Bularning barchasi mintaqani yagona savdo-investitsiya va transport-kommunikatsiya maydonchasiga aylantirish uchun sharoit yaratdi. Iqtisodiyotning turli tarmoqlarida sanoat kooperatsiyasi loyihalari amalga oshirilmoqda — avtomobilsozlik sanoatidan tortib qishloq xo'jaligi bilan yakunlanadi. Mintaqalar o'rtasidagi aloqalar kengaymoqda, madaniy va gumanitar aloqalar chuqurlashmoqda. Agar ilgari ushbu tendentsiya O'zbekiston va Qozog'iston misolida yaxshi namoyon bo'lgan bo'lsa, endi Qirg'iziston ushbu jarayonlarda tobora faol ishtirok etmoqda.
O'zbekiston Qirg'iziston bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlashga alohida ahamiyat beradi, ular bilan yaqin hamkorlik chuqur tarixiy ildizlarga, milliy an'analar, din, til va madaniyatning umumiyligi va yaqinligiga asoslangan. Hozirgi vaqtda O'zbekiston-Qirg'iziston hamkorligi 180 dan ortiq normativ-huquqiy hujjatlardan iborat mustahkam huquqiy bazaga ega. Ushbu shartnomalar savdo, iqtisodiyot, fan, turizm, transport, madaniyat va boshqa sohalarni qamrab oladi.
Davlat rahbarlarining birgalikdagi sa'y-harakatlari va siyosiy irodasi tufayli yuqori darajadagi uchrashuvlar va aloqalar har tomonlama va o'zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qildi. To'liq ishonch bilan aytishimiz mumkinki, do'stona va o'zaro manfaatli davlatlararo munosabatlarning rivojlanishi ikki xalqning tinchlik va hamjihatlikda yashash istagi va intilishining amaliy amalga oshirilishidir. Shunday qilib, 2022 yilda qo'shni davlatga 2,5 millionga yaqin O'zbekiston fuqarosi tashrif buyurdi, Qirg'izistondan O'zbekistonga mehmonlar soni esa 1,3 milliondan oshdi. Ushbu raqamlar ikki tomonlama munosabatlar rivojlanishning yangi bosqichiga o'tganligini ko'rsatadi.
Qirg'iziston va O'zbekiston o'rtasidagi davlat chegarasini xalqaro normalar va o'zaro manfaatlarga muvofiq rasmiylashtirishni yakunlash. uni do'stlik, yaxshi qo'shnichilik va hamkorlik chegarasiga aylantirish nafaqat ikki mamlakat o'rtasida, balki butun mintaqada savdo-iqtisodiy va madaniy aloqalarni yanada rivojlantirishga yordam beradi.
Boshqa kuni Shavkat Mirziyoyev Vazirlar Mahkamasi raisi-Qirg'iziston Prezidenti administratsiyasi rahbari Akilbek Japarovni qabul qildi, u davlatimiz rahbariga Sodiq Japarovga samimiy tabriklar yo'lladi. 2023 yil yanvar oyida Bishkekda oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amaliy amalga oshirish masalalari ko'rib chiqildi. Keng qamrovli strategik sheriklikning O'zbekiston-Qirg'iziston munosabatlarini yanada chuqurlashtirishga, iqtisodiyot, savdo, energetika, transport va logistika sohasidagi hamkorlikni kengaytirishga, shuningdek, mintaqalararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirishga alohida e'tibor qaratildi.
A. Japarovning mamlakatimizga tashrifi natijadorligi uning yakunlari bo'yicha 15 dan ortiq hujjatlar, shu jumladan avtomobil va tijorat texnikalarining yirik uzel yig'ilishini tashkil etish bo'yicha hamkorlik to'g'risidagi bitim, shuningdek, farmatsevtika ishlab chiqarishni tashkil etish to'g'risidagi memorandumlar imzolanganligi bilan ta'kidlanadi. Ushbu va boshqa kelishuvlar avtomobilsozlik sohasida kooperatsiya loyihalarini tezroq amalga oshirishga, qo'shma paxta-texnologik-zamonaviy klasterlar yaratishga, elektr jihozlarini ishlab chiqarishga, shuningdek foydali qazilmalar konlarini birgalikda o'zlashtirishga yordam beradi.
