26 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари Туркия етакчисини таваллуд куни билан самимий қутлаб, унга мустаҳкам соғлик ва катта муваффақиятлар ҳамда қардош турк халқига тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади. Ўзбекистон-Туркия муносабатлари бугунги кенг кўламли стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорликдек юксак даражага кўтарилишида Президент Режеп Эрдоғаннинг шахсий ҳиссаси алоҳида қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти Туркиянинг жануби-шарқий музофотларида содир бўлган вайронкор зилзилалар муносабати билан яна бир бор далда сўзларини изҳор этди ва уларнинг оқибатларини бартараф этишда зарур ёрдамни кўрсатишга тайёрлигини тасдиқлади.
Туркия Президенти, ўз навбатида, энг мураккаб паллада кўрсатилган кўмак учун Ўзбекистон Президенти ва қардош халқига чуқур миннатдорлик билдирди. Қутқарувчилар ва тиббиёт ходимларининг фаолияти туфайли ўнлаб инсонларнинг ҳаёти сақлаб қолинди, Ҳатай музофотининг минглаб аҳолисига малакали ёрдам кўрсатилди. Бундан ташқари, Ўзбекистон маданияти ва санъати, зиёлилари ва жамоатчилик вакилларининг саъй-ҳаракатлари катта маънавий кўмак бўлди.
Суҳбатда икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди. 2022 йилнинг ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида ўтган олий даражадаги учрашувда эришилган келишувларни сўзсиз амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Бўлажак учрашувлар режаси, шу жумладан Ўзбекистон-Туркия стратегик ҳамкорлик кенгашининг навбатдаги йиғилишига ҳамда Туркий давлатлар ташкилотининг норасмий саммити тадбирларига тайёргарлик кўриш масалалари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва Туркия Президентларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек очиқ, ишончли ва дўстона руҳда ўтди.

26 февраля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Глава нашего государства тепло поздравил лидера Турции с днем рождения, искренне пожелав ему здоровья и больших успехов, а также мира и процветания братскому турецкому народу. Особо отмечен личный вклад Президента Реджепа Эрдогана в достижении современного высокого уровня узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
Президентом Узбекистана еще раз выражены слова поддержки и подтверждена готовность оказать необходимую помощь в преодолении последствий разрушительных землетрясений, произошедших в юго-восточных провинциях Турции.
В свою очередь, Президент Турции выразил глубокую признательность Президенту и братскому народу Узбекистана за оказанную поддержку в самый сложный период. Благодаря деятельности спасателей и медицинских работников спасены жизни десятков людей, оказана квалифицированная помощь тысячам жителей провинции Хатай. Кроме того, большую моральную поддержку оказали представители культуры и искусства, интеллигенции и общественности Узбекистана.
В ходе беседы были обсуждены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества. Подчеркнута важность безусловной реализации договоренностей встречи на высшем уровне, проведённой в ноябре 2022 года в городе Самарканде.
Рассмотрен график предстоящих встреч, в том числе подготовка к очередному заседанию Узбекско-Турецкого Совета стратегического партнерства и мероприятиям неформального саммита Организации тюркских государств.
Телефонный разговор Президентов Узбекистана и Турции прошел в традиционно открытой, доверительной и дружественной атмосфере.