Ўзбекистонда янги давр бошланганига ҳам олти йилдан ошди. Бу тарих нуқтаи назаридан жуда қисқа, инсон умри жиҳатидан эса сезиларли муддат ҳисобланади.
Шу боис, Шавкат Мирзиёев Президент бўлиб сайланган илк кунларданоқ қанчалик қийин бўлмасин, ўз олдига фуқароларимизнинг эркин ва фаровон яшаши учун зарур шароитларни яратишни асосий мақсад қилиб қўйди. Бу йўлда ҳеч кимнинг хаёлига ҳам келмаган туб ислоҳотларни бошлади.
Балки айримларга юртимизда шиддат билан кечаётган бундай ўта масъулиятли ислоҳотлар табиий жараёндек туюлар, лекин....
Келинг, яхшиси бу борадаги фикрларга сўнгги йилларда юртимизда кечган энг муҳим ўзгаришлар мисолида тўхталиб ўтсак.
Сўз эркинлиги бахти
Назаримда, сўнгги олти йил ичида мамлакатимизда эришилган энг катта ютуқлардан бири — жамиятимизда англаб бўлмас руҳий босим, қўрқув ҳисси йўқолгани бўлди. Танқид қилишдан, муаммоларни гапиришдан, бойиб кетганини билиб қолишларидан, камбағалликни тан олишдан қўрқиш. Бундай мисолларни кўплаб келтириш мумкин. Бугун-чи? Бугун ўзимиз хоҳлаган мавзуда бемалол, ҳеч қўрқмасдан гапирмоқдамиз.
Баъзи ҳолларда тушуниб-тушунмай, билиб-билмай гапириб, чегарадан чиқиб кетаёганимиз ҳам бор ҳақиқат. Эркинлик деб оқибатини ўйламай, ёшларимизни турли зарарли ғоялар таъсирига тушириб қўяётганимиз сир эмас.
Лекин қанчалик қийин бўлмасин, давлатимиз раҳбари демократик тамойилларга содиқ қолишни афзал билмоқда. Биз эса масалага бундай ёндашувнинг қадрига ҳар доим ҳам етмаётгандекмиз.
Ўзбекистонда сўз ва фикр эркинлиги қоғозда эмас, балки амалда таъминлангани оламшумул воқеа бўлди.
Оламшумуллиги шундаки, бизда сўз эркинлиги, фикр эркинлиги таъминланишига хорижликлар тугул ўзимиз ҳам ишонмасдик. Ўзбеклар демократияга тайёр эмас, уларни фақат қаттиққўллик билан бошқариш керак, деган гапларни кўп эшитардик. Кези келса, буни ўзимиз ҳам маъқуллардик.
Аммо халққа имконият берилмаса, жамиятда чин маънодаги демократик ўзгаришлар бошланмаса, ҳурфикрлилик қаерда қолади?
Биламиз, ҳар ким ҳам бундай ишни бошлашга журъат этолмасди. Сабаби, жамият бунга тайёр эмаслиги оқибатида кўплаб муаммолар келиб чиқиши, бундан эса турли кучлар ўз манфаати йўлида фойдаланиши мумкин эди.
Шунга қарамай, жамиятда сўз ва фикр эркинлигини таъминлаш ва бу орқали миллий руҳиятимизни қарамлик онги сарқитларидан халос этиш иштиёқи Шавкат Мирзиёевни бир зум ҳам тарк этмади.
Инсон ўз фикрини эркин билдиришидан ҳам юксакроқ бахт борми дунёда?! У ўз ҳақиқати, ўзини ўйлантираётган масалалар тўғрисида фикрини очиқ билдира олмас экан, том маънода эркинман, дея олмайди. Бундай ҳолат инсон онгу шуурини емиради, уни руҳий қарамлик ботқоғига етаклайди. Шунинг учун сўз ва фикр эркинлиги масаласига азалдан тараққиётнинг муҳим шарти сифатида қаралган.
Танқид керак, лекин...
Жамиятда фуқаролар холис фикр ва қарашларини қўрқмай ифода этиш имконига эга бўлсагина, муаммолар вақтида ҳал этилади, давлат ривожланади. Бу исботланган ҳақиқат. Асрлар давомида аждодларимиз орзу қилиб яшаган фозил одамлар шаҳри ва бутун дунё интилаётган фуқаролик жамиятини барпо этишдан асосий мақсад ҳам шу бўлса керак, аслида.
