Ўзбекистон ва Россия Президентлари икки томонлама ҳамкорлик кун тартибидаги долзарб масалаларни муҳокама қилдилар
16 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантириш ва кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Давлат раҳбарлари ўзаро савдони кўпайтириш, етакчи корхоналарнинг саноат кооперациясини чуқурлаштириш, қўшма Лойиҳалар офиси доирасида устувор тармоқлардаги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратдилар.
Шу маънода, “Иннопром. Марказий Осиё” халқаро кўргазмаси ва Ўзбекистон-Россия ҳудудлар форумини ўтказиш муҳимлиги таъкидланди.
Икки давлат етакчилари маданий-гуманитар алмашинувларни фаоллаштириш масалалари юзасидан ҳам фикр алмашиб, бўлажак тадбирлар режасини кўриб чиқдилар.

On February 16, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The Presidents discussed current issues of further development of multifaceted cooperation and strengthening relations of comprehensive strategic partnership between Uzbekistan and Russia.
The Leaders paid a particular attention to increasing mutual trade, expanding industrial cooperation among leading companies, and implementing investment projects in priority sectors as part of a joint Project Office.
Within this context, the importance of holding the international exhibition «Innoprom. Central Asia» and the Uzbek-Russian Forum of Regions was underscored.
The Presidents have also exchanged views on intensifying cultural and humanitarian exchange, as well as discussed the agenda of upcoming events.