Ekologik xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta'minlash, shuningdek, iqlim o'zgarishi jarayonlariga moslashish, biologik xilma-xillikni tiklash va saqlash uchun ishonchli yo'lni tanlash 2001 yilda O'zbekiston xalqaro ahamiyatga molik suv - botqoq hududlari to'g'risidagi Konventsiyaga asosan suv qushlari uchun yashash joyi (yoki Ramsar konventsiyasi) sifatida qo'shildi-birinchi global tabiiy resurslarni muhofaza qilish va saqlash bo'yicha kelishuv.
Konventsiya suv-botqoq ekotizimlarini saqlash va ulardan muvozanatli foydalanishning barcha jihatlarini qamrab oladi, olimlarning fikriga ko'ra, biologik xilma-xillikni saqlash va inson hayotini ta'minlash uchun muhim bo'lgan yer biomassasining katta qismi to'plangan.
Mamlakatimiz hududi turli xil tabiiy ekotizimlar bilan ajralib turadi. So'nggi o'n yil ichida vaziyatni tahlil qilish shuni ko'rsatadiki: biologik xilma-xillikni yo'qotish, uning mahsuldorligi va ekotizim xizmatlari funktsiyalarining pasayishining asosiy sabablari sezilarli darajada o'zgarmadi. Suv-botqoq erlariga kelsak, ular boshqa ekotizimlarga qaraganda tezroq yo'q qilinadi yoki buziladi. Ming yillar davomida botqoqlar quritilishi va qishloq xo'jaligi dalalariga aylantirilishi kerak bo'lgan joylar sifatida qabul qilingan. Iqlim inqirozi, er osti suvlarini qazib olish, yong'inlar va dengiz sathining ko'tarilishi bilan birgalikda bu WBUNI dunyodagi eng zaif ekotizimlardan biriga aylantirdi. So'nggi ma'lumotlar shuni ko'rsatadiki, o'tgan asrda dunyodagi vetlandlarning 64 foizi yo'q bo'lib ketgan; suv va er resurslari, qishloq xo'jaligi, sanoat va o'sib borayotgan shahar aholisining o'sib borayotgan ehtiyojlarini qondirish uchun har yili mavjud erlarning bir foizi yo'qoladi.
Bunday ekotizimlardan oqilona foydalanish vositasi boshqaruv rejalari,tabiatni boshqarish rejimlari. Shu nuqtai nazardan, asosan suv qushlarining yashash joyi sifatida xalqaro ahamiyatga ega bo'lgan suv-botqoq erlari to'g'risidagi Konventsiya VBUNI himoya qilishning asosiy mexanizmi hisoblanadi.
2016-2021 yillarda suv qushlari va suv yaqinidagi qushlarning magistral va parvoz yo'llarini, ularning ommaviy uyalash joylarini muhofaza qilish bo'yicha Milliy majburiyatlarni bajarishda O'zbekistonning asosiy yutug'i Ramsar konventsiyasiga ikkita suv ombori - Tudakul va Kuymazarning kiritilishi hisoblanadi. Qizilqum cho'lining janubi-g'arbiy qismida joylashgan bu hududlar asosiy ornitologik hududlar ro'yxatiga kiritilgan va asosan mavsumiy migratsiya davrida va qishda suv-botqoq qushlari uchun jozibali hisoblanadi.
Tabiiy resurslar vazirligining Navoiy viloyati boshqarmasi ma'lumotlariga ko'ra, hozirgi vaqtda Ramsar ro'yxatiga umumiy maydoni 590 400 ga bo'lgan O'zbekistonning uchta suv hududi kiritilgan. 2019 yil avgust oyida unga umumiy maydoni 32 ming ga bo'lgan Kuymazar va Tudakul suv omborlari ham kiritilgan. ushbu nominatsiyani tayyorlash 2011 yilda Ramsar konventsiyasining kichik grantlar dasturi doirasida boshlangan, ammo texnik sabablarga ko'ra u faqat sakkiz yildan keyin yakunlandi.