Лекин сўз эркинлиги деб фақат танқидга ўрганиб қолмаяпмизми? Баъзи ҳолларда эса асоссиз танқидларга берилиб, вазиятни чигаллаштирмаяпмизми? Тўғри, ривожланиш бор жойда муаммо ҳам, камчилик ҳам топилади, танқид ҳам бўлади. Гап фақат шу муаммо ва камчиликларни ўз вақтида англаб, тўғри ечим топишда.
Афсуски, айрим танқидлар муаммо ечимига эмас, балки жамиятда беқарорлик, одамлар ўртасида норозилик кайфиятини келтириб чиқаришга қаратилаётгани кишини ўйлантиради.
Эркин ва танқидий фикр билдириш тақиқланмаган, аммо танқид муайян муаммо ечимига қаратилса, рационал таклифга таянса, уни давлат ва жамият, халқимиз жон деб қабул қилиши, тан олиши шубҳасиз.
Танқидий фикр ва ғоя юрт равнақига хизмат қилса-ку, майли. Лекин асоссиз, амалий ечимларсиз танқид ислоҳотларга ишончни сусайтиради, одамларда шубҳа уйғотади. Бу, ўз навбатида, жамиятда меҳр-оқибат ришталарини узади. Улар ўртасида ўзаро ҳамжиҳатлик, яхши мақсадлар йўлида бирлашиш ҳиссини йўққа чиқаради.
Танқид одатда икки хил бўлади. Биринчиси — жамият манфаатини кўзлаган ва мавжуд муаммони ҳал этиш бўйича амалий ечимларни ўз ичига олган холис ва ҳаққоний танқид, иккинчиси — жамиятни издан чиқаришни, эришилган ютуқларни тан олмасдан фақат ғаразли мақсадларни кўзлаган танқид.
Шу ўринда мени жамиятимизнинг аҳли уламолари, зиёлилари кечирсинлар-у, юртимизга отилаётган тошлар, маънавий бирлигимизни парчалашга қаратилган хуружларга қарамай, уларга қарши асосли жавоб қайтаришга негадир шошилмаяпмиз, бефарқмиз.
Мамлакатимизда амалга оширилган ўнта ишдан биттасида камчилик топилса бас, буни бутун дунё эшитмоқда, билмоқда. Ютуқларимизни эса тузукроқ кўрсатиб беролмаяпмиз. Айниқса, ривожланган давлатлар, нуфузли халқаро ташкилотлар юртимиздаги ислоҳотлар самарасини эътироф этиб турган бир пайтда бу ғоят аянчлидир.
Ўтмишдан сабоқ
Англаб бўлмас қўрқув ҳиссидан қутулиб, сўз ва фикр эркинлиги имконига эга бўлганимиз ва унинг аҳамияти ҳақида юқорида тўхталдик. Лекин бундай ўзгаришларга оддий ҳол сифатида қарашга ўрганиб қолдик.
Ўтмишдан хулоса чиқариб яшаш келажакка теран назар билан қарашни, бугунги куннинг қадрига етишни ўргатади. Бу эса инсонларда шукроналик ҳиссини оширади, жамиятда бирликни мустаҳкамлайди.
Бундан бир неча йил олдин ўқитувчи, шифокор, талаба ва ўқувчиларнинг мажбуран пахта теримига олиб чиқилгани эшитмаган қулоққа ёлғондай туйилиши мумкин.
Ўз яқинларини, гарчи улар бир неча чақиримлик қўшни давлатда яшаса-да, йиллаб кўролмаган, кези келганда таъзиясига ҳам боролмаган юртдошларимиз ҳолатини бир тасаввур қилиб кўринг.
Қўшни юртда туғилиб, 25-30 йилдан буён Ўзбекистонда яшаб, лекин неваралик бўлганда ҳам мамлакатимиз фуқаролигини ололмай хуноб бўлган аёлларимизнинг сабру қаноати тўғрисида гапирмаса ҳам бўлади.
Давлатимиз раҳбари ўз фаолиятини бошлаган илк кунларданоқ тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишга жиддий киришди. Уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлади.
