Янги Ўзбекистонни барпо қилиш йўлида барча соҳаларда катта-катта марраларни кўзлаб, изчил ислоҳотлар кечмоқда. Бу шунчаки оддий гап ёки муболаға эмас. Қилинаётган ишларнинг самараси ҳар бир манзилда намоён бўлмоқда. Айниқса, ҳокимият вакиллари тобора халққа яқин бўлиб, уларнинг дардига қулоқ тутиб, ўрганишлар олиб бориши натижасида ҳудудлар ободликка, фаровонликка юз тутмоқда.
Ички йўллар, сув, газ, электр энергияси таъминоти яхшиланмоқда. Таълим ва соғлиқни сақлаш тизимлари мутлақо янгича йўналишда фаолият кўрсатмоқда. Албатта, бу ҳаракатларнинг замирида инсон қадрини улуғлашдек эзгу ғоя ётибди. Жумладан, Президентимизнинг асосий талаби ҳам халқнинг яхши яшаши учун шароитлар яратиш, турмуш тарзини янада яхшилаш, асосийси, одамларни рози қилиш.
Бугун бемалол айта олишимиз мумкинки, Қашқадарёда ҳам бу борада кенг миқёсдаги ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, 2022 йилнинг 25 октябрида Президентимиз раислигида Қашқадарё вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирларига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилган эди. Унда давлатимиз раҳбари топшириғига асосан вилоятимизда муҳим ўзгаришларни амалга ошириш вазифаси қўйилган эди. Шундан сўнг жорий йил 3 февралда “2023-2025 йилларда Қашқадарё вилоятини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва аҳоли турмуш даражасини янада яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори эълон қилинди. Қарорда белгиланган устувор вазифаларни амалга ошириш мақсадида бугун воҳада изчил ҳаракатлар бошлаб юборилган.
Вилоятимизнинг ўзига хос тарихий ўзгаришлар сари одимлашига асос бўлувчи қарор ҳудудимизда тадбиркорликни ривожлантириш учун жуда катта имконият яратиш билан бирга кўп сонли аҳолининг бандлигини таъминлашга хизмат қилади.
Қарорга асосан, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, бўш турган давлат активлари, мавжуд табиий ресурслар захиралари, қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ер тоифасидаги майдонлар ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш ҳамда инвестиция жалб қилиш ҳисобига қўшилган қиймат занжирини яратиш, янги иш ўринларини ташкил этиш, шу орқали аҳоли даромадлари оширилиши кўзда тутилган.
Мазкур ҳужжатда белгиланган вазифаларнинг босқичма-босқич ижроси таъминланмоқда. Жорий йилда ҳам қатор ишлар бажарилди. Яъни ишбилармонлик муҳитини яхшилаш ҳамда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш орқали аҳоли бандлигини таъминлаш, маҳаллаларни ишсизликдан холи ҳудудга айлантиришга жадал киришилди. Фойдаланилмаётган давлат активлари ҳамда мавжуд табиий ресурслар захираларидан самарали фойдаланишни йўлга қўйиш орқали ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш соҳалари ривожлантирилади. Маҳаллалар ихтисослашувини ҳисобга олган ҳолда, саноат, ҳунармандлик, касаначилик, чорвачилик, савдо ва хизмат кўрсатиш йўналишларида микромарказлар ташкил этиш янада жадаллаштирилади. Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ер майдонлари ва сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш орқали қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш кўпайтирилади. Шу қаторда вилоят ҳудудидан ўтувчи халқаро автомобиль йўли атрофида йўлбўйи инфратузилмасини ҳамда туризм, таълим ва тиббий хизматлар кўрсатишни ривожлантириш орқали янги иш ўринлари яратиш белгиланган.
Шунингдек, 2023 йил учун асосий мақсадли кўрсаткичлар ҳам қайд этилган бўлиб, жорий йилда вилоятда ялпи ҳудудий маҳсулот ҳажмини 59 триллион 32 миллиард сўмга, саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини 24 триллион 12 миллиард сўмга, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқаришни 31 триллион 456 миллиард сўмга, хизмат кўрсатиш ҳажмини 19 триллион 900 миллиард сўмга, даромадли меҳнат билан банд бўладиган аҳоли сонини 440 минг нафарга, ҳудудий экспорт ҳажмини эса 325,9 миллион АҚШ долларига етказиш белгилаб берилган. Айни пайтда бу борада жиддий чора-тадбирлар ишлаб чиқилмоқда.
