Ҳурматли конференция қатнашчилари!
Аввало, сизларни жадид маърифатпарварларининг ҳаёти ва ижтимоий фаолияти, илмий-ижодий меросини ўрганишга бағишланган халқаро конференциянинг очилиши билан табриклайман.
Ушбу нуфузли анжуманни ташкил этиш ва ўтказишда бизни қўллаб-қувватлаган Туркий давлатлар ташкилоти, ТУРКСОЙ, Халқаро турк академияси, Турк маданияти ва мероси халқаро фонди, Туркий давлатлар парламентлари ассамблеяси раҳбарлари ва вакилларига, барча хорижий олимларга чин қалбимдан ташаккур билдираман.
XIX аср охири ва XX аср бошларида бир қатор шарқ ва мусулмон мамлакатларида вужудга келган жадидчилик ҳаракати Туркистон ўлкасида теран тарихий илдизларга эгадир. Юртимиз улкан ижтимоий-сиёсий ва маърифий аҳамиятга эга ушбу жараёнлардан четда қолмагани, аксинча, бу ҳаракатнинг марказларидан бирига айланганини таъкидлаш лозим.
Ўз замонининг илғор намояндалари бўлган жадидлар ғоят мураккаб ва қийин шароитда билим ва маърифат тарқатиш, таълим-тарбия соҳасини тубдан ислоҳ этиш орқали миллий тараққиётга эришиш ғояси билан майдонга чиқдилар.
Шу мақсадда ўз маблағлари ҳисобидан мактаб ва театрлар, нашриёт ва кутубхоналар, газета ва журналлар ташкил қилдилар, қобилиятли ёшларни чет элларга ўқишга юбордилар. Уларнинг бу олижаноб ташаббус ва ҳаракатлари жамият ҳаётида кучли акс садо бериб, қудратли тўлқинга айланди.
Ўйлайманки, тарихда икки буюк Ренессансга замин бўлган минтақамизда учинчи Ренессансни айнан жадид аждодларимиз амалга оширишлари мумкин эди. Афсуски, мустабид тузум уларнинг эзгу ғоя ва амалий ҳаракатларини тўла рўёбга чиқаришга имкон бермади.
Биз бугун мамлакатимизда эркин фуқаролик жамияти, ҳуқуқий демократик давлат барпо этар эканмиз, жадид боболаримизнинг гуманистик қарашларига таянамиз, уларнинг меросидан маънавий куч-қувват оламиз.
Юртимизда мустабид тузум даврида сиёсий қатағонга учраган аждодларимиз хотирасини абадийлаштириш бўйича катта ишлар амалга оширилмоқда. 31 август – Қатағон қурбонларини ёд этиш куни сифатида кенг нишонланмоқда. “Шаҳидлар хотираси” ёдгорлик мажмуаси, Қатағон қурбонлари хотираси давлат музейи ва унинг ҳудудий бўлимлари фаолият олиб бормоқда. Жадидчилик ҳаракати тарихига оид илмий тадқиқотлар, бадиий асарлар, кинофильмлар кўплаб яратилмоқда. Улуғ маърифатпарварларимиз номлари билан аталадиган ёдгорлик мажмуалари, таълим муассасалари, музейлар, боғ ва хиёбонлар барпо этилмоқда.
Ўтган уч йил мобайнида Ўзбекистон Олий суди томонидан қатағон қурбони бўлган тўрт юздан зиёд ватандошларимизнинг номлари оқланди. Уларнинг аксарият қисмини жадидчилик ҳаракати вакиллари ташкил этиши айниқса эътиборлидир.
Биз маърифатпарвар боболаримизнинг муқаддас орзуларини рўёбга чиқариш учун мамлакатимизда янги Ренессанс пойдеворини яратишни стратегик вазифа қилиб белгилаганмиз. Шу мақсадда илм-фан, таълим-тарбия, маданият соҳаларида туб ислоҳотларни амалга оширмоқдамиз.
Бу борада аввало таълим тизимини замон талаблари асосида ташкил этиш, ўқитувчи ва мураббийларнинг жамиятимиз ҳаётидаги ўрни ва таъсирини кучайтиришга устувор аҳамият қаратмоқдамиз.
Кейинги олти йилда республикамизда мактабгача таълим ташкилотлари сони қарийб 6 баробар кўпайиб, 4988 тадан 29420 тага, олий ўқув юртлари сони эса 77 тадан 213 тага етказилди. Юртимизда янги турдаги Президент мактаблари, ижод мактаблари, ихтисослашган мактаблар фаолияти йўлга қўйилмоқда.