Тадбиркорни энди оёққа турганида текширишиб, “оғзи ошга тегиши билан бошини тошга теккизишган” кунларни кўпчилик яхши билса керак.
Илм аҳлининг кўп йиллар академикман, профессорман, дейишга уялиб юргани, уларга беэътиборлик охир-оқибат жамиятда зиёлилар қадри тушишига, ёшларнинг илмга иштиёқи сўнишига сабаб бўлгани ҳам бор гап.
Не-не машаққатлар билан докторлик диссертациясини ҳимоя қилиб, ишга қайтганидан сўнг оиласини боқишга қурби ҳам етмай қийналган олимларни яхши эслаймиз. Уларнинг кўпчилиги тирикчилик илинжида севган касбидан, илмдан кечиб, бозорга чиқиб кетгани ҳам ҳақиқат.
Бугун бу ҳолат бутунлай ўзгарди. Сўнгги 6 йилда олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчиларининг маоши ўрта ҳисобда 4 баробар ошди. Профессор бир ставкада ишласа, устамаси билан ўртача 15 миллион сўм олади. Қўшимча 0,5 ставка ишлаб яна 5 миллион сўм олиши мумкин. Бир қатор ОТМларда инглиз тилида дарс ўтаётганлар 100 фоиз устама олмоқда. Бу профессорнинг ойлиги ўртача 30 миллион сўм, дегани.
Бунинг устига, дунёнинг ТОП-500 талигига кирган ОТМларда докторлик диссертациясини (PhD) ҳимоя қилган олимларга устамалар белгиланган: ТОП-100 таликка кирган ОТМда 22,5 миллион сўм, ТОП-100 дан 300 таликкача 18 миллион сўм, ТОП-500 таликкача 15 миллион сўм
Бундай мисолларни бошқа соҳалар бўйича ҳам келтириш мумкин.
Гапириш осон
Олдимизга қўйилган улкан марраларга эришиш учун иқтисодиётга, ижтимоий соҳага кўплаб инвестициялар зарур.
Бу масалани ҳал этишга бутунлай янгича ёндашилди. Аввало, халқаро тажриба ўрганилди. Ички имкониятларга қараб ўтирилмади. Натижада 2022 йилнинг ўзида иқтисодиётимизга 8 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестиция кириб келди, экспорт ҳажми эса 19 миллиард долларга етди. Кенг кўламли ислоҳотлар самараси ўлароқ, ўтган йили ялпи ички маҳсулот илк бор 80 миллиард доллардан ошди.
Юртимизда камбағаллар борлиги очиқ-ойдин тан олиниб, уларни ижтимоий қўллаб-қувватлашнинг мутлақо янгича тизими яратилди. 2017 йилда кам таъминланган 500 минг оила ижтимоий ёрдам олган бўлса, бугунга келиб 2 миллиондан ортиқ оилага кўмак берилмоқда. Ажратилган маблағ эса 7 баробар кўпайиб, 11 триллион сўмга етди.
Янги Ўзбекистонда инсон қадри масаласи давлат сиёсатининг устувор йўналишига айланди. Бу борада эришилаётган ютуқларни, ислоҳотларимиз самарасини нафақат қўшни давлатлар, балки дунёнинг етакчи мамлакатлари, нуфузли халқаро ташкилотлар ҳам тан олмоқда, эътироф этмоқда.
Шу ўринда юртимизда инсон камолоти йўлида амалга оширилган ишларнинг айримларига тўхталиб ўтсак.
2022 йилда соғлиқни сақлаш тизимига ажратилган маблағ 2017 йилдагидан 3,5 баробар ортиб, 25,7 триллион сўмни ташкил этди. Дори-дармон ва тиббий буюмлар учун ажратилган маблағ эса 6,3 баробар ошди. Тиббиёт ходимларининг ойлик маоши 3,3 баробар оширилиб, мажбурий меҳнатга жалб этилишига чек қўйилди.
2017-2021 йилларда инвестиция дастурлари доирасида Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимидаги жами 62 минг 644 ўринли 1370 та тиббиёт муассасасида 7,2 триллион сўмлик қурилиш-таъмирлаш ишлари бажарилди.
2017 йилдa мaктaбгaчa ёшдaги болаларнинг 27,7 фоизи (708 минг) мактабгача таълим билан қамраб олинган бўлса, 2022 йилга келиб 71,8 фоизга (2,1 миллион) етди.
