So'nggi paytlarda O'zbekiston fuqaro aviatsiyasi sohasida aviatsiya bozorini liberallashtirish, parvozlar geografiyasini kengaytirish, sohaga zamonaviy boshqaruv usullarini joriy etish va yo'lovchilarga xizmat ko'rsatish sifatini zamonaviy talablar darajasiga yetkazish bo'yicha keng ko'lamli islohotlar amalga oshirilmoqda.
Mustaqil O'zbekiston yilnomalarida mamlakatning hozirgi va kelajagini, shuningdek, respublikaning turizm salohiyatini rivojlantirishni belgilab bergan ko'plab tadbirlar mavjud. Ulardan biri 1992 yilda milliy aviakompaniyaning tashkil etilishi edi. 2019 yilda "O'zbekiston havo yo'llari" milliy aviakompaniyasi negizida Prezident Shavkat Mirziyoyevning Farmoniga muvofiq "Uzbekistan Airports" aksiyadorlik jamiyati tashkil etildi.
Bugungi kunda Uzbekistan Airports respublikadagi barcha aeroportlarning yagona ijro etuvchi va bog'lovchi organi hisoblanadi. Uning asosiy vazifalariga mahalliy havo portlarini rivojlantirish strategiyasini amalga oshirish, ularning faoliyatiga uslubiy rahbarlik qilish, aeroport infratuzilmasini rivojlantirish loyihalarini amalga oshirish va yangilarini joriy etish uchun moliyaviy oqimlarni to'plash kiradi.
2022 yil uchun Uzbekistan aeroportlari juda ko'p ish qildi. Shunday qilib, ICAO ma'lumotlariga ko'ra, 2022 yil oxiriga kelib global yo'lovchilar trafigi 2019 yilga nisbatan 70 foizga tiklandi, o'z navbatida O'zbekiston pandemiyadan oldingi yildan 22 foizga oshdi: trafik 7,9 million yo'lovchini tashkil etdi (2021 yilga nisbatan 46 foizga o'sdi). 2022-yilda ichki reyslarda 1,7 million yo'lovchiga xizmat ko'rsatildi, bu Uzbekistan Airways chastotalari va yo'nalishlarini oshirish orqali 2019-yildagiga nisbatan 30 foizga ko'pdir. 2022-yilda ichki yo'lovchilar tashish hajmi 2021-yilga nisbatan 82 foizni tashkil etdi.
Ushbu ko'rsatkichlarga stavkalar va yig'imlarni 42 foizga qisqartirish, shuningdek, xalqaro aviakompaniyalarni jalb qilish bo'yicha samarali tijorat siyosati, shu jumladan O'zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari va mamlakatimizdagi xorijiy davlatlar elchixonalari vakillari bilan ishlash orqali erishish mumkin edi. Uzbekistan Airports tomonidan tashkil etilgan "Discovering Uzbekistan" xalqaro sayyohlik konferentsiyasi alohida hissa qo'shdi.
2023 yilda yo'lovchilar oqimini 9,29 million yo'lovchiga oshirish rejalashtirilgan. Bunday ko'rsatkichlar yangi rezident aviakompaniyalar (Panorama Airways, Centrum Air, Air Samarkand, Sayohat Air, Semurg, Silk Avia) tashkil etilishi va samolyotlar parkining 34 ta samolyotga ko'payishi, shuningdek, yangi 20 ta xorijiy aviakompaniyalarni jalb qilish bo'yicha davom etayotgan ishlar natijasida kutilmoqda.
2022-yilda O'zbekiston aeroportlariga 28 ta yangi aviakompaniya jalb qilindi va yo'nalishlar tarmog'i 73 ta yo'nalishga kengaytirildi. Parvozlar MDH davlatlariga (47 foiz), yaqin Sharqqa (31), Osiyo mamlakatlariga (15) va Evropaga (7) amalga oshirildi.
