Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 22 февраль куни соҳа ва ҳудудларда рақамлаштириш жараёнини жадаллаштириш масалалари юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Сўнгги уч йилда ахборот технологиялари соҳасига катта эътибор қаратилгани ўз натижасини беряпти. Ўтган йили IT-парк резидентлари 5 триллион сўмлик хизматлар кўрсатган, 140 миллион долларлик хизматларни экспорт қилган.
Мавжуд 715 та давлат хизматидан 370 таси рақамли платформага ўтказилган бўлиб, улардан ўтган йили 12 миллион аҳоли фойдаланган. Рақамлаштириш натижасида 70 дан ортиқ турдаги маълумот ва ҳужжатларни аҳолидан талаб қилиш бекор бўлган.
Лекин, булар ҳали етарли эмас. Соҳа ва ҳудудларда қилиниши лозим бўлган ишлар кўп. Хусусан, вазирликларнинг 5 мингта функциясидан фақат 30 фоизи рақамлашган. Аҳоли энг кўп мурожаат қиладиган ички ишлар, адлия, стандарт, соғлиқни сақлаш соҳаларида ўнлаб хизматлар электрон шаклга ўтказилмаган.
Ахборот технологиялари соҳасида маҳсулотнинг ҳам, экспортнинг ҳам асосий қисми Тошкент шаҳрига тўғри келаяпти. Қорақалпоғистон, Бухоро, Наманган, Сурхондарё, Навоий ва Тошкент вилоятида IT-парклар ҳалигача қуриб битказилмаган.
Йиғилишда шу каби камчиликлар таҳлил қилиниб, галдаги вазифалар белгиланди.
Мамлакатимизда ахборот технологиялари соҳасидаги хизматлар экспортини келгусида 1 миллиард долларга етказиш режалаштирилган. Бунинг учун камида 100 минг нафар малакали дастурчи, IT-архитектор, оператор ва муҳандислар керак. Ҳудудларда юқори тезликдаги интернет тармоғини кенгайтириш лозим. Хорижий IT-компаниялар кўпайиши учун янада қулай муҳит яратиш зарур. Аҳоли ва тадбиркорлар учун энг зарур бўлган янги электрон хизматларни ишга тушириш жоиз.
Давлатимиз раҳбари бу борадаги имкониятларни кўрсатиб ўтди.
Аввало, Тошкент шаҳрида синовдан ўтган лойиҳалар барча вилоятларда жорий қилиниши белгиланди. Хусусан, пойтахтимизда Рақамли геопортал, Рақамли уй-жой коммунал, Халқ назорати каби тизимлар ишга туширилган эди. Шаҳар ҳокимлигида Рақамли ривожланиш департаменти тузилган эди. Энди ушбу департамент Рақамли технологиялар вазирлигига ўтказилиб, мамлакатимизнинг барча ҳудудларида рақамлаштиришга масъул бўлиши қайд этилди.
Барча бизнес жараёнлар ҳамда аҳоли учун энг зарур хизматларни тўлиқ рақамлаштириб, интеграция қилиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Биргина мисол: олдин мактаб ўқувчиларининг ягона базаси бўлмагани сабабли мактабларда синфлар миқдори турлича бўлган. Ўтган йили сентябрда мактаб, боғча, ФҲДЁ ва ички ишлар органларининг маълумотлари уйғунлаштирилгани натижасида асоссиз очилган 4 мингта синф қисқартирилган ва 350 миллиард сўм бюджет маблағи тежаб қолинган.
Давлатимиз раҳбари бундай ишларни бошқа соҳаларда ҳам амалга ошириш мумкинлигини таъкидлади. Иқтисодиёт ва молия вазирлигига бу мақсадлар учун маблағ ажратиш, шунингдек, рақамлаштириш ҳисобига иқтисод қилинган маблағларнинг ярмини вазирлик ва ҳокимликларнинг ўзида қолдириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Рақамли технологиялар вазирлигига 26 та ахборот тизимини Ягона давлат хизматлари порталига бирлаштириб, ундаги хизматлар сонини 570 тага етказиш вазифаси қўйилди.
– Рақамлаштиришдан мақсад-муддаомиз нима ўзи? Одамларни рози қилиш, инсон қадрини жойига қўйиш, адолатни таъминлаш, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент ёшларни ахборот технологияларига ўқитиш, ишлашига шароит ва маҳсулоти учун бозор яратиш зарурлигини таъкидлади.
Бу борада, 1 апрелдан “Электрон ҳукумат”, “Бизнес учун дастур”, таълим йўналишлари бўйича мукофот жамғармаси 1 миллион доллар бўлган Республика танлови бошланиши эълон қилинди. Шунингдек, ҳудудларда ёшлар яратган 50 та энг яхши дастур Рақамлаштириш жамғармалари ҳисобидан сотиб олинади.
