Prezident Shavkat Mirziyoyev 9-fevral kuni Turkiya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasiga bordi.
Ma’lumki, 6 fevral kuni Turkiyaning janubi-sharqiy ellarida yuz bergan kuchli zilzilalar vayronkorligi bilan butun dunyoni larzaga soldi. O‘zbek xalqi ham ofat oqibatlarini qalbiga yaqin olib, chuqur qayg‘u va hamdardlik hissini tuydi.
Davlatimiz rahbari o‘sha kuniyoq qardosh Turkiya xalqiga va Prezident Rejep Tayyip Erdog‘anga hamdardlik bildirgan edi. Zilzila oqibatlarini bartaraf etishda ko‘maklashish uchun mamlakatimizdan bir necha guruh qutqaruvchilar Turkiyaga yuborildi. Shuningdek, gumanitar yordam yuklari muntazam jo‘natib turilibdi.
Prezidentimiz bugun Turkiya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasiga borib, qardoshlarimizga yana bir bor hamdardlik bildirdi. Parvardigordan marhumlarni o‘z rahmatiga olishini, ularning oilasi va yaqinlariga sabr-toqat va bardamlik berishini so‘radi. Jarohat olgan insonlar tez fursatlarda sog‘ayib ketishini tiladi.
O‘zbek va turk xalqlari yaxshiyu yomon kunlarda hamisha birga bo‘lgan, bir-birini qo‘llab-quvvatlagan. Bu do‘stlik, qardoshlik va o‘zaro yelkadoshlik hozirgiday og‘ir kunlarda yanada bilinadi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston barcha zarur yordamga tayyorligini bildirdi. Elchixonada ochilgan hamdardlik kitobiga tasalli so‘zlarni yozib qoldirdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 9 февраля посетил посольство Турецкой Республики в Узбекистане.
Как известно, 6 февраля в юго-восточной части Турции произошли мощные землетрясения, последствия которого потрясли весь мир. Народ Узбекистана разделяет боль и горе турецких братьев, скорбит вместе с ними.
В тот же день глава нашего государства выразил соболезнования народу Турции и Президенту Реджепу Тайипу Эрдогану. Для содействия ликвидации последствий стихийного бедствия из нашей страны направлена группа спасателей. Регулярно отправляются грузы с гуманитарной помощью.
Посетив сегодня посольство Турецкой Республики, Президент Узбекистана вновь выразил соболезнования братскому народу. Он попросил Всевышнего упокоить души усопших, пожелал сил и терпениям семьям и близким погибших, скорейшего выздоровления пострадавшим.
Узбекский и турецкий всегда поддерживают друг друга, деля радости и горести. Узы дружбы, братства и взаимопомощи еще более ярко проявляют свою прочность в такие горестные дни.
Глава нашего государства заверил, что Узбекистан готов оказать всю необходимую помощь. Он оставил слова поддержки и сочувствия в книге соболезнований, открытой в посольстве.