So'nggi besh yil ichida o'tkazilgan qushlarni hisobga olish asosida ko'chib yuruvchi qushlarning o'rtacha yillik soni 40 mingdan oshadi. Qushlarning 229 ga yaqin turi qayd etilgan, ulardan 24 tasi O'zbekiston Respublikasining qizil kitobiga kiritilgan. Shuningdek, ushbu hududlarda yo'q bo'lib ketish xavfi ostida bo'lgan hayvonlar (jayronlar) va baliqlar (Amudaryo katta belkurak) mavjud.
Tudakul va Kuymazar ko'llarining ixtiofaunasi bir xil, deydi mutaxassislar. Suv havzalarida qayd etilgan baliqlarning 27 turidan ettitasi qizil kitobga kiritilgan. 2000 yildan 2020 yilgacha Tudakul suv zonasida va uning atrofida 40,320 dan 168,533 gacha suv qushlari qishlashdi va botqoq hududi ularning ko'plab turlari, shu jumladan marmar choy uchun ko'payish joyi edi. Bu erda siz oq yuzli g'ozni ham topishingiz mumkin. Shu bilan birga, ushbu hududlar oq ko'zli sho'ng'in, oddiy qoshiq, kichik kormorantni ko'paytirish uchun juda muhimdir.
Kuymazarning Markaziy va Shimoliy qismlarida kormorantlar, gullalar va yirtqich qushlarning yashash joylari uchun kichik orollar mavjud. Suv ombori yovvoyi o'rdakni qishlash uchun O'zbekiston va Markaziy Osiyodagi asosiy hududlardan biridir. 1996 yildan 2020 yilgacha har yili 150 minggacha suv qushlari uchib kelgan.
Tudakul ko'lida baliq ovlash havzalari va fermer xo'jaliklari, shu jumladan ovchilik, quyon va boshqa hayvonlar bilan ovlanadigan joylar tashkil etilgan. Shuningdek, suv-botqoq hududidagi botanika xilma-xilligi 58 turdagi o'simliklar bilan ko'rsatilgan.
- Har bir ekotizimda ma'lum o'simliklar va hayvonlar jamoalarining rivojlanishi va ishlashini belgilaydigan tabiiy komponentlar majmuasi mavjud, - deya izoh beradi O'zbekiston Respublikasining "jonli tabiat" ("yovvoyi tabiat") bioekologik markazi jamoat birlashmasi rahbari, 2021-2024 yillarda Markaziy Osiyo Ramsar mintaqaviy tashabbusi Muvofiqlashtiruvchi qo'mitasi a'zosi Ishmamat Tagaev. - O'zbekiston ekologik mintaqaviy va xalqaro jarayonlarning, shu jumladan Ramsar konvensiyasi bo ' yicha majburiyatlarni bajarishning faol ishtirokchisi hisoblanadi.
Hukumatning 2019 yil 11 iyundagi qarori bilan tasdiqlangan 2019-2028 yillarda O'zbekiston Respublikasida biologik xilma-xillikni saqlash strategiyasining maqsadlaridan biri 2029 yilgacha biologik xilma-xillikni saqlash va barqaror foydalanish, ekotizimlarning ishlashi va ularga asosiy xizmatlarni taqdim etishni ta'minlash bo'yicha samarali va shoshilinch chora-tadbirlarni ishlab chiqishdir.
Dunyoda qushlarning 10694 turi mavjud bo'lib, ulardan 420 ga yaqini respublika hududida, shu jumladan mavsumiy ravishda, ya'ni migratsiya paytida uchraydi. O'zbekistonning 500 ko'l va 500 dan ortiq suv omborlarida 200 dan ortiq tur yashaydi.
Ramsar konventsiyasini qabul qilishdan maqsad inson va atrof-muhitning o'zaro bog'liqligini ta'minlash, suv-botqoq erlarining iqtisodiy, madaniy va rekreatsion ahamiyatini oshirish, suv qushlarini xalqaro resurs sifatida ko'rish va xalqaro hamkorlik darajasida istiqbolli milliy bioekologik siyosatni muvofiqlashtirishdir. Natijada, har qanday mavsumda suv qushlari uchun yashash joyi sifatida to'rtta tabiiy qo'riqxona xalqaro ahamiyatga ega bo'lgan suv-botqoq erlari ro'yxatiga kiritilgan.
