Prezident Shavkat Mirziyoyev Jarqo‘rg‘on tumanidagi “Kamola Kamolbek Quyun” fermer xo‘jaligida bo‘ldi.
Xo‘jalikning yer maydoni 45 gektar. Joriy yilda g‘alladan 70, paxtadan 40 sentnerdan hosil yetishtirish mo‘ljallamoqda. 35 kishi doimiy va mavsumiy ish bilan ta’minlangan.
Davlatimiz rahbari ekinlar rivojini ko‘zdan kechirdi, g‘alla va g‘o‘zaning navi, hosildorligi bilan qiziqdi.
- Nima uchun qishloq xo‘jaligida ilm, innovatsiya kerak, deyapmiz? Avvalo sifat va hosildorlik uchun. Yuqori daromad olishni xohlagan fermer ilm bilan mehnat unumdorligini oshirishga harakat qilishi kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lumki, g‘alladan bo‘shagan maydonlarga takroriy ekin ekish uchun ishsiz aholi vakillariga yer berilmoqda. “Kamola Kamolbek Quyun” fermer xo‘jaligida ham ijtimoiy daftarlarga kiritilgan 34 nafar fuqaroga 20-25 sotixdan yer ajratilgan. Ular ko‘kat, kartoshka, piyoz, sabzi va boshqp ekinlar ekib, yaxshi daromad olgan. Joriy yilda ham qo‘shimcha 18 nafar fuqaroga dehqon xo‘jaliklari tashkil etish uchun 30 sotixdan yer maydonlari ajratilishi ko‘zda tutilgan.
Prezident shunday yer egalari bilan suhbatlashdi.
- Aholiga yer berilib, urug‘, o‘g‘it masalalarida ham yordamlashilmoqda. Faqat mehnat qilish qolyapti. Agar har bir oila o‘zi harakat qilib, hayotida o‘zgarish qilsa, kambag‘allik ham, izsizlik ham bo‘lmaydi, - dedi davlatimiz rahbari.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил фермерское хозяйство «Камола Камолбек Куюн» в Джаркурганском районе.
Хозяйство располагает 45 гектарами земли. В этом году планируется вырастить по 70 центнеров зерна и 40 центнеров хлопка с каждого гектара. Здесь на постоянной и сезонной основе трудятся 35 человек.
Глава нашего государства ознакомился с развитием посевов, поинтересовался выращиваемыми сортами пшеницы и хлопчатника, их урожайностью.
- Почему мы твердим о том, что сельскому хозяйству нужны наука, инновации? Прежде всего для качества и урожайности. Фермеры, стремящиеся зарабатывать больше, должны повышать производительность труда через внедрение достижений науки, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, высвобождающиеся от хлопчатника земли предоставляются безработному населения для выращивания на них повторных культур. В фермерском хозяйстве «Камола Камолбек Куюн» также выделено по 20-25 соток земли 34 гражданам, состоящим в социальных "тетрадях". Они посадили овощи, картофель, лук, морковь и другие культуры, получают с этого хороший доход. В этом году еще 18 гражданам будет выделено по 30 соток земли для создания дехканских хозяйств.
Президент побеседовал с владельцами таких наделов.
- Населению выделяются земельные участки, оказывается помощь в получении семян, удобрений. Остается только трудиться. Если каждая семья будет стараться, стремиться изменить свою жизнь, и бедность, и безработица исчезнут, - сказал глава государства.
Отмечалось, что климатические условия Сурхандарьи позволяют получать до трех урожаев в год, соответственно необходимо содействовать населению и создавать источники дохода.