Бошқа тармоқ ва соҳалардан фарқли равишда, белгиланган энг кам иш ҳақи миқдорига боғлиқ бўлмаган ҳолда, илк бора педагог ходимлар иш ҳақи 2 босқичда (2018 йил 1 сентябрь ва 2019 йил 1 январь) 1,5 баробар оширилди. Бугунга келиб педагоглар устамалар билан минг АҚШ доллари эквиваленти миқдорида иш ҳақи олиши учун имконият яратилди. Ўқитувчи ва ўқувчиларнинг ҳам мажбурий меҳнатга жалб этилишига чек қўйилди.
Сўнгги беш йил давомида юртимизда 4635 та мактаб реконструкция қилинди ва таъмирланди. Шу даврда юртимизда нодавлат умумтаълим ташкилотлари сони деярли 5 баробар кўпайди.
6 йил олдин олий ўқув юртлари сони 77 та бўлган бўлса, бугун бу кўрсаткич 200 дан ортди. Уларга қабул эса 3,5 баробар ошиб, ёшларнинг олий таълим билан қамров даражаси 9 фоиздан 38 фоизга етди.
2021 йилдан имтиёзли таълим кредитлари ажратишнинг янги тизими йўлга қўйилиб, бугунги кунгача 151 минг ёшга 1,7 триллион сўм имтиёзли таълим кредити берилди. 65 мингдан кўпроқ талаба хотин-қизга 727 миллиард сўмга яқин фоизсиз таълим кредитлари ажратилди.
2017-2022 йилларда 145 та янги спорт объекти қурилди, ҳамда 119 объектда реконструкция ва таъмирлаш ишлари бажарилди. Бунга жами 1,6 триллион сўм сарфланди.
2017 йилда 305 та болалар мусиқа ва санъат мактабида 72 мингдан ортиқ ўқувчи таҳсил олган бўлса, бугунга келиб мактаблар сони 324 тани, ўқувчилар сони 93 мингни ташкил этмоқда.
Ўтган беш йил давомида 11 та янги музей, 2 та театр ташкил этилди, 12 театр, 4 музей ва 100 дан ортиқ маданият марказида қурилиш ва таъмирлаш ишлари бажарилди.
2017-2022 йиллар давомида ёшларга ижтимоий ёрдам кўрсатиш, бандлигини таъминлаш, истеъдодларини рўёбга чиқариш ва ташаббусларини қўллаб-қувватлашга қаратилган 100 дан ортиқ имтиёз берилди. Жумладан, ёш оилаларни уй-жой билан таъминлашга қаратилган алоҳида дастур қабул қилинди. 2018-2020 йилларда 3460 та ёш оилага уй топширилиб, 156 миллиард сўм миқдоридаги бошланғич тўлов 20 йил давомида фоизсиз қайтариш шарти билан тўлаб берилди. Биргина 2022 йилнинг ўзида “Ёшлар дафтари” тизими орқали 292 мингдан ортиқ йигит-қизга 580 миллиард сўмлик ёрдам кўрсатилди.
Амалга оширилган ишлар натижасида Ўзбекистон 2022 йили Инсон камолоти индексида 0,727 балл билан 101-ўринни (2020 йилда — 106-ўрин) эгаллади. Мазкур йўналишдаги “Таълим индекси”да эса кўрсаткичлар 2020 йилдаги 0,729 дан 2022 йилга келиб 0,745 га ошди ҳамда Ўзбекистон 75-ўринга кўтарилди.
Глобал инновацион индексида 2020 йилда Ўзбекистон 122-ўриндан 93-ўринга, 2022 йилда 82-ўринга кўтарилиб, кескин ижобий ўзгаришларга эришаётган энг яхши 10 давлат қаторидан жой олди. Ушбу индекснинг инсон капитали йўналиши бўйича 2021 йилда Ўзбекистон 72-ўринда (30.4 балл) қайд этилган бўлса, 2022 йилга келиб 65-ўринни (30.8 балл) эгаллади.
Сўнгсўз ўрнида
Жамиятнинг ўзига хос қудрати бор. Унинг асосида эврилиш ҳодисалари ётади. Ҳодисалардан бири — ўзликни қадрлаш. Инсон ва у туғилган замин қачон қадрли бўлган? Қачонки, ўша заминда яшаётган одамлар шукроналик ҳисси, ўз юртидан фахрланиш туйғуси билан яшаса.
