Расмий ташриф билан Қоҳирада бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Миср цивилизацияси миллий музейига ташриф буюрди.
Ҳозирда Қоҳиранинг таркибига кирган қадимий Фустат шаҳрида жойлашган музей Мисрнинг бой тарихидан ҳикоя қилувчи ноёб экспонатлар тўпламига эга. Бу ерда қадим замонлардан то ҳозирги кунгача бўлган даврни ўз ичига олган 50 мингдан ортиқ ашёлар, жумладан, фиръавнлар мўмиёлари, ҳукмдорлар тахтлари ва ҳайкаллари, заргарлик буюмлари, шунингдек, уй-рўзғор ва ҳунармандчилик буюмлари кўргазмага қўйилган.
Давлатимиз раҳбари экспозициянинг Қадимги, Ўрта ва Янги ҳукмдорлик, юнон, Ўрта аср ва ислом даврларига оид қатор хронологик ва тематик бўлимлари билан танишди.
Президент Миср заминида бир-бирини алмашлаб келган турли цивилизацияларнинг ёдгорликларини катта қизиқиш билан кўздан кечирар экан, тарих ва маданият бирдек буюк меросга эга халқларимизни яқинлаштиришнинг муҳим воситаси эканини таъкидлади.
Миср томони вакиллари, ўз навбатида, Ўзбекистон раҳбарига музейга ташриф учун миннатдорлик билдириб, халқларимизни боғлаб турувчи муштарак жиҳатлар кўплиги, бу дўстлик ва ўзаро англашув ришталарини мустаҳкамлашга хизмат қилаётганини таъкидладилар.
Шу маънода, икки мамлакат музейлари ва тарихчилари ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш, умумий меросимизни биргаликда ўрганиш, ўзаро кўргазмалар, маданият кунларини ташкил этиш муҳимлиги таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, пребывающий с официальным визитом в Каире, посетил Национальный музей египетской цивилизации.
Экспозиция музея, расположенного в древнем городе Фустате, ныне входящем в состав Каира, представляет собой уникальную коллекцию артефактов, рассказывающих о богатой истории Египта. Здесь собраны более 50 тысяч предметов, охватывающих период с древних времен до наших дней, включая мумии фараонов, царские троны и статуи, ювелирные украшения, а также предметы быта и ремесла.
Глава нашего государства осмотрел несколько хронологических и тематических разделов, включая посвященные Древнему, Среднему и Новому царствам, эллинистическому, средневековому и исламскому периодам.
С большим интересом знакомясь с артефактами различных цивилизаций, сменявшихся на египетской земле, Президент подчеркнул, что история и культура служат важным средством дальнейшего сближения наших народов, имеющих одинаково богатое наследие.
Представители египетской стороны, в свою очередь, выразили благодарность лидеру Узбекистана за посещение музея и отметили, что наши народы связывает много общего, эти традиции способствуют укреплению уз дружбы и взаимопонимания.
В этом контексте подчеркнута важность расширения сотрудничества между музеями и историками двух стран, совместного изучения нашего общего наследия, организации взаимных выставок.