Ғузорда гулчилик
ташкил этилади
Қарор иловаларига кўра, 2023-2025 йилларда Қашқадарё вилоятини комплекс ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар режаси белгиланган. 26 банддан иборат бўлган бу режада Қашқадарё тараққиётига хизмат қиладиган муҳим чора-тадбирлар жамланган бўлиб, уларни амалга ошириш механизмлари, ижро муддати, сарф этиладиган маблағлар ва молиялаштириш манбалари, ижро учун масъуллар кўрсатиб ўтилган.
Албатта, мазкур қарор ижроси натижасида келгусида вилоятимиз тараққиётнинг янги даврига қадам қўяди. Жумладан, шу йилнинг апрель ойида Кўкдала туманидаги 20 гектар ерда ташаббускорлар маблағлари ҳисобидан кластер усулида мебель ишлаб чиқаришга ихтисослаштирилган марказ ташкил этилади. Шу боис, ҳозирданоқ ушбу ер майдонини лотларга тақсимлаган ҳолда, аукцион савдоларга чиқариш, касб-ҳунарга ўқитиш муассасаларида мебелсозлик бўйича ўқув курслари очиш, шунингдек, хомашё сифатида фойдаланиладиган дарахтлар плантацияларини яратиш, мебель бозори ва зарур омборхоналар очиш ишлари бошлаб юборилди.
Шу билан бирга, жорий йилнинг ўзида ғаллачилик кластерлари маблағлари ҳисобидан буғдойни қайта ишлашга қаратилган 25 та истиқболли инвестиция лойиҳаси рўёбга чиқарилади. Яна бир янги йўналиш сифатида Fyзop туманида 1 гектаргача бўлган майдонда Наманган вилояти тажрибаси асосида гулчилик кластери фаолияти йўлга қўйилади. Ҳозир Қарши шаҳрида барпо этилаётган “Она ва бола” маркази замонавий асбоб-ускуна ва анжомлар билан жиҳозланади.
Асосий йўналишлардан яна бири — вилоятимизда ичимлик сув билан таъминлашга ҳам катта эътибор қаратилган. Масалан, Яккабоғ-Қарши ичимлик сув тармоғи қурилишига Франция Молия вазирлиги ғазначилигидан 120 миллион АҚШ доллари жалб қилинади. Бу эса ичимлик сув таъминотидаги қатор муаммолар бартараф этилишига олиб келади. Мактабгача таълим тизимида ҳам янгиликлар юз бериши кутиляпти. Қамров даражаси паст бўлган ҳудудларда 380 оилавий нодавлат мактабгача таълим ташкилотини очиш учун 52 миллиард сўм миқдорида субсидия ажратилади. Умумтаълим мактабларида ҳам янги босқичга қадам ташланади. Вилоятнинг ҳар бир туман ва шаҳарларидан биттадан мактаб танлаб олиниб, уларда 2023-2024 ўқув йилидан бошлаб Финляндия таълим методикалари жорий этилади.
Шунингдек, тиббиёт соҳасида кадрлар етишмовчилигига барҳам берилишига ҳам ҳаракат қилинмоқда. Янги ўқув йилидан бошлаб Қарши шаҳрида Қарши халқаро тиббиёт университети иш бошлайди.
Қарорда 2023-2025 йилларда тўғридан-тўғри хорижий ва маҳаллий инвестициялар иштирокидаги йирик ишлаб чиқариш лойиҳаларини ташқи муҳандислик-коммуникация тармоқлари билан таъминлаш тадбирлари ҳам белгиланган. Унга кўра, Муборак туманидаги “Ntcs extrusion group” қўшма корхонасининг олтингугуртдан минерал ўғитлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйишга йўналтирилган қарийб 600 миллиард сўмлик эквивалентидаги лойиҳаси учун 0,5 километр автомобиль йўли қурилади ва 1 километр сув қувури тортилади. Қамаши туманида эса хорижий инвесторлар иштирокидаги “Матонат” МЧЖнинг қурилиш қуруқ аралашмаларини ишлаб чиқариш лойиҳаси (қиймати 245 миллиард сўм эквивалентида) учун 4 километр газ қувури ва газ тақсимлаш пункти, 13 километр электр энергияси тармоғи ва битта нимстанция, 2,1 километр сув қувури ётқизилади.