Konventsiya qabul qilingandan keyin nima o'zgardi, qushlarning yashash sharoitlari qanchalik yaxshilandi va tegishli botqoq erlardan oqilona foydalanish orqali suv qushlari soni o'zgardi?
Milliy qonunchilikda, xususan, "hayvonot dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to'g'risida", "o'simlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to'g'risida" va "o'rmon to'g'risida" gi qonunlarda quyidagi qoidalar mavjud: agar hayvonlar, o'simliklar dunyosi va o'rmon to'g'risidagi qonun hujjatlarida boshqa qoidalar belgilangan bo'lsa, unda xalqaro shartnoma qoidalari qo'llaniladi.
Savol tug'iladi: Konventsiya talablari qanchalik bajariladi? Jumladan, "jonli tabiat" jamoat birlashmasi O'zbekiston Respublikasi tabiiy resurslar vazirligining Navoiy viloyat boshqarmasi bilan birgalikda Tudakul suv omborining avifauna holatiga yer egalari va turizm sub'ektlarining ta'sirini kamaytirishga qaratilgan loyiha ishlarini rejalashtirdi. Shunday qilib, ushbu xo'jalik yurituvchi sub'ektlarning korxonalari faoliyati optimallashtiriladi, chunki Konventsiya qoidalariga ko'ra, davlat manfaatlari tufayli tomon ro'yxatdan chiqarib tashlangan yoki unga kiritilgan suv-botqoq erlarini qisqartirgan hollarda, buning natijasida yuzaga keladigan suv-botqoq resurslarining yo'qolishini qoplashi kerak. Shuningdek, suv qushlari uchun qo'shimcha tabiiy zaxiralarni yaratish, ularning ma'lum bir hududda yoki boshqa joyda yashash joylarining etarli qismini himoya qilishni ta'minlash. Bu BMTning suv-botqoq erlarini tiklash jarayoniga e'tibor qaratish va aniq vazifalarni belgilashga qaratilgan chaqirig'iga mos keladi.
Butunjahon suv-botqoq kuni (har yili 2 fevralda nishonlanadi) O'zbekiston Respublikasi tabiiy resurslar vazirligining Navoiy viloyat boshqarmasi Tudakul suv zonasida media tadbirini tashkil etdi. Bu yilgi mavzu "tanazzulga uchragan botqoq erlarni qayta tiklash va tiklash" ekanligini hisobga olib, ekspertlar OAV vakillariga ushbu yo'nalishda olib borilayotgan ishlar haqida gapirib berishdi.
- Joriy qishda biotexnologik tadbirlar tashkil etildi, - deydi O'zbekiston Respublikasi tabiiy resurslar vazirligining Navoiy viloyati boshqarmasi bo'lim boshlig'i Furkat Kodirov. -Suv-botqoq zonasida qushlarni qishlash uchun sharoit yaratish uchun, qattiq muzlash joylarida teshiklar kesilib, yo'llar, uchish yo'llari yotqizildi, sun'iy uyalar tashkil etildi. Shuningdek, milliy gvardiya va ichki ishlar boshqarmalari bilan birgalikda qo'shma reydlar o'tkazildi. Noqonuniy ov qilish, shu jumladan o ' zbekiston Respublikasining qizil kitobiga kiritilgan qushlarni otish hollari aniqlangan. Qo'riqlanadigan hududda noqonuniy baliq ovlash to'g'risida 11 ta ma'muriy protokol tuzildi. Tabiatga zarar yetkazganlik uchun 21 million va 11 million so'm miqdorida jarima solindi. Shuningdek, Davlat inspektorlari Tudakul suv zonasida joylashgan sayyohlik ob'ektlarida profilaktika ishlarini olib borishmoqda.

Водно-болотные угодья: природные буферы, защитные барьеры
Избрав надежный путь для обеспечения экологической безопасности и устойчивого развития, а также в целях адаптации к происходящим процессам изменения климата, восстановления и сохранения биологического разнообразия в 2001 году Узбекистан присоединился к Конвенции о водно-болотных территориях, имеющих международное значение, главным образом в качестве места обитания водоплавающих птиц (или Рамсарской конвенции) - первому глобальному соглашению по охране и сохранению природных ресурсов.
