O'zbekistonning biznes iqlimi savdo iqtisodiyoti platformasida namoyish etildi
2023-yil 17-fevral, Toshkent. Dunyoning 196 mamlakatida 20 milliondan ortiq iqtisodiy ko'rsatkichlarni baholaydigan etakchi xalqaro iqtisodiy statistika onlayn-portali Trading Economics birinchi marta iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (CEIR) tomonidan hisoblangan O'zbekiston biznes-iqlim indeksini e'lon qildi.
Yanvar oyida o'tkazilgan so'rov natijalariga ko'ra, yil boshidan beri biznes iqlimining qisqacha ko'rsatkichi biroz pasaygan. Xususan, yanvar oyida qishloq xo'jaligi va xizmat ko'rsatish sohasidagi ko'rsatkichlar dinamikasi pasayishga sezilarli ta'sir ko'rsatdi.
Tahlilchilar yanvar oyida mamlakatdagi biznes iqlimining holatini ijobiy deb baholaydilar. Shunday qilib, umumiy ko'rsatkich 3 punktga kamayganiga qaramay, u 54 punktni tashkil etdi.
Ma'lumot uchun: Markaziy razvedka boshqarmasi har oyda iqtisodiyotning turli sohalaridagi 1 ming tadbirkor o'rtasida so'rov o'tkazadi. Biznes iqlimining umumiy ko'rsatkichi hozirgi holat va kutish ko'rsatkichlari asosida shakllanadi. Bular, o'z navbatida, biznesni joriy etishdagi to'siqlar haqida tashvish darajasini ko'rsatadi. Jahon bankining "korxonalarni o'rganish" metodologiyasiga ko'ra, tadqiqot namunasi metodologiyasi sanoat tabaqalashtirilgan tasodifiy namunadir. O'z navbatida, O'zbekiston biznes-iqlim indeksi "Ifo Institut" iqtisodiy tadqiqotlar instituti va "Berlin Economics" konsalting kompaniyasi ko'magida Germaniya biznes-iqlim indeksi (Geschäftsklimaindex) metodologiyasi asosida ishlab chiqilgan.
Respondentlarning 41 foizi o'z biznesining hozirgi holatini "yaxshi" deb baholagan, ularning ulushi "yomon" deb 14 foizni tashkil etgan.
Korxonalarning 20 foizi ishchilar sonini ko'paytirdi va tadbirkorlarning 41 foizi tovarlar/xizmatlarga bo'lgan talabning o'sishini qayd etdi.
Joriy yilning yanvar oyida ishbilarmonlik muhitining hozirgi holati ko'rsatkichi 13 punktga kamaydi va 34 punktni tashkil etdi, bu qishloq xo'jaligi, sanoat va xizmat ko'rsatish sohasidagi ahvolning yomonlashishi bilan izohlanadi. Shunga qaramay, qurilish sohasida sakrash qayd etildi.
Kelgusi 3 oy ichida biznesni rivojlantirish istiqbollarini kutish ko'rsatkichi etarlicha yuqori darajada qolmoqda – 76 ball, bu barcha sohalarda nekbinlik bilan qo'llab-quvvatlanadi.

The business climate of Uzbekistan is presented on the Trading Economics platform
The leading international economic statistical online portal Trading Economics, which evaluates over 20 million economic indicators in 196 countries of the world, has published for the first time the Business Climate Index of Uzbekistan calculated by the Center for Economic Research and Reforms (CERR).
According to the results of the January survey, the consolidated business climate indicator has shown a slight decrease since the beginning of the year. In particular, in January, the decline was significantly influenced by the dynamics of indicators in the agriculture and services sector.
Analysts estimate the state of the business climate in the country in January as positive. So, despite the decrease in the consolidated indicator by 3 points, it amounted to 54 points.
For reference: CERR conducts a monthly survey among 1 thousand entrepreneurs from various sectors of the economy. The consolidated business climate index is formed on the basis of indicators of the current state and expectations. Those, in turn, demonstrate a level of anxiety about obstacles in doing business. The sampling methodology of the study is an industry stratified random sample, according to the methodology of the "Enterprise Survey" of the World Bank. In turn, the business climate index of Uzbekistan was developed with the assistance of the Institute of Economic Research "Ifo Institut" and the consulting company "Berlin Economics" based on the methodology of the German Business Climate Index (Geschäftsklimaindex).
41% of respondents rated the current state of their business as "good", the share of those who noted as "bad" was 14%.
20% of enterprises increased the number of employees, and 41% of entrepreneurs noted an increase in demand for goods/services.
In January of this year, the indicator of the current state of the business climate decreased by 13 points and amounted to 34 points, which is explained by the deterioration in agriculture, industry and services. Nevertheless, there was a jump in the construction sector.
The indicator of expectations of business development prospects in the next 3 months remains at a fairly high level – 76 points, which is supported by optimism in all industries.