
Another unused resource is the land around fields and collector-drainage networks. It was noted that vacant land of this type can be leased to farm workers and socially vulnerable families.
The meeting also discussed the issue of providing agriculture with machinery.
Today, clusters, farmers and farmers have formed a demand for almost 11 thousand machines and aggregates. Therefore, from April 1, a 15% subsidy will be provided for the purchase of all types of agricultural machinery of domestic production. Imported equipment is exempt from customs duties and disposal fees for a period of three years, and deferred payment of value added tax will be allowed. Loans will be issued for the purchase of equipment at 10 percent per annum for a period of 10 years.
The Ministry of Investment, Industry and Trade has been tasked with expanding the implementation of projects involving the production of 25 types of food products in the country with the largest share in imports. Instructions are given to create favorable conditions for farmers and entrepreneurs using various economic instruments.
Reports of heads of industries and regions, opinions of entrepreneurs were heard on the issues discussed at the meeting.