Эркинлик сиёсати қачон тугаган, деган савол берилса, жавобни тарих ҳақиқатларидан излаймиз: бўлиниш ва бефарқлик кайфияти зоҳир бўлган замонларда.
Иккинчиси — давр ҳодисаси. Тафаккур чироғи ҳамиша ёниқ бўлиши керак. Яъни шундай қараш бор: тафаккур — дунёни англаш воситаси. Дунё эса инсон туғилган макон. Бу маконнинг яхши ва ёмони ҳам, аввало, уникидир. Шундай экан, инсон ўз ватанини ўзи ҳимоя қилишга, асраб-авайлашга мажбур.
Бугун шу жараённинг замонавий талқини шаклланди — ахборот хуружидан ҳимоя. Шундай экан, ҳар биримиз юртимиз шаънини ҳимоя қилишда иштирок этишимиз керак.
Ватанини севган инсон адолатли ва холис танқидни афзал билади, жамиятда ишончсизликни эмас, бирликни мустаҳкамлайди. Бундай танқид гўёки бир чақириқ бўлиб, барчани мамлакатимиздаги ислоҳотларда фаол қатнашишга, қийинчиликларни бирга енгиб ўтишга, давлатимиз раҳбари атрофида янада жипслашишга даъват этади. Зеро, “Ватанни севмоқ иймондандур”.
Эътибор берсангиз, халқимиз ҳар доим дуога қўл очганида Яратгандан аввало тинчликни, хотиржамликни, соғлик ва омонликни сўрайди. Бундай мақсадларга эришишнинг муҳим омилини эса бирликда деб билади.
Аждодларимизнинг қадимги “Авесто” китобида ҳам эзгу фикр, эзгу сўз, эзгу амал тўғрисида бежиз айтилмаган. Халқ бирлигига, яхши ниятлар, эзгу амаллар бирлигига эришган жамият доим гуллаб-яшнаган.
Бирлик бор юртда аҳиллик, ҳаловат ва осойишталик ҳукмрон. Шу боис, юртимизда азал-азалдан “Бирликда гап кўп”, “Бирлашган ўзар, бирлашмаган тўзар”, деган ҳикматли сўзларга таяниб иш кўрилган.
Шундай экан, ушбу мураккаб, глобал таҳдидлар, ўтмишдан мерос кўплаб муаммоларни ҳал этиш зарурати кун сайин ортиб бораётган бугунги кунда жипс бўлайлик, бирлашайлик. Токи, бундай яшаш виждонимиз амрига, фаолиятимиз мезонига айлансин.

С начала новой эры в Узбекистане прошло более шести лет. Это очень короткий период с точки зрения истории и значительный период с точки зрения человеческой жизни.
Поэтому Шавкат Мирзиеев поставил своей главной целью создать необходимые условия для свободного и комфортного существования наших граждан, как бы трудно это ни было с первых дней его избрания Президентом. На этом пути начались радикальные реформы, которые никто и представить себе не мог.
Возможно, такие чрезвычайно ответственные реформы для некоторых из нас являются естественным процессом, но....
Давайте лучше остановимся на этих мыслях на примере наиболее важных изменений, произошедших в нашей стране за последние годы.
Свобода слова счастье
Мне кажется, что одним из величайших достижений в нашей стране за последние шесть лет стала потеря непонятного психического давления, чувства страха в нашем обществе. Страх критики, разговоров о проблемах, осознания того, что они стали богатыми, признания бедности. Таких примеров можно привести огромное количество. Что такое сегодняшний день? Сегодня мы говорим свободно, без всякого страха, на интересующую нас тему.
В некоторых случаях существует также тот факт, что мы выходим за рамки дозволенного, говоря понятным языком, зная это или нет. Ни для кого не секрет, что мы подвергаем нашу молодежь влиянию различных вредных идей, не думая о последствиях свободы.
Но как бы это ни было сложно, глава нашего государства предпочитает оставаться верным демократическим принципам. И мы не всегда осознаем ценность такого подхода к вопросу.
Тот факт, что свобода слова и мысли в Узбекистане была обеспечена не на бумаге, а на практике, стал всеобщим событием.
