Президент Шавкат Мирзиёев 27 февраль куни қайта тикланувчи энергия манбаларини кенгайтириш чора-тадбирлари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Сўнгги йилларда энергетика бутун дунёда долзарб масалага айланиб бормоқда. Шу боис салоҳиятли давлатлар унинг муқобил йўлларини изламоқда. Бугун жаҳон энергетикасида “яшил энергетика” улуши қарийб 30 фоизга етган, айрим Европа давлатларида 80-90 фоиздан ошган.
Ўзбекистонда ҳам бу борада фаол иш олиб борилмоқда. Сўнгги уч йилда энергетика соҳасига 8 миллиард долларлик тўғридан-тўғри инвестициялар жалб қилинди. Хусусан, Навоий ва Самарқанд вилоятларида қуёш электр станциялари ишга туширилди. Бу йил 18 та шундай станциялар барпо этилмоқда. Бу орқали хонадонларга бериладиган электр энергияси 50 фоизга кўпаяди.
Умуман, энергетика масаласи давлатимиз раҳбарининг доимий эътибори ва назоратида. Бу соҳада кўплаб лойиҳалар, ҳудудларга ташрифлар чоғида аниқ вазифалар белгиланмоқда.
Ўзбекистон Президентининг шу йил 16 февралдаги қарори билан, қайта тикланувчи энергия манбаларини жорий этишни жадаллаштириш бўйича катта дастур қабул қилинди. Жумладан, “Яшил энергия” компанияси ташкил этилиб, унга дастлабки 10 миллион доллар йўналтирилди.
Мазкур дастурга кўра, жорий йилда тадбиркорлар, ижтимоий соҳа ва аҳоли хонадонларида 1 минг 700 Мегаватт қувватли қуёш панеллари ўрнатиш кўзда тутилган.
Йиғилишда мутасаддилар шу борадаги ишларнинг ташкилий ва молиявий жиҳатлари юзасидан ахборот берди.
Хусусан, ижтимоий соҳа объектлари ва давлат идораларида 220 Мегаватт, тадбиркорлар томонидан 1 минг 300 Мегаватт ва янги қурилаётган кўп қаватли уйлар томида 15 Мегаватт қувватга эга қуёш панеллари ўрнатилиши айтилди. Бу борада Андижон, Қашқадарё, Сурхондарё, Фарғона, Навоий ва Самарқандда фаол иш бошлаган. Давлатимиз раҳбари жойларда ишларни тўғри ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берди.
Йиғилишда энергетиканинг бошқа йўналишларида кўрилиши лозим бўлган чора-тадбирлар, жумладан, аҳолини табиий газ билан барқарор таъминлаш, иқтисодиёт тармоқларида ва ижтимоий соҳада энергия самарадорлигини ошириш, газ сарфи юқори бўлган ишлаб чиқариш қувватларини кўмирга ўтказиш, геология-қидирув ишларини кенгайтириш, мавжуд углеводород хомашёси конларини ривожлантириш ва янгиларини ўзлаштириш масалалари ҳам кўриб чиқилди.

On February 27, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on measures to expand the use of renewable energy sources.
In recent years, energy problems have become relevant all over the world. Therefore, countries are looking for and applying alternative ways to meet their energy needs. Today, the share of "green" sources in the global energy sector has reached almost 30 percent, and in some European countries it has exceeded 80-90 percent.
Uzbekistan is also actively working in this direction. Over the past three years, direct investments in the amount of $ 8 billion have been attracted to the energy sector. In particular, solar power plants have been launched in Navoi and Samarkand regions. This year, 18 more such stations are being built, which will result in an increase in electricity generation for household needs by 50 percent.
In general, energy issues are under the constant attention and control of the head of our state. A lot of new projects are being initiated, specific tasks are being determined during trips to the regions.
By the decree of the head of state dated February 16 of this year, a large-scale program was adopted to accelerate the introduction of renewable energy sources in our country. In particular, the company “Yashil Energy” has been organized, initial financing in the amount of $ 10 million has been sent to it.
According to the program, this year it is planned to install solar panels with a total capacity of 1,700 MW at enterprises, social facilities and homes of the population.
At the meeting, the responsible persons reported on the organizational and financial aspects of work in this direction.
In particular, it is indicated that 220 MW solar panels will be installed at social facilities and government departments, 1300 MW at enterprises, 15 MW at newly built apartment buildings. The corresponding work has been actively launched in Andijan, Kashkadarya, Surkhandarya, Fergana, Navoi and Samarkand. The Head of our state gave instructions on the proper organization of this work on the ground.
The meeting also considered measures that need to be taken in other energy sectors, including issues of stable provision of natural gas to the population, improving the energy efficiency of economic and social sectors, transferring production with high gas consumption to coal, expanding exploration, developing existing and developing new hydrocarbon deposits.