Shu munosabat bilan biz O'zbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripovning so'zlarini ta'kidlaymiz, u ikki milliard dollarlik o'zaro tovar ayirboshlash belgisiga erishish uchun barcha imkoniyatlarimiz borligini va eng yirik qo'shma loyihalarni, xususan, Qambarat GES-1 va Xitoy-Qirg'iziston — O'zbekiston temir yo'li qurilishini tezroq amalga oshirishni qo'llab — quvvatlayotganimizni aytdi.
O'zbekistonda Qirg'iziston kapitali bilan 258 ta korxona faoliyat ko'rsatmoqda, ulardan 107 tasi qo'shma, 151 tasi xorijiy. 2016 yilda bunday korxonalar atigi 49 ta edi. Shubhasiz, A. Japarovning tashrifi O'zbekiston va Qirg'iziston o'rtasidagi ko'p tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi. Bu nafaqat yaxshi qo'shnichilik va do'stona aloqalarni saqlab qolish, balki strategik sheriklik talablariga javob berish imkonini beradi.

Thanks to the political will of the leaders of the Central Asian states, it was possible to form a truly new political paradigm of cooperation. Many long-standing problems have been solved, the process of economic integration has begun, contacts have been intensified, including at the level of public diplomacy.
All this has created conditions for the transformation of the region into a single trade, investment, transport and communication platform. Industrial cooperation projects are being implemented in various sectors of the economy — starting from the automotive industry and ending with agriculture. Contacts between the regions are expanding, cultural and humanitarian ties are deepening. If earlier this trend was well manifested by the example of Uzbekistan and Kazakhstan, now Kyrgyzstan is increasingly participating in these processes.
Uzbekistan attaches particular importance to the further development and strengthening of cooperation with Kyrgyzstan, close cooperation with which is based on deep historical roots, commonality and closeness of national traditions, religion, language and culture. Currently, Uzbek-Kyrgyz cooperation has a solid legal framework consisting of more than 180 regulatory documents. These agreements cover trade, economy, science, tourism, transport, culture and other areas.
Thanks to the joint efforts and political will of the heads of State, high-level meetings and contacts served to strengthen comprehensive and mutually beneficial cooperation. We can say with full confidence that the development of friendly and mutually beneficial interstate relations is the practical realization of the desire and aspiration of the two peoples to live in peace and harmony. So, in 2022, about 2.5 million citizens of Uzbekistan visited the neighboring country, and the number of guests from Kyrgyzstan to Uzbekistan exceeded 1.3 million. These figures indicate that bilateral relations have reached a new stage of development.
Completion of the registration of the state border between Kyrgyzstan and Uzbekistan in accordance with international norms and mutual interests. turning it into a border of friendship, good-neighborliness and cooperation will contribute to the further development of trade, economic and cultural ties not only between the two countries, but also in the region as a whole.
The other day, Shavkat Mirziyoyev received Chairman of the Cabinet of Ministers — Head of the Presidential Administration of Kyrgyzstan Akylbek Zhaparov, who conveyed Sadyr Zhaparov's sincere greetings to the head of our state. The issues of practical implementation of the agreements reached at the highest level in January 2023 in Bishkek were considered. Special attention is paid to further deepening of Uzbek-Kyrgyz relations of comprehensive strategic partnership, expansion of cooperation in the field of economy, trade, energy, transport and logistics, as well as activation of interregional contacts and cultural and humanitarian exchange.
The effectiveness of A. Zhaparov's visit to our country is emphasized by the fact that more than 15 documents were signed following its results, including an agreement on cooperation on the organization of large-scale assembly of automotive and commercial equipment, as well as memoranda on the establishment of pharmaceutical production. These and other agreements will contribute to the speedy implementation of cooperation projects in the automotive industry, the creation of joint cotton-tech-style clusters, the production of electrical appliances, as well as the joint development of mineral deposits.
In this regard, we highlight the words of the Prime Minister of Uzbekistan Abdullah Aripov, who stated that we have every opportunity to reach the two billion dollar mark of mutual trade turnover and advocate the speedy implementation of major joint projects, in particular the construction of the Kambarata HPP-1 and the China-Kyrgyzstan—Uzbekistan railway.
There are already 258 enterprises with Kyrgyz capital operating in Uzbekistan, of which 107 are joint ventures and 151 are foreign. In 2016, there were only 49 such enterprises. Undoubtedly, the visit of A. Zhaparov will contribute to the further development of multilateral relations between Uzbekistan and Kyrgyzstan. This will allow not only to maintain good-neighborly and friendly ties, but also to meet the requirements of strategic partnership.