Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Миср Араб Республикасига расмий ташрифини Аҳмад Фарғоний мероси зиёратидан бошлади.
Маълумки, бу буюк ватандошимиз ўз даврининг етук астрономи, математиги ва географи бўлган, Бағдод ва Дамашқда илмий тадқиқотлар ўтказган, 856 йилдан эса Қоҳирада яшаб, умрининг сўнггига қадар Мисрда илм-фан билан шуғулланган.
Олим кўплаб муҳим кашфиётлар қилган. Жумладан, 861 йилда Нил дарёсидаги Равза оролида сув сатҳини ўлчайдиган иншоот барпо эттирган. “Миқёс ан-Нил” номи билан машҳур бу қурилма қишлоқ хўжалиги ва иқлимни баҳолашда жуда муҳим бўлган. Қарийб 1200 йил давомида иншоотдан ўтган асргача узлуксиз фойдаланилган. Бугунги кунда эса у туристик масканга айлантирилган.
2007 йилда Миқёси Нил яқинидаги хиёбонда Аҳмад Фарғонийга ҳайкал ўрнатилган. Президентимиз унинг пойига гулчамбар қўйиб, мутафаккир бобомизнинг хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Сўнг давлатимиз раҳбари Миқёси Нил иншоотини кўздан кечирди, унинг тарихи, Аҳмад Фарғоний илм-фанга қўшган ҳиссаси ҳақида олимлар билан суҳбатлашди. Улуғ алломанинг ҳозиргача сақланиб келаётган мероси, умуман, ўзбекларнинг Миср тарихидаги ўрни халқларимиз ўртасидаги азалий дўстликдан далолат бериши таъкидланди.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev began his official visit to the Arab Republic of Egypt with familiarization with the legacy of the great scientist Ahmad Ferghani.
Our compatriot was a leading astronomer, mathematician and geographer of his time, conducted scientific research in Baghdad and Damascus, and since 856 - in Cairo, where he lived and studied science until the end of his life.
The scientist owns many important discoveries and inventions. In particular, in 861, he designed a structure for measuring the water level in the Nile River, which was built on the island of Rauda. This device, known as the “Nilomer”, played an important role in planning agricultural work and forecasting natural phenomena. For almost 1200 years, the structure was used for its intended purpose until the last century. Today it is a tourist destination.
In 2007, a monument to Ahmad Ferghani was erected in the square next to the Nilomer. The President laid flowers at the foot of the monument and honored the memory of our great ancestor.
Then the head of our state inspected the Nilomer, talked with scientists about the history of the structure and the research of Ahmad Ferghani. It was noted that the role that our ancestors played in the history of Egypt and the legacy of the great scientist carefully preserved today are evidence of close, centuries-old friendly relations between our peoples.