Қўшимча яна шу каби 8 та йирик лойиҳани ташқи муҳандислик-коммуникация тармоқлари билан таъминлашга 216 миллиард сўмдан ортиқ маблағ, яъни табиий газ тармоқлари ва қурилмаларига 40,7 миллиард сўм, электр энергияси тармоқлари ва қурилмаларига 160,9 миллиард сўм, йўл объектларига 5,2 миллиард сўм, сув таъминоти тизимларига 9,3 миллиард сўм сарфланади. Бу эса умумий қиймати 2,7 триллион сўмга тенг йирик ишлаб чиқариш қувватларининг барқарор фаолият юритиши учун замин яратади.
21 та микромарказ очилади
Вилоятнинг комплекс ривожланиши кўп жиҳатдан жойларда турли соҳаларда янги иш ўринлари яратилиши ва кичик саноат зоналари фаолияти йўлга қўйилиши билан ҳам боғлиқ. Шу боис, қарорда 2023 йилда саноат, ҳунармандлик, касаначилик, чорвачилик, савдо ва хизмат кўрсатиш йўналишларида микромарказлар ташкил этиладиган маҳаллалар рўйхати, 2023-2024 йилларда ташкил этиладиган кичик саноат зоналари ва уларни муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси билан таъминлаш тадбирларининг манзилли дастурлари ҳам кўрсатилган.
Шу йилнинг сентябрь-декабрь ойларида вилоятимизнинг барча шаҳар ва туманларидаги 21 та маҳаллада юқорида қайд этилган йўналишларда микромарказлар ташкил этилиб, уларга жами 59 та маҳалла бириктирилади. Жумладан, Ғузор туманидаги Обод маҳалласида бўш турган 0,03 гектар ерда шу йилнинг октябрь ойигача микромарказ қурилади ва унга Обод, Чаноқ ва Тинчлик маҳаллалари бириктирилади. Шу тумандаги Пахтазор маҳалласида эса Пахтазор, Амир Темур ва Буюк карвон маҳаллалари аҳли учун 0,04 гектар майдонда микромарказ қурилади. Бу эса ишсизлик даражаси юқори бўлган мазкур манзилларда замонавий ишлаб чиқариш қувватлари ишга туширилишини жадаллаштириб, шу асосда доимий иш ўринлари ташкил этиш ва аҳоли даромадини ошириш имконини беради.
Микромарказлар маҳаллалар ёки уларнинг туташ ҳудудларида бўш турган давлат мулки объектлари негизида ёки қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган бўш ер майдонларида ташкил қилинади. Бунинг учун давлат мулки объектлари ва ер участкалари муайян шартлар асосида тадбиркорларга 5 йил муддатга ижарага берилади. Бу шартлардан бири микромарказда саноат, ҳунармандлик, касаначилик бўйича камида 10 та, чорвачилик бўйича эса камида 3 та иш ўрнини яратиш ва таъминлашдан иборат бўлади.
Ҳужжатда белгиланганидек, 2023-2024 йилларда Деҳқонобод туманидаги Бешбулоқ, Қамаши туманидаги Манғит, Кўкдала туманидаги Олтин дала, Шаҳрисабз туманидаги Шаматон, Нишон туманидаги Нурчи, Қарши туманидаги Янгибоғ ва Кўчкак, Ғузор туманидаги Қоракўл маҳаллаларида ҳам янги кичик саноат зоналари ташкил этилади. Умумий майдони 33,6 гектарга тенг бу махсус ҳудудларнинг ери жами 208 лотга бўлиниб, белгиланган тартибда сотувга чиқарилади. Мазкур кичик саноат зоналари учун 37,5 миллиард сўмдан ортиқ маблағ эвазига ичимлик ва оқова сув (17,4 километр, 8 та объект), табиий газ (12,7 километр) ва электр энергияси (29,8 километр ва 8 та объект) тармоқлари барпо этилиб, 9,3 километр автомобиль йўли қурилади ва реконструкция қилинади.
