Mulk huquqini himoya qilish har qanday jamiyat a'zolarining hayoti uchun motivatsiya va rag'batlantirishni ta'minlashning muhim vositasidir. Mamlakatning investitsion jozibadorligi darajasi ham bunday himoya darajasiga bog'liq. Bu nafaqat fuqarolarning va butun davlatning farovonligini oshirishga qaratilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 20-dekabr kuni Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga yo'llagan murojaatida O'zbekistonda mulk va investitsiyalar himoyachisi hech bir hokim yoki vazir emas, faqat Konstitutsiya, qonun va sud ekanligini ta'kidladi. Bu borada, xususan, O'zbekistonda xalqaro tijorat sudini tashkil etish bo'yicha amaliy ishlar olib borilmoqda.
Respublikaning normativ-huquqiy hujjatlari (Konstitutsiya, qonunlar va boshqa hujjatlar), shu jumladan, mulk huquqini himoya qilishga, fuqarolarning ushbu yo'nalishlarda kafolatlari va qonuniy manfaatlarini yanada mustahkamlashga, aholining farovon hayoti uchun sharoit yaratish uchun davlat dasturlari va investitsiya loyihalarini samarali amalga oshirishga qaratilgan.
Prezidentning 2023 yil 16 yanvardagi "Odil sudlovdan foydalanish imkoniyatini yanada kengaytirish va sudlar faoliyati samaradorligini oshirish bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida" gi farmoni bilan 2023-2026 yillarda sud tizimini sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarish strategiyasi tasdiqlandi. Strategiyaga muvofiq Odil sudlovni ta'minlashning ustuvor vazifalari quyidagilar bilan belgilanadi:
"inson sha'ni va qadr-qimmati uchun" g'oyasi asosida haqiqiy adolatli sud tizimini shakllantirish va uning faoliyatini xalq manfaatlarini va inson qadr-qimmatini samarali himoya qilishga yo'naltirish;
Odil sud qarorlarini qabul qilishga erishish orqali xalqning, shu jumladan tadbirkorlarning sud tizimiga bo'lgan ishonchini mustahkamlash, har bir fuqaroni yaratishda sud va sudyalarning ishonchli himoyachisi sifatidagi imidjini tasdiqlash;
fuqarolar va tadbirkorlar uchun sudlarda ularning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish uchun barcha imkoniyatlarni yaratishga qaratilgan qonunchilikni takomillashtirish, sud protsessida tomonlarning raqobatbardoshligi va tengligi tamoyillarini to'liq amalga oshirish, sudlarning amalda xolisligini ta'minlash va boshqa vazifalar.
Konstitutsiyaviy sud, fuqarolik, jinoyat ishlari bo 'yicha sudlar, iqtisodiy va ma' muriy sudlardan iborat sud tizimi Odil sudlovni o ' zbekiston Respublikasining "sudlar to' g 'risida"gi asosiy qonuni va Qonuniga muvofiq amalga oshiradi. Hakamlik sudlari ham ishlaydi. Xalqaro tijorat arbitrajini yaratish uchun sharoitlar yaratildi. Shu bilan birga, xalqaro tijorat sudini tashkil etish ham maqsadga muvofiqdir.
Xalqaro tijorat sudi nafaqat O'zbekiston uchun yangilikdir. So'nggi paytlarda tijorat nizolarini hal qilish markazi sifatida obro'ga ega bo'lgan davlatlar savdo va investitsiya nizolarini ko'rib chiqish va hal qilishni o'z ichiga olgan bunday organni yaratmoqdalar. Masalan, XXR oliy xalq sudi huzuridagi xalqaro tijorat sudi quyidagi nizolarni ko'rib chiqadi:
bunda bir tomon yoki ikkalasi ham chet el fuqarolari, fuqaroligi bo'lmagan shaxslar, xorijiy tashkilotlar;
agar bir yoki ikkala tomon XXRdan tashqarida joylashgan (doimiy yashash joyi) bo'lsa;
unda nizo mavzusi XXRdan tashqarida;
bunda savdo huquqiy munosabatlarining paydo bo'lishi, o'zgarishi yoki tugatilishiga olib keladigan huquqiy hodisalar XXRdan tashqarida sodir bo'ladi.
Jahon amaliyotidagi nizolarning ushbu toifalari xalqaro tijorat ishlariga tegishli.
Masalan, Angliyada tijorat sudi bank, moliyaviy, shartnomaviy nizolar, biznes hujjatlari, import, eksport va transport, agentlik va boshqaruv shartnomalari, etkazib berish, sug'urta bo'yicha nizolarni ko'rib chiqadi. Shu bilan birga, ushbu organ London arbitrajining asosiy nazorat sudi bo'lib, uning vakolatiga hakamlik muhokamasi doirasida yuzaga keladigan masalalar toifalari, hakamlik qarorlariga qarshi chiqish va bunday qarorlarni ijro etish kiradi.
Xalqaro tijorat sudining yana bir o'ziga xos xususiyati: ulardagi ishlar uch yoki undan ortiq sudyalardan iborat tarkib tomonidan ko'rib chiqiladi. Shu bilan birga, ularning barchasi o'z sohasidagi yuqori malakali mutaxassislardir. Angliya va Singapur amaliyoti shuni ko'rsatadiki: vaqt o'tishi bilan va ushbu sud organining obro'si oshishi bilan tijorat xarakteridagi nizolarning aksariyati xalqaro tijorat sudiga ko'rib chiqiladi. Masalan, Angliya va Uels tijorat sudi (London Oliy sudining bo'linmalaridan biri) 2020-2021 yillardagi faoliyat to'g'risidagi hisobotni taqdim etdi, unda xalqaro sud jarayoni uning umumiy yukining 74 foizini tashkil etdi.
