Президент Шавкат Мирзиёев 27 февраль куни инвестицияларни жалб қилиш ва саноатни ривожлантириш масалалари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Сўнгги йилларда барча тармоқлардаги дастурларга 31 миллиард долларлик тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар жалб қилинди. Натижада ўтган 5 йилда саноат 1,4 баробар, экспорт 1,5 баробарга ошди.
Келгуси 5 йилда иқтисодиёт барқарор ўсиши учун саноатни яна 1,5 баробарга ошириш, экспортни 30 миллиард долларга етказиш мақсад қилиб қўйилган. Бунинг учун 120 миллиард доллар сармоя, жумладан, 70 миллиард доллар хорижий инвестиция зарур.
Бунга инвестиция, саноат ва экспорт бўйича яхлит сиёсат юритиш орқали эришиш мумкин. Шу боис “Янги Ўзбекистон маъмурий ислоҳотларини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент фармонига мувофиқ, Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ташкил қилинди.
Йиғилишда жаҳон молия бозорларидаги вазиятдан келиб чиқиб, соҳа олдидаги муҳим вазифалар кўрсатиб ўтилди.
Жорий йилда 11 миллиард долларлик тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни ўзлаштириш, йирик инвесторлар билан манзилли ишлаш бўйича вазифалар белгиланди. Инвестицияларни жалб қилишда иқтисодий дипломатияни ва чет элдаги дипломатик ваколатхоналар иштирокини кучайтириш муҳимлиги қайд этилди.
Йил якунигача 304 та йирик ва 3 мингта ҳудудий лойиҳа ишга туширилиши режалаштирилган. Уларнинг натижасида қўшимча 10 триллион сўмлик маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Давлатимиз раҳбари саноат бўйича тармоқ ва ҳудудлардаги қўшимча захираларни ишга солиш, маҳсулотлар рақобатбардошлигини ошириш учун таннархни камайтириш юзасидан кўрсатмалар берди.
Хорижий консультантларни жалб қилиб, махсус ва кичик саноат зоналарини ҳудудларни ривожлантириш “драйвери”га айлантириш, уларда янгидан яратилаётган ишлаб чиқариш қувватларини жойлаштириш зарурлиги таъкидланди. Тўқимачилик, чарм, қурилиш материаллари, электр техникаси, озиқ-овқат, фармацевтика, заргарлик каби тармоқларда янги маҳсулотларни ўзлаштириш, жаҳон брендларини олиб келиш орқали янги бозорларга чиқиш муҳимлиги айтилди.
Янги лойиҳа таклифларини ишлаб чиқиш ва инвесторларга тақдим этиш бўйича лойиҳа гуруҳларининг ишини фаоллаштириш топширилди.
Йиғилишда ижтимоий масалаларга ҳам тўхталиб ўтилди. Таълим, соғлиқни сақлаш, ичимлик суви ва йўл инфратузилмаси дастурларидан келиб чиқиб, устувор лойиҳаларни шакллантириш вазифаси қўйилди.

On February 27, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on attracting investment and industrial development.
In recent years, foreign direct investment in the amount of $31 billion has been attracted within the framework of sectoral programs. As a result of their development over the past 5 years, the volume of industrial production has increased by 1.4 times, and exports by 1.5 times.
In order to ensure stable economic growth in the next five years, the industry will have to increase by another 1.5 times and bring exports to $ 30 billion. This requires $120 billion of investment, including $70 billion of foreign investment.
This can be achieved through the implementation of a holistic policy in the field of investment, industry and exports. Therefore, in accordance with the Presidential Decree "On measures to implement administrative reforms of the New Uzbekistan", the Ministry of Investment, Industry and Trade was established.
The meeting identified the important tasks facing the Ministry based on the situation in the global economy and financial markets.
The task has been set to master foreign direct investment in the amount of $ 11 billion this year, to establish targeted work with large investors. The importance of strengthening economic diplomacy and the role of diplomatic missions abroad in attracting investment was pointed out.
By the end of the year, it is planned to launch 304 large and 3 thousand regional projects. According to their results, the production of products worth 10 trillion soums will be organized.
The Head of State gave instructions on using additional reserves in industries and regions, reducing the cost of production to increase its competitiveness.
The necessity of attracting foreign consultants and turning special and small industrial zones into "drivers" of regional development by concentrating newly created industries in them is emphasized.
The importance of mastering the production of new types of products in such industries as textile, leather industry, building materials industry, electrical engineering, food industry, pharmaceuticals and jewelry, entering new markets by attracting global brands was noted.
It was instructed to intensify the work of project groups to develop and promote new project proposals among investors.
The meeting also discussed issues of attracting investments in the social sphere. Instructions were given to form priority projects within the framework of programs for the development of education, healthcare, drinking water supply and road infrastructure.