Давлат активларини савдога чиқариш энг муҳим масалалардан бўлиб, қарорга асосан, бу борада бир қатор енгилликлар яратилган. Яъни вилоятда жойлашган давлат активларини сотишнинг алоҳида тартиби ҳам жорий этилиб, эксперимент тариқасида аукцион савдоларда 3 ойдан ортиқ муддатда сотилмасдан турган 72 давлат активи белгиланган қийматнинг 50 фоизига қадар босқичма-босқич камайтирилган ҳолда савдога чиқарилади. Бу эса тадбиркорлар учун катта имкониятдир. Сотиладиган объектлар орасида Ғузор туманидаги 4-автосарой маъмурий биноси (умумий майдони — 2,45 гектар, бинолар майдони — 2 минг 278 квадрат метр), Қарши шаҳридаги Қарши ҳарбий комендатураси биноси (2,38 гектар, 4 минг 588 квадрат метр), Нишон тумани Нуристон қўрғонидаги АЁҚШ (1,24 гектар, 248 квадрат метр) мавжуд. Шу билан бирга, эксперимент тариқасида нархи 50 фоизгача арзонлаштирилган, бироқ бир йилдан ортиқ муддат мобайнида савдода турган 40 та давлат активининг аукцион савдоларда сотилган нархидан қатъи назар, уларнинг харид тўловларини 3 йил муддатда тенг улушларда бўлиб-бўлиб тўлашга ҳам рухсат берилгани тизимда янгилик бўлмоқда. Шунингдек, 2025 йил 1 январга қадар олти ой давомида аукцион савдоларда сотилмаган давлат активлари баҳоланган нархининг 50 фоизи миқдорида пасайтирилган нархда савдога қўйилади.
Ҳукумат ва вилоят ҳокимлиги ҳамда бир қатор вазирликлар таклифига биноан, воҳамиз туманларида кичик саноат зоналари, савдо ва маиший хизмат кўрсатиш мажмуалари ва бошқа саноат объектларини барпо этиш мақсадида жами 206 гектар, шундан қишлоқ хўжалигида фойдаланилмаётган суғориладиган 32,1 гектар ер қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлар тоифасидан саноат, транспорт, алоқа, мудофаа ва бошқа мақсадларга мўлжалланган ерлар тоифасига ўтказилмоқда. Мисол учун, Яккабоғ тумани Пахтакор маҳалласидаги 3,6 гектар суғориладиган, бонитети 56 баллга тенг ер тоифаси келажакда бу жойда савдо комплекси, мотел, ресторан, автомобилларга техник хизмат кўрсатиш, автомобилларни ювиш, авария (эвакуатор) чақирув хизмати, автотураргоҳ ва бошқа объектлар қурилиши муносабати билан ўзгараётган бўлса, туманнинг Совуқбулоқ маҳалласидаги 1,3 гектар ерда (бонитети баҳоланмаган) очиқ осмон остидаги музей, Соҳибқирон Амир Темур давридаги қишлоқнинг этник кўриниши вужудга келади.
“Бир ҳудуд —
бир маҳсулот”
Қарорга биноан, вилоятда қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ер участкалари қисқариб кетишининг олдини олиш мақсадида фойдаланишдан чиқиб кетган жами 5 минг 439 гектар ер майдони 2023 йилда қайта фойдаланишга киритилади. Бунинг учун шу ерларда сув тежовчи технология жорий қилиниб, лазерли текислаш тадбирлари кўрилиши белгиланди. Қайта фойдаланишга киритиладиган ернинг катта қисми (1 минг 620 гектари) Муборак тумани ҳиссасига тўғри келади.
Шу билан бирга, Ўрмон хўжалиги агентлиги ҳамда Ипакчилик ва жун саноатини ривожлантириш қўмитасидан вилоятнинг тегишли туманлари ҳокимликлари захирасига 20 минг гектар ер майдони ўтказилади. Бу ерлар ҳамда фойдаланишдан чиққан 10 минг гектар ер майдонларида 2023-2025 йилларда анор ва бошқа экинлар жойлаштирилади. Биргина Косон туманида жами фойдаланишга киритиладиган ер майдонлари 6 минг 922 гектарни ташкил этади, уларнинг асосий қисмига (4 минг 626 гектари)га анор, қолганига эса бодом (500 гектар), картошка (680 гектар), узум (1000 гектар) ва бошқа экинлар (116 гектар) жойлаштирилади.
