Termiz shahrida xalq deputatlari Surxondaryo viloyati kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida viloyat ahliga chuqur hurmatini bildirib, voha ahli turli soha va tarmoqlarda ulkan natijalarga erishayotganini ta’kidladi.
– Shunday go‘zal bahor kunlarida, ulug‘ ayyomlar arafasida sizlar bilan ko‘rishib turganimdan xursandman. Bugun viloyatga hokim qo‘yib, yangi marralarni belgilab olishimiz kerak. Maqsad – islohotlar ijrosi va darajasini oshirish, niyatlarni baland qo‘yib, shunga munosib harakat qilish, xalq ichiga kirib borib, ularni rozi qilish, – dedi Prezident.
Yig‘ilishda hudud rivojining bugungi holatiga to‘xtalib o‘tildi. Oxirgi besh yilda viloyatda sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohalarida 15 mingdan ziyod korxona ishga tushgan. Yangi qurilgan “Zarchob-1” va “Zarchob-2” mikro gidro elektr stansiyalarida yiliga 201 million kilovatt soat elektr ishlab chiqarilmoqda.
Shuningdek, 257 ta maktab qurilgan va rekonstruksiya qilingan, bog‘chalar qamrovi 18 foizdan 62 foizga yetgan. 302 ming aholi ilk bor markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlangan. 1 ming kilometr xalqaro va 3 ming kilometr ichki yo‘llar ta’mirlangan.
– Agar yana bir-ikki yil qattiq ishlab, xalqimizga astoydil xizmat qilsak, Surxondaryoda juda katta rivojlanish, o‘sish bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Sessiyada tashkiliy masala ko‘rildi. Davlatimiz rahbari Surxondaryo viloyati hokimi lavozimiga Ulug‘bek Qosimov nomzodini tavsiya etdi.
U.Qosimov 1983 yilda tug‘ilgan. 2018-yilga qadar Muzrabot va Denov tumanlari hokimi, 2018-2022-yillarda Surxondaryo va Farg‘ona viloyatlari hamda Toshkent shahar prokurori lavozimlarida ishlab, katta tajriba orttirgan.
U o‘tgan yil dekabrdan buyon Surxondaryo viloyati hokimi vazifasini bajarib kelmoqda.
Davlatimiz rahbari nomzodni lavozimga tasdiqlashdan avval uning rejalarini eshitishni taklif etdi. Ulug‘bek Qosimov viloyatda tadbirkorlik, sanoat, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, aholiga munosib turmush sharoiti yaratish bo‘yicha rejalarini taqdimot qildi.
Prezidentimiz bu takliflarni ma’qullab, ular yuzasidan mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
Aholi bandligini ta’minlash va daromadini oshirish eng asosiy vazifa sifatida belgilandi. Mahallalarga oilaviy tadbirkorlikni olib kirish va kasanachilik orqali 60 mingdan ziyod aholini, yangi biznes subyektlari tashkil qilish orqali 4 ming aholini, ishsizlarni zamonaviy kasblarga o‘qitib 20 ming aholi bandligini ta’minlash mumkinligi qayd etildi.
Surxondaryoning iqlimi dehqonchilik uchun juda qulay, mahsulotlar erta pishadi. Shu bois viloyatda so‘nggi besh yilda meva-sabzavot asosiy ekin maydonlari 2,5 baravar ko‘paytirilgan. Bu yil aholi uchun yana 8 ming 500 gektar ajratilmoqda. Dehqonlarga sharoit yaratib, suv ta’minotini yaxshilab, oziq-ovqat mahsulotlari hajmini 2 baravar oshirish va eksportni 250 million dollarga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Oxirgi besh yilda viloyat sanoatiga 30 trillion so‘m investitsiya jalb qilinib, 5 mingdan ziyod korxona tashkil topgan. Ishlab chiqarish 3 baravar ko‘payib, sanoat eksporti 132 million dollarga yetgan. Surxondaryoda ilgari bo‘lmagan qurilish materiallari, charm-poyabzal, elektr texnikasi kabi yangi tarmoqlar paydo bo‘lgan.
Shu bilan birga, viloyatda hali foydalanilmagan konlar va imkoniyatlar ko‘p. Joriy yilda 292 ta sanoat loyihasi ishga tushirilishi belgilandi. Bu 10 mingta yangi ish o‘rni yaratish imkonini beradi. Shuningdek, sanoatda importni 50 million dollarga qisqartirib, eksportni kamida 250 million dollarga yetkazish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda energetika masalalariga ham e’tibor qaratildi. Sariosiyo tumanidagi To‘palang gidro elektr stansiyasi hamda yangi 3 ta kichik va mikro GESda shu yilning o‘zida 350 million kilovatt soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi. Sherobod tumanida 457 Megavatt quvvatli yirik quyosh elektr stansiyasi ishga tushiriladi. Shuningdek, kichik quvvatli quyosh panellarini o‘rnatish bo‘yicha rejalar aytib o‘tildi.
