Президент Шавкат Мирзиёев яйловларни муҳофаза қилиш ва улардан самарали фойдаланишга оид таклифлар тақдимоти билан танишди.
Бу ҳақда шу йил 23 январь куни қишлоқ хўжалиги масалалари бўйича ўтказилган йиғилишда кўрсатма берилган эди.
Юртимизда 21 миллион гектардан зиёд яйловлар мавжуд бўлиб, улар чорвачилик, ипакчилик, асаларичилик каби кўплаб тармоқлар учун муҳим манба. Лекин улардан фойдаланишга оид ҳозирги тартиб яйловларда тадбиркорликни ривожлантириш ва маҳсулот етиштиришни чекламоқда.
Шу боис, янги таҳрирда “Яйловлар тўғрисида”ги қонун лойиҳасини ҳамда яйлов майдонларини ижарага бериш тартибини ишлаб чиқиш таклиф қилинди.
Бу кўплаб иқтисодий лойиҳаларга йўл очади. Хусусан, Испания ва Португалиянинг етакчи компаниялари иштирокида халқаро молия институтларидан жалб қилинган 7 миллион 800 минг доллар миқдоридаги грант маблағлари эвазига 4 та лойиҳа шакллантирилган. Қашқадарё ва Самарқанд вилоятларида омухта ем ишлаб чиқарувчи корхоналар, Чорва ҳайвонлари генетик тадқиқоти лабораторияси ташкил этиш, майда шохли молларни рақамли идентификация қилиш шулар жумласидандир. Шунингдек, халқаро молия институтларининг грантлари ҳисобидан 500 гектар яйловда қуёшдан муқобил энергия олиш орқали қудуқлардан сув чиқариш ҳамда томчилатиб суғориш технологиясини жорий этиш режалаштирилган.
Маълумки, яйлов ерларда каврак яхши ўсади, у Қизил китобга ҳам киритилган. Лекин кўп жойларда унинг табиий кўпайиши ва қайта тикланишига зарар етказилмоқда. 2019 йилда табиий каврак майдонлари 33 минг гектар бўлган бўлса, 2021 йилга келиб қарийб ярмига камайган.
Шу боис кавракнинг ҳар бир тупига етказилган зарар учун жарима миқдорини ошириш, қизил китобга киритилган тожик каврагидан фойдаланишга 3 йил муддатга мораторий жорий қилиш таклиф этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари бу режаларни маъқуллаб, ижросини самарали ташкил этиш бўйича қўшимча кўрсатмалар берди.

Обсуждены предложения по использованию пастбищ
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по охране и эффективному использованию пастбищных земель.
Соответствующее поручение глава государства дал на состоявшемся 23 января текущего года совещании по вопросам сельского хозяйства.
В нашей стране имеется более 21 миллиона гектаров пастбищ, которые являются важным ресурсом для многих таких отраслей, как животноводство, шелководство и пчеловодство. Но существующий порядок их использования ограничивает развитие предпринимательства и выращивания продукции на пастбищных землях.
В связи с этим предлагается разработать проект закона "О пастбищах" в новой редакции и порядок предоставления пастбищных земельных участков в аренду.
Это создаст условия для реализации множества экономических проектов. В частности, при участии ведущих компаний Испании и Португалии сформированы 4 проекта стоимостью 7,8 миллиона долларов, которые будут реализованы за счет грантов международных финансовых институтов. Предусматриваются создание предприятий по производству кормов в Кашкадарьинской и Самаркандской областях, организация Лаборатории генетических исследований скота, а также внедрение цифровой идентификации мелкого рогатого скота. Также, за счет грантов международных финансовых институтов планируется построить скважины и внедрить капельное орошение на основе альтернативных источников энергии на пастбищах площадью 500 гектаров.
Как известно, пастбищные земли являются благоприятными для выращивания ферулы, внесенной в Красную книгу. В настоящее время наносится вред естественной среде обитания и воспроизводства этого растения. Если в 2019 году площади натуральной ферулы составляли 33 тысячи гектаров, то к 2021 году они сократились почти вдвое.
В связи с этим предлагается увеличить размер штрафа за ущерб, причиненный каждому кусту ферулы, ввести мораторий на использование ферулы таджикской сроком на 3 года.
Глава государства одобрил эти меры и дал дополнительные указания по эффективной реализации представленных планов.