Жорий йилда фермер хўжаликлари ва кластерлар фойдаланишидаги пахта ва ғaллaдaн қисқартирилган ҳамда аҳоли пунктларига яқин ва сув таъминоти яхши бўлган 10 минг 530 гектар экин майдони аҳолига очиқ электрон танлов орқали ижарага берилади. Бу майдонларда қишлоқ хўжалиги экинлари “Бир ҳудуд — бир маҳсулот” тамойили асосида маҳаллаларнинг ихтисослашувидан келиб чиққан ҳолда экилади. Қишлоқ хўжалиги кооперативига аъзо бўлган ер эгаларига суғориш воситаларини харид қилиш, уруғликлар ва кўчатлар сотиб олиш учун субсидиялар берилади.
Давлатимиз раҳбари талабига кўра, жорий йил давомида вилоятимизга Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастури доирасида 1,1 триллион сўм ажратилади.
Қарорнинг қабул қилиниши, шубҳасиз, воҳамизда бунёдкорлик кўлами янада кенгайиб бориши учун ҳам мустаҳкам замин ҳозирлади. Зеро, юқорида келтирилган кўплаб манбалардан ташқари, мазкур ҳужжатга мувофиқ, жорий йил 1 июнга қадар Қарши шаҳри, Қамаши ва Шаҳрисабз туманларида юқори салоҳиятга эга ҳудудларнинг мастер режалари ишлаб чиқилиши якунланиши ва улар асосида бўш ер майдонлари аукцион савдоларга чиқарилиши зарур.
Яқин кунларда эса ҳукуматга Китоб ва Қарши туманларида “Янги Ўзбекистон” массивларини бунёд этиш бўйича таклифлар киритилиши, 1 сентябргача Кўкдала ва Ғузор туманларидаги 10 та кўп қаватли турар жой биносини қуриш ишлари ниҳоясига етказилиши лозим.
Бундан ташқари, қарорда яна бир қатор вазифалар белгиланган бўлиб, бу асосда вилоятимизни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва аҳоли турмуш даражасини янада яхшилаш учун юксак марраларни олдимизга вазифа қилиб қўйганмиз. Демак, яқин йиллар ичида бутунлай ўзгача қиёфадаги янги Қашқадарё бўй кўрсатади. Фаровонлик нафақат шаҳар ва туман марказларига, балки ҳар бир манзилда, ҳатто чекка-чекка ҳудудларда ҳам намоён бўлади. Одамларнинг яшаш тарзида, оиласида, маҳалласида ўзгаришлар рўй беради. Асосийси, аҳолининг розилиги ортади, қадри янада юксалади. Олдимизга қўйган эзгу ғоямиз ҳам, асосан, шундан иборат. Бу йўлда эса давлатимиз раҳбарининг бевосита ташаббуси ва кўрсатмалари биз учун дастуриламал бўлиб хизмат қилади.

В НОВОМ УЗБЕКИСТАНЕ НОВАЯ КАШКАДАРЬЯ ПОКАЖЕТ ВЫСОТУ
На пути к построению нового Узбекистана проводятся последовательные реформы во всех областях с большими достижениями. Это не просто утверждение или преувеличение. Эффект от проделанной работы проявляется в каждом обращении. Тем более, что представители власти все больше приближаются к людям, прислушиваясь к их боли и проводя исследования, регионы сталкиваются с процветанием.
Улучшается снабжение внутренних дорог, водой, газом, электричеством. Системы образования и здравоохранения работают в совершенно новом направлении. Конечно, в основе этих действий лежит такая благородная идея, как прославление человеческой ценности. В частности, главным требованием нашего президента также является создание условий для хорошего выживания людей, дальнейшее улучшение их образа жизни, главное - нравиться людям.
Сегодня мы можем с уверенностью сказать, что в стране также проводится масштабная работа по этому поводу. В частности, 25 октября 2022 года под председательством нашего президента состоялось совещание с видеопроектором, посвященное мерам социально-экономического развития Кашкадарьинской области. В нем была поставлена задача главы государства осуществить важные изменения в нашем регионе. За этим следует объявление решения "О дополнительных мерах по комплексному социально-экономическому развитию Кашкадарьинской области и дальнейшему повышению уровня жизни населения в 2023-2025 годах" 3 февраля. Для выполнения приоритетов, изложенных в резолюции, сегодня из Оазиса направляются последовательные действия.
