Tadbirda O‘zbekistonning Xitoydagi elchixonasi va Sirdaryo viloyati xokimligi, Syamin shahri rahbariyati hamda ishbilarmon doiralar vakillari qatnashdilar.
Forumning xitoylik ishtirokchilariga Sirdaryo viloyatining tabiiy sharoiti, mavjud investitsiya salohiyati, hududning drayver sohalari haqidagi atroflicha maʼlumotlar taqdim etilar ekan, o‘zaro manfaatli hamkorlikning asosiy ustuvor yo‘nalishlariga alohida eʼtibor qaratildi. Bu, birinchi navbatda, muqobil energiya manbalarini joriy etish va o‘zaro savdo hajmini oshirish sohalarini qamrab oldi.
O‘z navbatida, Xitoy kompaniyalari tomonidan ham Sirdaryoda paxta tolasi to‘qimachiligi sohasini rivojlantirish, logistika markazini tashkil etish, muqobil energiya manbalarini joriy etish uchun zarur uskunalarni yetkazib berish, yoshlarni axborot texnologiyalari sohasida taʼlim olishlari va malaka oshirishlarini tashkil qilish, sog‘liqni saqlash, xususan, keksa avlod vakillarini davolash va ijtimoiy xizmat ko‘rsatish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportini amalga oshirishga ko‘maklashish kabi qator aniq tashabbuslar ilgari surildi.
Biznes-forum yakunida «Wang da group» qo‘shma korxonasi «Changtai Yuanrun Energy saving Technology Co LTD» kompaniyasi bilan stirolin ishlab chiqarish loyihasi uchun 4 million dollar, «Longuan Lantian Cement Co LTD» kompaniyasi bilan qop ishlab chiqarish loyihasi uchun 3 million dollar investitsiya jalb qilish, shuningdek, “Peng-Sheng” qo‘shma korxonasi va «Wenzhoy Jinsheng Trading Co LTD» kompaniya o‘rtasida jelatin ishlab chiqarish, marmar xom ashyosi va boshqa toshlarga ishlov berish loyihasini amalga oshirish yuzasidan kelishuvlar imzolandi.

On February 24, the delegation of the Syrdarya region took part in the Syrdarya - Xiamen business Forum, which was held in the city of Xiamen, Fujian Province of China.
The event was attended by representatives of the Embassy of Uzbekistan in China and the leadership of the Syrdarya region, the city of Xiamen and businessmen.
The Chinese participants of the forum were informed in detail about the Syrdarya region, the existing investment potential, promising areas of the region, the main priorities of mutually beneficial cooperation were noted. This is, first of all, the introduction of alternative energy sources and an increase in the volume of mutual trade.
Chinese companies are also engaged in the development of the cotton textile industry of the Syrdarya region, the creation of a logistics center, the supply of necessary equipment for the introduction of alternative energy sources, the organization of education and training of young people in the field of IT, healthcare, in particular the treatment of the elderly, a number of specific initiatives have been put forward, such as the provision of services, assistance in the export of agricultural products.
At the end of the business forum, Wang da group, together with Changtai Yuanrun Energy saving Technology Co LTD, invested $4 million in a styrene production project and $ 3 million in bags with the involvement of Longuan Lantian Cement Co LTD, and agreements were signed between Peng-Sheng Joint venture and "Wenzhoy Jinsheng Trading Co LTD” for the implementation of projects for the production of gelatin, marble raw materials and other stone processing projects.