Yuk tashish nuqtai nazaridan ko'rsatkichlarning o'sishi ham kuzatilmoqda. O'tgan yili O'zbekiston aeroportlarida 80,1 ming tonna yuk va pochta xizmati ko'rsatildi, bu 2019 yilga nisbatan 62 foizga ko'pdir. bu yil yuk hajmini 95,3 ming tonnagacha oshirish (2022 yilga kelib 19 foizga o'sish), shu jumladan Navoiy shahri aeroportini rekonstruksiya qilishni yakunlash va 2019 yilga nisbatan 2019 foizga xalqaro yuk operatori g Ports Ground Handling Services Sole Proprietorship MCHJ (Terminals Holding Sole Proprietorship MCHJ tarkibiy bo'linmasi).
2022-yilda Uzbekistan Airports daromadi 2021 - yilga nisbatan 44 foizga, eksport daromadi esa yangi aviakompaniyalarni jalb qilish va marshrut tarmog'ini kengaytirish orqali 35 foizga oshdi.
Kompaniya tahlilchilarining prognozlariga ko'ra, 2023 yilda daromadning 32 foizga, eksport daromadining sakkiz foizga o'sishi kutilmoqda. 2022 yil uchun byudjetga soliq imtiyozlari 560,7 milliard so'mni tashkil etdi (2021 yilga nisbatan 159 foizga oshdi). Joriy yilda byudjetga ajratmalar 590,8 milliard so'mgacha yetkazilishi rejalashtirilgan.
O'tgan yil davomida boshqaruv kompaniyasining o'zida va uning barcha tarkibiy bo'linmalarida 626 ta ish o'rni yaratildi.
Uzbekistan Airports aeroportlarda eskirgan maxsus texnika parkini bosqichma-bosqich yangilab bormoqda. 2021 yilda 5,2 million dollarga 48 dona, 2022 yilda 14,5 million dollarga 112 dona sotib olindi.
2023 yil uchun aeroportlarda maxsus jihozlarni yangilash zarurati-42,7 million dollarga 199 dona. 2021 va 2022-yillarda aeroportlarni modernizatsiya qilish, axborot texnologiyalarini rivojlantirish va loukost modeli bo'yicha mintaqaviy tashuvchini tashkil etish uchun 2115,1 mlrd so'm mablag ' ajratildi. 2023 yilda 2394,8 milliard so'mlik investitsiyalar rejalashtirilgan.
O'zbekiston aeroportlarida yo'lovchilar tashish tez sur'atlar bilan o'sib borayotganini hisobga olib, mavjud maydonlarni optimallashtirish va rekonstruksiya qilish hamda yangilarini qurish hisobiga terminal kompleksini bosqichma-bosqich kengaytirish zarur. Bugungi kunda jo'nash terminalining bir nechta bloklari foydalanishga topshirildi. Umumiy maydoni 935 kv. M bo'lgan aviatsiya xavfsizligini tekshirish zonasi qurildi. M to'qqizta skrining koridorlari shoshilinch vaqtda 2400 yo'lovchiga ruxsat beradi. Shuningdek, u erda suyuqlik idishlari, CEIA (Italiya) kiyimlari va poyafzallari uchun skanerlar o'rnatilgan bo'lib, ular yonuvchan va portlovchi moddalarni, metall buyumlarni poyabzalni echmasdan yoki shishalarni ochmasdan aniqlash uchun mo'ljallangan. Zal, shuningdek, qo'l yuki va umumiy yuklarni tekshirish uchun Smiths Detection (Germaniya) rentgen televizion uskunalari bilan jihozlangan. Yaxshilangan xavfsizlik choralarini ta'minlash uchun leidos (AQSh) ProVision 2 bodiskanerlari o'rnatilgan bo'lib, ular yo'lovchilarni tez va kontaktsiz tekshirishga imkon beradi.