Решение, которое будет основано на прогрессе нашего региона в направлении конкретных исторических изменений, послужит обеспечению занятости большого числа жителей, одновременно предоставляя огромные возможности для развития предпринимательства на нашей территории.
Согласно решению, предусматривается создание цепочки создания добавленной стоимости, организация новых рабочих мест, тем самым увеличивая доходы населения за счет поддержки предпринимательства, наличия свободных государственных активов, существующих запасов природных ресурсов, эффективного использования земельных и водных ресурсов, предназначенных для сельского хозяйства и инвестиций.
Обеспечивается поэтапная реализация задач, изложенных в этом документе. В этом году также был проведен ряд работ. То есть, благодаря улучшению деловой среды и поддержке предпринимательства, произошло быстрое внедрение в занятость населения, превращение микрорайонов в зону, свободную от безработицы. Секторы производства и услуг развиваются путем налаживания эффективного использования неиспользуемых государственных активов, а также существующих запасов природных ресурсов. Принимая во внимание специализацию районов, организация микропредприятий в областях промышленности, ремесел, изготовления изделий ручной работы, животноводства, торговли и обслуживания ускоряется. Благодаря рациональному использованию сельскохозяйственных земель и водных ресурсов увеличивается производство сельскохозяйственной продукции. Наряду с этим, развитие дорожной инфраструктуры вокруг международной автомагистрали, проходящей по территории региона, а также предоставление туристических, образовательных и медицинских услуг, способствовало созданию новых рабочих мест.
Также установлены основные целевые показатели на 2023 год по доведению объема валового регионального продукта до 59 трлн 32 млрд сумов, объема промышленного производства до 24 трлн 12 млрд сумов, сельскохозяйственного производства до 31 трлн 456 млрд сумов, объема услуг до 19 трлн 900 млрд сумов, прибыльного трудоемкого населения до 440 тыс. сумов, а объем территориального экспорта составил 325,9 млн. долларов США. На данный момент в этом направлении разрабатываются серьезные меры.
В пещере организовано цветоводство
Согласно приложениям к постановлению, был утвержден план мероприятий по комплексному развитию Кашкадарьинской области на 2023-2025 годы. Состоящий из 26 пунктов, он обобщает важные меры, которые служат прогрессу страны, и предоставляет механизмы их реализации, время выполнения, затраченные средства и источники финансирования, лиц, ответственных за выполнение.
Конечно, в результате реализации этого решения наш регион в будущем вступит в новый период развития. В частности, в апреле этого года на 20 гектарах земли в Кокдалинском районе за счет инициаторов будет создан специализированный центр по производству мебели кластерным методом. Поэтому отныне, с распределением этой земельной площади на лоты, была начата работа по запуску аукционных продаж, открытию учебных курсов по мебельному инжинирингу в учреждениях профессионального обучения, а также созданию древесных насаждений, используемых в качестве сырья, открытию мебельного рынка и необходимых складов.
В то же время в этом году за счет сортировочных кластеров будет реализовано 25 перспективных инвестиционных проектов, направленных на переработку пшеницы. В качестве еще одного нового направления будет создана деятельность кластера цветоводства в Физопском районе на основе опыта Наманганской области на площади до 1 гектара. Центр матери и ребенка, который сейчас строится в Карши, будет оснащен современным оборудованием.
Другому из основных направлений — обеспечению питьевой водой в нашем регионе - также уделяется большое внимание. Например, 120 миллионов долларов США из казны Министерства финансов Франции будут задействованы в строительстве частной сети питьевого водоснабжения. Это приводит к устранению ряда проблем с питьевым водоснабжением. Ожидается, что система дошкольного образования также получит новости. В районах с низким уровнем охвата будет выделена субсидия в размере 52 миллиардов рупий на открытие 380 семейных неправительственных дошкольных организаций. В средних школах также делается шаг на новый уровень. От каждого района и города региона выбирается по одной школе, где с 2023-2024 учебного года будут внедрены финские образовательные методики.
Также предпринимаются усилия по ликвидации нехватки персонала в медицинской сфере. С нового учебного года начинает работу Международный медицинский университет в городе Карши.
