Bularning barchasi mintaqani yagona savdo-investitsiya va transport-kommunikatsiya maydonchasiga aylantirish uchun sharoit yaratdi. Iqtisodiyotning turli tarmoqlarida sanoat kooperatsiyasi loyihalari amalga oshirilmoqda — avtomobilsozlik sanoatidan tortib qishloq xo'jaligi bilan yakunlanadi. Mintaqalar o'rtasidagi aloqalar kengaymoqda, madaniy va gumanitar aloqalar chuqurlashmoqda. Agar ilgari ushbu tendentsiya O'zbekiston va Qozog'iston misolida yaxshi namoyon bo'lgan bo'lsa, endi Qirg'iziston ushbu jarayonlarda tobora faol ishtirok etmoqda.
O'zbekiston Qirg'iziston bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlashga alohida ahamiyat beradi, ular bilan yaqin hamkorlik chuqur tarixiy ildizlarga, milliy an'analar, din, til va madaniyatning umumiyligi va yaqinligiga asoslangan. Hozirgi vaqtda O'zbekiston-Qirg'iziston hamkorligi 180 dan ortiq normativ-huquqiy hujjatlardan iborat mustahkam huquqiy bazaga ega. Ushbu shartnomalar savdo, iqtisodiyot, fan, turizm, transport, madaniyat va boshqa sohalarni qamrab oladi.
Davlat rahbarlarining birgalikdagi sa'y-harakatlari va siyosiy irodasi tufayli yuqori darajadagi uchrashuvlar va aloqalar har tomonlama va o'zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qildi. To'liq ishonch bilan aytishimiz mumkinki, do'stona va o'zaro manfaatli davlatlararo munosabatlarning rivojlanishi ikki xalqning tinchlik va hamjihatlikda yashash istagi va intilishining amaliy amalga oshirilishidir. Shunday qilib, 2022 yilda qo'shni davlatga 2,5 millionga yaqin O'zbekiston fuqarosi tashrif buyurdi, Qirg'izistondan O'zbekistonga mehmonlar soni esa 1,3 milliondan oshdi. Ushbu raqamlar ikki tomonlama munosabatlar rivojlanishning yangi bosqichiga o'tganligini ko'rsatadi.
Qirg'iziston va O'zbekiston o'rtasidagi davlat chegarasini xalqaro normalar va o'zaro manfaatlarga muvofiq rasmiylashtirishni yakunlash. uni do'stlik, yaxshi qo'shnichilik va hamkorlik chegarasiga aylantirish nafaqat ikki mamlakat o'rtasida, balki butun mintaqada savdo-iqtisodiy va madaniy aloqalarni yanada rivojlantirishga yordam beradi.
Boshqa kuni Shavkat Mirziyoyev Vazirlar Mahkamasi raisi-Qirg'iziston Prezidenti administratsiyasi rahbari Akilbek Japarovni qabul qildi, u davlatimiz rahbariga Sodiq Japarovga samimiy tabriklar yo'lladi. 2023 yil yanvar oyida Bishkekda oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amaliy amalga oshirish masalalari ko'rib chiqildi. Keng qamrovli strategik sheriklikning O'zbekiston-Qirg'iziston munosabatlarini yanada chuqurlashtirishga, iqtisodiyot, savdo, energetika, transport va logistika sohasidagi hamkorlikni kengaytirishga, shuningdek, mintaqalararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirishga alohida e'tibor qaratildi.
A. Japarovning mamlakatimizga tashrifi natijadorligi uning yakunlari bo'yicha 15 dan ortiq hujjatlar, shu jumladan avtomobil va tijorat texnikalarining yirik uzel yig'ilishini tashkil etish bo'yicha hamkorlik to'g'risidagi bitim, shuningdek, farmatsevtika ishlab chiqarishni tashkil etish to'g'risidagi memorandumlar imzolanganligi bilan ta'kidlanadi. Ushbu va boshqa kelishuvlar avtomobilsozlik sohasida kooperatsiya loyihalarini tezroq amalga oshirishga, qo'shma paxta-texnologik-zamonaviy klasterlar yaratishga, elektr jihozlarini ishlab chiqarishga, shuningdek foydali qazilmalar konlarini birgalikda o'zlashtirishga yordam beradi.
Shu munosabat bilan biz O'zbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripovning so'zlarini ta'kidlaymiz, u ikki milliard dollarlik o'zaro tovar ayirboshlash belgisiga erishish uchun barcha imkoniyatlarimiz borligini va eng yirik qo'shma loyihalarni, xususan, Qambarat GES-1 va Xitoy-Qirg'iziston — O'zbekiston temir yo'li qurilishini tezroq amalga oshirishni qo'llab — quvvatlayotganimizni aytdi.