Shuningdek, poytaxt aeroportining 2640 kvadrat metrlik steril zonasining chap tomoni rekonstruksiya qilindi. m. yangi hududda yana bir Duty Free va Art Bazar savdo paviloni ochildi, u erda xunarmand mahsulotlari, shuningdek, milliy gastronomiya, gadjetlar va xalqaro sim-kartalar, zargarlik buyumlari, bolalar ovqatlari, shirinliklar, dorixona va kafelar sotiladi-bar. Shuningdek, terminalning turli joylarida joylashtirilishi rejalashtirilgan elektron qurilmalarni zaryadlash qobiliyatiga ega birinchi kovorking burchagi tashkil etildi.
Mart oyining oxiriga qadar steril zonada kapsulali mehmonxona, hammom, tahorat va namoz o'qish xonalari, shuningdek Anjir biznes zali joylashgan yana bir birlik ijaraga beriladi. Bu mutlaqo yangi qurilish bo'lib, u terminal majmuasini yana 875 kvadrat metrga kengaytiradi.m, bu xalqaro va transfer yo'lovchilari uchun qulay sharoit yaratadi. Bu vaqtga kelib Islom Karimov nomidagi "Toshkent" xalqaro aeroportining kelish terminali oldidagi hududni obodonlashtirish rejalashtirilgan edi. Umumiy maydoni taxminan 1400 kvadrat metr bo'lgan kutib oluvchilar uchun ikkita zona quriladi. m-biri mavjud soyabon o'rniga, ikkinchisi P2 to'xtash joyida jo'nash va kelish o'rtasida.
Shuni ta'kidlash kerakki, Toshkent aeroportini rekonstruksiya qilish loyihasida tarmoq va seysmologik qurilish me'yorlarini hisobga olgan holda mahalliy va xorijiy mutaxassislar jamoasi ishlamoqda. Modernizatsiya jarayonida aerovokzal kompleksidagi barcha muhandislik tarmoqlari almashtirildi: elektr va suv ta'minoti, isitish, kanalizatsiya, shamollatish va konditsioner.
Shuningdek, poytaxt aeroportining aerodrom majmuasini modernizatsiya qilish bo'yicha ishlar olib borilmoqda: ikkinchi uchish-qo'nish yo'lagini rekonstruktsiya qilish va zamonaviy yorug'lik signal uskunalarini o'rnatish ishlari olib borilmoqda. Rd-1, rd-2A taksi yo'llari va B6 to'xtash joylarini ta'mirlash ishlari yakunlandi. Samolyotlar uchun 35 ta to'xtash joylarini loyihalash davom etmoqda.
Bundan tashqari, 2023-yil yanvar oyidan boshlab Toshkent, Samarqand, Buxoro, Farg'ona va Urganch aeroportlarida O'zbekiston Respublikasi soliq qo'mitasi tomonidan o'rnatilgan va sinov rejimida ish boshlagan soliqsiz tokchalarning tantanali ochilishi bo'lib o'tdi.
Soliqsiz tizim chet el fuqarolariga O'zbekistonda chakana savdo bilan shug'ullanuvchi tadbirkorlardan ayrim turdagi tovarlarni sotib olishda to'langan QQS summalarini qaytarishni nazarda tutadi. Bular suvenir mahsulotlari, yong'oqlar, mevalar va quritilgan mevalar, charm va mo'ynali buyumlar, gilamlar, to'qimachilik va boshqalar.
O'zbekiston fuqaro aviatsiyasining oldinga intilishi va taraqqiyoti uning ulkan rejalarini namoyish etadi, ularni amalga oshirish maqsadida 2035 yilgacha mamlakat aeroportlarini rivojlantirish strategiyasi ishlab chiqilgan. Va bu sohani sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishga qodir bo'lgan vazifalarning faqat bir qismi bo'lib, uning jahon havo transporti sahnasida mavqei va obro'sini ta'minlaydi.

Трансформация гражданской авиации
В последнее время в области гражданской авиации Узбекистана реализуются масштабные реформы по либерализации авиационного рынка, расширению географии полетов, внедрению современных методов управления в сферу и доведению качества обслуживания пассажиров до уровня современных требований.