В постановлении также изложены меры по обеспечению крупномасштабных производственных проектов внешними инженерными и коммуникационными сетями с прямыми иностранными и внутренними инвестициями в 2023-2025 годах. По его словам, для проекта совместного предприятия "Ntcs extrusion group" в районе Мубарак, направленного на налаживание производства минеральных удобрений из серы, будет построена автомагистраль стоимостью около 600 миллиардов рублей и протянут 1 километр водопровода. А в районе Камаши для проекта производства строительных сухих смесей ООО "Матонат" с участием иностранных инвесторов будет проложено 4 километра газопровода и газораспределительного пункта, 13 километров электросети и одна подстанция, 2,1 километра водопровода.
Дополнительные расходы составят более 216 миллиардов сумов на обеспечение внешних инженерных и коммуникационных сетей для 8 аналогичных крупных проектов, 40,7 миллиарда сумов на сети и устройства природного газа, 160,9 миллиарда сумов на электрические сети и устройства, 5,2 миллиарда сумов на дорожные сооружения, 9,3 миллиарда сумов на системы водоснабжения. Это заложит основу для стабильной работы крупных производственных объектов общей стоимостью 2,7 трлн сумов.
открыто 21 микропредприятие
Комплексное развитие региона также во многом обусловлено созданием новых рабочих мест в различных областях на местах и налаживанием деятельности небольших промышленных зон. Таким образом, в решении также указан список районов, где в 2023 году будут созданы микроцентры в сферах промышленности, ремесел, мастерства, животноводства, торговли и услуг, малые промышленные зоны, которые будут созданы в 2023-2024 годах, и целевые программы мероприятий по обеспечению их инженерной и коммуникационной инфраструктурой.
В сентябре-декабре этого года в 21 микрорайоне во всех городах и районах нашей области по вышеупомянутым линиям будут созданы микроцентры, к которым в общей сложности будет присоединено 59 микрорайонов. В частности, до октября этого года на 0,03 гектарах свободной земли в микрорайоне Обод Гузорского района будет построено микропредприятие, к которому будут присоединены кварталы Обод, Чанак и мирный. А в микрорайоне Пахтазор в том же районе будет построен микроцентр на площади 0,04 га для жителей микрорайонов Пахтазор, Амир Темур и большой караван. Это ускорит запуск современных производственных мощностей по этим адресам с высоким уровнем безработицы, на базе которых можно будет создать постоянные рабочие места и увеличить доходы населения.
Микроцентры организуются на базе свободных объектов государственной собственности в микрорайонах или прилегающих к ним территориях, или на свободных земельных участках, не предназначенных для сельского хозяйства. Для этого объекты государственной собственности и земельные участки передаются предпринимателям в аренду на определенных условиях сроком на 5 лет. Одним из этих условий будет создание и предоставление не менее 10 рабочих мест в промышленности, ремеслах, мастерстве на микропредприятиях и не менее 3 рабочих мест в животноводстве.
Как определено в документе, в 2023-2024 годах новые малые промышленные зоны также будут созданы в Бешбулаке, Дехканабадском районе, Мангите, Кокдалинском районе, Шаматоне, Шахрисабзском районе, Нурчи, Нишанском районе, Янгибогва Коккак, Каршинском районе, Каракульских кварталах в Гузорском районе. Общей площадью 33,6 гектара земли этих особых территорий будут разделены в общей сложности на 208 лотов и поступят в продажу в установленном порядке. Для этих небольших промышленных зон будет построено более 37,5 миллиардов сумов и построено и реконструировано 9,3 километра автомобильных дорог, включая питьевую воду и канализацию (17,4 километра, 8 объектов), природный газ (12,7 километра) и электричество (29,8 километра и 8 объектов).
Продажа государственных активов является одним из важнейших вопросов, и в соответствии с решением в этой связи был создан ряд льгот. То есть также вводится отдельная процедура продажи государственных активов, расположенных в провинции, в рамках которой в качестве эксперимента торгуются 72 государственных актива, которые остаются непроданными на аукционе более 3 месяцев, постепенно снижаясь до 50% от указанной стоимости. Это прекрасная возможность для предпринимателей. Среди объектов, выставленных на продажу, административное здание 4-й автостоянки в районе Гузор (общая площадь — 2,45 га, площадь построек - 2 тысячи 278 квадратных метров), здание контрвоенной комендатуры в городе Карши (2,38 га, 4 тысячи 588 квадратных метров), Айокш в крепости Нуристан района Нишан (1,24 га, 248 квадратных метров). В то же время новым в системе является то, что в качестве эксперимента цена была снижена до 50 процентов, но независимо от цены, по которой на аукционе были проданы 40 государственных активов, которые торгуются более года, также разрешили оплатить плату за их покупку в равных долях в течение 3 лет. Кроме того, государственные активы, не проданные на аукционе в течение шести месяцев до 1 января 2025 года, будут продаваться по сниженной цене в размере 50% от их оценочной стоимости.
