Xorijiy hamkorlarning O‘zbekiston Prezidenti va xalqiga Navro‘z bayrami munosabati bilan tabriklari
Tabiat uyg‘onishi va yangilanishidan darak beruvchi, sharqiy yangi yil boshlanishini anglatuvchi Navro‘z bayrami munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nomiga xorijiy davlatlar va hukumatlar, yetakchi xalqaro tashkilotlar rahbarlari, taniqli din va jamoat arboblaridan O‘zbekistonning ko‘p millatli xalqiga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tilaklari bildirilgan qutlovlar kelmoqda.
Navro‘z bayrami munosabati bilan Sizga va butun O‘zbekiston xalqiga samimiy tabriklarim va eng ezgu tilaklarimni qabul qilgaysiz.
Qardosh xalqlarimiz qadim-qadimdan ushbu ayyomni uyg‘unlik va hamjihatlik tantanasi, beminnat yordam va baxt-saodat ramzi sifatida alohida shukuh bilan nishonlaydilar. Navro‘zning fayzli qalblarimizga iliqlik bag‘ishlab, kunlari do‘st mamlakatlarimizga farovonlik va qut-baraka olib kelsin.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan mustahkam do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilikka asoslangan Qozog‘iston-O‘zbekiston strategik sherikligi va ittifoqchiligi bundan buyon ham qardosh xalqlarimizning farovonligi yo‘lida jadal rivojlanib borishiga ishonaman.
Ushbu imkoniyatdan foydalanib, hurmatli Shavkat Miromonovich, Sizga O‘zbekistonning porloq kelajagi va ravnaqi yo‘lida boshlagan barcha ishlaringizda muvaffaqiyatlar, xalqingizga esa omonlik va farovonlik tilayman.
Navro‘z har bir xonadonga to‘kinlik va baxt keltirsin!
Navro‘z bayrami bilan Sizni chin dildan qutlayman.
Yangi yil boshlanishi ramzi, tinchlik va hamjihatlikka chaqiriq bo‘lgan Navro‘z ayyomi qardosh xalqlarimizga baraka va farovonlik keltirsin.
Joriy yil davlatlarimiz uchun taraqqiyot yili bo‘lishiga ishonaman. Qirg‘iziston va O‘zbekiston o‘rtasidagi mushtarak ma’naviy qadriyatlar, do‘stlik va strategik sheriklikka asoslangan ko‘p qirrali munosabatlar izchil rivojlanaversin.
Muhtaram Shavkat Miromonovich, Sizga mustahkam sog‘lik, davlatchilik faoliyatingizda muvaffaqiyatlar, qardosh O‘zbekiston xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va porloq kelajak tilayman.
Muhtaram Shavkat Miromonovich!
Navro‘z xalqaro bayrami kirib kelgani munosabati bilan ezgu tilaklarimni izhor etib, Sizni va yurtingizning do‘st xalqini samimiy muborakbod etaman.
Ushbu qadim ayyomning bunyodkorlik ruhi va ma’naviy ildizlari bugungi zamonda alohida ahamiyat kasb etmoqda.
Navro‘zga xos bo‘lgan do‘stlik va birodarlik, o‘zaro anglashuv, hurmat va ko‘mak an’analari bizni tinchlikni yanada mustahkamlashga, xalqlarimizning farovon hayoti va kelajagini ta’minlashga birgalikdagi sa’y-harakatlarimizni yo‘naltirishga dav’at etmoqda.
Ishonchim komil, mamlakatlarimiz yangi orzu-niyatlar bilan, Navro‘zning o‘chmas qadriyatlariga amal qilgan holda, strategik sheriklik va ittifoqchilik doirasida yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro manfaatli hamkorlik munosabatlarini bundan buyon ham kengaytirib boradilar va rivojlantiradilar.
Bahorning ushbu quvonchli kunlarida Sizga, hurmatli Shavkat Miromonovich, mustahkam sog‘lik va muvaffaqiyatlar, birodar O‘zbekiston xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va barqaror ravnaq tilab qolaman.
Navro‘z muborak!
Sizga va qardosh O‘zbekiston Respublikasi xalqiga Navro‘z xalqaro bayrami munosabati bilan samimiy tabriklarim va eng ezgu tilaklarimni yo‘llash men uchun sharaf.
Tabiat uyg‘onishi, yangilanish va bunyodkorlik darakchisi bo‘lgan Navro‘z o‘zida umuminsoniy qadriyatlar – tinchlikservarlik, insonparvarlik va yaxshi qo‘shnichilikni mujassam etadi. Umumiy merosimiz bo‘lmish ushbu ayyom xalqlarimizni yaqinlashtirishda muhim o‘rin tutadi va davlatlarimiz o‘rtasidagi ishonchli munosabatlarning mustahkamlanishiga xizmat qiladi.
