Ҳурматли Президент жаноблари!
Мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлашда кўрсатаётган етакчилигингиз ва шахсий интилишингиз учун, шу жумладан хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорлик учун чуқур миннатдорлик билдираман.
Ўзбекистон билан иқтисодиёт ва энергетика масалаларида ўзаро алоқаларни ривожлантириш, шунингдек, Сизнинг мамлакатни сиёсий тизимини модернизация ва ислоҳ қилиш борасидаги саъй-ҳаракатларингизни қўллаб-қувватлаш АҚШ учун устувор аҳамиятга эга.
АҚШ ва Ўзбекистон ўртасидаги стратегик шериклик чуқурлашиб бормоқда ва эришилган ютуқларни 2023 йилда ҳам янада илгари суришимизга умид билдираман.
Сиз Марказий Осиёдаги бешта мамлакатнинг минтақавий ҳамкорлигини кенгайтириш орқали қўшни мамлакатлар билан муносабатларни ривожлантиришга катта эътибор қаратаётганингизни алоҳида қайд этмоқчиман.
Бу саъй-ҳаракатлар Марказий Осиёда ва унинг ташқарисида равнақ ва барқарорликни таъминлашга катта ҳисса қўшмоқда.
Бизнинг шериклигимиз, мана 30 йилдирки, БМТнинг барча мамлакатларнинг мустақиллиги, суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини ҳурмат қилишдек асосий принципларига риоя қилиш асосида ривожланди.
Ишончим комилки, ушбу қадриятларга муштарак содиқлигимиз ўзаро алоқаларимиз узоқ муддатли истиқболда янада мустаҳкамланишига хизмат қилади.

В адрес Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступило письмо от Президента Соединенных Штатов Америки Джо Байдена
господину Шавкату Мирзиёеву
Выражаю свою глубокую признательность за Ваше лидерство и личную приверженность укреплению отношений между нашими странами, включая сотрудничество в области безопасности.
Для США приоритетными являются вопросы развития отношений с Узбекистаном в сфере экономики и энергетики, а также поддержка Ваших усилий по модернизации и реформированию политической системы страны.
Стратегическое партнерство США с Узбекистаном продолжает углубляться, и я надеюсь далее продвигать наши достижения в 2023 году.
Хотел бы особо отметить Вашу приверженность развитию отношений с соседними странами через процесс расширения регионального сотрудничества пяти стран Центральной Азии.
Эти усилия вносят большой вклад в обеспечение процветания и стабильности в регионе и за ее пределами.
Более 30 лет наше партнерство основывалось на соблюдении ключевых принципов Устава ООН: уважение независимости, суверенитета и территориальной целостности всех стран.
Убежден, что наша общая приверженность этим ценностям будет способствовать дальнейшему углублению наших связей на долгую перспективу.