Tadbirda O‘zbekistonning Xitoydagi elchixonasi va Sirdaryo viloyati xokimligi, Syamin shahri rahbariyati hamda ishbilarmon doiralar vakillari qatnashdilar.
Forumning xitoylik ishtirokchilariga Sirdaryo viloyatining tabiiy sharoiti, mavjud investitsiya salohiyati, hududning drayver sohalari haqidagi atroflicha maʼlumotlar taqdim etilar ekan, o‘zaro manfaatli hamkorlikning asosiy ustuvor yo‘nalishlariga alohida eʼtibor qaratildi. Bu, birinchi navbatda, muqobil energiya manbalarini joriy etish va o‘zaro savdo hajmini oshirish sohalarini qamrab oldi.
O‘z navbatida, Xitoy kompaniyalari tomonidan ham Sirdaryoda paxta tolasi to‘qimachiligi sohasini rivojlantirish, logistika markazini tashkil etish, muqobil energiya manbalarini joriy etish uchun zarur uskunalarni yetkazib berish, yoshlarni axborot texnologiyalari sohasida taʼlim olishlari va malaka oshirishlarini tashkil qilish, sog‘liqni saqlash, xususan, keksa avlod vakillarini davolash va ijtimoiy xizmat ko‘rsatish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportini amalga oshirishga ko‘maklashish kabi qator aniq tashabbuslar ilgari surildi.
Biznes-forum yakunida «Wang da group» qo‘shma korxonasi «Changtai Yuanrun Energy saving Technology Co LTD» kompaniyasi bilan stirolin ishlab chiqarish loyihasi uchun 4 million dollar, «Longuan Lantian Cement Co LTD» kompaniyasi bilan qop ishlab chiqarish loyihasi uchun 3 million dollar investitsiya jalb qilish, shuningdek, “Peng-Sheng” qo‘shma korxonasi va «Wenzhoy Jinsheng Trading Co LTD» kompaniya o‘rtasida jelatin ishlab chiqarish, marmar xom ashyosi va boshqa toshlarga ishlov berish loyihasini amalga oshirish yuzasidan kelishuvlar imzolandi.

Делегация Сырдарьинской области 24 февраля приняла участие в бизнес-форуме «Сырдарья – Сяминь», который прошел в городе Сяминь китайской провинции Фуцзянь.
В мероприятии приняли участие представители Посольства Узбекистана в Китае и руководство Сырдарьинской области, города Сяминь и бизнесмены.
Китайские участники форума были подробно проинформированы о Сырдарьинской области, имеющемся инвестиционном потенциале, перспективных направлениях региона, отмечены основные приоритеты взаимовыгодного сотрудничества. Это, прежде всего, внедрение альтернативных источников энергии и увеличение объемов взаимной торговли.
Китайские компании также занимаются развитием хлопчатобумажной текстильной промышленности Сырдарьинской области, созданием логистического центра, поставкой необходимого оборудования для внедрения альтернативных источников энергии, организацией образования и обучения молодежи в сфере IT, здравоохранения, в частности лечения представителей пожилого поколения, выдвинут ряд конкретных инициатив, таких как оказание услуг, помощь в экспорте сельскохозяйственной продукции.
В конце бизнес-форума предприятие “Wang da group” совместно с компанией “Changtai Yuanrun Energy saving Technology Co LTD” инвестировало 4 миллиона долларов в проект по производству стирола и 3 миллиона долларов – мешков с привлечением компании “Longuan Lantian Cement Co LTD”, а также подписаны соглашения между СП “Peng-Sheng” и “Wenzhoy Jinsheng Trading Co LTD” по реализации проектов по производству желатина, мраморного сырья и других проектов по обработке камня.