Ushbu fayzli bayram Sizga va yurtingizning butun xalqiga quvonch, baxt-saodat va farovonlik olib kelsin!
Sizni va qardosh O‘zbekiston xalqini o‘z nomimdan va Ozarbayjon xalqi nomidan kirib kelgan Navro‘z bayrami bilan muborakbod etaman.
Tabiatdagi abadiy uyg‘unlikni ifoda etuvchi ushbu milliy bayram xalqlarimizning insoniyat madaniyatiga qo‘shgan qimmatli hissasidir. Yangilanish, yosharish va go‘zallik ramzi bo‘lmish ushbu ayyom qalblarni nurga to‘ldirib, o‘zaro anglashuv, do‘stlik va hamjihatlikni tarannum etadi.
Sizning 2023 yil 1-3 mart kunlari Ozarbayjonga, Boku shahriga Qo‘shilmaslik harakati Muloqot guruhining COVID-19 ga qarshi kurashish bo‘yicha sammitida ishtirok etish uchun amalga oshirgan tashrifingizni yuksak qadrlayman, o‘zaro ishonch ruhida o‘tgan uchrashuvimizni mamnuniyat bilan eslayman.
Boy ma’naviy merosga ega qardosh xalqlarimiz farovonligi yo‘lida hamda sherikligimiz va hamjihatligimizni asrab-avaylash, doimo mustahkamlab borish maqsadida birgalikdagi sa’y-harakatlarimizni davom ettirishimizga ishonchim komil.
Ushbu qutlug‘ kunlarda Sizga va oilangizga mustahkam sog‘lik va baxt-saodat, birodar O‘zbekiston Respublikasining ravnaqi yo‘lidagi oliy davlatchilik faoliyatingizda muvaffaqiyatlar tilayman.
Assalomu alaykum va rahmatullohi va barakotuhu,
Navro‘z bayrami munosabati bilan Siz, Janobi Oliylariga samimiy tabrik va ezgu tilaklarimizni yo‘llashdan behad mamnunmiz.
Fursatdan foydalanib, Alloh taolodan Siz, Janobi Oliylariga sihat-salomatlik va baxt-saodat, qardosh O‘zbekiston xalqiga taraqqiyot va farovonlik tilab qolamiz.
Janobi Oliylari, Sizga bo‘lgan yuksak ehtiromimni qabul qilgaysiz.
Salmon bin Abdulaziz Ol Saud,
Saudiya Arabistoni Podshohi
Janobi Oliylari, Navro‘z bayrami munosabati bilan eng xolis tabriklarim va ezgu tilaklarimni yo‘llashdan baxtiyorman.
Siz, Janobi Oliylariga sihat-salomatlik va baxt-saodat, O‘zbekiston xalqiga tinchlik-osoyishtalik, taraqqiyot va farovonlik tilab qolaman.
Muhammad bin Salmon bin Abdulaziz Ol Saud,
Saudiya Arabistoni Valiahdi, Vazirlar Mahkamasi Raisi
Esar Navro‘z shamoli yellari yorim ko‘chasidan,
Yoq ey ko‘ngil chirog‘ini istasang gar madad undan.
Etakdan g‘am g‘uborin qoqqani chiqqin dalalarga,
Kirib gulzor aro o‘rgan g‘azal yozmoqni bulbuldan.
(Hofiz Sheroziy)
Tabiatning uyg‘onishi va xijriy-shamsiy 1402 yilning boshlanishi, qadimiy Navro‘zning kirib kelishi munosabati bilan Siz, Janobi Oliylari va mamlakatingizning aziz xalqini chin yurakdan muborakbod etishdan benihoya mamnunman.
Bahor ona yer va tabiatning o‘zgarish pallasi, yangilanish va qayta jonlanish fasli, tafakkur ahlining borliq olamning ulug‘vor tabiiy jilvalaridan birini mushohada aylash vositasida o‘z Parvardigorlarining jamolini ko‘rish tomon intilishlaridan bir nishonadir. Bir necha ming yillik tarixga ega bo‘lgan boy madaniyat va sivilizatsiya ramzi hamda mehr-muhabbatga to‘la ko‘hna udum bo‘lmish Navro‘z esa ishq-muhabbatni esga soluvchi, yam-yashillik va musaffolikdan xabar beruvchi, qalblarni uyg‘otuvchi hamda Yaratganning zavol topmas kuch-qudratidan belgi beruvchi bir hodisadir.