O'zbekistonda Qirg'iziston kapitali bilan 258 ta korxona faoliyat ko'rsatmoqda, ulardan 107 tasi qo'shma, 151 tasi xorijiy. 2016 yilda bunday korxonalar atigi 49 ta edi. Shubhasiz, A. Japarovning tashrifi O'zbekiston va Qirg'iziston o'rtasidagi ko'p tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi. Bu nafaqat yaxshi qo'shnichilik va do'stona aloqalarni saqlab qolish, balki strategik sheriklik talablariga javob berish imkonini beradi.

Регион добрососедства и сотрудничества
Благодаря политической воле лидеров государств Центральной Азии удалось сформировать по-настоящему новую политическую парадигму сотрудничества. Решены многие застарелые проблемы, начат процесс экономической интеграции, активизированы контакты, в том числе на уровне народной дипломатии.
Все это создало условия для трансформации региона в единую торгово-инвестиционную и транспортно-коммуникационную площадку. Реализуются проекты промышленной кооперации в разных отраслях экономики — начиная от автомобилестроения и завершая сельским хозяйством. Расширяются контакты между регионами, углубляются культурно-гуманитарные связи. Если ранее данная тенденция хорошо проявлялась на примере Узбекистана и Казахстана, то теперь в этих процессах все активнее участвует и Кыргызстан.
Узбекистан придает особое значение дальнейшему развитию и укреплению сотрудничества с Кыргызстаном, тесное взаимодействие с которым базируется на глубоких исторических корнях, общности и близости национальных традиций, религии, языка и культуры. В настоящее время узбекско-кыргызское сотрудничество имеет прочную правовую базу, состоящую из более чем 180 нормативно-правовых документов. Эти соглашения охватывают торговлю, экономику, науку, туризм, транспорт, культуру и другие области.
Благодаря совместным усилиям и политической воле глав государств встречи и контакты на высоком уровне послужили укреплению всестороннего и взаимовыгодного сотрудничества. С полной уверенностью можно говорить о том, что развитие дружественных и взаимовыгодных межгосударственных отношений является практической реализацией желания и стремления двух народов жить в мире и согласии. Так, в 2022 году около 2,5 миллиона граждан Узбекистана посетили соседнюю страну, а число гостей из Кыргызстана в Узбекистан превысило 1,3 миллиона. Эти цифры свидетельствуют о том, что двусторонние отношения вышли на новый этап развития.
Завершение оформления государственной границы между Кыргызстаном и Узбекистаном в соответствии с международными нормами и взаимными интересами. превращение ее в границу дружбы, добрососедства и сотрудничества будет способствовать дальнейшему развитию торгово-экономических и культурных связей не только между двумя странами, но и в регионе в целом.
На днях Шавкат Мирзиёев принял Председателя Кабинета Министров — руководителя Администрации Президента Кыргызстана Акылбека Жапарова, который передал главе нашего государства искренние приветствия Садыра Жапарова. Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне в январе 2023 года в Бишкеке. Особое внимание уделено дальнейшему углублению узбекско-кыргызских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства, расширению сотрудничества в области экономики, торговли, энергетики, транспорта и логистики, а также активизации межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.
Результативность визита А. Жапарова в нашу страну подчеркивается тем, что по его итогам подписано более 15 документов, включая соглашение о сотрудничестве по организации крупноузловой сборки автомобильной и коммерческой техники, а также меморандумы о создании фармпроизводства. Эти и другие договоренности будут способствовать скорейшей реализации проектов кооперации в автомобилестроении, по созданию совместных хлопково-тек-стильных кластеров, выпуску электроприборов, а также совместному освоению месторождений полезных ископаемых.
В этом отношении выделим слова Премьер-министра Узбекистана Абдуллы Арипова, который заявил, что мы имеем все возможности для достижения отметки в два миллиарда долларов взаимного товарооборота и выступаем за скорейшую реализацию крупнейших совместных проектов, в частности строительства Камбаратинской ГЭС-1 и железной дороги Китай — Кыргызстан — Узбекистан.
В Узбекистане уже действует 258 предприятий с кыргызским капиталом, из которых 107 являются совместными, а 151 — иностранное. В 2016 году таких предприятий было всего 49. Несомненно, прошедший визит А. Жапарова будет способствовать дальнейшему развитию многосторонних отношений между Узбекистаном и Кыргызстаном. Это позволит не только поддерживать добрососедские и дружеские связи, но и соответствовать требованиям стратегического партнерства.