Фарзандларимизни ҳар томонлама баркамол, миллий ва умуминсоний қадриятларга содиқ инсонлар этиб тарбиялашда тараққийпарвар аждодларимизнинг ақл-заковати, ирода ва матонати барчамиз учун ибрат мактаби бўлиб хизмат қилади.
Биз халқаро илмий марказлар, дунё олимлари билан ҳамкорликда жадидлар фаолиятини янада чуқур ўрганишни долзарб вазифа деб ҳисоблаймиз. Бу ноёб мерос орқали бугунги кунда инсониятни ташвишга солаётган жуда кўп саволларга тўғри жавоб топа оламиз. Бу бебаҳо бойликни қанча фаол тарғиб этсак, халқимиз, айниқса, ёшларимиз бугунги тинч ва эркин ҳаётнинг қадрини англаб етади.
Анжуманнинг барча қатнашчиларига сиҳат-саломатлик, янги ижодий ютуқлар, конференция ишига эса муваффақиятлар тилайман.

Участникам Международной конференции, посвященной изучению наследия джадидов
Поздравляю вас с открытием международного форума, посвященного изучению жизни, общественной деятельности, научного и творческого наследия джадидов-просветителей.
Выражаю искреннюю признательность руководителям и представителям Организации тюркских государств, ТЮРКСОЙ, Международной тюркской академии, Международного фонда тюркской культуры и наследия, Парламентской ассамблеи тюркских государств, а также всем зарубежным ученым за содействие в организации и проведении этой конференции.
Движение джадидов, зародившееся в конце XIX – начале XX века в ряде восточных и мусульманских стран, имеет глубокие исторические корни в Туркестанском крае. Следует отметить, что наша страна стала одним из центров этих масштабных общественно-политических и просветительских процессов.
Джадиды, будучи прогрессивными представителями своего времени, в чрезвычайно сложных условиях выступили с идеей национального развития путем распространения знаний и просвещения, коренного реформирования сферы образования и воспитания.
С этой целью они на собственные средства создавали школы и театры, издательства и библиотеки, газеты и журналы, направляли одаренную молодежь учиться за рубеж. Эти их инициативы и благородные деяния получили широкий отклик в обществе, превратились в могучую силу.
Думаю, что в нашем регионе, который стал колыбелью двух великих Ренессансов в истории Востока, именно джадиды могли бы осуществить третий Ренессанс. К сожалению, тоталитарный режим не позволил полностью воплотить в жизнь их дальновидные идеи и устремления.
Сегодня мы строим в нашей стране свободное гражданское общество, правовое демократическое государство и опираемся в этом на гуманистические принципы наших предков-джадидов, черпаем в их наследии духовную силу и энергию.
В Узбекистане проводится большая работа по увековечению памяти подвергшихся политическим репрессиям в период тоталитарного строя. 31 августа широко отмечается как День памяти жертв репрессий. Действуют мемориальный комплекс «Шахидлар хотираси», Государственный музей памяти жертв репрессий и его территориальные отделения. Проводится много научных исследований, создаются художественные произведения, кинофильмы об истории феномена джадидизма. Возводятся мемориальные комплексы, учебные заведения, создаются музеи, парки и скверы, носящие имена джадидов-просветителей.
За последние три года Верховный суд Узбекистана реабилитировал более четырехсот наших соотечественников – жертв репрессий. Особого внимания заслуживает то, что большую их часть составляют представители движения джадидов.
Мы определили своей стратегической задачей формирование в стране фундамента нового Ренессанса, чтобы воплотить в жизнь заветную мечту наших великих предков. В этих целях реализуются кардинальные реформы в сферах науки, образования, воспитания и культуры.
Приоритетное значение для нас имеют организация системы образования на основе современных требований, повышение роли и статуса учителей и наставников в жизни общества.
За последние шесть лет в республике количество дошкольных образовательных учреждений увеличилось почти в 6 раз – с 4988 до 29420, высших учебных заведений – с 77 до 213. Действуют Президентские, творческие и специализированные школы нового типа.
Высочайший интеллект и мудрость, воля и стойкость наших предков-просветителей всегда будут для нас ярким примером в воспитании детей гармонично развитыми личностями на основе национальных и общечеловеческих ценностей.
Мы считаем своей ключевой задачей продолжить глубокое изучение деятельности джадидов совместно с международными научными центрами, зарубежными учеными. Благодаря этому уникальному наследию можно найти правильные ответы на многие вопросы, волнующие сегодня человечество. Чем больше внимания мы станем уделять изучению и распространению этого великого духовного достояния, тем глубже люди, особенно молодежь, будут осознавать ценность мирной и свободной жизни.