Конвенция охватывает все аспекты сохранения и сбалансированного использования водно-болотных экосистем, в которых, по мнению ученых, сосредоточена большая часть биомассы Земли, важных для сохранности биологического многообразия и обеспечения существования человека.
Территория нашей страны характеризуется большим разнообразием природных экосистем. Анализ ситуации за последние десять лет показывает: основные причины потери биоразнообразия, снижения его продуктивности и функций экосистемных услуг существенно не изменились. Что касается водно-болотных угодий, то они уничтожаются или деградируют быстрее, чем любые другие экосистемы. Тысячелетиями болота воспринимались как места, которые необходимо осушить и превратить в сельскохозяйственные поля. В сочетании с климатическим кризисом, добычей грунтовых вод, пожарами и повышением уровня моря это сделало ВБУ одной из самых уязвимых экосистем в мире. Последние данные показывают: 64 процента ветландов в мире исчезли в прош­лом веке; каждый год теряется один процент от существующих угодий для удовлетворения растущих потребностей в водных и земельных ресурсах, сельского хозяйства, промышленности и возрастающего городского населения.
Инструментом рационального использования таких экосистем выступают планы управления, режимы природопользования. С этой точки зрения Конвенция о водно-болотных угодьях, имеющих международное значение, главным образом в качестве места обитания водоплавающих птиц является основным механизмом охраны ВБУ.
Главным достижением Узбекистана в выполнении национальных обязательств по охране магистральных и пролетных путей водоплавающих и околоводных птиц, мест их массового гнездования в период 2016-2021 годов считают включение в Рамсарскую конвенцию двух водохранилищ - Тудакуль и Куймазар. Расположенные на юго-западе пустыни Кызылкум, эти ареалы входят в список ключевых орнитологических территорий и являются привлекательными для водно-болотных птиц преимущественно в периоды сезонных миграций и зимой.
По данным Навоийского областного управления Министерства природных ресурсов, в настоящее время в Рамсарский список включены три водные территории Узбекистана общей площадью 590 400 га. В августе 2019 года в него вошли также Куймазарское и Тудакульское водохранилища общей площадью 32 тысячи га. Подготовка этой номинации начата еще в 2011-м в рамках программы малых грантов Рамсарской конвенции, однако по техническим причинам была завершена лишь спустя восемь лет.
На основании учета птиц, который проводился в течение последних пяти лет, среднегодовая численность перелетных птиц превышает 40 тысяч. Зафиксировано около 229 видов птиц, из которых 24 - занесены в Красную книгу Республики Узбекистан. Также на этих территориях встречаются животные, которым грозит вымирание (джейраны), и рыбы (амударьинский большой лопатонос).
Ихтиофауна озер Тудакуль и Куймазар идентична, отмечают специалисты. Из зарегистрированных в водоемах 27 видов рыб семь занесены в Красную книгу. В период с 2000-го по 2020 год в акватории Тудакуль и вокруг него зимовали от 40 320 до 168 533 водоплавающих птиц, а болотная территория являлась местом размножения многих их видов, включая мраморного чирка. Также здесь можно было встретить белолобого гуся. Вместе с тем данные территории имеют важное значение для размножения белоглазого нырка, обыкновенной колпицы, малого баклана.
В центральной и северной частях Куймазара имеются малые островки для обитания бакланов, чаек и хищных птиц. Водоем - одна из основных территорий в Узбекистане и Центральной Азии для зимовки дикой утки. В период с 1996-го по 2020-й ежегодно прилетало до 150 тысяч водоплавающих.
На озере Тудакуль сформированы рыболовные пруды и хозяйства, включая охотничьи, где промышляют на кролика и других животных. Также на ботаническое разнообразие на территории водно-болотного угодья указывают встречающиеся 58 видов растений.