Xorijiy davlatlarning xalqaro tijorat sudlarining ish tajribasi va faoliyatini o'rganish quyidagilarni ta'minlash zarurligini ko'rsatadi:
qonun va qonun ustuvorligi, shuningdek, ushbu tamoyilni qo'llab-quvvatlovchi neytral, obro'li va mustaqil sudlar;
tijorat nizosi ishtirokchilariga ularning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishni kafolatlaydigan adolat va adolatni amalga oshirish samaradorligi;
ushbu sohadagi etakchi mutaxassislar orasidan sudning vakolatli tarkibi.
Ko'rinib turibdiki, xorijiy mamlakatlarning xalqaro tijorat sudlarini tashkil etish va faoliyat yuritishdagi tajribasini batafsil o'rganish hamda yuqoridagi mezonlarni ta'minlash O'zbekiston Respublikasi hududida xalqaro tijorat sudini muvaffaqiyatli tashkil etish va faoliyat yuritishiga imkon beradi.

Международный коммерческий суд - нововведение для Узбекистана
Защита права собственности - важное средство обеспечения мотивации и стимула жизнедеятельности членов любого общества.  От уровня такой защиты также зависит и степень инвестиционной привлекательности страны.  Не в последнюю очередь она направлена на повышение благосостояния граждан и всего государства.
Президент Шавкат Мирзиёев в Послании Олий Мажлису и народу Узбекистана 20 декабря 2022-го отметил, что в Узбекистане защитником собственности и инвестиций является не какой-либо хоким или министр, а только Конституция, закон и суд. В этом направлении уже ведется практическая работа, в частности по организации в Узбекистане Международного коммерческого суда.
Нормативно-правовые акты республики (Конституция, законы и другие документы) направлены в том числе на защиту права собственности, дальнейшее укрепление гарантий и законных интересов граждан в этих направлениях, эффективную реализацию государственных программ и инвестиционных проектов для создания условий благополучной жизни населения.
Указом Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему расширению доступа к правосудию и повышению эффективности деятельности судов» от 16 января 2023-го утверждена Стратегия поднятия на качественно новый уровень судебной системы на 2023-2026 годы. Согласно стратегии приоритетными задачами обеспечения правосудия определены:
формирование подлинной справедливой судебной системы на основе идеи «Во имя чести и достоинства человека» и направление ее деятельности на эффективную защиту интересов народа и достоинства человека;
укрепление доверия народа, в том числе предпринимателей, к судебной системе путем достижения принятия справедливых судебных решений, утверждение в создании каждого гражданина образа суда и судей как своих надежных защитников;
совершенствование законодательства, направленного на создание всех возможностей для граждан и предпринимателей по защите их прав и законных интересов в судах, полную реализацию принципов состязательности и равенства сторон в судопроизводстве, обеспечение объективности судов на практике и другие задачи.
Судебная система, состоящая из Конституционного суда, судов по гражданским, уголовным делам, экономических и административных судов, осуществляет правосудие в соответствии с Основным законом и Законом Республики Узбекистан «О судах». Также функционируют третейские суды. Созданы условия для создания международного коммерческого арбитража. Вместе с тем целесо­образно и создание Международного коммерческого суда.
Международный коммерческий суд - нововведение не только для Узбекистана. В последнее время страны, обладающие репутацией центра урегулирования коммерческих споров, создают подобного рода орган, в компетенцию которого входят рассмотрение и разрешение торговых и инвестиционных споров.  К примеру, Международный коммерческий суд при Верховном народном суде КНР рассматривает следующие споры:
в которых одной стороной или обеими являются иностранные граждане, лица без гражданства, иностранные организации;
если у одной или обеих сторон место нахождения (постоянного проживания) за пределами КНР;
в которых предмет спора находится за пределами КНР;
в которых юридические события, влекущие возникновение, изменение или прекращение торговых правоотношений, происходят за пределами КНР.
Данные категории споров в мировой практике относятся к международным коммерческим делам.
В Англии, к примеру, коммерческий суд рассматривает банковские, финансовые, договорные споры, споры по деловой документации, импорта, экспорта и транспорта, агентских и управленческих соглашений, доставки, страхования. Вместе с тем данный орган является главным надзорным судом лондонского арбит­ража, в компетенцию которого также входят категории вопросов, возникающих в рамках арбитража, оспаривание арбитражных решений и приведение в исполнение таких решений.
Другая особенность международного коммерческого суда: дела в них рассматриваются составом из трех или более судей. При этом все они - высокие профессионалы своего дела. Практика Англии и Сингапура показывает: со временем и с увеличением авторитета у данного судебного органа большинство споров коммерческого характера переходит на рассмотрение в международный коммерческий суд. Например, Коммерческий суд Англии и Уэльса (одно из подразделений Высокого суда Лондона) представил отчет по деятельности за 2020-2021 годы, согласно которому международные разбирательства составили 74 процента его общей нагрузки.
Изучение опыта работы и деятельности международных коммерческих судов зарубежных государств показывает, что необходимо обеспечить:
верховенство закона и права, а также поддерживающие данный принцип нейтральные, авторитетные и независимые суды;
справедливость и эффективность осуществления правосудия, гарантирующие участникам коммерческого спора защиту их прав и законных интересов;
авторитетный состав суда из числа ведущих специалистов в данной области.
Как представляется, детальное изучение опыта зарубежных стран в создании и функционировании международных коммерческих судов и обеспечение вышеуказанных критериев дадут возможность для успешного создания и функционирования Международного коммерческого суда на территории Республики Узбекистан.