Ўзбекистон ва Миср нафақат мамлакатларимиз ўртасида, балки икки минтақа орасида мустаҳкам ҳамкорлик кўпригини бунёд этиш ниятида
Олий даражадаги музокаралардан сўнг Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Миср Араб Республикаси Президенти Абдулфаттоҳ ас-Сиси оммавий ахборот воситалари вакилларига баёнот бердилар.
Давлатимиз раҳбари кўҳна ва бетакрор Миср заминида Ўзбекистон делегациясига кўрсатилган самимий қабул ва меҳмондўстлик учун чуқур миннатдорлик билдирди. Миср раҳбарияти ва халқининг улкан ютуқлари Ўзбекистонни хурсанд қилаётганини айтди.
Бўлиб ўтган музокаралар чоғида етакчилар икки мамлакатда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар - Янги Ўзбекистон стратегияси ва Мисрнинг “Янги Республика” дастури бир-бирига ҳамоҳанг экани, янги иш ўринларини яратиш ва камбағалликни қисқартириш, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш ва шаҳарлар инфратузилмасини ривожлантириш борасидаги ишлар уйғунлиги тўғрисида якдил фикр билдирдилар.
- Биз биргаликда нафақат икки мамлакат ўртасида, балки стратегик жиҳатдан жуда муҳим бўлган минтақаларимиз орасида ҳам мустаҳкам ҳамкорлик кўпригини бунёд этишни мақсад қилганмиз, - деди мамлакатимиз етакчиси.
Учрашувда давлат раҳбарлари сиёсий маслаҳатлашувларни фаоллаштириш, савдо-иқтисодий, сармоявий, транспорт-логистика, маданий-гуманитар ва хавфсизлик соҳаларидаги кўп қиррали алоқаларни кенгайтириш масалаларини атрофлича кўриб чиқдилар.
Савдо-иқтисодий ҳамкорликда мавжуд улкан имкониятлар ва салоҳият тўлиқ ишга солинмаётгани алоҳида қайд этилди, шу муносабат билан савдони кўпайтириш учун амалий механизмлар ва самарали чораларни амалга ошириш зарурлиги таъкидланди.
Биргаликда “яшил” энергетика лойиҳаларини амалга ошириш, икки давлатни боғловчи мақбул транспорт йўналишларини ишлаб чиқиш, эркин иқтисодий зоналар имкониятларидан фойдаланиш, тўғридан-тўғри авиақатновларни йўлга қўйишга келишиб олинди.
Давлатимиз раҳбари яна бир бор Миср компаниялари мамлакатимизда ўзаро манфаатли лойиҳаларни амалга ошириши учун барча шароитлар яратилишини билдирди.
Халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасида фаол ўзаро қўллаб-қувватлаш амалиётини давом эттиришга аҳдлашиб олинди. Етакчилар Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштириш ва ушбу мамлакат халқига кўмаклашиш бўйича саъй-ҳаракатларни сусайтирмаслик зарурлигини таъкидладилар.
Халқларимизни умумий дин, ўхшаш анъана ва урф-одатларга асосланган азалий дўстлик ришталари боғлаб туради. Шу муносабат билан илм-фан ва таълим алмашинувлари, умумий тарихий ва маданий меросимизни биргаликда ўрганиш, ёшлар ўртасидаги ва ижодий алоқаларни кучайтириш масалалари икки томонлама маданий-гуманитар ҳамкорлик кун тартибида алоҳида ўрин эгаллаши таъкидланди.
Шу маънода, икки мамлакат шоир ва адиблари, санъаткорлари ва маданият арбобларининг ўзаро ташрифларини ташкил этишга тайёрлик билдирилди.
Президентимиз буюк аллома бобомиз Аҳмад Фарғонийнинг ибратли ҳаёт йўли ва илмий меросини чуқур ўрганиш ва ёшлар орасида тарғиб қилиш мақсадида икки мамлакат олимларининг дўстлик илмий жамиятини ташкил этиш ташаббусини илгари сурди.
Давлатимиз раҳбари нутқининг якунида Ўзбекистон-Миср саммитининг натижалари икки томонлама муносабатларни дўст халқларимиз фаровонлиги йўлида сифат жиҳатидан янги даражага олиб чиқиши ва уларга узоқ муддатли руҳ бағишлашига қатъий ишонч билдирди.

По итогам переговоров на высшем уровне Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Арабской Республики Египет Абдельфаттах ас-Сиси выступили с заявлениями для средств массовой информации.
Глава нашего государства выразил глубокую благодарность за теплый прием и гостеприимство, оказанные делегации Узбекистана на древней и неповторимой египетской земле. Отмечено, что в Узбекистане искренне радуются большим достижениям руководства и народа Египта.
В ходе состоявшихся переговоров лидеры двух стран выразили единое мнение о том, что широкомасштабные программы реформ – Стратегия Нового Узбекистана и «Новая Республика» в Египте – имеют много общего, созвучна проводимая работа по созданию новых рабочих мест и сокращению бедности, социальной защите населения и развитию инфраструктуры городов.
- Мы намерены общими усилиями построить прочный мост сотрудничества не только между нашими странами, но и нашими стратегически важными регионами, - отметил лидер нашей страны.
На встрече глав государств обстоятельно рассмотрены вопросы активизации политических консультаций, расширении многопланового сотрудничества в торгово-экономическом, инвестиционном, транспортно-логистическом, культурно-гуманитарном направлениях и в области безопасности.
Было особо подчеркнуто, что имеющиеся огромные возможности и потенциал торгово-экономического взаимодействия не используется в полной мере, в связи с чем констатирована необходимость задействовать практические механизмы и эффективные меры наращивания торговли. Этому будут способствовать и результаты состоявшихся накануне визита деловых мероприятий.
Достигнуты договоренности о совместной реализации проектов «зеленой» энергетики, разработки оптимальных транспортных маршрутов, связывающих два государства, использовании возможностей свободных экономических зон, организации прямого авиасообщения.
Глава нашего государства вновь выразил готовность создать для египетских компаний все условия для осуществления взаимовыгодных проектов в нашей стране.
Условлено продолжать практику оказания активной взаимной поддержки в рамках международных и региональных организаций. Лидеры согласились, что необходимо не ослаблять усилия по стабилизации обстановки в Афганистане, содействию народу этой страны.
Наши народы связывают давние узы дружбы, выражающиеся в общности религии, схожести традиций и обычаев. В связи с этим было подчеркнуто, что вопросы научных и образовательных обменов, совместного изучения нашей общей истории и культуры, усиления молодежных и творческих связей будут постоянно находиться на повестке двустороннего культурно-гуманитарного сотрудничества.
В этом контексте выражена готовность организовать взаимные поездки поэтов и литераторов, деятелей искусства и культуры.
Президентом нашей страны выдвинута инициатива о создании научного общества дружбы ученых двух стран для глубокого изучения и продвижения среди молодежи образцовой жизни и научного наследия великого ученого Ахмада Фергани.
В завершение своего выступления глава нашего государства выразил твердую уверенность, что итоги узбекско-египетского саммита выведут двусторонние отношения на качественно новый уровень и придадут им долгосрочный характер во благо наших дружественных народов.