Kutlug‘ Navro‘z sharofati bilan odamlarimizda va ularning qalblarida ulkan o‘zgarishlar yuz beradi. Navro‘zdan ildiz olgan azaliy tarixiy-madaniy mushtarakliklar vositasida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro do‘stona munosabatlarni rivojlantirish va chuqurlashtirish orqali xalqlarimiz taraqqiyoti va farovonligi yo‘lida qadam tashlaymiz, deb umid qilaman. Bu yo‘nalishda Eron Islom Respublikasi mintaqa va jahonda tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash maqsadida Navro‘z madaniy mintaqasining barcha mamlakatlari bilan yanada ko‘proq hamkorlik qilishga tayyordir.
Qodir Egamdan Siz, Janobi Oliylariga sog‘lik va muvaffaqiyat, do‘st va birodar O‘zbekiston Respublikasi xalqiga esa baxt-saodat va farovonlik ato etishini so‘rab, yangi yilning barcha uchun xayr-barakaga to‘la bir yil bo‘lishini tilab qolaman.
Ibrohim Raisiy,
Eron Islom Respublikasi Prezidenti
Siz, Janobi Oliylariga o‘z salomlarimizni va samimiy tilaklarimizni mamnuniyat bilan yo‘llab, Sizga omad va zafarlar tilaymiz.
Navro‘z bayrami munosabati bilan Alloh Taolodan ushbu yilni xayr-baraka yili qilishini, birodar yurtingiz va xalqingiz rivoji yo‘lida qilayotgan barcha sa’y-harakatlaringiz amalga oshishini hamda Sizga uzoq umr va baxt-saodat ato etishini so‘rab qolamiz.
Bayramingiz muborak bo‘lsin!
Samimiy ehtiromlar ila,
Shayx Muhammad bin Roshid Ol Maktum,
Birlashgan Arab Amirliklari Vitse-prezidenti, Bosh vaziri, Dubay amirligi hokimi
Shuningdek,
Gruziya Prezidenti Salome Zurabishvili,
Iroq Respublikasi Prezidenti Abdullatif Rashid,
Turkiy davlatlar tashkiloti Bosh kotibi Kubanichbek Omuraliyev,
Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti Bosh kotibi Husrav Noziriy,
Kavkaz musulmonlari idorasi raisi, shayxulislom Ollohshukur Poshshozoda va boshqalar tabrik yo‘llagan.

По случаю праздника Навруз, символизирующего пробуждение и обновление природы, знаменующего начало нового года по восточному календарю, на имя Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступают поздравления от глав зарубежных государств и правительств, руководителей ведущих международных организаций, видных религиозных и общественных деятелей, в которых выражаются искренние пожелания мира, благополучия и процветания многонациональному народу Узбекистана.
Примите мои сердечные поздравления и наилучшие пожелания Вам и всему народу Узбекистана по случаю праздника Наурыз.
Наши братские народы с особой теплотой встречают этот издревле почитаемый праздник как торжество гармонии и единства, олицетворение бескорыстного добра и счастья. Пусть светлые дни Наурыза озарят нас теплом, даруя нашим сплоченным государствам благополучие и достаток.
Убежден, благодаря совместным усилиям казахско-узбекское стратегическое партнерство и союзничество, основанные на крепкой дружбе и добрососедстве, будут и впредь динамично развиваться на благо наших близких народов.
Пользуясь этой возможностью, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам успехов во всех Ваших начинаниях во имя светлого будущего и процветания Узбекистана, Вашему народу - счастья и благополучия.
Пусть Наурыз принесет достаток и процветание в каждый дом!
От всей души поздравляю Вас с праздником Нооруз.
Пусть праздник Нооруз, символизирующий начало нового года, призывающий к миру и единству, принесет добро и благополучие нашим братским народам.
Уверен, что этот год станет годом развития для наших государств. Пусть последовательно развиваются многогранные отношения между Кыргызстаном и Узбекистаном, основанные на общих духовных ценностях и дружбе, а также стратегическом партнерстве.
Уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам крепкого здоровья, успехов в государственной работе, а братскому народу Узбекистана мира и светлого будущего.
Выражая наши добрые пожелания, сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Вашей страны с наступлением международного праздника Навруз.
Созидательные духовные начала и идеалы этого издревле почитаемого праздника в сложных условиях современного мира приобретают особое значение.
Традиции дружбы и братства, взаимопонимания, взаимного уважения и поддержки, свойственные Наврузу, сегодня побуждают нас прилагать всесторонние совместные усилия во имя дальнейшего укрепления мира, благополучия и обеспечения наилучшего будущего наших народов.