Мировоззрение таково, что мы не верили в предоставление свободы слова, свободы мысли иностранцами самому тугулу. Мы слышали много разговоров о том, что узбеки не готовы к демократии, им просто нужно руководствоваться трудностями. Если бы Кези пришел, нам бы это понравилось.
Но где же остается вредность, если людям не дают возможности, не начинаются демократические изменения в истинном смысле этого слова в обществе?
Мы знаем, что не все отважились начать такой бизнес. Причина заключалась в том, что в результате нежелания общества делать это могло возникнуть множество проблем, которые различные силы могли бы использовать в своих интересах.
Тем не менее, страсть к обеспечению свободы слова и мысли в обществе и, через это, избавлению нашей национальной психики от опасностей сознания зависимости ни на минуту не покидала Шавката Мирзиеева.
Есть ли в мире большее счастье, чем когда человек свободно выражает свое мнение?! Он не может сказать, что я буквально свободен, до тех пор, пока он не может открыто выразить свое мнение о своей реальности, о проблемах, которые заставляют его задуматься. Такое состояние поглощает сознание человеческого разума, уводя его в болото психической зависимости. Поэтому вопрос свободы слова и мысли долгое время рассматривался как важное условие прогресса.
Критика необходима, но...
Если в обществе у граждан есть возможность без страха выражать свои непредвзятые мысли и взгляды, проблемы решаются вовремя, государство развивается. Это доказанный факт. Должно быть, это было главной целью построения города процветающих людей, о котором веками мечтали наши предки, и гражданского общества, к которому, по сути, стремится весь мир.
Но разве мы не привыкли к критике как к свободе самовыражения? В некоторых случаях, не сбивает ли нас с толку необоснованная критика? Правда, там, где есть развитие, обнаруживаются как проблема, так и недостаток, будет и критика. Дело только в том, чтобы найти правильное решение, вовремя осознав эти проблемы и недостатки.
К сожалению, это заставляет думать, что некоторая критика направлена не на решение проблемы, а на создание настроения нестабильности в обществе, недовольства среди людей.
Свободное и критическое мнение не запрещено, но если критика направлена на решение конкретной проблемы, опираясь на рациональное предложение, она, несомненно, принимается, признается государством и обществом, нашим народом, как душа.
Это нормально, если критическая мысль и идея служат процветанию страны. Но без неразумных, практических решений критика ослабляет доверие к реформам, вызывает подозрения у людей. Это, в свою очередь, разрушает узы доброты в обществе. Взаимная гармония между ними устраняет чувство единства на пути к благим целям.
Критика, как правило, двойственна. Первая - это беспристрастная и правдивая критика, которая направлена на благо общества и включает практические решения существующей проблемы, а вторая - это критика, которая преследует только скрытые мотивы, не признавая достижений общества.
На данный момент, пусть меня простят люди нашего общества, интеллигенция - он, камни, которые бросают в нашу землю, несмотря на нападки, направленные на разрушение нашего духовного единства, по какой-то причине мы не спешим давать на них разумный ответ, нам безразлично.
Если только в одной из десяти работ, проведенных в нашей стране, обнаруживается недостаток, то весь мир слышит это, знает об этом. И мы не можем лучше показать наши достижения. Это особенно печально в то время, когда развитые страны, престижные международные организации признают эффект реформ в нашей стране.
Урок из прошлого
Избавившись от чувства нереализуемого страха, мы затронули выше тот факт, что у нас была возможность для свободы слова и мысли и ее важность. Но мы привыкли смотреть на такие изменения как на норму.
Жизнь от прошлого к завершению учит вас вдумчиво смотреть в будущее, ценить настоящее. Это усиливает чувство благодарности у людей, укрепляя единство в обществе.
Несколько лет назад учителю, врачу, ученику и студентке могло показаться, что ложь в ухо, которую они не слышали, насильно вынимают ватным тампоном.
Попробуйте представить состояние наших соотечественников, которые, хотя и живут в соседнем штате в нескольких милях, годами не могли видеться, не могли даже прийти выразить соболезнования, когда приехал кези.
Не говоря уже о сабру каноатит наших женщин, которые родились в соседней стране и прожили в Узбекистане 25-30 лет, но которые, даже когда были внуками, не могли позволить себе гражданство нашей страны.
