Қоҳирадаги “Ал-Иттиҳодия” саройида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Миср Араб Республикаси Президенти Абдулфаттоҳ ас-Сисининг музокаралари бўлиб ўтди.
Давлат раҳбарлари Ўзбекистон-Миср ҳамкорлигини янада ривожлантириш масалаларини атрофлича муҳокама қилиб, ўзаро муносабатларни кенг қамровли шериклик даражасига олиб чиқишга келишиб олдилар.
Сиёсат, хавфсизлик, савдо ва саноат кооперацияси соҳаларидаги ҳамкорликни тубдан кенгайтириш ҳамда маданий-гуманитар ва таълим алоқаларини мустаҳкамлаш масалалари музокараларнинг асосий мавзулари бўлди.
Президентлар Мисрнинг “Назар-2030” стратегик режаси ва Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси доирасида амалга оширилаётган ислоҳотлар бир-бирига ҳамоҳанг эканини қайд этдилар.
Давлатимиз раҳбари Миср Президентини Иқлим ўзгариши бўйича СОР-27 халқаро саммити муваффақиятли ўтказилгани билан табриклади.
Музокаралар чоғида етакчилар икки томонлама муносабатлар жадал ривожланиб бораётгани, кенг сиёсий мулоқот фаоллашгани, БМТ, ИҲТ, ШҲТ ва Қўшилмаслик ҳаракати каби халқаро ташкилотлар доирасида ўзаро кўмаклашилаётгани, парламентлараро алоқалар жадаллашганини мамнуният билан қайд этдилар.
Томонлар коррупцияга, хавфсизлик соҳасидаги замонавий хатар ва таҳдидларга қарши курашишда тажриба алмашишдан, Афғонистонни барқарорлаштириш ва қайта тиклаш бўйича халқаро ташаббусларни қўллаб-қувватлашдан манфаатдор эканликларини билдирдилар.
Савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Президентлар давлатимиз раҳбарининг ташрифи арафасида ўтган Ўзбекистон-Миср ишбилармонлик тадбирларининг якунларини юксак баҳоладилар.
Ўзаро инвестициялар жалб қилиш учун қулай шароитлар яратишга келишиб олинди. Икки мамлакат иқтисодиётлари бир-бирини тўлдириб турувчи хусусиятга эга эканидан келиб чиқиб, бешта аниқ йўналишда - газ-кимё, тўқимачилик, электротехника, заргарлик ва фармацевтика тармоқларида ҳамкорлик қилиш чоралари белгилаб олинди.
Саноат кооперациясини ривожлантириш ва юқори рентабелли қўшма ишлаб чиқаришлар ташкил этиш мақсадида Ўзбекистондаги эркин иқтисодий зоналар имкониятларидан фойдаланиш таклиф қилинди.
Энергетика соҳасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, шунингдек, Ўзбекистон ва Мисрни боғлаб турган транспорт йўлакларини ривожлантириш чоралари ҳам муҳокама қилинди.
Маданий-гуманитар ва диний алоқаларни ривожлантириш муҳимлиги қайд этилди. Араб тили мутахассисларини тайёрлаш соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш юзасидан келишувга эришилди. Ўзбекистон Президенти 2024 йилда Арабшунослик глобал форумини биргаликда таклиф этиш ташаббусини илгари сурди.
Давлат раҳбарлари халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашдилар.
Учрашув очиқ, самимий ва дўстона муҳитда ўтди. Якунда Шавкат Мирзиёев Абдулфаттоҳ ас-Сисини мамлакатимизга ташриф билан келишни таклиф этди.

On February 21, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Arab Republic of Egypt Abdel Fattah El-Sisi held talks at the presidential Palace ”Al-Ittihadiya" in Cairo.
The heads of state discussed in detail the issues of further expansion of Uzbek-Egyptian cooperation and agreed to bring relations to the level of comprehensive partnership.
The key topics of the talks were the issues of radically expanding cooperation in the fields of politics, security, trade and industrial cooperation, as well as building up cultural, humanitarian and educational ties.
The Presidents noted the commonality of the ongoing reforms within the framework of the Egyptian strategic plan "Vision 2030" and the Development Strategy of the New Uzbekistan.
The Head of our State congratulated the President of Egypt on the successful holding of the international summit on climate change COP-27.
During the talks, the leaders noted with satisfaction the dynamic development of bilateral relations, the intensification of a broad political dialogue, mutual support within the framework of international organizations such as the UN, the OIC, the SCO and the Non-Aligned Movement, and the intensification of inter-parliamentary ties.
The sides expressed interest in exchanging experience in fighting corruption, countering modern challenges and threats to security, and mutual support for international initiatives to stabilize and rebuild Afghanistan.
During the talks, special attention was paid to the development of trade, economic and investment cooperation. The Presidents highly appreciated the results of the Uzbek-Egyptian business events held on the eve of the visit of the Head of our State.
Agreements have been reached on creating favorable conditions for attracting mutual investments. Taking into account the complementary nature of the economies of the two countries, 5 specific areas of cooperation in the gas chemical, textile, electrical, jewelry and pharmaceutical industries have been identified.
For the development of industrial cooperation and the establishment of highly profitable joint ventures, it is proposed to use the opportunities of free economic zones available in Uzbekistan.
Prospects for the implementation of joint projects in the energy sector, as well as measures for the development of transport routes linking Uzbekistan and Egypt were discussed separately.
The importance of the development of cultural, humanitarian and religious ties is emphasized. An agreement was reached on the development of cooperation in the field of training Arabic language specialists. The President of Uzbekistan proposed to jointly organize a Global Forum of Arabists in 2024.
The heads of State also exchanged views on topical international and regional issues.
The meeting was held in an open, warm and friendly atmosphere. At the end of the meeting, Shavkat Mirziyoyev invited Abdel Fattah El-Sisi to visit our country.