Президент Шавкат Мирзиёев Қашқадарё вилоятига ташриф буюрди.
Давлатимизнинг ижтимоий сиёсати ҳар бир маҳаллага кириб бориш ва аҳоли талабини манзилли ҳал этишга қаратилган. Қарши туманидаги Янги Батош маҳалласида ҳам инфратузилма изчил ривожлантирилмоқда. 2021 йилда ташкил топган маҳалла бўлгани боис бу ерда мактаб йўқ эди. 500 дан ортиқ ўғил-қиз 10 километр масофадаги мактабга қатнарди.
Яқинда бу ерда янги мактаб қуриб битказилди. Президентимиз маҳаллага ташрифи чоғида уни кириб кўрди.
Мактаб 660 ўринли. Ўттиздан ортиқ синфхоналар, кутубхона, фаоллар зали, ошхона, STEM лабораторияси, компьютер хонаси ва касбга йўналтириш хоналари мавжуд. Очиқ ва ёпиқ спорт майдончалари, йўл ҳаракати хавфсизлиги йўлаклари ташкил этилган.
Маълумки, мамлакатимизда ёшларни камида иккита чет тили ва битта замонавий ҳунарга ўргатиш мактаб таълимидаги асосий йўналиш сифатида белгиланган. Янги мактабда ҳам бунга шароит яратилган. Махсус жиҳозланган хоналарда ўқувчилар тикувчилик, заргарлик, пазандачилик, сартарошлик, электрсозлик, компьютер ва мобил телефонларга хизмат кўрсатиш, робототехника бўйича касб сирларини ўрганади.
Давлатимиз раҳбари ўқувчилар билан мулоқотда бўлди.
- Шундай шароит яратаяпмизки, ўқувчилар мактабдан чет тилларини ва ҳунар ўрганиб чиқади. 11-синф ҳаёт йўли синфи бўлади. Агар ҳар бир ёш шундай ўқиб, жамиятда ўз ўрнини топса, Ўзбекистонимизга мустаҳкам замин бўлади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Президент шу ерда қашқадарёлик ўқитувчилар билан суҳбатлашди.
- Ҳар бир ислоҳотда, қарор қабул қилишда ўқитувчилар кўз олдимда бўлади, - деди давлат раҳбари. - Сир эмас, илгари болалар уч ойлаб пахтага чиқариларди. Биргина Қашқадарёда 155 минг ўқувчи ўрни етишмасди. Бунинг учун вилоятга 1 триллион маблағ ажратилди. 215 та мактаб қурилди. Бугун Қашқадарё мактаблар сони бўйича республикада биринчи ўринда. Ўқитувчиларнинг ойлик маошлари ҳам оширилди. Албатта, буларни яна давом эттирамиз. Лекин асосийси - сифат бўлиши керак. Бу аввало ўқитувчиларнинг билимига, дунёқарашига, фидойилигига боғлиқ.

Президент Шавкат Мирзиёев прибыл в Кашкадарьинскую область.
Социальная политика нашей страны направлена на осуществление преобразований в каждой махалле и адресное обеспечение запросов населения. Последовательно развивается инфраструктура и в махалле Янги Батош Каршинского района. Махалля была образована в 2021 году и в ней не было школы. Более 500 мальчиков и девочек посещали школу, расположенную в 10 километрах от махалли.
Недавно здесь завершилось строительство новой школы. В ходе посещения махалли со школой ознакомился Президент.
Образовательное учреждение рассчитано на 660 учащихся. Здесь более тридцати классов, библиотека, зал совещаний, столовая, лаборатория STEM, компьютерный класс и комнаты профориентации. Организованы открытые и крытые спортивные площадки, зона безопасности дорожного движения.
Основным направлением деятельности системы школьного образования в нашей стране определено обучение молодежи как минимум двум иностранным языкам и одной современной профессии. В новой школе созданы условия для этого. В специально оборудованных кабинетах учащиеся изучают швейное, ювелирное, кулинарное, парикмахерское дело, электротехнику, обслуживание компьютеров и мобильных телефонов, робототехнику.
Глава нашего государства пообщался с учащимися.
- Мы создаем такие условия, чтобы ученики по окончании школы знали иностранные языки и профессию. 11-й класс будет классом, дающим путевку в жизнь. Если каждый учащийся достигнет этой цели и найдет свое место в обществе, фундамент Узбекистана будет прочным, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь Президент побеседовал с кашкадарьинскими учителями.
- При осуществлении каждой реформы, при принятии решений образ учителей всегда стоит перед моими глазами, — сказал глава государства. - Не секрет, прежде детей на три месяца вывозили на хлопок. В одной только Кашкадарье не хватало 155 тысяч ученических мест. Поэтому региону был выделен 1 триллион сумов. Построено 215 школ. Сегодня Кашкадарья занимает первое место в республике по количеству школ. Увеличена и заработная плата учителей. Естественно, мы будем продолжать эту работу. Но самое главное - должно быть качество. Это зависит в первую очередь от знаний, кругозора, самоотверженности учителей.