С первых дней своего существования глава нашего государства серьезно взялся за защиту прав предпринимателей. Поддерживал их всеми возможными способами.
Многие люди должны знать те времена, когда предпринимателя теперь проверяли на ногах и он "касался головой камня, прикасаясь ртом к супу".
Существует также тот факт, что людям науки стыдно говорить, что в течение многих лет они являются академиками, профессорами, из-за невиновности которых в конечном итоге ценность интеллектуалов в обществе, страсть молодых людей к науке угасают.
Мы хорошо помним тех ученых, которые, с трудом защитив свою докторскую диссертацию, Ne-ne испытывали трудности с обеспечением своей семьи после возвращения на работу. Верно и то, что многие из них в надежде заработать на жизнь отказались от своей любимой профессии, оставили науку и пошли на рынок.
Сегодня эта ситуация полностью изменилась. За последние 6 лет зарплата профессоров высших учебных заведений увеличилась в среднем в 4 раза. Когда профессор работает по ставке, он получает в среднем 15 миллионов вместе со своим магистром. Дополнительная ставка в 0,5 может занять еще 5 миллионов сгенерированных рублей. В ряде Osms изучающие английский язык получают 100-процентную надбавку. Это означает, что профессор получает в среднем 30 крор в месяц.
Вдобавок ко всему, ученым, защитившим докторскую диссертацию (PhD) в топ-500 мировых рейтинговых OTS, были присвоены степени магистров: 22,5 крор в топ-100 рейтинговых OTS, 18 крор в топ-100-300, 15 крор в топ-500
Примеры такого рода можно найти в других областях.
Легко говорить
Для достижения поставленной перед нами огромной вехи необходимы многочисленные инвестиции в экономику, в социальную сферу.
К решению этого вопроса подошли совершенно по-новому. Прежде всего, был изучен международный опыт. Не садился в зависимости от своих внутренних возможностей. В результате только в 2022 году в нашу экономику поступило 8 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций, а объем экспорта достиг 19 миллиардов долларов. В результате масштабных реформ в прошлом году валовой внутренний продукт впервые превысил 80 миллиардов долларов.
Присутствие бедных в нашей стране было четко признано, и для них была создана совершенно новая система социальной поддержки. В то время как в 2017 году 500 000 семей с низким доходом получали социальные пособия, сегодня поддержку получают более 2 миллионов семей. Ассигнования увеличились в 7 раз и составили 11 трлн.
Вопрос человеческого достоинства в Новом Узбекистане стал приоритетом государственной политики. Достижения в этом плане, плоды наших реформ признаны не только соседними странами, но и ведущими странами мира, престижными международными организациями.
На этом этапе давайте остановимся на некоторых работах, проведенных на пути совершенствования человека в нашей стране.
В 2022 году финансирование системы здравоохранения было в 3,5 раза больше, чем в 2017 году, и составило 25,7 трлн. Финансирование медикаментов и предметов медицинского назначения увеличилось в 6,3 раза. Ежемесячная заработная плата медицинских работников была увеличена в 3,3 раза, что положило конец привлечению к принудительному труду.
В 2017-2021 годах в рамках инвестиционных программ в 1370 медицинских учреждениях общей численностью 62 644 койки в системе Министерства здравоохранения было завершено строительство на 7,2 трлн сумов.
В 2017 году 27,7% детей дошкольного возраста (708 000) были охвачены дошкольным образованием, по сравнению с 71,8% (2,1 миллиона) к 2022 году.
В отличие от других отраслей и секторов, где фиксированный размер минимальной заработной платы не зависит, впервые заработная плата педагогических работников была увеличена в 1,5 раза в 2 этапа (1 сентября 2018 года и 1 января 2019 года). На сегодняшний день для преподавателей создана возможность получать зарплату, эквивалентную тысяче долларов США у магистров. Также был положен конец вовлечению учителей и учащихся в принудительный труд.
За последние пять лет в нашей стране было реконструировано 4635 школ. За тот же период количество неправительственных общеобразовательных организаций в нашей стране увеличилось почти в 5 раз.
Если 6 лет назад количество высших учебных заведений составляло 77, то сегодня эта цифра увеличилась с 200. Прием в них увеличился в 3,5 раза, а охват молодежи высшим образованием увеличился с 9% до 38%.
