Mulk huquqini himoya qilish har qanday jamiyat a'zolarining hayoti uchun motivatsiya va rag'batlantirishni ta'minlashning muhim vositasidir. Mamlakatning investitsion jozibadorligi darajasi ham bunday himoya darajasiga bog'liq. Bu nafaqat fuqarolarning va butun davlatning farovonligini oshirishga qaratilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 20-dekabr kuni Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga yo'llagan murojaatida O'zbekistonda mulk va investitsiyalar himoyachisi hech bir hokim yoki vazir emas, faqat Konstitutsiya, qonun va sud ekanligini ta'kidladi. Bu borada, xususan, O'zbekistonda xalqaro tijorat sudini tashkil etish bo'yicha amaliy ishlar olib borilmoqda.
Respublikaning normativ-huquqiy hujjatlari (Konstitutsiya, qonunlar va boshqa hujjatlar), shu jumladan, mulk huquqini himoya qilishga, fuqarolarning ushbu yo'nalishlarda kafolatlari va qonuniy manfaatlarini yanada mustahkamlashga, aholining farovon hayoti uchun sharoit yaratish uchun davlat dasturlari va investitsiya loyihalarini samarali amalga oshirishga qaratilgan.
Prezidentning 2023 yil 16 yanvardagi "Odil sudlovdan foydalanish imkoniyatini yanada kengaytirish va sudlar faoliyati samaradorligini oshirish bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida" gi farmoni bilan 2023-2026 yillarda sud tizimini sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarish strategiyasi tasdiqlandi. Strategiyaga muvofiq Odil sudlovni ta'minlashning ustuvor vazifalari quyidagilar bilan belgilanadi:
"inson sha'ni va qadr-qimmati uchun" g'oyasi asosida haqiqiy adolatli sud tizimini shakllantirish va uning faoliyatini xalq manfaatlarini va inson qadr-qimmatini samarali himoya qilishga yo'naltirish;
Odil sud qarorlarini qabul qilishga erishish orqali xalqning, shu jumladan tadbirkorlarning sud tizimiga bo'lgan ishonchini mustahkamlash, har bir fuqaroni yaratishda sud va sudyalarning ishonchli himoyachisi sifatidagi imidjini tasdiqlash;
fuqarolar va tadbirkorlar uchun sudlarda ularning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish uchun barcha imkoniyatlarni yaratishga qaratilgan qonunchilikni takomillashtirish, sud protsessida tomonlarning raqobatbardoshligi va tengligi tamoyillarini to'liq amalga oshirish, sudlarning amalda xolisligini ta'minlash va boshqa vazifalar.
Konstitutsiyaviy sud, fuqarolik, jinoyat ishlari bo 'yicha sudlar, iqtisodiy va ma' muriy sudlardan iborat sud tizimi Odil sudlovni o ' zbekiston Respublikasining "sudlar to' g 'risida"gi asosiy qonuni va Qonuniga muvofiq amalga oshiradi. Hakamlik sudlari ham ishlaydi. Xalqaro tijorat arbitrajini yaratish uchun sharoitlar yaratildi. Shu bilan birga, xalqaro tijorat sudini tashkil etish ham maqsadga muvofiqdir.
Xalqaro tijorat sudi nafaqat O'zbekiston uchun yangilikdir. So'nggi paytlarda tijorat nizolarini hal qilish markazi sifatida obro'ga ega bo'lgan davlatlar savdo va investitsiya nizolarini ko'rib chiqish va hal qilishni o'z ichiga olgan bunday organni yaratmoqdalar. Masalan, XXR oliy xalq sudi huzuridagi xalqaro tijorat sudi quyidagi nizolarni ko'rib chiqadi:
bunda bir tomon yoki ikkalasi ham chet el fuqarolari, fuqaroligi bo'lmagan shaxslar, xorijiy tashkilotlar;
agar bir yoki ikkala tomon XXRdan tashqarida joylashgan (doimiy yashash joyi) bo'lsa;
unda nizo mavzusi XXRdan tashqarida;
bunda savdo huquqiy munosabatlarining paydo bo'lishi, o'zgarishi yoki tugatilishiga olib keladigan huquqiy hodisalar XXRdan tashqarida sodir bo'ladi.
Jahon amaliyotidagi nizolarning ushbu toifalari xalqaro tijorat ishlariga tegishli.
Masalan, Angliyada tijorat sudi bank, moliyaviy, shartnomaviy nizolar, biznes hujjatlari, import, eksport va transport, agentlik va boshqaruv shartnomalari, etkazib berish, sug'urta bo'yicha nizolarni ko'rib chiqadi. Shu bilan birga, ushbu organ London arbitrajining asosiy nazorat sudi bo'lib, uning vakolatiga hakamlik muhokamasi doirasida yuzaga keladigan masalalar toifalari, hakamlik qarorlariga qarshi chiqish va bunday qarorlarni ijro etish kiradi.
