Давлатимиз раҳбари Бухоро вилоятига ташрифи чоғида кластерлар раҳбарлари билан мулоқот қилди.
Бухоро вилоятида 11 та пахта-тўқимачилик кластери фаолият юритмоқда. 2022 йилда улар томонидан қарийб 99 минг гектар ерда 358 минг тоннадан ортиқ пахта етиштирилган. Жами 2 триллион 36 миллиард сўмлик 36 та лойиҳа амалга оширилиб, 3 минг 600 та иш ўрни яратилган. Ташқи бозорга қарийб 77 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинган.
Мулоқотда бозор конъюнктурасидаги ўзгаришлар, кластерлар олдидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди.
- Қийин бўлса ҳам, нима учун кластер тизимига ўтдик? Илгари халқимиз пахта экарди, лекин шунга муносиб манфаат топмасди. Беш йил давомида кластерларни авайлаб, шароит яратиб, шу даражага олиб келдик. Энди улар халқпарвар бўлиши керак. Майли, бой бўлсин, фақат ҳаёт билан бирга, халқ билан бирга, - деди Шавкат Мирзиёев.
Кластерлар раҳбарлари бугунги натижалари сўнгги йиллардаги ислоҳотлар туфайли эканини, бунга жавобан ишсизликни камайтириш бўйича ўзларига масъулият олишини таъкидлашди.
- Барча ислоҳотларимиздан пировард мақсад - халқимизнинг даромадини ошириш. Камбағалликни йўқ қилиб, аҳолининг харид қобилиятини оширсак, тадбиркорларнинг иши ҳам ривожланади. Беш йил олдин Бухоро қандай эди, ҳозир қандай? Шу суръатда давом этса, яна беш йилдан кейин натижалар бундан-да яхши бўлади. Чунки шундай буюк, меҳнаткаш халқимиз бор, - деди Президент.
Кластерлар фаолиятида муқобил энергиядан фойдаланишни кенгайтириш, сув тежовчи технологияларни қўллаш, инновацион ечимларни жорий этиш бўйича ҳам кўрсатмалар берилди.

Президент: Кластеры должны помогать народу
В Бухарской области действуют 11 хлопково-текстильных кластеров. В 2022 году ими выращено более 358 тысяч тонн хлопка почти на 99 тысячах гектарах. Реализовано 36 проектов на сумму 2 триллиона 36 миллиардов сумов и создано 3 тысячи 600 рабочих мест. Экспортировано продукции на сумму около 77 миллионов долларов.
В ходе встречи обсуждались изменения рыночной конъюнктуры, актуальные вопросы, стоящие перед кластерами.
- Почему мы перешли на кластерную систему, невзирая на трудности? Прежде наши люди выращивали хлопчатник, но не получали достойной выгоды. В течение пяти лет мы заботились о кластерах, создавали им условия, чтобы вывести их на сегодняшний уровень. Теперь они должны помогать народу. Пусть они богатеют, но вместе с ростом уровня жизни, вместе с народом, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Руководители кластеров подчеркнули, что сегодняшние результаты достигнуты благодаря реформам последних лет, в ответ на это они берут на себя ответственность за снижение безработицы.
- Конечная цель всех наших реформ - увеличение доходов нашего народа. Если мы ликвидируем бедность и повысим покупательную способность населения, предприниматели тоже будут преуспевать. Какой была Бухара пять лет назад и какая сейчас? Если будет продолжаться в таком же темпе, через пять лет результаты будут еще лучше. Потому что у нас такой замечательный, трудолюбивый народ, - сказал Президент.
Даны указания по расширению использования альтернативной энергетики, применению водосберегающих технологий, внедрению инновационных решений в деятельность кластеров.