Уверен, что наши страны с новыми надеждами и чаяниями, следуя немеркнущим ценностям Навруза, и впредь будут расширять и развивать свои дружественные отношения добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества в рамках стратегического партнёрства и союзничества.
В эти радостные весенние дни желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья и новых успехов, а братскому народу Узбекистана - спокойствия, благоденствия и устойчивого процветания.
Навруз муборак!
Имею честь направить Вам и всему братскому народу Республики Узбекистан свои сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю Международного праздника Новруз.
Новруз, будучи вестником возрождения природы, обновления и созидания, воплотил в себе общечеловеческие ценности - миролюбие, гуманизм и добрососедство. Этот праздник, являясь нашим общим достоянием, играет важную роль в сближении народов и способствует укреплению доверительных межгосударственных отношений.
Пусть этот светлый праздник будет ознаменован для Вас и для всего народа Вашей страны радостью, счастьем и благополучием!
От себя и от имени азербайджанского народа, сердечно поздравляю Вас и братский народ Узбекистана с наступившим праздником Новруз.
Выражающий уважение к вечному порядку природы, этот национальный праздник является ценным вкладом наших народов в человеческую культуру. Являясь символом новаторства, свежести и красоты, этот праздник заражает сердца людей и прославляет во всей красе взаимопонимание, дружбу и единство.
Высоко ценю Ваш визит в Азербайджан, в Баку, с 1 по 3 марта 2023 года, для участия в Саммите Контактной группы Движения неприсоединения по борьбе с COVID-19, с удовольствием вспоминаю нашу с Вами встречу в обстановке взаимного доверия.
Уверен, что во благо наших братских народов, обладающих богатым духовным наследием, мы успешно продолжим наши совместные усилия во имя сохранения и постоянного укрепления нашего партнерства и единства.
В эти знаменательные дни желаю Вам и Вашей семье крепкого здоровья и счастья, а также успехов в высшей государственной деятельности во имя процветания братской Республики Узбекистан.
Мир вам, милость Аллаха и Его благословение.
Безмерно рады направить Вам, Ваше Превосходительство, наши искренние поздравления и наилучшие пожелания в связи с праздником Навруз.
Пользуясь случаем, просим у Аллаха крепкого здоровья и счастья для Вашего Превосходительства, а также процветания и благополучия братскому народу Узбекистана.
Примите, Ваше Превосходительство, заверения в моём самом высоком уважении.
Салман бин Абдул-Азиз Аль Сауд,
Король Саудовской Аравии
Ваше Превосходительство, я рад направить вам самые теплые поздравления и наилучшие пожелания по случаю праздника Навруз.
Желаю Вашему Превосходительству доброго здоровья и счастья, мира и спокойствия, развития и благополучия народу Узбекистана.
Мухаммад бин Салман бин Абдул-Азиз Аль Сауд,
Наследный принц, Председатель Кабинета Министров Саудовской Аравии
Мне доставляет огромное удовольствие искренне, от всего сердца поздравить Ваше Превосходительство и дорогой народ вашей страны по случаю пробуждения природы, начала 1402 года солнечной хиджры и наступления древнего Навруза.
Весна — период преображения матери-земли и природы, сезон обновления и возрождения, знак стремления мыслящих людей познать величие Всевышнего через созерцание красот мироздания. Навруз, символ богатой культуры и цивилизации с многотысячелетней историей, а также древний праздник, полный добра и заботы, – это событие, напоминающее о любви, знаменующее озеленение и очищение природы, пробуждающее сердца и показывающее неисчерпаемую силу Творца.
Благодаря светлому Наврузу в наших людях и их сердцах происходят большие перемены. Надеюсь, что через развитие и углубление дружественных отношений между нашими странами мы сделаем шаг к прогрессу и процветанию наших народов через вековые историко-культурные общности, уходящие корнями в Навруз. Исламская Республика Иран готова к дальнейшему сотрудничеству со всеми странами культурного пространства Навруза в целях укрепления мира и стабильности в регионе и мире.
Прошу Всемогущего Аллаха даровать здоровье и успех Вашему Высокопревосходительству, а дружественному и братскому народу Республики Узбекистан - счастья и процветания, желаю, чтобы новый год был годом, полным благословений для всех.
Иброхим Раиси,
С радостью шлем Вам, Ваше Превосходительство, наши приветствия и искренние пожелания, желаем Вам удачи и успехов.
В связи с праздником Навруз просим у Аллаха сделать так, чтобы этот год был годом благополучия, чтобы всем Вашим усилиям во имя развития страны и народа сопутствовал успех, а также даровать Вам долгих лет жизни и счастья.