Xalqaro tijorat sudining yana bir o'ziga xos xususiyati: ulardagi ishlar uch yoki undan ortiq sudyalardan iborat tarkib tomonidan ko'rib chiqiladi. Shu bilan birga, ularning barchasi o'z sohasidagi yuqori malakali mutaxassislardir. Angliya va Singapur amaliyoti shuni ko'rsatadiki: vaqt o'tishi bilan va ushbu sud organining obro'si oshishi bilan tijorat xarakteridagi nizolarning aksariyati xalqaro tijorat sudiga ko'rib chiqiladi. Masalan, Angliya va Uels tijorat sudi (London Oliy sudining bo'linmalaridan biri) 2020-2021 yillardagi faoliyat to'g'risidagi hisobotni taqdim etdi, unda xalqaro sud jarayoni uning umumiy yukining 74 foizini tashkil etdi.
Xorijiy davlatlarning xalqaro tijorat sudlarining ish tajribasi va faoliyatini o'rganish quyidagilarni ta'minlash zarurligini ko'rsatadi:
qonun va qonun ustuvorligi, shuningdek, ushbu tamoyilni qo'llab-quvvatlovchi neytral, obro'li va mustaqil sudlar;
tijorat nizosi ishtirokchilariga ularning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishni kafolatlaydigan adolat va adolatni amalga oshirish samaradorligi;
ushbu sohadagi etakchi mutaxassislar orasidan sudning vakolatli tarkibi.
Ko'rinib turibdiki, xorijiy mamlakatlarning xalqaro tijorat sudlarini tashkil etish va faoliyat yuritishdagi tajribasini batafsil o'rganish hamda yuqoridagi mezonlarni ta'minlash O'zbekiston Respublikasi hududida xalqaro tijorat sudini muvaffaqiyatli tashkil etish va faoliyat yuritishiga imkon beradi.

The protection of property rights is an important means of providing motivation and incentive for the life of members of any society. The degree of investment attractiveness of the country also depends on the level of such protection. Last but not least, it is aimed at improving the welfare of citizens and the entire state.
President Shavkat Mirziyoyev, in his Message to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan on December 20, 2022, noted that in Uzbekistan, the defender of property and investments is not any khokim or minister, but only the Constitution, the law and the court. Practical work is already underway in this direction, in particular on the organization of an International Commercial Court in Uzbekistan.
Normative legal acts of the Republic (Constitution, laws and other documents) are aimed, among other things, at protecting property rights, further strengthening guarantees and legitimate interests of citizens in these areas, effective implementation of state programs and investment projects to create conditions for a prosperous life of the population.
The Presidential Decree "On additional measures to further expand access to justice and improve the efficiency of the courts" dated January 16, 2023 approved a Strategy for raising the judicial system to a qualitatively new level for 2023-2026. According to the strategy, the priority tasks of ensuring justice are defined as:
the formation of a truly fair judicial system based on the idea of "In the name of human honor and dignity" and the direction of its activities for the effective protection of the interests of the people and human dignity;
strengthening the confidence of the people, including entrepreneurs, in the judicial system by achieving fair judicial decisions, affirming the image of the court and judges as their reliable defenders in the creation of every citizen;
improvement of legislation aimed at creating all opportunities for citizens and entrepreneurs to protect their rights and legitimate interests in the courts, full implementation of the principles of competition and equality of parties in court proceedings, ensuring the objectivity of courts in practice and other tasks.
The judicial system, consisting of the Constitutional Court, civil and criminal courts, economic and administrative courts, administers justice in accordance with the Basic Law and the Law of the Republic of Uzbekistan "On Courts". Arbitration courts also function. Conditions have been created for the creation of international commercial arbitration. At the same time, it is also advisable to create an International Commercial Court.
The International Commercial Court is an innovation not only for Uzbekistan. Recently, countries with a reputation as a center for the settlement of commercial disputes have been creating such a body, whose competence includes the consideration and resolution of trade and investment disputes. For example, the International Commercial Court at the Supreme People's Court of the People's Republic of China considers the following disputes:
in which one or both parties are foreign citizens, stateless persons, foreign organizations;
if one or both parties have a place of residence (permanent residence) outside the PRC;
in which the subject of the dispute is located outside the PRC;
in which legal events entailing the emergence, modification or termination of trade relations occur outside the PRC.
These categories of disputes in world practice relate to international commercial cases.
In England, for example, the commercial court considers banking, financial, contractual disputes, disputes on business documentation, import, export and transport, agency and management agreements, delivery, insurance. At the same time, this body is the main supervisory court of the London Arbitration, whose competence also includes categories of issues arising within the framework of arbitration, challenging arbitral awards and enforcement of such decisions.
Another feature of the international commercial court is that cases in them are considered by a composition of three or more judges. At the same time, they are all high professionals in their field. The practice of England and Singapore shows: over time and with the increasing authority of this judicial body, most commercial disputes are transferred to the international commercial court for consideration. For example, the Commercial Court of England and Wales (one of the divisions of the High Court of London) presented a report on activities for 2020-2021, according to which international proceedings accounted for 74 percent of its total workload.
The study of the experience of the work and activities of international commercial courts of foreign countries shows that it is necessary to ensure:
the rule of law and law, as well as neutral, authoritative and independent courts that support this principle;
fairness and efficiency of the administration of justice, guaranteeing the participants of a commercial dispute the protection of their rights and legitimate interests;
an authoritative composition of the court from among the leading experts in this field.
It seems that a detailed study of the experience of foreign countries in the creation and functioning of international commercial courts and the provision of the above criteria will make it possible for the successful creation and functioning of an International Commercial Court on the territory of the Republic of Uzbekistan.