В летописи независимого Узбекистана много событий, определивших настоящее и будущее страны, а также развитие туристского потенциала республики. Одним из таких стало создание в 1992 году Национальной авиакомпании. В 2019-м на базе НАК «Узбекистон хаво йуллари» согласно Указу Президента Шавката Мирзиёева создано акционерное общество Uzbekistan Airports.
Сегодня Uzbekistan Airports выступает единым исполнительным и связующим органом всех аэропортов республики.  В основные его задачи входят реализация стратегии развития отечественных воздушных гаваней, осуществление методического руководства их деятельности, аккумулирование финансовых потоков для осуществления проектов развития инфраструктуры аэропортов и внедрения новых.
За 2022 год Uzbekistan Airports сделано немало. Так, по данным ICAO, общий мировой пассажирский трафик к концу 2022-го восстановился на 70 процентов по сравнению с 2019-м. В свою очередь Узбекистан превысил допандемийный год на 22 процента: трафик составил 7,9 млн пассажиров (рост на 46 процентов по сравнению с 2021-м). На внутренних рейсах в 2022 году обслужено 1,7 млн пассажиров, что на 30 процентов больше, чем в 2019-м за счет увеличения частот и маршрутов Uzbekistan Airways. Рост внутреннего пассажиропотока в 2022-м по сравнению с 2021 годом составил 82 процента.
Данных показателей удалось достичь посредством снижения ставок и сборов на 42 процента, а также за счет эффективной коммерческой политики по привлечению международных авиакомпаний, в том числе благодаря работе с дипломатическими миссиями Узбекистана за рубежом и представителями посольств зарубежных стран в нашей стране. Особый вклад внесла организованная Uzbekistan Airports Международная туристическая конференция Discovering Uzbekistan.
В 2023 году планируется увеличение пассажиропотока до 9,29 млн пассажиров. Такие показатели ожидаются на основании создания новых авиакомпаний-резидентов (Panorama Airways, Centrum Air, Air Samarkand, Sayohat Air, Semurg, Silk Avia) и увеличения парка воздушных судов на 34 самолета, а также в результате продолжающейся работы по привлечению новых 20 иностранных авиаперевозчиков.
В 2022 году в аэропорты Узбекистана привлечены 28 новых авиакомпаний, а маршрутная сеть расширилась до 73 направлений. Полеты совершались в/из государств СНГ (47 процентов), Ближнего Востока (31), стран Азии (15) и Европы (7).
В части грузоперевозок также наблюдается рост показателей. В аэропортах Узбекистана в минувшем году обслужено 80,1 тысячи тонн грузов и почты, что на 62 процента выше, чем в 2019-м. В этом году планируется увеличение объема грузов до 95,3 тысячи тонн (рост на 19 процентов к 2022-му), в том числе за счет завершения реконструкции аэропорта города Навои и привлечения к управлению международного грузового оператора G Ports Ground Handling Services Sole Proprietorship LLC (структурное подразделение Terminals Holding Sole Proprietorship LLC).
В 2022 году доходы Uzbekistan Airports выросли на 44 процента по отношению к 2021-му, а экспортная выручка - на 35 за счет привлечения новых авиакомпаний и расширения маршрутной сети.
По прогнозам аналитиков компании, в 2023 году ожидается увеличение доходов на 32 процента, экспортной выручки - на восемь. Налоговые отчисления в бюджет за 2022-й составили 560,7 млрд сумов (увеличились на 159 процентов по сравнению с 2021-м). В этом году предполагается довести отчисления в бюджет до 590,8 млрд сумов.
В течение прошлого года создано 626 рабочих мест в самой управляющей компании и во всех ее структурных подразделениях.
Uzbekistan Airports проводит поэтапное обновление устаревшего парка спецтехники в аэропортах. В 2021 году закуп¬лено 48 единиц на 5,2 млн долларов, в 2022-м - 112 на 14,5 млн.