С 2021 года была создана новая система распределения льготных образовательных кредитов, и по сей день 151 000 молодых людей получили льготный образовательный кредит на сумму 1,7 трлн сумов. Более 65 000 студенток получили беспроцентные образовательные кредиты на сумму около 727 миллионов лир.
В 2017-2022 годах было построено 145 новых спортивных сооружений, а также проведены работы по реконструкции и ремонту на 119 объектах. На это было потрачено в общей сложности 1,6 трлн рупий.
В 2017 году более 72 000 учащихся посещали 305 детских школ музыки и искусств, в то время как сегодня количество школ составляет 324, количество учащихся - 93 000.
За последние пять лет было создано 11 новых музеев, 2 театра, построено и реконструировано 12 театров, 4 музея и более 100 культурных центров.
В течение 2017-2022 годов молодым людям было предоставлено более 100 льгот, направленных на оказание социальной помощи, обеспечение занятости, реализацию их талантов и поддержку их инициатив. В частности, была принята отдельная программа, направленная на обеспечение жильем молодых семей. В 2018-2020 годах было передано 3460 молодым семьям, и первоначальный взнос в размере 156 миллиардов йен был выплачен при условии беспроцентного погашения в течение 20 лет. Только в 2022 году более 292 000 юношей и девушек получили помощь в размере 580 миллиардов сумов через систему "Молодежная книга".
В результате проведенной работы Узбекистан занял 101-е место (в 2020 году - 106-е) по индексу зрелости человека в 2022 году с 0,727 балла. Индекс образования в этом направлении увеличился с 0,729 в 2020 году до 0,745 к 2022 году, а Узбекистан поднялся на 75-е место.
В Глобальном инновационном индексе Узбекистан поднялся со 122-го на 93-е место в 2020 году и с 82-го в 2022 году, войдя в топ-10 государств, добившихся кардинальных позитивных изменений. По направлению человеческого капитала этого индекса Узбекистан был зафиксирован в 2021 году на 72-м месте (30,4 балла), а по состоянию на 2022 год занимал 65-е место (30,8 балла).
Конечная точка
У общества есть своя собственная сила. В его основе лежат явления эврилаксии. Одним из таких явлений является самоуважение. Когда был дорог этот человек и земля, на которой он родился? Когда люди, живущие на этой земле, живут с чувством благодарности, чувством гордости за свою землю.
Когда нам задают вопрос о том, когда закончилась политика свободы, мы ищем ответ в реалиях истории: во времена, когда появилось настроение разделения и безразличия.
Второе - это феномен эпохи. Вспышка мысли всегда должна быть включена. То есть существует такая точка зрения: мышление - это средство познания мира. А мир - это пространство, в котором рождается человек. Как хорошее, так и плохое в этом пространстве, прежде всего, уникально. Поэтому человек вынужден самостоятельно защищать свою родину, сохранять ее.
Сегодня сформировалась современная интерпретация этого процесса — защита от информационной атаки. Поэтому каждый из нас должен участвовать в защите чести нашей страны.
Человек, любящий свою родину, предпочитает справедливую и беспристрастную критику, укрепляет единство, а не недоверие в обществе. Такая критика якобы является призывом, призывающим всех активно участвовать в реформах в нашей стране, вместе преодолевать трудности и быть более сплоченными вокруг главы нашего государства. В конце концов, "любовь к Родине убеждена".
Если вы обратите внимание, наши люди всегда будут просить о мире, умиротворении, здоровье и безопасности в первую очередь, когда они поднимают руку для молитвы. Важным фактором в достижении таких целей является единство.
Даже в древней книге "Авесто" наших предков не зря упоминается благородная мысль, благородное слово, благородный поступок. Общество, которое достигло единства народа, единства добрых намерений, добрых дел, всегда процветало.
В стране, где царит единство, гармония, спокойствие. Поэтому наша страна долгое время полагалась на вошедшие в поговорку слова "о единстве много говорят", "Единое я, объединяющий прах".
Итак, давайте объединимся, давайте станем "фишками" сегодня, когда эти сложные глобальные угрозы, необходимость решения многозадачных проблем, унаследованных от прошлого, растут с каждым днем. Чтобы такая жизнь стала заповедью нашей совести, критерием нашей деятельности.