Umuman olganda, Surxondaryoda ijtimoiy muammolarni hal qilishga joriy yilgi davlat dasturlarida ko‘zda tutilgan 1,5 trillion so‘mga qo‘shimcha 465 milliard so‘m ajratilishi belgilandi. Shuningdek, agrar soha, ichimlik suvi va tadbirkorlik loyihalariga qo‘shimcha 328 million dollar jalb qilish bo‘yicha topshiriq berildi.
Bular orqali 325 ming aholini daromadli mehnat bilan ta’minlab, Surxondaryoni kambag‘allik va ishsizlikdan xoli hududga aylantirish maqsad qilib qo‘yildi.
Taqdimotdan so‘ng viloyat kengashi deputatlari nomzodning rejalari yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi. Tashkiliy masala ovozga qo‘yildi. Uning natijalariga ko‘ra, Ulug‘bek Qosimov Surxondaryo viloyatining hokimi etib tasdiqlandi.

An extraordinary session of the Surkhandarya regional Kengash of People's Deputies was held in the city of Termez.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in it.
At the beginning of his speech, the Head of State expressed his respect to the residents of the region and noted that the region achieves high results in various spheres and industries.
- I am glad to see you on this beautiful spring day, on the eve of the big holidays. Today we have to consider the appointment of the khokim of the region and set ourselves new tasks. The goal is to increase the effectiveness and level of reforms, to outline large-scale guidelines and actions corresponding to them, to get closer to the people and make them happy," the President said.
The session touched upon the current state of development of the region. Over the past five years, more than 15 thousand enterprises of industry, agriculture and services have started operating here. The new microhydroelectric power plants “Zarchob-1” and “Zarchob-2” have started producing 201 million kilowatt-hours of electricity per year.
In addition, 257 schools have been built and reconstructed, the coverage of preschool education has increased from 18 to 62 percent. For the first time, 302 thousand people received access to centralized drinking water supply. More than a thousand kilometers of international roads and 3 thousand kilometers of internal roads have been repaired.
"If we continue to work hard and serve our people diligently, there will be great development and growth in Surkhandarya region," Shavkat Mirziyoyev said.
The organizational issue was considered at the session. The head of our state recommended Ulugbek Kosimov for the post of khokim of Surkhandarya region.
U.Kosimov was born in 1983. Until 2018, he worked as the khokim of Muzrabat and Denau districts of the region, in 2018-2022 - as the prosecutor of Surkhandarya and Ferghana regions, the city of Tashkent.
Since December last year, he has been acting in the Surkhandarya region.
The Head of State suggested listening to the candidate's plans before discussing the candidacy. Ulugbek Kosimov presented his vision regarding the development of entrepreneurship, industry, agriculture in the region, the creation of decent living conditions for the population.
The President approved these proposals and gave relevant instructions to the responsible persons.
The main task was determined to ensure the employment of the population and increase its income. It was noted that through the introduction of family entrepreneurship and home-based work in makhallas, more than 60 thousand people can be provided with work, through the creation of new economic entities - 4 thousand people, through the training of the unemployed in modern professions - 20 thousand people.
The climate of Surkhandarya is very favorable for agriculture, products ripen early. Over the past five years, the area of the main fruit and vegetable crops in the region has increased 2.5 times. This year, another 8.5 thousand hectares of land are allocated to the population. In this regard, the task has been set to create conditions for farmers, improve water supply, double the volume of food production and increase exports to $ 250 million.
Over the past five years, 30 trillion soums of investments have been attracted to the industry of the region, more than 5 thousand enterprises have been created. Production has tripled, and industrial exports have reached $132 million. New industries such as the production of building materials, leather and footwear products and electrical engineering have appeared in Surkhandarya region.
At the same time, there are many untapped resources and opportunities in the region. It is determined that 292 industrial projects will be launched this year. This will create 10,000 new jobs. Instructions were given to replace industrial imports in the amount of $ 50 million and bring exports to at least $ 250 million.
Energy issues were also discussed at the meeting. In the current year alone, 350 million kilowatt-hours of electricity will be produced at the Tupalanga HPP and 3 new small and micro HPPs in the Saryasi district. A large solar power plant with a capacity of 457 megawatts will be launched in the Sherabad district. Plans to install low-power solar panels have also been announced.
It was decided to allocate 465 billion soums to solve social problems in Surkhandarya region in addition to the 1.5 trillion soums provided for by state programs for the current year. An instruction was also given to attract an additional $ 328 million to the agro-industrial complex, drinking water supply projects and entrepreneurship.
The goal is to provide income sources to 325 thousand people and turn Surkhandarya region into a region free from poverty and unemployment.
After the presentation, the deputies of the regional kengash discussed the candidate's action program. The organizational issue was put to the vote. According to its results, Ulugbek Kosimov was approved by the khokim of Surkhandarya region.
The Head of our state stressed that the plans made at the session should be implemented, the responsible departments together with the new governor of the region should faithfully serve the people.