Давлатимиз раҳбари Бухоро вилоятига ташрифи чоғида кластерлар раҳбарлари билан мулоқот қилди.
Бухоро вилоятида 11 та пахта-тўқимачилик кластери фаолият юритмоқда. 2022 йилда улар томонидан қарийб 99 минг гектар ерда 358 минг тоннадан ортиқ пахта етиштирилган. Жами 2 триллион 36 миллиард сўмлик 36 та лойиҳа амалга оширилиб, 3 минг 600 та иш ўрни яратилган. Ташқи бозорга қарийб 77 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинган.
Мулоқотда бозор конъюнктурасидаги ўзгаришлар, кластерлар олдидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди.
- Қийин бўлса ҳам, нима учун кластер тизимига ўтдик? Илгари халқимиз пахта экарди, лекин шунга муносиб манфаат топмасди. Беш йил давомида кластерларни авайлаб, шароит яратиб, шу даражага олиб келдик. Энди улар халқпарвар бўлиши керак. Майли, бой бўлсин, фақат ҳаёт билан бирга, халқ билан бирга, - деди Шавкат Мирзиёев.
Кластерлар раҳбарлари бугунги натижалари сўнгги йиллардаги ислоҳотлар туфайли эканини, бунга жавобан ишсизликни камайтириш бўйича ўзларига масъулият олишини таъкидлашди.
- Барча ислоҳотларимиздан пировард мақсад - халқимизнинг даромадини ошириш. Камбағалликни йўқ қилиб, аҳолининг харид қобилиятини оширсак, тадбиркорларнинг иши ҳам ривожланади. Беш йил олдин Бухоро қандай эди, ҳозир қандай? Шу суръатда давом этса, яна беш йилдан кейин натижалар бундан-да яхши бўлади. Чунки шундай буюк, меҳнаткаш халқимиз бор, - деди Президент.
Кластерлар фаолиятида муқобил энергиядан фойдаланишни кенгайтириш, сув тежовчи технологияларни қўллаш, инновацион ечимларни жорий этиш бўйича ҳам кўрсатмалар берилди.

During the trip to the Bukhara region, the head of state held a meeting with the heads of clusters.
There are 11 cotton and textile clusters in the Bukhara region. In 2022, they have grown more than 358 thousand tons of cotton on almost 99 thousand hectares. 36 projects worth 2 trillion 36 billion soums have been implemented and 3,600 jobs have been created. Products worth about $77 million were exported.
During the meeting, changes in market conditions and topical issues facing clusters were discussed.
- Why did we switch to a cluster system, despite the difficulties? Previously, our people grew cotton, but did not receive a decent benefit. For five years we have been taking care of the clusters, creating conditions for them to bring them to today's level. Now they have to help the people. Let them get richer, but together with the growth of the standard of living, together with the people," Shavkat Mirziyoyev said.
Cluster leaders stressed that today's results have been achieved thanks to the reforms of recent years, in response to this they take responsibility for reducing unemployment.
- The ultimate goal of all our reforms is to increase the incomes of our people. If we eliminate poverty and increase the purchasing power of the population, entrepreneurs will also succeed. What was Bukhara like five years ago and what is it like now? If it continues at the same pace, the results will be even better in five years. Because we have such a wonderful, hardworking people," the President said.
Instructions are given to expand the use of alternative energy, the use of water-saving technologies, the introduction of innovative solutions in the activities of clusters.