По приглашению правительства и региональных властей, а также ряда министерств, в общей сложности 206 гектаров переводятся из категории орошаемых земель, которые не используются в сельском хозяйстве, в категорию земель, предназначенных для промышленных, транспортных, коммуникационных, оборонных и других целей в районах оазиса. Например, если 3,6 гектара орошаемой земли в районе Пахтакор Яккабогтумани, бонитет которого равен 56 баллам, в будущем торговый комплекс, мотель, ресторан, автосервис, автомойка, служба вызова аварийных служб (эвакуаторов), парковка и другие объекты изменяются в связи с строительство музея под открытым небом в районе деревни Колдбулог (костяк не оценен), этнический взгляд на
"Одна область —
один продукт"
Согласно постановлению, в общей сложности 5439 гектаров земли, которые были выведены из эксплуатации с целью предотвращения сокращения сельскохозяйственных угодий в регионе, будут повторно использованы в 2023 году. Для этого здесь была внедрена водосберегающая технология и установлены меры лазерного выравнивания. Большая часть земель, подлежащих повторному использованию (1620 га), соответствует вкладу района Мубарак.
В то же время 20 тысяч гектаров земли будут переданы от агентства лесного хозяйства и комитета по развитию шелковой и шерстяной промышленности в резерв муниципалитетов соответствующих районов области. На этих землях, а также на 10 тысячах гектаров земель, вышедших из употребления, в 2023-2025 годах будут посажены гранат и другие культуры. Только в районе Косон общая полезная площадь земель составляет 6 922 га, из которых гранат занимает основную часть (4626 га), а миндаль (500 га), картофель (680 га), виноград (1000 га) и другие культуры (116 га) расположены на остальной территории.
В этом году 10 530 гектаров пахотных земель, освобожденных от хлопка и пшеницы в пользовании ферм и кластеров, а также вблизи населенных пунктов и с хорошим водоснабжением, будут переданы в аренду населению путем открытого электронного отбора. Сельскохозяйственные культуры высаживаются на этих полях на основе принципа "одна площадь — один продукт", основанного на специализации районов. Землевладельцам, являющимся членами сельскохозяйственного кооператива, предоставляются субсидии на приобретение ирригационных сооружений, приобретение семян и саженцев.
По поручению главы государства в течение этого года нашему региону в рамках программы развития семейного предпринимательства будет выделено 1,1 трлн сумов.
Принятие этого решения, несомненно, заложило прочную основу для дальнейшего расширения сферы творчества в нашем оазисе. Ведь, в дополнение ко многим из вышеперечисленных источников, в соответствии с этим документом, необходимо, чтобы к 1 июня этого года была завершена разработка генеральных планов высокопотенциальных территорий в районах города Карши, Камаши и Шахрисабз, на основе которых освободятся земельные участки будут выставлены на аукционные продажи.
И в ближайшие дни в правительство должны быть внесены предложения по строительству новых массивов Узбекистана в районах Китаб и Карши, до 1 сентября будет завершено строительство 10 многоэтажных жилых зданий в районах Кокдала и Гузар.
Кроме того, в решении изложен ряд других задач, исходя из которых мы поставили перед собой задачу больших высот для всестороннего социально-экономического развития нашего региона и дальнейшего повышения уровня жизни населения. Итак, в ближайшие годы новая Кашкадарья совершенно другого облика покажет рост. Благополучие проявляется не только в городских и районных центрах, но и по каждому адресу, даже в отдаленных районах. Изменения происходят в том, как живут люди, в их семье, по соседству. Главное, что согласие населения увеличивается, ценность повышается еще больше. Благородная идея, которую мы выдвигаем перед собой, тоже, в принципе, такова. И на этом пути прямая инициатива и поручения главы государства будут служить для нас ориентиром.