- Каждая экосистема содержит комплекс природных компонентов, которые обуславливают развитие и функционирование определенных сообществ растений и животных, - комментирует руководитель общественного объединения биоэкологический центр «Жонли табиат» («Живая природа») Республики Узбекистан, член Координационного комитета Рамсарской Региональной инициативы Цент­ральной Азии от Республики Узбекистан на 2021-2024 годы Ишмамат Тагаев. - Узбекистан является активным участником природоохранных региональных и международных процессов, в том числе выполнения обязательств по Рамсарской конвенции.
Одна из целей Стратегии по сохранению биологического разнообразия в Республике Узбекистан на период 2019-2028 годы, утвержденной постановлением правительства от 11 июня 2019-го, заключается в разработке эффективных и срочных мер для обеспечения к 2029 году сохранения и устойчивого использования биоразнообразия, функционирования экосис­тем и предоставления ими ключевых услуг.
В мире насчитывается 10 694 вида птиц, из которых около 420 встречаются на территории республики, в том числе сезонно, то есть во время миграции. И более 200 видов обитают на 500 озерах и свыше 500 водохранилищах Узбекистана.
Цель принятия Рамсарской конвенции - обеспечить взаимозависимость человека и окружающей среды, повысить экономическое, культурное и рекреационное значение водно-болотных угодий, рассматривать водоплавающих птиц как международный ресурс, а также координировать дальновидную национальную биоэкологическую политику на уровне международного взаимодействия. В результате в Список водно-­болотных угодий международного значения включены четыре природных резервата в качестве места обитания водоплавающих птиц в любой сезон.
Что изменилось после принятия конвенции, насколько улучшились условия обитания птиц и изменилась численность водоплавающих путем рационального использования соответствующих водно-болотных угодий?
В национальном законодательстве, в частности в законах «Об охране и использовании животного мира», «Об охране и использовании растительного мира» и «О лесе», имеются нормы, которые определяют: если законодательствами о животном, растительном мире и лесе установлены иные правила, то применяются правила международного договора.
Возникает вопрос: насколько исполняются требования конвенции? В частности, общественным объединением «Жонли табиат» совместно с Навоийским областным управлением Министерства природных ресурсов Республики Узбекистан запланированы проектные работы, направленные на снижение воздействия собственников земли и субъектов туризма на состояние орнитофауны Тудакульского водохранилища. Таким образом, будет оптимизирована деятельность предприятий данных хозяйствующих субъектов, поскольку, согласно положению конвенции, в тех случаях, когда из-за государственных интересов сторона исключает из списка или сокращает размеры водно-болотного угодья, включенного в него, она должна компенсировать происходящую в результате этого потерю ресурсов водно-болотных угодий. А также создавать дополнительные природные резерваты для водоплавающих птиц, обеспечивать защиту достаточной части территории первоначального их местообитания в данном районе или где-либо в другом месте. Это созвучно призыву ООН сосредоточиться на процессе восстановления водно-болотных угодий с постановкой конкретных задач.
Во Всемирный день водно-болотных угодий (отмечается ежегодно 2 февраля) Навоий­ское областное управление Министерства природных ресурсов Республики Узбекистан организовало медиамероприятие в акватории Тудакуль. Учитывая, что тема этого года - «Возрождение и восстановление деградировавших водно-болотных угодий», эксперты рассказали представителям СМИ о проводимой в данном направлении деятельности.
- Нынешней зимой организовали биотехнологические мероприятия, - рассказывает начальник отдела Навоийского областного управления Министерства природных ресурсов Республики Узбекистан Фуркат Кодиров. - Чтобы создать в зоне водно-болотного угодья условия для зимовки птиц, в местах сильного обледенения вырубали проемы и прокладывали дорожки, пролетные пути, устраивали искусственные гнездовья. Также совместно с управлениями Национальной гвардии и внут­ренних дел проводили совместные рейды. Установлено шесть фактов незаконной охоты, в том числе отстрела птиц, внесенных в Красную книгу Республики Узбекистан. Составлено 11 административных протоколов о незаконной ловле рыбы на охраняемой территории. Выписаны штрафы в размере 21 млн и 11 млн сумов за нанесение ущерба природе. Также государственными инспекторами ведется профилактическая работа на туристических объектах, расположенных в акватории Тудакуля.
Из всего вышеизложенного следует, что водно-болотные угодья, включенные в Рамсарский список, должны использоваться разумно.