Потребность в обновлении спецтехники в аэропортах на 2023 год - 199 единиц на 42,7 млн долларов. На модернизацию аэропортов, развитие информационных технологий и создание регионального перевозчика по модели лоукост в 2021 и 2022 годах профинансировано 2115,1 млрд сумов. В 2023-м запланированы инвестиции на 2394,8 млрд сумов.
Учитывая быстро растущий пассажиропоток в аэропортах Узбекистана, необходимо поэтапное расширение аэровокзального комплекса за счет оптимизации и реконструкции действующих площадей и строительства новых. На сегодня сданы в эксплуатацию несколько блоков терминала вылета. Построена зона досмотра на авиационную безопасность общей площадью 935 кв. м. Девять коридоров досмотра позволяют пропускать до 2400 пассажиров в час пик. Там же установлены сканеры для емкостей с жидкостью, одежды и обуви CEIA (Италия), для обнаружения легковоспламеняющихся и взрывчатых веществ, металлических предметов без необходимости снимать обувь либо открывать бутылки. Зал также оснащен рентгенотелевизионным оборудованием Smiths Detection (Германия) для досмотра ручной клади и габаритного багажа. Для обеспечения повышенных мер безопасности установлены бодисканеры ProVision 2 компании Leidos (США), позволяющие быстро и бесконтактно досматривать пассажиров.
Также реконструирована левая часть стерильной зоны столичного аэропорта площадью 2640 кв. м. На новой территории открыты еще один Duty Free и торговый павильон «Арт-Базар», где представлена продукция хунармандов, а также точки продаж национальной гастрономии, гаджетов и международных сим-карт, ювелирных изделий, детского питания, сладостей, аптека и кафе-бар. Организован и первый коворкинг-корнер с возможностью зарядки электронных устройств, что планируется разместить в разных локациях терминала.
До конца марта будет сдан еще один блок в стерильной зоне, куда войдут капсульный отель, санузлы, комнаты для омовения и совершения молитв, а также бизнес-зал Anjir. Это абсолютно новое строительство, которое позволит расширить аэровокзальный комплекс еще на 875 кв. м, что создаст комфортные условия для международных и трансферных пассажиров. К этому времени намечено благоустроить территорию перед терминалом прилета Международного аэропорта «Ташкент» имени Ислама Каримова. Возведут две зоны для встречающих общей площадью порядка 1400 кв. м¬ - одна вместо существующего навеса, другая - на парковке Р2 между вылетом и прилетом.
Важно отметить, что над проектом реконструкции ташкентского аэропорта с учетом отраслевых и сейсмологических норм строительства работает команда отечественных и зарубежных специалистов. В ходе модернизации заменены все инженерные сети в аэровокзальном комплексе: электро- и водоснабжение, отопление, канализация, вентиляция и кондиционирование.
Также ведутся работы по модернизации аэродромного комплекса столичного аэропорта: завершается реконструкция второй взлетно--посадочной полосы и монтаж современного светосигнального оборудования. Закончился ремонт рулежных дорожек РД-1, РД-2А и стоянки B6. Продолжается проектирование 35 зон стоянок для воздушных судов.
Более того, с января 2023 года в аэропортах Ташкента, Самарканда, Бухары, Ферганы и Ургенча состоялось торжественное открытие стоек Tax Free, установленных Налоговым комитетом РУз и начавших свою работу в тестовом режиме.
Система Tax Free подразумевает возврат иностранным гражданам сумм НДС, уплаченных ими при приобретении отдельных видов товаров у предпринимателей, осуществляющих розничную торговлю в Узбекистане. Это сувенирная продукция, орехи, фрукты и сухофрукты, изделия из кожи и меха, ковры, текстиль и не только.
Динамичное стремление вперед и прогресс гражданской авиации Узбекистана демонстрируют ее грандиозные планы, в целях реализации которых разработана стратегия развития аэропортов страны до 2035 года. И это только часть задач, способных вывести сферу на качественно новый уровень, обеспечивающий ее статус и имидж на мировой арене авиаперевозок.