Prezident Shavkat Mirziyoyev 9-fevral kuni Turkiya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasiga bordi.
Ma’lumki, 6 fevral kuni Turkiyaning janubi-sharqiy ellarida yuz bergan kuchli zilzilalar vayronkorligi bilan butun dunyoni larzaga soldi. O‘zbek xalqi ham ofat oqibatlarini qalbiga yaqin olib, chuqur qayg‘u va hamdardlik hissini tuydi.
Davlatimiz rahbari o‘sha kuniyoq qardosh Turkiya xalqiga va Prezident Rejep Tayyip Erdog‘anga hamdardlik bildirgan edi. Zilzila oqibatlarini bartaraf etishda ko‘maklashish uchun mamlakatimizdan bir necha guruh qutqaruvchilar Turkiyaga yuborildi. Shuningdek, gumanitar yordam yuklari muntazam jo‘natib turilibdi.
Prezidentimiz bugun Turkiya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasiga borib, qardoshlarimizga yana bir bor hamdardlik bildirdi. Parvardigordan marhumlarni o‘z rahmatiga olishini, ularning oilasi va yaqinlariga sabr-toqat va bardamlik berishini so‘radi. Jarohat olgan insonlar tez fursatlarda sog‘ayib ketishini tiladi.
O‘zbek va turk xalqlari yaxshiyu yomon kunlarda hamisha birga bo‘lgan, bir-birini qo‘llab-quvvatlagan. Bu do‘stlik, qardoshlik va o‘zaro yelkadoshlik hozirgiday og‘ir kunlarda yanada bilinadi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston barcha zarur yordamga tayyorligini bildirdi. Elchixonada ochilgan hamdardlik kitobiga tasalli so‘zlarni yozib qoldirdi.

President Shavkat Mirziyoyev visited the Embassy of the Republic of Turkey in Uzbekistan on February 9.
As you know, on February 6, powerful earthquakes occurred in the southeastern part of Turkey, the consequences of which shocked the whole world. The people of Uzbekistan share the pain and grief of the Turkish brothers, mourn with them.
On the same day, the head of our state expressed condolences to the people of Turkey and President Recep Tayyip Erdogan. A group of rescuers has been sent from our country to help eliminate the consequences of a natural disaster. Humanitarian aid shipments are regularly dispatched.
Having visited the Embassy of the Republic of Turkey today, the President of Uzbekistan once again expressed his condolences to the fraternal people. He asked the Almighty to rest the souls of the deceased, wished strength and patience to the families and loved ones of the victims, a speedy recovery to the injured.
Uzbek and Turkish always support each other, sharing joys and sorrows. The bonds of friendship, brotherhood and mutual assistance show their strength even more vividly in such sad days.
The Head of our state assured that Uzbekistan is ready to provide all necessary assistance. He left words of support and sympathy in the book of condolences opened at the embassy.