Сўнгги икки йилда юртимизда 215 та IT-таълим марказлари очилган. Бундай муассасаларни ва уларнинг битирувчиларини қўллаб-қувватлаш учун молиявий имтиёзлар берилиши айтилди. Жумладан, экспортчи компанияларга ишга жойлашган ҳар бир мутахассис учун 25 миллион сўмгача, имконияти чекланган ёшларга эса 35 миллион сўмгача субсидия ажратилади. IT-сертификати бор ёшларга компьютер хариди учун имтиёзли кредит уларнинг шахсий пластик картасига ўтказиб берилади.
“Бир миллион дастурчи” лойиҳаси ҳам ўз самарасини берди. Ҳозирда IT-парклар мутахассисларининг кўпчилиги шу дастурни тамомлаган ёшлар ҳисобланади.
Энди ёшларни “Coursera” платформаси орқали ўқитиш ҳам кенгайтирилади. Улар орасидан энг иқтидорлилари танлаб олиниб, алоҳида дастур асосида халқаро IT-бозор учун тайёрланади.
Йиғилишда соҳадаги экспортни кўпайтириш масаласига ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди. Жорий йилда бу кўрсаткични 300 миллион долларга етказиш мақсад қилинган.
Давлатимиз раҳбари бунинг учун хорижий буюртмаларни жалб қилишга қўшимча шароитлар яратиш зарурлигини таъкидлади. Шу боис IT-паркда хорижий компаниялар учун Рақамли молия технологиялари маркази ташкил этиш вазифаси қўйилди.

On February 22, under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev, a video conference was held on accelerating the processes of digitalization in the spheres and regions.
The great attention paid in recent years to the field of information technology is yielding results. Last year, residents of the IT park provided services worth 5 trillion soums and exported services worth 140 million dollars.
370 out of 715 public services have been digitized, and 12 million people used electronic services last year. As a result of digitalization, the demand for more than 70 types of certificates and documents from the population has been canceled.
At the same time, it was noted at the meeting, these measures are not enough. There is a lot of work to be done in the spheres and regions. In particular, only 30 percent of the 5,000 functions of ministries have been digitalized. Dozens of services in the fields of internal affairs, justice, standardization, and healthcare, to which the population appeals the most, have not been converted into electronic form.
In the field of information technology, the main part of production and exports falls on the city of Tashkent. The construction of IT parks in Karakalpakstan, Bukhara, Namangan, Surkhandarya, Navoi and Tashkent regions has not yet been completed.
The meeting analyzed the existing shortcomings in the field and identified tasks for the future.
It was noted that in the future, the export of information technology services in our country should reach $ 1 billion. This requires at least 100 thousand qualified programmers, IT architects, operators and engineers. It is necessary to expand the high-speed Internet network in the regions, create a more favorable environment for the presence of foreign IT companies. It is required to introduce new electronic services in the areas most in demand by citizens and entrepreneurs.
The Head of State listed the growth opportunities available in the sphere.
First of all, it was determined that the projects tested in Tashkent will be implemented in all regions. In particular, such systems as the Digital Geoportal, the digital portal of housing and communal services and the People's Control system were launched in the capital. The city's khokimiyat has a digital development department. It is determined that this structure will be transferred to the Ministry of Digital Technologies and deal with the process of digitalization in all regions of the country.
Special attention is paid to the issue of full digitalization and integration of all business processes and the most necessary services for the population.
For example, due to the lack of a single database of students, there were different numbers of classes in schools. In September last year, as a result of the harmonization of databases of schools, kindergartens, registry offices and law enforcement agencies, 4,000 unreasonably created classes were optimized, thereby saving 350 billion soums.
The Head of State noted that such work can be carried out in other areas. The Ministry of Economy and Finance has been instructed to allocate funds for these purposes, as well as to leave half of the funds saved due to digitalization to ministries and khokimiyats.
The Ministry of Digital Technologies is tasked with connecting 26 information systems to a Single portal of public services and increasing the number of services in it to 570.
– After all, what is the purpose of digitalization? To make people happy, to ensure human dignity, justice," Shavkat Mirziyoyev said.
The President stressed the need to train young people in information technologies, create conditions for working in this area and create a market for products developed by young people.
A republican contest with a prize fund of $ 1 million in the areas of "Electronic government", "Business programs", and education will start on April 1. Also, the 50 best programs created by young people in the regions will be purchased at the expense of digitalization funds.
Over the past two years, 215 IT training centers have been opened in our country. The creation of financial benefits for such educational institutions and their graduates has been announced. In particular, a subsidy of up to 25 million soums will be allocated to training centers for each graduate who gets a job in a company that exports its products, and up to 35 million soums for each employed specialist with disabilities. Young people with an IT certificate will be able to get a personal plastic card will receive a preferential loan for the purchase of a computer.
The project "Million programmers" has also justified itself. Currently, the majority of IT park specialists are young people who have graduated from this program.
The training of young people will be expanded, including through the Coursera platform. The most talented, who have passed the selection, will be trained for the international IT market on the basis of a separate program.
The meeting also discussed the issue of increasing exports in the industry. The goal for the current year is to reach the $300 million mark.
The Head of our state stressed the need to create additional conditions for attracting orders from abroad. In this regard, the task was set to create a Digital Financial Technology Center for foreign companies in the IT Park.
On the issues discussed at the meeting, information and suggestions of responsible persons were heard.